Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

maria91

Member
Μηνύματα
2.109
Likes
1.971
Πριν ένα μήνα μου έσπασαν το χερούλι της βαλίτσας μου και μου είπαν στο τηλέφωνο πως αν η βαλίτσα στοιχίζει μέχρι 60 ευρώ μπορούν να μου καταθέσουν το ποσό στο λογαριασμό μου χωρίς καμιά επιπλέον διαδικασία. Η βαλίτσα μου είχε 70 περίπου ευρώ αλλά την είχα αγοράσει πριν από 7 περίπου χρόνια οπότε δέχτηκα και πράγματι μου κατέθεσαν το ποσό στην τράπεζα.
Και μας μας ζητησαν το ποσο τους ειπαμε 30ε,αγορασαμε νεα βαλιτσα και σημερα μας περασαν τα λεφτα αλλα μαλλον βαλαν εξοδα τραπεζης δικα μας γιατι μας πιστωθηκαν μονο 27ε και χρεωσε και 3ε η τραπεζα ως προμηθεια...κανονικα δεν επρεπε να τα βαλει απο κοινου;;μου εκανε τρομερη εντυπωση και γενικα τωρα τελευταια πολλα νερα μας κανει η αεροπορικη...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μιας και δε βρισκω αντιστοιχο θεμα,εχει παρει κανεις επιστροφη χρηματων απο την aegean για κατεστραμμενη βαλιτσα;και αν ναι ολοκληρο το ποσο;
Ναι ό,τι συμφωνήσαμε στο τηλέφωνο με το σχετικό τμήμα της Aegean μείον 3 ευρώ έξοδα της τράπεζας. Φυσικά τώρα που το σκέφτομαι είναι περίεργο πώς η Aegean μου πίστωσε λιγότερα χρήματα για αποζημίωση κατεστραμμένης βαλίτσας λόγω εξόδων τράπεζας ενώ η booking μου πιστώνει πάντα ολόκληρο το ποσό συστάσεων στον ίδιο τραπεζικό λογαριασμό ίδιας τράπεζας. Ίσως οι κινήσεις SEPA από τραπεζικό λογαριασμό χώρας ΕΕ εξωτερικού να μη χρεώνονται με έξοδα.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.109
Likes
1.971
Ναι ό,τι συμφωνήσαμε στο τηλέφωνο με το σχετικό τμήμα της Aegean μείον 3 ευρώ έξοδα της τράπεζας. Φυσικά τώρα που το σκέφτομαι είναι περίεργο πώς η Aegean μου πίστωσε λιγότερα χρήματα για αποζημίωση κατεστραμμένης βαλίτσας λόγω εξόδων τράπεζας ενώ η booking μου πιστώνει πάντα ολόκληρο το ποσό συστάσεων στον ίδιο τραπεζικό λογαριασμό ίδιας τράπεζας. Ίσως οι κινήσεις SEPA από τραπεζικό λογαριασμό χώρας ΕΕ εξωτερικού να μη χρεώνονται με έξοδα.
Ακριβως αυτο!εμεις δεν ειχαμε καμια ενημερωση για την προμηθεια των 3ε,αντιθετως μας ειπαν οτι θα μας πιστωσουν 30ε και ξαφνικα ειδαμε την χρεωση!τι να πω τουλαχιστον δεν ειμαστε οι μονοι που μας ετυχε αλλα για την συγκεκριμενη εταιρια τετοια πραγματα δε τα περιμενα!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Χειραποσκευή διαστάσεων 57x32x28cm φίλης σε πτήση απο Ηράκλειο για Θεσσαλονίκη χρεωθηκε 40€ λόγω υπέρβασης επιτρεπομενων ορίων.
Λοιπόν σας έχω νεότερα από το συμβάν που διαδραματίστηκε στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου. Όπως είπαμε η κοπέλα υποχρεώθηκε να πληρώσει το ποσό των 40€ για υπέρβαση διαστάσεων της χειραποσκευής. Επιλέγει να πληρώσει με κάρτα. Κάνουν μία - δύο - τρεις προσπάθειες και της λένε ότι για κάποιο λόγο η συναλλαγή δεν γίνεται αποδεκτή. Χωρίς να πατήσει κωδικό. Με χρεωστική της Eurobank.
Αυτή πρόθυμα πληρώνει με μετρητά.
Έλα όμως που μετά από μερικές μέρες, διαπιστώνει ότι η κάρτα της έχει χρεωθεί κανονικά με το 40ευρω. Οπότε 40+40=80€. Τηλέφωνα, email στην εταιρία. Και μετά από 10-15 μέρες της λένε ότι δεν φαίνεται πουθενά η πληρωμή της χειραποσκευής με τα μετρητά και δυστυχώς δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Ράινερ θα λέμε και θα κλαίμε.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.019
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Και εγώ αντικατάσταση. Μου έχει τύχει και με Aegean και με Lufthansa. Την μία φόρα αντικατάση με ακριβώς την ίδια την άλλη με παρόμιας αξίας (που δεν ήταν παρόμοιας, με εριξαν).
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Λοιπόν σας έχω νεότερα από το συμβάν που διαδραματίστηκε στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου. Όπως είπαμε η κοπέλα υποχρεώθηκε να πληρώσει το ποσό των 40€ για υπέρβαση διαστάσεων της χειραποσκευής. Επιλέγει να πληρώσει με κάρτα. Κάνουν μία - δύο - τρεις προσπάθειες και της λένε ότι για κάποιο λόγο η συναλλαγή δεν γίνεται αποδεκτή. Χωρίς να πατήσει κωδικό. Με χρεωστική της Eurobank.
Αυτή πρόθυμα πληρώνει με μετρητά.
Έλα όμως που μετά από μερικές μέρες, διαπιστώνει ότι η κάρτα της έχει χρεωθεί κανονικά με το 40ευρω. Οπότε 40+40=80€. Τηλέφωνα, email στην εταιρία. Και μετά από 10-15 μέρες της λένε ότι δεν φαίνεται πουθενά η πληρωμή της χειραποσκευής με τα μετρητά και δυστυχώς δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Ράινερ θα λέμε και θα κλαίμε.
Καλά δεν της έδωσαν/δε ζήτησε καμία απόδειξη;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Καλά δεν της έδωσαν/δε ζήτησε καμία απόδειξη;
Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δεν πηρε αποδειξη. Η οτι δεν της εδωσαν αποκομμα απο το μηχανακι οτι η καρτα δεν εγινε δεκτη, οπως γινεται συνηθως. Η οτι τη χρεωσαν χωρις να πατησει κωδικο. Καπως περιεργο σεναριο που αγγιζει την επιστημονικη φαντασια ( οι ανεπαφες καρτες χρεωνουν ως 25 ευρω χωρις κωδικο)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όταν διαβάζω τέτοιες τρελές ιστορίες συνήθως το θύμα είτε μας κρύβει κάποια γεγονότα είτε τα αλλάζει για να κρύψει τη δικιά του ευθύνη.
Επί του προκειμένου δε συμβαίνουν διπλοτριπλοχρεώσεις κάθε μέρα (και αν συμβούν με μια αμφισβήτηση συναλλαγής το θέμα λύνεται) ούτε πληρώνεις στο αεροδρόμιο χωρίς να πάρεις απόδειξη λες και πας στη λαϊκή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Νομιζω οτι απο σημερα ολοι θα ανησυχουμε για τις χρεωσεις στην Eurobank χρεωστικη μας χωρις κωδικο. Φανταζομαι η εν λογω κυρια να εκανε τεραστια φασαρια στην τραπεζα που εχει τοσο εξελιγμενα μηχανακια που χρεωνουν ο,τι θελουν μολις δουν μια καρτα, σωστα?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εκτός κι αν κάποια τσεκινατζού τσέπωσε το σαραντάρι ή το τσεπώνει ακόμα με τον ίδιο τρόπο απ' τους υπέρβαρους, κάτι που είναι αρκετά απίθανο αλλά όχι και αδύνατο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Της έδωσε για αποδειξη το αποκομμα για τη βαλίτσα. Οπότε θεωρησε οτι ειναι η απόδειξη για την συναλλαγή με τα μετρητά. Δεν ζήτησε την απόδειξη για την απόρριψη της κάρτας. Δεν μου φαινεται δα και παράλογο. Αν σου πουν ότι δεν έγινε δεκτή η κάρτα ενώ δεν έχεις βάλει τον κωδικό, δεν σου παει το μυαλο να ζητησεις απόδειξη μη αποδοχής της καρτας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Της έδωσε για αποδειξη το αποκομμα για τη βαλίτσα. Οπότε θεωρησε οτι ειναι η απόδειξη για την συναλλαγή με τα μετρητά. Δεν ζήτησε την απόδειξη για την απόρριψη της κάρτας. Δεν μου φαινεται δα και παράλογο. Αν σου πουν ότι δεν έγινε δεκτή η κάρτα ενώ δεν έχεις βάλει τον κωδικό, δεν σου παει το μυαλο να ζητησεις απόδειξη μη αποδοχής της καρτας.
Εξακολουθω να απορω πως χρεωθηκε η καρτα χωρις κωδικο. Η αποδειξη για την απορριψη βγαινει μετα τη χρηση του κωδικου. Εψαξε τι ακριβως παιζει με την καρτα της? Ειναι πολυ ευκολο να αμφισβητησει τη χρεωση εφοδον ΔΕΝ πληκτρολογησε κωδικο. Αν τον ειχε πληκτρολογησει, το χαρτακι με την απορριψη θα εβγαινε αυτοματα. Και θα ηταν υποχρεωμενη να το παρει και να μην το πεταξει.
Σε καθε περιπτωση ειναι πιο ευκολο να αμφισβητησει την ηλεκτρονικη πληρωμη στην οποια δεν συναινεσε παρα τα μετρητα.
Γενικα αν η φιλη σας δυσκολευεται να διαχειριστει τις αποδειξεις των πληρωμων της και να τις αναζητει η της διαφευγει το πως λετουργουν οι αγορες, ισως θα επρεπε να ταξιδευει με καποιον συνοδο / μαρτυρα μεχρι να μαθει.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.896
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom