Volotea Ακυρώσεις πτήσεων απο Volotea

marialr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις.
Εμείς που μιλάμε μας λένε ότι δεν γίνεται γιατί δεν είναι στην πολιτική της εταιρίας. Οπότε δεν θέλουν να συνεχίσουν την συζητηση μου λένε ότι δεν με ακούνε καλά και μου το κλείνουν. Προβλέπω να γίνεται όλη την ώρα αυτό το πράγμα ,καινούρια κράτηση και μετά ακύρωση .
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Για άλλη μια φορα επιβεβαιωθηκε η φήμη τη συγκεκριμενης εταιριας …πτήση σεπτεμβριο για Βενετία καμία ακυρώθηκαν και οι 2 πτήσεις ……λόγω covid αλλα μαλλον είναι πρόφαση …..Ξέρει καποιος το χρόνο επιστροφης των χρημάτων?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έκλεισα κι εγώ πριν λίγο καιρό μες στην τρελή χαρά πρώτο ταξίδι εξωτερικό μετά από 1+ χρόνο, Αθήνα-Βερόνα με VOLOTEA. Είχα χρησιμοποιήσει μόνο μία φορά πιο πριν την εταιρεία τον Δεκέμβριο του 2019 που είχαμε πάει Νάπολη και δεν είχα κανένα πρόβλημα (μάλιστα μου είχε κάνει καλή εντύπωση ότι επιτρέπει δωρεάν χειραποσκευή+τσάντα/λάπτοπ/σχολική τσάντα-που καταντήσαμε!).

Λίγες μέρες μετά μου έρχεται ειδοποίηση αλλαγής ώρας του πρώτου σκέλους. Το ταξίδι από πενθήμερο θα διαρκούσε εντέλει 4μιση μέρες-μικρό το κακό.

Δεν περνά εβδομάδα και μου έρχεται ειδοποίηση ακύρωσης. Το δρομολόγιο θα συνεχιστεί μέχρι τέλη Αυγούστου κι εγώ είχα κλείσει για αρχές Σεπτέμβρη. Στα θετικά ότι η επιστροφή χρημάτων δεν άργησε καθόλου-ζήτημα να πήρε καμιά εβδομάδα. Στα αρνητικά ότι είμαι πάλι σε αναζήτηση προορισμού και γεμάτη άγχος για νέες ακυρώσεις.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Έκλεισα κι εγώ πριν λίγο καιρό μες στην τρελή χαρά πρώτο ταξίδι εξωτερικό μετά από 1+ χρόνο, Αθήνα-Βερόνα με VOLOTEA. Είχα χρησιμοποιήσει μόνο μία φορά πιο πριν την εταιρεία τον Δεκέμβριο του 2019 που είχαμε πάει Νάπολη και δεν είχα κανένα πρόβλημα (μάλιστα μου είχε κάνει καλή εντύπωση ότι επιτρέπει δωρεάν χειραποσκευή+τσάντα/λάπτοπ/σχολική τσάντα-που καταντήσαμε!).

Λίγες μέρες μετά μου έρχεται ειδοποίηση αλλαγής ώρας του πρώτου σκέλους. Το ταξίδι από πενθήμερο θα διαρκούσε εντέλει 4μιση μέρες-μικρό το κακό.

Δεν περνά εβδομάδα και μου έρχεται ειδοποίηση ακύρωσης. Το δρομολόγιο θα συνεχιστεί μέχρι τέλη Αυγούστου κι εγώ είχα κλείσει για αρχές Σεπτέμβρη. Στα θετικά ότι η επιστροφή χρημάτων δεν άργησε καθόλου-ζήτημα να πήρε καμιά εβδομάδα. Στα αρνητικά ότι είμαι πάλι σε αναζήτηση προορισμού και γεμάτη άγχος για νέες ακυρώσεις.
Πόσες μέρες σου έκανε η επιστροφή ;;;;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πόσες μέρες σου έκανε η επιστροφή ;;;;
Όπως έγραψα και πιο πάνω λίγες, περίπου μία εβδομάδα, δε θυμάμαι ακριβώς για να σου πω αν ήταν 5 ή 9 οι μέρες. Μπήκα καμιά δεκαριά μέρες μετά στο ebanking να τσεκάρω και είχαν μπει.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Όπως έγραψα και πιο πάνω λίγες, περίπου μία εβδομάδα, δε θυμάμαι ακριβώς.
Ασε και εμάς τα ίδια……τώρα ψάχνω προορισμό για τέλος Σεπτεμβρίου αρχές Οκτωβρίου .Ευτυχως που είχα δωρεάν ακυρωση στο ξενοδοχείο .
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ασε και εμάς τα ίδια……τώρα ψάχνω προορισμό για τέλος Σεπτεμβρίου αρχές Οκτωβρίου .Ευτυχως που είχα δωρεάν ακυρωση στο ξενοδοχείο .
Σε αυτή τη φάση νομίζω είναι αυτονόητο ότι κάνουμε κρατήσεις μόνο με δυνατότητα δωρεάν ακύρωσης. Κι εγώ έτσι είχα κάνει. Απλά με έχει ξενερώσει αρκετά ότι σε πολλούς προορισμούς βρίσκεις στην booking είτε χωρίς δυνατότητα ακύρωσης, είτε ακυρώσιμα μεν, με προπληρωμή μέσω της πλατφόρμας δε. Άσχημο πολύ τέτοιες εποχές, δεν έχω και ιδέα πόσο καιρό κάνει η booking να τα επιστρέψει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
@underwater καμια low cost δεν ακυρωνει 14 μερες πριν το ταξιδι γιατι υποχρεωνεται να αποζημιωσει, κατι που αποφευγουν. Σε συμφερει να κλεισεις λοιπον λιγοτερες απο 14 μερες πριν την πτηση για να το σιγουρεψεις.
Εγω στις 14 μερες θεωρω το ταξιδι βεβαιο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
@underwater καμια low cost δεν ακυρωνει 14 μερες πριν το ταξιδι γιατι υποχρεωνεται να αποζημιωσει, κατι που αποφευγουν. Σε συμφερει να κλεισεις λοιπον λιγοτερες απο 14 μερες πριν την πτηση για να το σιγουρεψεις.
Εγω στις 14 μερες θεωρω το ταξιδι βεβαιο.
🤔
Καλή ιδέα!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Γιατί ακυρώνει τόσες πτήσεις;Λόγω χαμηλής πληρότητας;Με τέτοιες χαμηλές τιμές;
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Εμενα συνεβη το εξης εκνευριστικο.
Εκλεισα πρωτα για Ζακυνθο Σεπτεμβρη. Ακυρωνεται η πτηση, επιλεγω τα voucher και κλεινω για Ηρακλειο, παλι Σεπτεμβρη, με 120% voucher.
Μετα απο μια βδομαδα, ακυρωνεται και το Ηρακλειο. Οποτε μιας και Σεπτεμβρη μπορω να παρω αδεια, επιλεγω την επιστροφη χρηματων απο το link που μου στειλαν μεσω email.
Ρλα ομως που δεν μου επιστρεψαν τα χρηματα, αλλα εχουν ενεργα τα voucher για ενα χρονο.
Η δικαιολογια τους ειναι οτι απο την στιγμη που πληρωσα την δεύτερη φορα με voucher, δεν μπορουν να επιστραφουν τα χρηματα, παρα μονο να ειναι ενεργα τα voucher για ενα χρονο.
Το καλο ειναι οτι εκει που πληρωσα 55, εχω τωρα κουπονια 85€, αλλα μπορω να τους εμπιστευτω για του χρονου, και αν υπαρχουν στην Θεσσαλονίκη;

Εχω κανει dispute στο paypal να μπυ επιστραφουν τα χρήματα και ελπιζω να τα παρω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Μα ειναι πολυ λογικο, επιστρεφουν ο,τι εδωσες. Αν πλητωσεις με λεφτα επιστρεφουν λεφτα, αλλα το τυρακι του 20% σας εκανε να τα απορριψετε.
Αν πληρωσεις με voucher, επιστρεφουν voucher.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom