Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Ε τώρα μου λετε τα αυτονοητα. Της ειπα εξ αρχής οτι από την aegean άκρη δεν θα βγάλει. Πρεπει να παει στη τράπεζα, να κάνει φασαρια και να ζητήσει ακύρωση της συναλλαγής αφού δεν εχει δωσει κωδικό. Αυτή περίμενε τρεις βδομάδες για να της πει το αυτονόητα η aegean από τα κεντρικά της στην Αθήνα. "Δεν φαίνεται συναλλαγή με μετρητά".
Η υπάλληλος έχει βάλει τα χρήματα στη τσέπη της. Άλλωστε το ολο θεμα aegean και χρεωση αποσκευης για 3 πόντους δεν κολλάει. Και τη τσάντα της την ειδα. Ηταν όντως οριακά μεγαλύτερη. Και εννοείται ότι με μια μικρή προσπάθεια χωρούσε στο κουτί.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.415
Likes
4.509
Για να πάρεις αποζημίωση για τη βαλίτσα χρειάζεται να έχεις αποδείξη? Διότι μπορεί να την έχεις αγοράσει πριν χρόνια κ να μην έχεις
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για να πάρεις αποζημίωση για τη βαλίτσα χρειάζεται να έχεις αποδείξη? Διότι μπορεί να την έχεις αγοράσει πριν χρόνια κ να μην έχεις
Όχι δεν χρειάζεται για την παλιά/χαλασμένη, αλλά για την νέα που θα αγοράσεις, αν δεν σου κάνουν οι ίδιοι αντικατάσταση.

@Triplover μήπως έγινε ανέπαφα η συναλλαγή; Αλλά με 40 ευρώ;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
@Triplover μήπως έγινε ανέπαφα η συναλλαγή; Αλλά με 40 ευρώ;
Αυτο προβληματιζει και την κοπέλα. Πως έγινε ανέπαφα, αφου ήταν η συναλλασυ πάνω από 25€;
Τελος πάντων η ουσια ειναι να ειμαστε υποψιασμενοι και να προσεχουμε τις συναλλαγες μας με καρτα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.109
Likes
1.971
Αυτο προβληματιζει και την κοπέλα. Πως έγινε ανέπαφα, αφου ήταν η συναλλασυ πάνω από 25€;
Τελος πάντων η ουσια ειναι να ειμαστε υποψιασμενοι και να προσεχουμε τις συναλλαγες μας με καρτα.
Δε παιζει να γινε συναλλαγη με καρτα ανεπαφα ανω των 40ε χωρις πιν ουτε και αν πας στν αρη!τελος εδω..απλα η γωστη εβαλε το πιν,δε δεκτηκε την πληρωμη ή μαλλον καλυτερα ετσι τις ειπαν,η πληρωμη εγινε κανονικα και απλα καρπωσε η υπαλληλος και το εξτρα 40ε..αν και ολο αυτο το σεναριο μου φαινετε πολυ επιστημονικης φαντασιας αλλα ειναι η μονη λογικη ας πουμε εξηγηση...ας ψαξει τα αποκομματα που της δωσανε να σας τα δειξει μπας και οντως εγινε ετσι..γιατι αν δεν την ειχε δεκτει ο υπαλληλος σου δινει πισω καρτα και το αποκομμα απορριψης!

Υγ:αναφορικα μ αυτο που χα γραψει για aegean,ετσι για την ιστορια τους καναμε φασαρια και μας στειλαν 6ε αντι για 3ε που μας ειχαν στειλει λιγοτερα απο την αξια της βαλιτσας..επισης σημερα για πτηση προς Ηρακλειο μας της βαλαν ξανα μεσα και τις 2 χειραποσκευες με το προσχημα οτι δεν εχει χωρο πανω στα ντουλαπια,αν και εμεις αλλα ειδαμε...παντως ευτυχως δεν ξανασπασε καμια:haha::haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.408
Αυτο προβληματιζει και την κοπέλα. Πως έγινε ανέπαφα, αφου ήταν η συναλλασυ πάνω από 25€
Μαλλον δεν την προβληματιζε και πολυ, γιατι, οπως ξαναειπα, μια επικοινωνια με την τραπεζα θα ελυνε τις αποριες της, θα επετρεπε ακυρωση της χρεωσης αφου δεν υπεγραψε με πιν και θα επαιρνε πισω τα χρηματα.
Αντι αυτου, γινεται συκοφαντικη δυσφημηση υπαλληλων, εταιρειων κλπ σε γνωστους που διαδιδουν φημες για "ανεξηγητα φαινομενα"
Ολη η ιστορια μοιαζει πλαστη, μεχρι η τραπεζα να την ενημερωσει πως εγινε η χρεωση και με ενδιαφερον θα την περιμεναμε αφου διαρρεει δημοσια το περιστατικο
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Τα τελευταία νεα λενε οτι ερχονται ζυγαριες και στις εξοδους. Εχω την εντυπωση οτι τελικα θα παψουν να μας απασχολουν τοσο οι διαστασεις!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ευχαριστα νεα αυτά. Πάντα για το καλό το δικό μας να έχουμε πολλές επιλογές. Εξάλλου εάν δεν θέλουμε να πάμε και με το ποδήλατο. Επιλογές υπάρχουν.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.444
Likes
4.446
Το να τηρούνται τα προβλεπόμενα για μένα δεν είναι κακό. Είναι σαν τους νόμους που έχουν ψηφιστεί και δεν τηρούνταν μέχρι σήμερα και γκρινιάζουμε όταν ξεκινάει να γίνεται έλεγχος ορθής εφαρμογής.
Σαν αυτούς που διαμαρτύρονται επειδή, για παράδειγμα, θα μπουν πρόστιμα για τα ανασφάλιστα αυτοκίνητα.
Ας αποφασίσουμε τι θέλουμε...
Ειδικά στην Αιγαίου πολλές φορές μου την έδινε αυτή η ελαστικότητα.
Μου έχει τύχει περισσότερες από 2-3 φορές να μην έχω χώρο να βάλω τη χειραποσκευή μου, επειδή ο χώρος είχε γεμίσει από σακούλες, σακουλίτσες, τσουρέκια Τερκενλή, υπέρογκες αποσκευές κλπ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.109
Likes
1.971
Το να τηρούνται τα προβλεπόμενα για μένα δεν είναι κακό. Είναι σαν τους νόμους που έχουν ψηφιστεί και δεν τηρούνταν μέχρι σήμερα και γκρινιάζουμε όταν ξεκινάει να γίνεται έλεγχος ορθής εφαρμογής.
Σαν αυτούς που διαμαρτύρονται επειδή, για παράδειγμα, θα μπουν πρόστιμα για τα ανασφάλιστα αυτοκίνητα.
Ας αποφασίσουμε τι θέλουμε...
Ειδικά στην Αιγαίου πολλές φορές μου την έδινε αυτή η ελαστικότητα.
Μου έχει τύχει περισσότερες από 2-3 φορές να μην έχω χώρο να βάλω τη χειραποσκευή μου, επειδή ο χώρος είχε γεμίσει από σακούλες, σακουλίτσες, τσουρέκια Τερκενλή, υπέρογκες αποσκευές κλπ.
βασικα πλεον επειδη ειναι ευελικτοι και οι αεροσυνοδοι δε μιλανε(και που να μπλεξουν με τον ελληναρα εδω που τα λεμε)οι υπαλληλοι στα counter προσφερονται απο μονες τους να σου παρουν τις χειραποσκευες στ αμπαρι και ας ειναι αδειο επανω...τουλαχιστον σε πτησεις εσωτερικου μια φορα ετυχε να την παρω επανω,παντα μου λενε να την παρουν κατω αν θελω βεβαια..το "πανηγυρι" ειναι στις πτησεις εξωτερικου οπου εκει και αν δε βρισκεις χωρο να βαλεις την χειραποσκευη!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.847
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom