Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει περιορισμένη ευθύνη στη μεταφορά αποσκευών και επιμένεις χωρίς λόγο. Δε σημαίνει ότι δε θα λάβεις την προβλεπόμενη αποζημίωση (όπως ορίζεται από ευρωπαϊκό κανονισμό, μέγιστη πάνω από 1000€ ανά αποσκευή), σημαίνει ότι δε θα λάβεις αποζημίωση αν εσύ είχες αποφασίσει να αποθηκεύσεις πχ πέντε κιλά χρυσό στην αποσκευή σου και δεν το είχες δηλώσει εκ των προτέρων.

https://el.aegeanair.com/oroi-kai-gnostopoiiseis/oroi-kai-gnostopoiiseis/
Η ευθύνη σε περίπτωση απώλειας, καθυστέρησης ή φθοράς σε Αποσκευή είναι περιορισμένη, εκτός εάν εκ των προτέρων έχει δηλωθεί υψηλότερη αξία και έχουν καταβληθεί επιπρόσθετες χρεώσεις.
 
Last edited:

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει περιορισμένη ευθύνη στη μεταφορά αποσκευών και επιμένεις χωρίς λόγο.
Ανεξαρτητως του τι εγραφε το tag και πως αντιλλαμβανομαι τον περιορισμο ευθυνης (που ηταν αρκετα συγκεκριμενος) επαναλαμβανω οτι δεν πηρα απο κανεναν αποδειξη παραδοσης αποσκευης. Μου ζητηθηκε απλα να παραδωσω την αποσκευη στην εισοδο του αεροσκαφους χωρις να εχει γινει checked-in.
Δεν νομιζω πως χρειαζονται ιδιαιτερες νομικες γνωσεις για να καταλαβεις τι σημαινει αυτο!
Το αν ηταν λαθος του προσωπικου επιγειας εξυπηρετησης ή πολιτικη της αεροπορικης τη δεδομενη περιοδο, δεν το γνωριζω και δεν εχει και πολυ σημασια.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει περιορισμένη ευθύνη στη μεταφορά αποσκευών και επιμένεις χωρίς λόγο. Δε σημαίνει ότι δε θα λάβεις την προβλεπόμενη αποζημίωση (όπως ορίζεται από ευρωπαϊκό κανονισμό, μέγιστη πάνω από 1000€ ανά αποσκευή), σημαίνει ότι δε θα λάβεις αποζημίωση αν εσύ είχες αποφασίσει να αποθηκεύσεις πχ πέντε κιλά χρυσό στην αποσκευή σου και δεν το είχες δηλώσει εκ των προτέρων.

https://el.aegeanair.com/oroi-kai-gnostopoiiseis/oroi-kai-gnostopoiiseis/
Η ευθύνη σε περίπτωση απώλειας, καθυστέρησης ή φθοράς σε Αποσκευή είναι περιορισμένη, εκτός εάν εκ των προτέρων έχει δηλωθεί υψηλότερη αξία και έχουν καταβληθεί επιπρόσθετες χρεώσεις.
Το tag που τοποθετηθηκε ελεγε οτι παραδιδω την αποσκευη χωρις ευθυνη της αεροπορικης σε περιπτωση απωλειας ή ζημιας. Ο περιορισμος ευθυνης για πολυτιμα αντικειμενα ειναι αλλη ιστορια και ισχυει και σε checked-in αποσκευη. Αυτο που λεω και ειναι απλουστατο να καταλαβεις ειναι οτι μου ζητηθηκε να παραδωσω non checked-in αποσκευη στο αμπαρι.
Αν παραδωσεις στο αμπαρι αποσκευη και δεν εχεις αποδειξη παραλαβης, δεν ειναι ευκολο (για να μην πω οτι ειναι αδυνατο) να διεκδικησεις αποζημιωση. Αν ειναι πλεον οπως τα λενε στο λινκ που παρεθεσες και δινουν αποδειξη παραδοσης/check-in τοτε μια χαρα.
Αυτα και δεν το συνεχιζω νομιζω κουραζουμε τους υπολοιπους. Αυτο που ελπιζω να μεινει απο τη συζητηση ειναι πως δεν παραδιδουμε ποτε αποσκευη στο αμπαρι αν δεν εχουμε αποδειξη παραδοσης/ check-in αποσκευης, που να αναγραφει τι αποσκευη παραδωσαμε στην αεροπορικη και ποιο ειναι το αεροδρομιο παραδοσης και παραλαβης. Καλο βραδυ.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Προφανως ο καθενας σχολιαζει συμφωνα με τις εμπειριες του. Επισης δεν καταλαβα γιατι μας ρωτας αφου τα ξερεις ήδη καλυτερα! 😂 Προσωπικα την πρωτη και μοναδικη φορα που - μη γνωριζοντας και δεχθηκα να την παραδωσω - μου εβαλαν tag στο gate και ζητησαν να παραδωσω την αποσκευη στην εισοδο του αεροσκαφους χωρις να παρω αποδειξη παραλαβης, μολις ειδα τους ορους περιορισμενης ευθυνης απλα αφαιρεσα το tag, το εβαλα στην τσεπη για να μην το δουν στην εισοδο του αεροσκαφους, την πηρα μαζι μου στην καμπινα και κανεις δεν ασχοληθηκε.
Εκτοτε οσες - λιγες- φορες μου εχουν ζητησει στο gate να παραδωσω πισω την αποσκευη εχω αρνηθει και φανταζομαι θα βρηκαν αλλους προθυμους επιβατες να παραδωσουν τις αποσκευες τους.
Οσον αφορα τη διαδικασια και τους όρους παραδοσης, αυτο μου συνεβη πριν μια 5ετια, οποτε δεν γνωριζω αν αλλαξε κατι στους ορους οσων παιρνουν τις αποσκευες τους και αν πλεον δινουν receipt. Αυτα και ελπιζω πως τωρα να εγινα κατανοητος.
Αρχικα δε ρωτησα κατι εγω,απαντησα σε καποιο αλλο μελος που ρωτησε κατι περι κιλων και διαστασεων...η αληθεια ειναι οτι κ εγω παντα αρνουμαι και μου εκανε παρα πολυ κακη εντυπωση οτι μου την πηραν με το ζορι αλλα δε μπορουσα να κανω κατι αλλο εκεινη την στιγμη...γι αυτο κ οταν απο Αμστερνταμ βγαλαν ανακοινωση οτι θα παρουν χειραποσκευες στ αμπαρι λογω φουλ πτησης,παρολο που χα priority μπηκα τελευταια για να γλυτωσω το να μου παρουν την χειραποσκευη(μιας κ αρκετοι που μπηκαν πρωτοι δυσανασχετησαν αλλα τελικα την εδωσαν με το ζορι)και τελικα πετυχε και την πηρα μαζι...απλα επειδη βλεπω ηδη Αθηνα αυξημενη τουριστικη κινηση και καλως ή κακως ερχονται και με ετζιαν πολυ φοβαμαι οτι θα γινει συστημα αυτο με την χειραποσκευη...μακαρι να βγω ψευτρα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να πω ότι και σε εσωτερική πτήση στην Καραϊβική σε μικρό αεροσκάφος πήραν τις χειραποσκευές όλων, χωρίς tag αυτή τη φορά, αλλά μιλάμε για αεροσκάφος χωρίς καν ντουλάπια. Δεν ξέρω τι θα γινόταν σε περίπτωση απώλειας (που πάντως ήταν απίθανο να συμβεί, είδαμε όλοι τις βαλίτσες μας να μπάινουν στο αεροσκάφος).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Από περιέργεια: αν υπήρχε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να έπαιρνε αποσκευή η Aegean στην πύλη χωρίς tag, πού θα ήξεραν οι υπάλληλοι στο αεροδρόμιο άφιξης που να τη στείλουν; Στο σχετικό ιμάντα αποσκευών, σε άλλες πτήσεις αν ο πελάτης είχε connection και σε ποιες αφού δε θα υπήρχε tag; Ή κατά την έξοδο του πελάτη από τη φυσούνα, θα τον έστελναν στο παγωμένο αμπάρι να βρει την αποσκευή του όπως στο ΚΤΕΛ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν εχει τυχει ποτε αιφνιδιαστικη υποχρεωτικοτητα. Παντα στην ερωτηση αν επιθυμω λεω οτι εχω κλεισει transfer και δεν μπορω να αργησω η οτι εχω ευθραυστα πραγματα.
Που ειναι και δικαιωματα μου και τα δυο. Γι αυτο και ποτε δεν θα γινει αιφνιδιαστικα υποχρεωτικο εκτος αν το γνωριζεις εκ των προτερων, οπως στη Volotea.
 
Last edited:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πάντως μου έχει τύχει και το αντίθετο, δηλαδή να έχω παραδοτέα βαλίτσα και να ζητώ να μου κρατήσουν και την χειραποσκευή ώστε να τα παραλάβω και τα δυο από ιμάντα και να είμαι πιο άνετη στο αεροδρόμιο και αρνήθηκαν. Πτήση Aegean από Αθήνα για Βαρκελώνη πέρυσι το καλοκαίρι. Δεν ξέρω γιατί. Είναι κάτι που κάνω συνήθως σε όλα μου τα ταξίδια όταν έχω παραδοτέα. Έτσι κι αλλιώς θα περιμένω στον ιμάντα, γιατί να πάρουν από άλλους και να τους ταλαιπωρούν.
 

manos777

Member
Μηνύματα
25
Likes
29
καλησπέρα επειδή έχω καιρό να ταξιδέψω με αεροπλάνο και μάλιστα Aegean, στην οικονομική θέση με την μικρή 8κιλη χειραποσκευή, υπάρχει περίπτωση να μην αφήνουν και μια κλασική τσάντα ωμοπλάτης?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
καλησπέρα επειδή έχω καιρό να ταξιδέψω με αεροπλάνο και μάλιστα Aegean, στην οικονομική θέση με την μικρή 8κιλη χειραποσκευή, υπάρχει περίπτωση να μην αφήνουν και μια κλασική τσάντα ωμοπλάτης?
Αν κλεισεις λιγο ακριβοτερο εισιτηριο flex, αφηνουν.
 

manos777

Member
Μηνύματα
25
Likes
29
Αν κλεισεις λιγο ακριβοτερο εισιτηριο flex, αφηνουν.
Από ότι καταλαβαίνω δεν έχω κλείσει flex, επομένως μπορώ να προσθέσω και μια τσάντα(προσωπικό αντικείμενο) στο appl? γιατί βλέπω μόνο βαλίτσα μπορώ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Από ότι καταλαβαίνω δεν έχω κλείσει flex, επομένως μπορώ να προσθέσω και μια τσάντα(προσωπικό αντικείμενο) στο appl? γιατί βλέπω μόνο βαλίτσα μπορώ
Όχι, δε μπορείς να αλλάξεις κατηγορία ναύλου σε flex μετά την κράτηση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom