Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για 2η φορά έχω ακύρωση της επιστροφής από Ιορδανία. Τότε είχα ακυρώσει όλο το ταξίδι. Σε ευχαριστώ πολύ Aegean. Τώρα πρέπει α) να ψαξω και να ταλαιπωρηθω β) να χρυσοπληρωσω σε άλλη εταιρεία ή γ) να ακυρώσω όλο το ταξίδι... :rolleyes:
Εάν επιτρέπεται, για πότε ήταν το ταξίδι και με ποια αιτιολογία η ακύρωση; είναι από τους προορισμούς που κοιτάζω για Πάσχα 2023.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος αν ξέρει, είχα πτήση Θεσσαλονίκη - Ντουμπροβνικ -Θεσσαλονίκη μέσω Αθήνας με ιδανικές ώρες άφιξης, μετεπιβίβαβσης, αναχώρησης. (έφτανα πρωί, έφευγα απογεύμα). Φυσικά η αγαπημένη μας εταιρεία μας ακύρωσε τελείως την πτήση επιστροφής και μας το έκανε μια μέρα μετά. Ενώ στο πήγαινε έχω χρόνο μετεπιβίβασης 45 λεπτά και το συστήμα τους το δέχεται, στην επιστροφή μου έχουν 4 ώρες αναμονή Αθήνα. Φτάνω 12:15 και ενώ έχει πτήση για Σαλονίκη 13:10 με έβαλαν στις 16:20 γιατί λέει ότι είναι λίγος ο χρόνος μετεπιβίβασης. Πως γίνετε στο πήγεναι να αρκούν τα 45 λεπτά και στο γύρνα να μην αρκούν?
Στην επιστροφή υπάρχει και τελωνειακός έλεγχος που θεωρητικά χρειάζεται κάποιο χρόνο (στην πράξη, δεν ελέγχεται ποτέ κανένας, αλλά...)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Α δε το χα παρατηρησει..δε με εκπλησει απλα για να το εξαργυρωσω θα πρεπει να παιξω τζοκερ να βρω 1 πτηση οπου θα μπορει να μου το εξαργυρωσει και να μη μπω λιστα αναμονης...

Στο αεροδρομιο εξαργυρωσες το φρι τικετ;;;
Όχι βρε, τηλεφωνικά.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εάν επιτρέπεται, για πότε ήταν το ταξίδι και με ποια αιτιολογία η ακύρωση; είναι από τους προορισμούς που κοιτάζω για Πάσχα 2023.
Επιστροφή 10 Νοεμβρίου.

Η απάντηση. "Το πρόγραμμα των πτήσεων μας ανανεώθηκε λόγω των δυναμικά μεταβαλλόμενων συνθηκών με αποτέλεσμα να επηρεαστεί η πτήση σας. Επειδή δεν καταφέραμε να βρούμε εναλλακτική που να καλύπτει τις ανάγκες σας, σας δίνουμε μια από τις παρακάτω επιλογές:".

Επίσης από την εφαρμογή για νέες ημερομηνίες μου βγάζει " Flights from AMMAN to ATHENS operate on the following dates: 31/08/2022 - 29/10/2022 and 27/03/2023 - 27/10/2023. Please change your search criteria & select alternate dates."

Αυτά...
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επιστροφή 10 Νοεμβρίου.

Η απάντηση. "Το πρόγραμμα των πτήσεων μας ανανεώθηκε λόγω των δυναμικά μεταβαλλόμενων συνθηκών με αποτέλεσμα να επηρεαστεί η πτήση σας. Επειδή δεν καταφέραμε να βρούμε εναλλακτική που να καλύπτει τις ανάγκες σας, σας δίνουμε μια από τις παρακάτω επιλογές:".

Επίσης από την εφαρμογή για νέες ημερομηνίες μου βγάζει " Flights from AMMAN to ATHENS operate on the following dates: 31/08/2022 - 29/10/2022 and 27/03/2023 - 27/10/2023. Please change your search criteria & select alternate dates."

Αυτά...
Μάλιστα...και φαντάζομαι πως η επόμενη διαθέσιμη πτήση επιστροφής θα είναι καμιά εβδομάδα μετά.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Μάλιστα...και φαντάζομαι πως η επόμενη διαθέσιμη πτήση επιστροφής θα είναι καμιά εβδομάδα μετά.
Μπορώ να φύγω κανονικά τέλη Οκτωβρίου αλλά αν διαβάσεις, η επόμενη διαθέσιμη επιστροφή με Aegean είναι τέλη Μαρτίου! 5 μήνες είναι πολλοί στην Ιορδανία, τι λες; :bleh:
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορώ να φύγω κανονικά τέλη Οκτωβρίου αλλά αν διαβάσεις, η επόμενη διαθέσιμη επιστροφή με Aegean είναι τέλη Μαρτίου! 5 μήνες είναι πολλοί στην Ιορδανία, τι λες; :bleh:
Ουπς, τώρα το συνειδητοποίησα! ου γαρ έρχεται μόνον..:confused::rolleyes:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Θέλει πολύ προσοχή στα δρομολόγια που είναι αρχή ή τέλος της εποχικής σεζόν γιατί οι εταιρείες αναλόγως τις κρατήσεις που έχουν είτε ακυρώνουν είτε μεταβάλλουν τα δρομολόγια. Τα ίδια κάνει και η Ryan και η easy και η Volotea.

Οπότε καλό είναι σε αυτές τις περιπτώσεις, όλα τα υπόλοιπα έξοδα (ξενοδοχείο, αυτοκίνητο κλπ) να είναι refundable ή με δωρεάν ακύρωση σε περίπτωση αλλαγής δρομολογίων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Θέλει πολύ προσοχή στα δρομολόγια που είναι αρχή ή τέλος της εποχικής σεζόν γιατί οι εταιρείες αναλόγως τις κρατήσεις που έχουν είτε ακυρώνουν είτε μεταβάλλουν τα δρομολόγια. Τα ίδια κάνει και η Ryan και η easy και η Volotea.

Οπότε καλό είναι σε αυτές τις περιπτώσεις, όλα τα υπόλοιπα έξοδα (ξενοδοχείο, αυτοκίνητο κλπ) να είναι refundable ή με δωρεάν ακύρωση σε περίπτωση αλλαγής δρομολογίων.
Σημερα εβγαλα 2 εισιτηρια στο τελευταιο δρομολογιο της σεζον πονταροντας σε ακυρωση για να ανανεωσω το credit :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom