Volotea Ακυρώσεις πτήσεων απο Volotea

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Μα ειναι πολυ λογικο, επιστρεφουν ο,τι εδωσες. Αν πλητωσεις με λεφτα επιστρεφουν λεφτα, αλλα το τυρακι του 20% σας εκανε να τα απορριψετε.
Αν πληρωσεις με voucher, επιστρεφουν voucher.
Το λογικό θα ήταν να επιστρέψουν το αρχικό ποσό πληρωμής χωρις το τυράκι …….Βέβαια εκτός από τις ακυρώσεις του Σεπτεμβρίου βλέπω να ακυρώνουν και τους επόμενους μήνες αλλά ποιο μετά …..όσο δλδ τους πέρνει ώστε να μην υπάρχουν αξιώσεις για αποζημίωση .Παντελώς αναξιοπιστη εταιρία …..βγαίνει το δρομολόγιο θα το κάνω δεν βγαίνει δεν θα το κάνω αλλά ας διαχειριστώ τα χρήματα του κάθε ταξιδιώτη επαγγελματία τουρίστα κτλ….Ας τον βάλω να κάνει τον προγραμματισμό του και αν δεν έχω πληρότητα το ακυρώνω …….Απλά τραγικό ούτε η ryanair τόσο χαμηλά ….
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μα επιστρεφουν το αρχικο ποσο στην πρωτη ακυρωση. Εγω το πηρα, η @underwater το πηρε. Κατι δεν ειδες καλα.
Στη δευτερη δεν ειναι λογικο αφου επελεξες το τυρακι. Δεν ειναι ευαγη ιδρυματα, προφανως τα τυρακια τα πληρωνεις μετα.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Μα αυτο τους ανεφερα, να μου επιστρεψουν την αρχικη πληρωμη, απο τη στιγμη που δεν μπορω να τους εμπιστευτω, ουτε καν για του χρονου, με τις ξαφνικες ακυρωσεις. Και στο paypal εκανα αιτημα επιστροφης της καταθεσης, οχι του ποσου των voucher.
Voucher επελεξα επειδη ειχαν ακομη ενεργο το Ηρακλειο εκεινη την μερα για Σεπτεμβριο, αλλιως θα ζητουσα τα χρηματα εξαρχης.
Δεν προθυμοποιυμαι να ρισκαρω την προγραμματισμενη αδεια ουτε για grana padano ουτε για ξινομυζηθρα.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Αλλα να μου πεις εγω φταιω, μιας και μολις προσφατα παραιτηθηκα απο Ισπανικη εταιρια rent a car (Goldcar), οπου η απατεωνια και τα δολωματα ηταν το σημα κατατεθεν μας.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Ευχάριστα νέα.
Όχι μονο μου επεστρεψε το αρχικο ποσο η paypal στην πιστωτικη, αλλα τωρα βλεπω οτι τα 120% vouchers ειναι ακομη ενεργα
Οποτε το τυρακι γυρισε σε δωρο γενεθλιων :cool:.
Μια χαρα, το εκλαμβανω ως ηθικη αποζημιωση σε ολη την ταλαιπωρια που τραβηξα να αλλαζω πλανα για την πολυτιμη αδεια μου και της συζυγου.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Εμένα ακόμη να κάνουν refund…..
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Επρεπε με paypal να πληρωσεις φιλε. Δυο γραμμες εειχα γραψει μονο, και χωρις καν να περιμενουν καποια αλλη εξηγηση η screenshot η εστω απαντηση απο την volotea, μου τα επιστρεψαν και μαλιστα στην πιστωτικη, οχι στο balance.
 

Marilou1983

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Καλησπέρα σας, Η εμπειρια μου με την Volotea είναι η χειρότερη. Ακύρωσαν την πτήση απο Θεσσαλονίκη για Σαντορινη στις 03/09/2021 λόγω "πανδημίας". Άμεσα τους εστειλα μηνυμα ότι η ακυρωση της κρατησης μου αυτοματα σημαίνει ότι θα χάσω και τα λεφτα που πλήρωσα για το ξενοδοχείο (330εύρω) αν δεν βρω εναλλακτική. Αναγκαστηκα να κλείσω εισητηριο με την ιδια εταιρια για τις 2/9/2021 με επιπλέον χρέωση φυσικά αφού φροντισε να αλλάξει τις τιμές στο site της αμέσως μετά την ακύρωση. Χρεωθηκα άλλη μια μέρα ξενοδοχείο και αυτοκίνητο. Το αεροπλάνο φυσικά στις 2/9 ήταν γεμάτο. Καμία προφύλαξη για Covid φυσικα.Μιλησα μαζί τους αμεσως μόλις έμαθα για την ακύρωση αλά ακόμα με στέλνουν από τον έναν στον άλλο. Πάνω από ένα μηνα τώρα προσπαθω να βρώ άκρη ποιο τμήμα είναι υπευθυνο για τι αλλά είναι όλοι ανεύθυνοι. Περιττό να πω ότι όλη αυτη η κατάσταση επιρέασε τις διακοπες μου. Οι χειρότερες που έκανα ποτε. Μένω στην Αγγλια και δεν μου κάνει εντύπωση που δεν πετάνε από/προσ Μεγαλη Βρετανία. Με την πολιτκη που ακολουθούν θα είχαν χρεωκοπήσει μόνο με τις αποζημειώσεις που θα ζητούσαν οι Βρετανοί.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλά η volotea έκανε το απίστευτο χθες βράδυ έκλεισα για Ντουμπρόβνικ, σήμερα το πρωί άλλαξε την ώρα και την ημέρα της πτήσης (βέβαια με βολεύει 🤭).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Καλά η volotea έκανε το απίστευτο χθες βράδυ έκλεισα για Ντουμπρόβνικ, σήμερα το πρωί άλλαξε την ώρα και την ημέρα της πτήσης (βέβαια με βολεύει 🤭).
Απο χθες μιλαω και με τη @vanda γι αυτο , χθες αλλαξε πολλα δρομολογια. Και το δικο μας σε πιο βολικη ωρα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Καλά η volotea έκανε το απίστευτο χθες βράδυ έκλεισα για Ντουμπρόβνικ, σήμερα το πρωί άλλαξε την ώρα και την ημέρα της πτήσης (βέβαια με βολεύει 🤭).
Αν δεν την ακυρώσει, παίρνεις λαχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom