Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άρα λοιπόν επειδή η Α3 και το προσωπικό της είναι ανίκανοι να ελέγξουν αυτή την κατάσταση της υπερφόρτωσης της καμπίνας με πολλές σακούλες και αντικείμενα ανά επιβάτη, επίλεξαν να τιμωρήσουν όλους τους επιβάτες ακόμα και μένα μου πάντα μετέφερα ακριβώς μέχρι το όριο που επέτρεπε το εισιτήριό μου, με το να μας στερήσουν μεγάλο μέρος του επιτρεπόμενου όγκου και βάρους της χειραποσκευής για τη μεταφορά των πανωφοριών και των σακούλων duty free. Θα μπορούσαν να επιτρέψουν μία σακούλα ανά επιβάτη και ένα πανωφόρι όπως κάνουν οι περισσότερες loco αλλά όχι ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει για τα μυαλά της Α3: ή ψωνίζουμε όλo το κατάστημα duty free ή τίποτα.

Ελπίζω ο κόσμος να τιμωρήσει καταναλωτικά την Α3 όπως πάντα συμβαίνει όταν κάποια επιχείρηση λειτουργεί μονοπωλιακά και παράλογα.

αλλα ξεχασα ο ελληναρας εχει παντα δικιο....
Στην προκειμένη περίπτωση ο ορισμός του ελληναρά επιχειρηματία είναι οι διάνοιες της Α3 που αφού αρχικά έριξαν το τυράκι του GoLight ναύλου για να φαίνονται τα εισιτήρια φθηνότερα, μετά αφού ο κόσμος δεν τσίμπησε να αγοράζει αποσκευές, έβαλε τους παράλογους περιορισμούς στις χειραποσκευές για να αναγκαστούμε να αγοράζουμε είτε Flex είτε αποσκευή.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Άρα λοιπόν επειδή η Α3 και το προσωπικό της είναι ανίκανοι να ελέγξουν αυτή την κατάσταση της υπερφόρτωσης της καμπίνας με πολλές σακούλες και αντικείμενα ανά επιβάτη, επίλεξαν να τιμωρήσουν όλους τους επιβάτες ακόμα και μένα μου πάντα μετέφερα ακριβώς μέχρι το όριο που επέτρεπε το εισιτήριό μου, με το να μας στερήσουν μεγάλο μέρος του επιτρεπόμενου όγκου και βάρους της χειραποσκευής για τη μεταφορά των πανωφοριών και των σακούλων duty free. Θα μπορούσαν να επιτρέψουν μία σακούλα ανά επιβάτη και ένα πανωφόρι όπως κάνουν οι περισσότερες loco αλλά όχι ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει για τα μυαλά της Α3: ή ψωνίζουμε όλo το κατάστημα duty free ή τίποτα.

Ελπίζω ο κόσμος να τιμωρήσει καταναλωτικά την Α3 όπως πάντα συμβαίνει όταν κάποια επιχείρηση λειτουργεί μονοπωλιακά και παράλογα.


Στην προκειμένη περίπτωση ο ορισμός του ελληναρά επιχειρηματία είναι οι διάνοιες της Α3 που αφού αρχικά έριξαν το τυράκι του GoLight ναύλου για να φαίνονται τα εισιτήρια φθηνότερα, μετά αφού ο κόσμος δεν τσίμπησε να αγοράζει αποσκευές, έβαλε τους παράλογους περιορισμούς στις χειραποσκευές για να αναγκαστούμε να αγοράζουμε είτε Flex είτε αποσκευή.
Συγνωμη αλλα δεν εχω δει να λενε σε κανενα τιποτα με μια σακουλα duty free ουτε και σ αυτους βεβαια που κουβαλουν 30...το σκεπτικο σου σωστο ειναι και κανονικα για την μια σακουλα δε πρεπει να το κανουν θεμα αλλα να αναγκαζουν μονο οσους κουβαλανε ολο το σπιτι σε σακουλες!σε προσφατη πτηση απο Θεσ/νικη και εγω μετεφερα τσουρεκακια τερκενλη αλλα τα βαλα στο backpack μου το οποιο ειχα κατω απο τα ποδια μου...αν λοιπον οι περισσοτεροι το καναν ετσι ή ειχαν μυαλο να τα βαζουν στο συγκεκριμενο σημειο απο μονοι τους ισως να μην βγαζαν και αυτον τον ορο...και το χουμε ξαναπει θα πρεπε οι αεροσυνοδοι να επιμενουν και να βγαζουν απο το χωρο αποσκευων οτι δε πρεπει να ναι εκει δηλαδη μπουφαν και σακουλες...βεβαια ξαναλεω σε οσες πτησεις εσωτερικου εχω πεταξει ποτε κανεις δε αναγκασε κανεναν επιβατη να βαλει τις σακουλες μεσα...η συμφορουμιτησα που το πε λοιπον ας μας πει αν ειχε μπολικες σακουλιτσες και την αναγκασαν να τις βαλει στην χειραποσκευη ή απλα αν της το ειπε ο υπαλληλος ή αν ειδε να το κανουν σ αλλον...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν ξέρω αν θα κάνουν παρατήρηση σε έναν με ένα πανωφόρι και μία σακούλα, αλλά ο κανονισμός λέει ότι όλα μπαίνουν μέσα στη χειραποσκευή. Και το προσωπικό που δεν κάνει παρατήρηση έστω σε αυτόν που κρατάει μία σακούλα στα χέρια απ' τη στιγμή που ο κανονισμός άλλαξε δεν κάνει καλά τη δουλειά του.
Είδες λοιπόν ότι ούτε πριν ούτε τώρα το προσωπικό κάνει σωστά τη δουλειά του σύμφωνα με τους κανονισμούς που ισχύουν και εν μέρει σε αυτό οφείλεται το προηγούμενο μπάχαλο της υπερφόρτωσης και το τωρινό των δρακόντειων κανονισμών;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Δεν ξέρω αν θα κάνουν παρατήρηση σε έναν με ένα πανωφόρι και μία σακούλα, αλλά ο κανονισμός λέει ότι όλα μπαίνουν μέσα στη χειραποσκευή. Και το προσωπικό που δεν κάνει παρατήρηση έστω σε αυτόν που κρατάει μία σακούλα στα χέρια απ' τη στιγμή που ο κανονισμός άλλαξε δεν κάνει καλά τη δουλειά του.
Είδες λοιπόν ότι ούτε πριν ούτε τώρα το προσωπικό κάνει σωστά τη δουλειά του σύμφωνα με τους κανονισμούς που ισχύουν και εν μέρει σε αυτό οφείλεται το προηγούμενο μπάχαλο της υπερφόρτωσης και το τωρινό των δρακόντειων κανονισμών;
Ημουν η πρωτη εδω μεσα που ελεγε οτι ειναι υποχρεωμενες οι αεροσυνοδοι να βγαζουν αχρηστα πραγματα μεσα απο τους χωρους αποσκευων για να μπαινουν οι βαλιτσες..το αποκορυφωμα ηταν στη πτηση επιστροφης απο Λονδινο οπου ενας επιβατης εκανε φασαρια στη μπροστινη του γιατι δε εχει χωρο και γιατι εβαλε την βαλιτσα της πανω και που θα βαλει το μπουφαν του!!η καιμμενη(κακως)πηρε τη χειραποσκευη και την εβαλε κατω απο το καθισμα και οταν η αεροσυνοδος το ειδε εκανε τη παπια!!!!αρα ναι εχεις δικιο δε ειπε κανεις οτι κανουν σωστα την δουλεια τους...απλα πιστευω οτι τον ορο αυτον τον εβγαλαν πιο πολυ για να "φοβηθουμε" και τιποτα δε θα γινει πραξη ποτε
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Διορθωστε με αν κάνω λάθος αλλα στην aegean μικρή τσάντα πλάτης δεν προβλέπεται. Μόνο μια χειραποσκευή 8 κιλών.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Διορθωστε με αν κάνω λάθος αλλα στην aegean μικρή τσάντα πλάτης δεν προβλέπεται. Μόνο μια χειραποσκευή 8 κιλών.
Ολοι οι συχνοι επιβατες ξερουμε οτι προβλεπεται μικρη τσαντα. Ξαναδες το σαιτ, ειναι σαφες.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Διορθωστε με αν κάνω λάθος αλλα στην aegean μικρή τσάντα πλάτης δεν προβλέπεται. Μόνο μια χειραποσκευή 8 κιλών.
Μηπως μπερδευεσε με ρυαναιρ;δεν εχω πεταξει αλλα το λεω λογω οτι ειναι low cost..κανονικα backpack εχω παρει και μεγαλη γυναικεια τσαντα σ ολες μου τις πτησεις κανενα θεμα δεν ειχα
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Λοιπόν όντως προβλέπεται μικρή τσάντα αδιευκρινιστου μεγέθους.
https://en.aegeanair.com/travel-information/baggage/cabin-baggage/
Πάντως το τι συνηθίζεται, τι ξέρουμε απο την εμπειρία μας δεν είναι ενα επιχείρημα που θα μετρήσει στη στιγμή που θα πεσουμε σε κάποιον υπάλληλο που θα θέλει να τηρησει τους ορους. Ενα ειναι όμως γεγονός και μαρτυραται απο αρκετά μέλη σε διαφορετικά αεροδρόμια, υπάρχει μια σαφής στροφή της εταιρίας προς αυστηροποιηση των πολιτικών των χειραποσκευων
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Λοιπόν όντως προβλέπεται μικρή τσάντα αδιευκρινιστου μεγέθους.
https://en.aegeanair.com/travel-information/baggage/cabin-baggage/
Πάντως το τι συνηθίζεται, τι ξέρουμε απο την εμπειρία μας δεν είναι ενα επιχείρημα που θα μετρήσει στη στιγμή που θα πεσουμε σε κάποιον υπάλληλο που θα θέλει να τηρησει τους ορους. Ενα ειναι όμως γεγονός και μαρτυραται απο αρκετά μέλη σε διαφορετικά αεροδρόμια, υπάρχει μια σαφής στροφή της εταιρίας προς αυστηροποιηση των πολιτικών των χειραποσκευων
Φυσικα ισχυει ο,τι λεει το επισημο σαιτ και οχι ο καθε υπαλληλος. Δεν εχει αλλαξει τιποτε εδω και πολυ καιρο, η δημοσιευση παραμενει η ιδια : μια τσαντα μικρη χωρις οριο βαρους και τα πανωφορια μεσα στη βαλιτσα. Δεν υπαρχει καμια στροφη ουτε εχει ανοιξει παραμαγαζο ο καθε υπαλληλος να χρεωνει ο,τι ΔΕΝ αναγραφεται ρητα στο σαιτ.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Υπάρχει σαφης στροφή προς τήρηση των προβλεπομενων όρων. Και όταν αυτο γινεται σε διαφορετικά αεροδρόμια μέσα σε ενα διάστημα 2-3 μηνών καταδεικνύει σαφώς οτι δεν είναι θέμα υπαλλήλου που δείχνει ζηλο, αλλά κατεύθυνσης απο την εταιρία. Οπότε η τάση είναι ξεκάθαρη
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Φυσικα ισχυει ο,τι λεει το επισημο σαιτ και οχι ο καθε υπαλληλος. Δεν εχει αλλαξει τιποτε εδω και πολυ καιρο, η δημοσιευση παραμενει η ιδια : μια τσαντα μικρη χωρις οριο βαρους και τα πανωφορια μεσα στη βαλιτσα. Δεν υπαρχει καμια στροφη ουτε εχει ανοιξει παραμαγαζο ο καθε υπαλληλος να χρεωνει ο,τι ΔΕΝ αναγραφεται ρητα στο σαιτ.
Ειλικρινά έχω μπερδευτεί ....ταξιδεύω για Βιέννη τον άλλο μήνα με rayan πλήρωσα βαλίτσα έχω τσάντα πλάτης και σκέφτομαι να πληρώσω χειραποσκευή για να τη πάρω στη καμπίνα....είναι υποχρεωτικό να βάλω μέσα στη χειραποσκευή το μπουφάν μου ?? ή απλά η διαδικασία γίνετε μήπως και δεν χωράει στη θήκη ελέγχου ??
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ειλικρινά έχω μπερδευτεί ....ταξιδεύω για Βιέννη τον άλλο μήνα με rayan πλήρωσα βαλίτσα έχω τσάντα πλάτης και σκέφτομαι να πληρώσω χειραποσκευή για να τη πάρω στη καμπίνα....είναι υποχρεωτικό να βάλω μέσα στη χειραποσκευή το μπουφάν μου ?? ή απλά η διαδικασία γίνετε μήπως και δεν χωράει στη θήκη ελέγχου ??
Για Aegean είναι το θέμα εδώ:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.655
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom