Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δες στο παρόν thread post 253 και μετά (παρεμπιτόντως μετά από δικό σου post και πάλι :haha:)
Aegean Airlines - Χειραποσκευές Aegean
Ψάχνω διαστάσεις ή βάρος προσωπικού αντικειμένου, πχ αν θυμάμαι καλά η lufthansa είχε. Φοβάμαι ότι αν πάρω μια γυναικεία μεγαλούτσικη που έχω θα έχω πρόβλημα. Επίσης τι σημαίνει αντρική τσάντα, το backpack? Διάβασα όλο το thread και κατάλαβα ότι το προσωπικό αντικείμενο είναι λίγο υποκειμενικό
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Είναι υποκειμενικό, βασικά δε θέλει να δώσεις στόχο... Ουσιαστικά ένα τσαντάκι ή μία μικρή τσάντα που να χωράει κάτω από το μπροστινό κάθισμα. Στο μυαλό μου οι μέγιστες διαστάσεις είναι αυτές της δωρεάν χειραποσκευής της Ryanair.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Ψάχνω διαστάσεις ή βάρος προσωπικού αντικειμένου, πχ αν θυμάμαι καλά η lufthansa είχε. Φοβάμαι ότι αν πάρω μια γυναικεία μεγαλούτσικη που έχω θα έχω πρόβλημα. Επίσης τι σημαίνει αντρική τσάντα, το backpack? Διάβασα όλο το thread και κατάλαβα ότι το προσωπικό αντικείμενο είναι λίγο υποκειμενικό
Σχεδόν πάντα παίρνω backpack με τοιχώματα για φακούς φωτογραφικής μηχανής και dslr, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Απαράδεκτη aegean για άλλη μία φορά….
Στην μία πτήση είχα αλλαγή ώρας μιάμιση ώρα νωρίτερα
ενώ στην άλλη καταργήθηκε το δρομολόγιο εκείνης της ημέρας και μας ρωτάνε αν θέλουμε να μπούμε στης επόμενης το πρωί που σημαίνει από τριήμερο διήμερο το Λουξεμβούργο…
Και όλα αυτά χωρίς καμία ενημέρωση…..
τελείως τυχαία το ανακάλυψα μπαινοντας στην διαχείριση κρατήςης,ενώ να στέλνουν άπειρα διαφημιστικά mail καθημερινά…
Δεν υπάρχει ταξίδι την τελευταία τριετία που να μην είχα αλλαγή ώρας στην καλύτερη….
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το θέμα είναι πόσες μέρες πριν τις πτήσεις άλλαξε τον προγραμματισμό γιατί μπορεί να προκύπτουν δικαιώματα του επιβάτη σε αποζημίωση ή απαίτηση για πτήση με άλλη εταιρεία. Για να μην ενημέρωσε καθόλου έως και τώρα, υποψιάζομαι ότι οι πτήσεις θα γίνουν μετά από περισσότερες από 14 μέρες οπότε θα σε ενημέρωνε κάποια στιγμή πριν αυτό το διάστημα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ερωτηση εδω μιας και δε βρισκω αντιστοιχο τοπικ..εχω φρι τικετ και πηρα τηλεφωνικο κεντρο ετζιαν σημερα για να μου λυσουν καποιες αποριες που ειχα(για το αν μπορω να το κλεισω σε αεροδρομιο ή αναγκαστικα μεσω τηλ.κεντρου)και η κοπελα μου ειπε "καλυτερα μεσω τηλ.κεντρου σε περιπτωση που δεν εχει εισιτηριο για τη πτηση που θελετε να μπειτε σε λιστα αναμονης":shock:..Και αναρωτιεμαι εγω αν βλεπω οτι εχει εισιτηριο στο καλενταρι για την ημερομηνια που θελω,παιζει μεσω τηλ.κεντρου να μου πει πως δεν εχει;εννοω παιζει να φαω ακυρο γιατι δε θα εχει το booking class που ηταν το εισιτηριο της καθυστερημενης πτησης μου;(εξου κ το φρι τικετ)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Χθες ήμουνα σε πτήση με καθυστέρηση (ναι, πααααάλι η A3320) και η Aegean μου έδωσε ένα free ticket. Είχα κάνει αναβάθμιση θέσης με το upgrade challenge, ξέρει κανείς αν το free ticket θα είναι economy ή business;
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Χθες ήμουνα σε πτήση με καθυστέρηση (ναι, πααααάλι η A3320) και η Aegean μου έδωσε ένα free ticket. Είχα κάνει αναβάθμιση θέσης με το upgrade challenge, ξέρει κανείς αν το free ticket θα είναι economy ή business;
Να ρωτήσω κι εγώ, αυτά τα free ticket είναι η προβλεπόμενη αποζημίωση για καθυστέρηση ή είναι δωράκια της aegean?
Περιμένω να απογειωθουμε τώρα με 2,5+ ώρες καθυστέρηση... Κι έχω κάνει κ εγώ αναβάθμιση, με κουπόνι όμως, άρα δε νομίζω ότι μπορώ να περιμένω δωράκι business 🙄
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω κι εγώ, αυτά τα free ticket είναι η προβλεπόμενη αποζημίωση για καθυστέρηση ή είναι δωράκια της aegean?
Περιμένω να απογειωθουμε τώρα με 2,5+ ώρες καθυστέρηση... Κι έχω κάνει κ εγώ αναβάθμιση, με κουπόνι όμως, άρα δε νομίζω ότι μπορώ να περιμένω δωράκι business 🙄
Είναι δώρο της Aegean, η δική μου καθυστέρηση ήταν λίγο πάνω από μια ώρα, δεν προβλέπεται αποζημίωση για τόσο λίγο.
Τώρα για το αν θα σου δώσουν κουπόνι (επιπλέον της νόμιμης αποζημίωσης ή μόνο αυτό) και το τι κουπόνι θα είναι, πρώτα πρέπει να δεις τη συνολική καθυστέρηση...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Να ρωτήσω κι εγώ, αυτά τα free ticket είναι η προβλεπόμενη αποζημίωση για καθυστέρηση ή είναι δωράκια της aegean?
Περιμένω να απογειωθουμε τώρα με 2,5+ ώρες καθυστέρηση... Κι έχω κάνει κ εγώ αναβάθμιση, με κουπόνι όμως, άρα δε νομίζω ότι μπορώ να περιμένω δωράκι business 🙄
Εμεις ειχαμε 5 ωρες καθυστερηση,πηραμε φρι τικετ,γευμα κ 400ε αποζημιωση..βεβαια ερχομασταν απο Στοκχολμη γι αυτο κ πηραμε την μεγιστη αποζημιωση λογω οτι ηταν μακρια..αν ειναι να δικαιουστε αποζημιωση θα σας ενημερωσουν παντως
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Χθες ήμουνα σε πτήση με καθυστέρηση (ναι, πααααάλι η A3320) και η Aegean μου έδωσε ένα free ticket. Είχα κάνει αναβάθμιση θέσης με το upgrade challenge, ξέρει κανείς αν το free ticket θα είναι economy ή business;
Σε επικοινωνια που ξαναειχα μαζι τους το φρι τικετ ειναι διαφορετικο booking class απ αυτο που χαμε κλεισει...γενικα οτι πτηση τους εδωσα για Οκτωβρη μου ειπαν μονο με λιστα αναμονης...βλεπω να κλεινω για του χρονου ή να πηγαινει ακλαφτο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σε επικοινωνια που ξαναειχα μαζι τους το φρι τικετ ειναι διαφορετικο booking class απ αυτο που χαμε κλεισει...γενικα οτι πτηση τους εδωσα για Οκτωβρη μου ειπαν μονο με λιστα αναμονης...βλεπω να κλεινω για του χρονου ή να πηγαινει ακλαφτο!
Αυτό εννοείται. Τα economy τα κλείνουν σε booking class R (τουλάχιστον αυτό ήταν την τελευταία φορά που το χρειάστηκα, πάει καμμιά δεκαετία), και δεν ξέρω ποιο είναι το booking class για Business. To R έχει το δικό της inventory και availability (που υποθέτω έχει κάποια συσχέτιση με αυτό της Χ που είναι για τα award tickets για economy). Παρ' όλα αυτά στους όρους που απέστειλαν μαζί με το δωρεάν εισιτήριο, αναφέρεται ότι θα είναι σε ίδιο cabin class (κάτι που καμμία σχέση δεν έχει με το booking class που λες εσύ) με το αρχικό εισητήριο (δηλαδή economy ή business). Άρα πρέπει να υπάρχει άλλο booking class για τη business. Αλλά σίγουρα δεν απαντάει στη δική μου ερώτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom