Ryanair Ακυρώσεις πτήσεων από Ryanair

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
αν τυχον υπαρξει ακυρωση ... τι γινέται? ποτε θα με ειδοποιησουν αν ειναι και μπορω να κλεισω με αλλη εταιρεια (φανταζομαι θα ειναι και πολυ πιο ακριβα) δεν θα με συμφερει.... οι ακυρωσεις γινονται last minutes? Γνωριζουμε?? σας ευχαριστω..
 
Last edited by a moderator:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Συνήθως τις κάνουνε τουλάχιστον πριν από 15 μέρες για να μη δώσουν αποζημιώσεις.
Εμένα την πτήση την ακυρώσανε την ίδια ώρα και αποζημίωση δεν μου έδωσαν. Δεν έχει να κάνει...
Η Ryanair κάνει ότι θέλει και λογαριασμό δεν δίνει!!!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Τι έκανες για να πάρεις την αποζημίωση; Γιατί εάν απλά περίμενες να σου καταθέσουν χρήματα χωρίς να αξιώσεις κάτι εσύ τότε δεν θα δώσουν τίποτα
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Εννοείται ότι τα διεκδίκησα και έστειλα και αποδείξεις για τις 4 επιπλέον ημέρες που αναγκάστηκε να μείνει η 4μελή οικογένεια μου στην Γερμανία μέχρι να μου βρούνε άλλη πτήση.

Υπόψη η αρχική μου πτήση μου ήταν από Μόναχο - Αθήνα αλλά για τις επόμενες μέρες δεν είχαν κάτι. 'Έτσι με έστειλαν από το Ντυσεντολρφ στην Θεσσαλονίκη γιατί δεν είχαν κάτι κοντινό από το Μόναχο και από την Θεσσαλονίκη - Αθήνα χρεώθηκα εγώ την πτήση.

Η Ryanair με αποζημείωσε μετα βίας και μετά από άπειρα e-mail μόνο την δική τους πτήση που αγόρασα επιπλέον από Θεσσαλονίκη - Αθήνα!!!!!

Μιλάμε για επικούς καραγκιόζηδες!!!!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εννοείται ότι τα διεκδίκησα και έστειλα και αποδείξεις για τις 4 επιπλέον ημέρες που αναγκάστηκε να μείνει η 4μελή οικογένεια μου στην Γερμανία μέχρι να μου βρούνε άλλη πτήση.

Υπόψη η αρχική μου πτήση μου ήταν από Μόναχο - Αθήνα αλλά για τις επόμενες μέρες δεν είχαν κάτι. 'Έτσι με έστειλαν από το Ντυσεντολρφ στην Θεσσαλονίκη γιατί δεν είχαν κάτι κοντινό από το Μόναχο και από την Θεσσαλονίκη - Αθήνα χρεώθηκα εγώ την πτήση.

Η Ryanair με αποζημείωσε μετα βίας και μετά από άπειρα e-mail μόνο την δική τους πτήση που αγόρασα επιπλέον από Θεσσαλονίκη - Αθήνα!!!!!

Μιλάμε για επικούς καραγκιόζηδες!!!!
Σύμφωνα με την αποψη αρκετών εδω στο φορουμ " τι περιμενες δηλαδή απο μια εταιρεία με 10 ευρω εισιτήρια πήγαινε ελα;;;; Αντι να λες ευχαριστώ που χαρη σε αυτη αξιώθηκες και πηγες στο Μόναχο με φτηνο εισιτήριο την κραζεις και απο πανω!!! Αν ηθελες να πετάξεις την ημερα που εκανες κρατηση απο το αεροδρόμιο που εκανες κράτηση και να φτάσεις στο αεροδρόμιο που εκανες κρατηση τοτε να πετουσες με μια απο τις ακριβες αεροπορικές!!!"

Μετα οταν την κραζουμε κάποιοι οτι ειναι αναξιοπιστη μας λενε οτι το προβλημα μας ειναι τα σαντουιτσακια και ο χυμος.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Σύμφωνα με την αποψη αρκετών εδω στο φορουμ " τι περιμενες δηλαδή απο μια εταιρεία με 10 ευρω εισιτήρια πήγαινε ελα;;;; Αντι να λες ευχαριστώ που χαρη σε αυτη αξιώθηκες και πηγες στο Μόναχο με φτηνο εισιτήριο την κραζεις και απο πανω!!! Αν ηθελες να πετάξεις την ημερα που εκανες κρατηση απο το αεροδρόμιο που εκανες κράτηση και να φτάσεις στο αεροδρόμιο που εκανες κρατηση τοτε να πετουσες με μια απο τις ακριβες αεροπορικές!!!"

Μετα οταν την κραζουμε κάποιοι οτι ειναι αναξιοπιστη μας λενε οτι το προβλημα μας ειναι τα σαντουιτσακια και ο χυμος.

Το πρόβλημα της δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΑ τα σαντουτσάκια της.

Είναι οι τριτοκοσμικές και κουτοπόνηρες πρακτικές της. Αν συμπεριφέρεται έτσι για να γλυτώσει μια αποζημίωση 200 ευρώ, με φρίκη σκέφτομαι πιο χοντρα κονδύλια που πρέπει να δώσει - εξοπλισμός, συντηρήσεις, μισθούς κλπ
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αντε πειτε ρε παιδια, δεν ειμαι ο τρελος του χωριου οταν κραζω τα καραγκιζιλικια της εταιριας, ευτηχως υπαρχουν και αλλοι που δεν σκεφτονται με το δογμα "εαν δεν θελεις να μην πεταξεις μαζι της".

Και αυτο που σου δωσαν παραπανω εαν δεν βγαλεις ακρη υπαρχουν κορακια που αναλαμβανουν να τρεξουν την διαδικασια και να εισπραξουν για εσενα κρατωντας ενα ποσοστο, πχ με μια αναζητηση βρηκα αυτο εδω, https://www.airhelp.com/el/
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μόλις έκανα καταγγελία και εκεί. Θα σε ενημερώσω αν τελικά βγαίνει τίποτα.
Λογικά αν έχεις δώσει σωστά στοιχεία και έγγραφα, θα επικοινωνήσει μαζί σου η εταιρεία για να έρθετε σε κάποιο διακανονισμό και να αποσύρεις την καταγγελία. Το έχω χρησιμοποιήσει επιτυχώς 2 φορές για ηλεκτρονικά προϊόντα που αγοράστηκαν σε χώρα της ΕΕ και δε μου αναγνώριζαν εγγύηση στην Ελλάδα (μου έλεγαν να τα στείλω στο εξωτερικό) αλλά αν δεις στα στατιστικά οι περισσότερες καταγγελίες είναι για αεροπορικές.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Δεν περιμένω συγκλονιστικά πράγματα από την Ryanair. Για εμένα είναι εντελώς αναξιόπιστη εταιρεία σε όλα τα επίπεδα. Ούτε σε μπακάλικα δεν συναντάς τέτοιες πρακτικές, όχι σε διεθνή αεροπορική εταιρεία που πρέπει να είναι πρότυπο. Η όλη στάση της εταιρείας ήταν εντελώς ανεύθυνη και αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι δυνατό με αυτές τις διαδικασίες που ακολουθεί να μεταφέρει ψυχές έστω και με 10 € όπως λέει ο φίλος μας παραπάνω.

Η άποψη μου είναι ότι η Ryanair έχει δημιουργήσει ένα απρόσωπο προφίλ με την δικαιολογία του cost cutting, μέσω του οποίου κρύβεται και προσπαθεί να αποποιηθεί των ευθυνών της.
Ξεμείναμε μια οικογένεια, 4 μέρες στην Γερμανία γυρνώντας από πόλη σε πόλη γιατί δεν μπορούσαν να μας βρούν εισιτήρια - από το Μόναχο από όπου ήταν να πετάξουμε, πήραμε δεν ξέρω πόσα τρένα για να βρεθούμε στο Ντυσελντορφ που μας έστειλαν, και βρεθήκαμε στην Θεσσαλονίκη και όχι στην Αθήνα που ήταν ο αρχικός προορισμός μας. Έξοδα, κούραση, δουλεια στην Αθήνα που έμεινε πίσω ....και μετά από όλα αυτά δεν μας αποζημίωσαν !!!!!!

Δεν ξέραμε που να απευθυνθούμε για να ζητήσουμε τα χρήματα μας. Στέλναμε συνέχεια e-mail, στα οποία παίρναμε automatic emails ως απάντηση. Συνεχή reminders και σε κάποια στιγμή μας έστειλαν ένα e-mail που έλεγε 'case is closed'!!! δεν παίρνετε δεκάρα τσακιστή γιατί είμαστε η Ryanair

Συνεχίσαμε να στέλνουμε e-mail (γιατί δεν είχαμε κάτι καλύτερο να κάνουμε !!!!!) οπου στο τέλος μας δώσανε μόνο 23ο € για 4 άτομα (!!!!!!!!) όπου με αυτά καλύπτουν διαμονήγια 4 μέρες, φαγητά/ ποτά (στην Γερμανία - όχι στην Ουγκάντα), τρένα, ταξί, επιπλέον ρουχισμό, extra parking στο Βενιζέλος κλπ .

Με βάση την νομοθεσία, η αποζημίωση πρέπει να είναι 400€ το άτομο αλλά η Ryanair δεν πληρώνει γιατί έτσι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom