Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Χειραποσκευή διαστάσεων 57x32x28cm φίλης σε πτήση απο Ηράκλειο για Θεσσαλονίκη χρεωθηκε 40€ λόγω υπέρβασης επιτρεπομενων ορίων. Τα όρια είναι 56cm x 45cm x 25cm. Υπάρχει γενικό κλίμα ελέγχου από την εταιρία ή έτυχε σε παράξενο υπάλληλο; Δεν μου έχει τυχει ποτέ σε πτήση της aegean τέτοιο πράγμα ακομα και για χειραποσκευες αισθητά μεγαλύτερες.
Ταξιδευω πολλα χρονια με aegean και ποτε δεν μου εχει τυχει ουτε εμενα.Ενδεχομενως να ηταν ο υπαλληλος η αιτια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επίσης δεν άφηναν να κρατάει κανείς τίποτα πέρα από την χειραποσκευή και το προσωπικό αντικείμενο.Ότι ψώνιζαν από τα duty free έπρεπε να μπουν στην χειραποσκευή τους.
:eek: Μέχρι και η Ryanair σου επιτρέπει τσάντες Duty Free!!
Αυτό το θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια (άνω της δεκαετίας) να εφαρμόζεται σε αρκετά αεροδρόμια του Ηνωμένου Βασιλείου. Σίγουρα μου έχει συμβεί ανά φάσεις σε Γλασκώβη και Εδιμβούργο, ίσως και αλλού και να μου διαφεύγει τώρα. Δεν είχε σχέση το αν πετούσε κανείς με regular ή με low cost, το έχω πάθει και με τις δύο περιπτώσεις.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
.....
Επίσης δεν άφηναν να κρατάει κανείς τίποτα πέρα από την χειραποσκευή και το προσωπικό αντικείμενο.Ότι ψώνιζαν από τα duty free έπρεπε να μπουν στην χειραποσκευή τους.
Πολύ δυσάρεστη εξέλιξη για την πολιτική χειραποσκευών της AEGEAN!!:eek:
Δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ να βάλω σε χειραποσκευή τα προιόντα που αφόρασα από τα duty free, ούτε καν με την αυστηρή Eazy jet που παλιά δεν επέτρεπε ούτε τσάντα χειρός να κρατάμε εκτός από την χειραποσκευή...
Εάν εφαρμοστεί αυτή η διαδικασία τότε θα πρέπει να κλείσουν τα duty free! Για φανταστείτε να αγοράζαμε πανωφόρι ή τσάντα μεγάλη και να έπρεπε να το βάλουμε στην χειραποσκευή μας!
Βέβαια τίποτα πια δεν με εκπλήσει με την αγαπημένη μας Aegean από τότε που εβαλε χρέωση θέσης από 5€...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχει κάποια σημασία αυτή η λεπτομέρεια;
Ειναι χαρτινες κι επειδη δεν θες και να τσαλακωθουν πιανουν περισσοτερο χωρο. Τι το πηρες το δωρο απ' τo Selfridges αν τη σακουλα την καταντησεις σαν χαρτοσακουλα μαναβικης απο το Tesco;
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Τελευταία έχουν γίνει πιο αυστηροί σε όλα.Πριν λίγες μέρες και φεύγοντας από Ελλάδα μας έβαλαν να τις ζυγίσουμε τις χειραποσκευές(τις διαστάσεις τις τηρούμε πάντα και φαίνεται,οπότε δεν τέθηκε θέμα διαστάσεων) και επιστρέφοντας στην Ελλάδα από Χίθροου μας έβαλαν να τις ζυγίσουμε.Μάλιστα ο υπάλληλος στο Χίθροου είπε πως το πρόστιμο θα ήταν 50 λίρες.Με άφησε αδιάφορη γιατί φροντίζω να είναι πάντα λιγότερο από 8 κιλά το βάρος της χειραποσκευής αλλά ίσως άλλοι να είχαν θέμα. Επίσης δεν άφηναν να κρατάει κανείς τίποτα πέρα από την χειραποσκευή και το προσωπικό αντικείμενο.Ότι ψώνιζαν από τα duty free έπρεπε να μπουν στην χειραποσκευή τους.
Το επιβεβαιωνω!στην πτηση επιστροφης απο Χιθροου προς Αθηνα..βεβαια εγω νομιζα οτι με βαλαν στο gate να ζυγισω την χειραποσκευη μου λογω οτι ειχα την τσαντα μου απο πανω ή λογω οτι της φανηκε φουσκωμενη..παντως στου αγοριου μου που ταν πιο τερμα φουσκωμενη πεθαινεις δε του παν τιποτα για ζυγισμα..οσο αφορα τις τσαντες απο ψωνια και αφορολογιτα δε το θιγω το θεμα καν...και στο πηγαινε και στο ελα ολα τα ντουλαπακια απο πανω γεματα τσαντες ψωνια και αεροσυνοδοι ψιλοαδιαφορες επι του θεματος...σε σημειο που σκεφτηκα ποσο χαζη ημουν που βαζω τα ψωνια μου στην αποσκευη μου και δε τα παιρνω και γω μαζι μου πανω στις σακουλιτσες τους:haha::haha:τωρα αν οντως ισχυει οτι πρεπει να βαζουμε και τις χειραποσκευες μαζι σωθηκαμεεε!μου σπασαν την χειραποσκευη στο πηγαινε και μου γδαραν ολοκαινουργια βαλιτσα στο γυρνα...εγινε λιγο οφ τοπικ αλλα δε κρατηθηκα:haha:
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Το επιβεβαιωνω!στην πτηση επιστροφης απο Χιθροου προς Αθηνα..βεβαια εγω νομιζα οτι με βαλαν στο gate να ζυγισω την χειραποσκευη μου λογω οτι ειχα την τσαντα μου απο πανω ή λογω οτι της φανηκε φουσκωμενη..παντως στου αγοριου μου που ταν πιο τερμα φουσκωμενη πεθαινεις δε του παν τιποτα για ζυγισμα..οσο αφορα τις τσαντες απο ψωνια και αφορολογιτα δε το θιγω το θεμα καν...και στο πηγαινε και στο ελα ολα τα ντουλαπακια απο πανω γεματα τσαντες ψωνια και αεροσυνοδοι ψιλοαδιαφορες επι του θεματος...σε σημειο που σκεφτηκα ποσο χαζη ημουν που βαζω τα ψωνια μου στην αποσκευη μου και δε τα παιρνω και γω μαζι μου πανω στις σακουλιτσες τους:haha::haha:τωρα αν οντως ισχυει οτι πρεπει να βαζουμε και τις χειραποσκευες μαζι σωθηκαμεεε!μου σπασαν την χειραποσκευη στο πηγαινε και μου γδαραν ολοκαινουργια βαλιτσα στο γυρνα...εγινε λιγο οφ τοπικ αλλα δε κρατηθηκα:haha:
Αααα στο terminal 2 του Heathrow το συνηθίζουν το ζύγισμα χειραποσκευης γενικα. Κάπως αψυχολογητα βέβαια καθότι προτιμούν να ζυγίζουν αυτές των επιβατών που φτάνουν νωρίς στο gate, ξεκινώντας από τους priority...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Αααα στο terminal 2 του Heathrow το συνηθίζουν το ζύγισμα χειραποσκευης γενικα. Κάπως αψυχολογητα βέβαια καθότι προτιμούν να ζυγίζουν αυτές των επιβατών που φτάνουν νωρίς στο gate, ξεκινώντας από τους priority...
Εγω παντως μπηκα 3η απο το τελος:haha::haha:γενικα αυτο το τερμιναλ εχει μια ησυχια πολυ περιεργη ρε παιδι μου..λες να μαζευονται ολοι οι περιεργοι υπαλληλοι απο εκει;;:haha::haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Έχει κάποια σημασία αυτή η λεπτομέρεια;
Δεν ξέρω απλώς μου έκανε εντύπωση πως στους άλλους μας είπαν να τις βάλουμε μέσα και στις συγκεκριμένες τσάντες δεν είχαν θέμα...

Όχι.Ακριβή μάρκα ένδυσης,αξεσουάρ κλπ...

Αυτό το θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια (άνω της δεκαετίας) να εφαρμόζεται σε αρκετά αεροδρόμια του Ηνωμένου Βασιλείου. Σίγουρα μου έχει συμβεί ανά φάσεις σε Γλασκώβη και Εδιμβούργο, ίσως και αλλού και να μου διαφεύγει τώρα. Δεν είχε σχέση το αν πετούσε κανείς με regular ή με low cost, το έχω πάθει και με τις δύο περιπτώσεις.
Λες να είναι θέμα Ηνωμένου Βασιλείου; Μπορεί...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Μιας και δε βρισκω αντιστοιχο θεμα,εχει παρει κανεις επιστροφη χρηματων απο την aegean για κατεστραμμενη βαλιτσα;και αν ναι ολοκληρο το ποσο;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Μιας και δε βρισκω αντιστοιχο θεμα,εχει παρει κανεις επιστροφη χρηματων απο την aegean για κατεστραμμενη βαλιτσα;και αν ναι ολοκληρο το ποσο;
Καλησπέρα εγώ δεν έχω πάρει επιστροφή χρημάτων. έχω πάρει αντικατάσταση βαλίτσας
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλησπέρα εγώ δεν έχω πάρει επιστροφή χρημάτων. έχω πάρει αντικατάσταση βαλίτσας
Εμεις το καναμε ονλινε και μας προτειναν να αγορασουμε νεα βαλιτσα,να στειλουμε αποδειξη και να μας πιστωσουν τα λεφτα αλλα μας φαγανε ποσο και ηθελα να δω αν την εχει πατησει κ αλλος
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μιας και δε βρισκω αντιστοιχο θεμα,εχει παρει κανεις επιστροφη χρηματων απο την aegean για κατεστραμμενη βαλιτσα;και αν ναι ολοκληρο το ποσο;
Πριν ένα μήνα μου έσπασαν το χερούλι της βαλίτσας μου και μου είπαν στο τηλέφωνο πως αν η βαλίτσα στοιχίζει μέχρι 60 ευρώ μπορούν να μου καταθέσουν το ποσό στο λογαριασμό μου χωρίς καμιά επιπλέον διαδικασία. Η βαλίτσα μου είχε 70 περίπου ευρώ αλλά την είχα αγοράσει πριν από 7 περίπου χρόνια οπότε δέχτηκα και πράγματι μου κατέθεσαν το ποσό στην τράπεζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.746
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom