Γενικά Ακύρωση- Αλλαγή εισιτηρίων

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
καλημερα δεν ξερω εαν ειναι το σωστο μεροσ που θελω να ρωτησω κατι.
εκλεισα χθες 2 εισητηρια απο αθηνα για μυκονο 23/6/17 .την ιδια μερα
πεταω για βενετια το πρωι 11.35. οταν εκλεισα η ωρα που εμφανιστηκε
ηταν 8,05 αναχωρηση (.επειδη εχω ξαναπαει και η ωρα ηταν αυτη )
εκλεισα τα εισητηρια με το πρακτ. kiwi.com ,.Ο ταν εκδοθηκαν τα εισητηρια
η ανχωρηση ηταν 18,05 . τι μπορω να κανω τωρα ; μπορουν να ακυρωθουν;
Δεν είναι το σωστό μέρος.Επικοινωνία με το πρακτορείο που έκλεισες.Και θα δείς.Τι άλλο μπορείς να κάνεις;Εχεις περιθώριο χρόνου έως την πτήση.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το Νοέμβριο αγόρασα 3 αεροπορικά εισιτήρια, για εμένα και τα 2 παιδιά μου για ΗΠΑ με American Airlines. Το ταξίδι ήταν για αρχές Μαρτίου. Δυστυχώς δεν έκανα εγκαίρως ταξιδιωτική ασφάλεια.
Επτά ημέρες πριν την αναχώρηση, το ένα παιδί μπήκε επειγόντος στο νοσοκομείο και έκανε μεγάλο χειρουργείο στην κοιλιά. Πήρε εξιτήριο 1 ημέρα πριν την αναχώρηση, αλλά με βάση όσα διάβασα καμιά αεροπορική εταιρεία δεν επιτρέπει το ταξίδι αμέσως μετά το χειρουργείο (οι πιο πολλές γράφουν 10 + μέρες μετά).
Επικοινώνησα 48 ώρες πριν την αναχώρηση με το ταξιδιωτικό γραφείο που έβγαλα τα εισιτήρια κι ενώ το παιδί νοσηλευόταν, ανέφερα το λόγο ακύρωσης του ενός εισιτηρίου και ζήτησα επιστροφή χρημάτων. Στη συνέχεια τους έστειλα ιατρικό σημείωμα και η απάντηση ήταν ότι θα λάβω 120 ευρώ (420 ευρώ το είχα αγοράσει) και ότι δεν αναγνωρίζουν κανένα λόγο για να μου επιστρέψουν περισσότερα χρήματα.
Από αρχές Μαρτίου είμαι ακόμα στα τηλέφωνα γιατί ακόμα δεν έχω πάρει ούτε τα 120 ευρώ της επιστροφής.
 

Sawkara4

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους έχω μια απορία και δεν ξέρω που να απευθυνθώ! Έχω κλείσει κάποια εισιτήρια αλλά μου προέκυψε κάτι και θέλω να αλλάξω μόνο το πήγαινε μια μέρα μετα(έχω διαβάσει Γενικά ότι σε συμφέρει περισσότερο να μην ακυρώσεις το εισιτήριο γιατί πληρώνεις περισσότερα και ότι συμφέρει να βγάλεις απλά καινούργιο) εγώ όμως φοβάμαι ότι αν βγάλω απλά άλλη μέρα το πήγαινε μήπως η εταιρία δει ότι εγώ δεν κάνω τσεκ ιν την ημερομηνία που έχω κλείσει ήδη τα εισιτήρια και μου ακυρώσει και το γυρνά!!Τι γίνεται??ξέρει κάποιος ν με βοηθήσει;;;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σε όλους έχω μια απορία και δεν ξέρω που να απευθυνθώ! Έχω κλείσει κάποια εισιτήρια αλλά μου προέκυψε κάτι και θέλω να αλλάξω μόνο το πήγαινε μια μέρα μετα(έχω διαβάσει Γενικά ότι σε συμφέρει περισσότερο να μην ακυρώσεις το εισιτήριο γιατί πληρώνεις περισσότερα και ότι συμφέρει να βγάλεις απλά καινούργιο) εγώ όμως φοβάμαι ότι αν βγάλω απλά άλλη μέρα το πήγαινε μήπως η εταιρία δει ότι εγώ δεν κάνω τσεκ ιν την ημερομηνία που έχω κλείσει ήδη τα εισιτήρια και μου ακυρώσει και το γυρνά!!Τι γίνεται??ξέρει κάποιος ν με βοηθήσει;;;
Ε πες και με ποια εταιρία πετάς.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους έχω μια απορία και δεν ξέρω που να απευθυνθώ! Έχω κλείσει κάποια εισιτήρια αλλά μου προέκυψε κάτι και θέλω να αλλάξω μόνο το πήγαινε μια μέρα μετα(έχω διαβάσει Γενικά ότι σε συμφέρει περισσότερο να μην ακυρώσεις το εισιτήριο γιατί πληρώνεις περισσότερα και ότι συμφέρει να βγάλεις απλά καινούργιο) εγώ όμως φοβάμαι ότι αν βγάλω απλά άλλη μέρα το πήγαινε μήπως η εταιρία δει ότι εγώ δεν κάνω τσεκ ιν την ημερομηνία που έχω κλείσει ήδη τα εισιτήρια και μου ακυρώσει και το γυρνά!!Τι γίνεται??ξέρει κάποιος ν με βοηθήσει;;;
Τα εισιτήρια είναι στην ίδια κράτηση ή είναι διαφορετικές κρατησεις;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τα εισιτήρια είναι στην ίδια κράτηση ή είναι διαφορετικές κρατησεις;
Και στην ίδια να είναι αν πετάει πχ με Ryanair δεν θα έχει πρόβλημα. Παίζει ρόλο η εταιρία.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Sawkara4

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν έχεις πρόβλημα με Ryanair. Το εισιτήριο επιστροφής ισχύει κανονικά, ανεξαρτήτως του τι θα κάνεις με το πήγαινε. Δε χρειάζεται καν να τους ενημερώσεις.
Πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι είναι σωστό αυτό που λες; συγγνώμη για την αμφιβολία απλά αν το ρισκάρω μετά θα χρυσοπληρωνω
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι είναι σωστό αυτό που λες; συγγνώμη για την αμφιβολία απλά αν το ρισκάρω μετά θα χρυσοπληρωνω
Είμαι σίγουρη γιατί το λέει η ίδια η Ryanair: https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/flight-changes-and-refunds#0-6

Αν δεν ήμουν δε θα μιλούσα.
Εμένα η απορία μου τώρα είναι γιατί ρωτάς εδώ αν δεν εμπιστεύεσαι τις απαντήσεις που σου δίνονται, αλλά τέλος πάντων. Καλύτερα να απευθύνεσαι στην ίδια την εταιρία για να μην έχεις αμφιβολίες:lol:
 

Sawkara4

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Είμαι σίγουρη γιατί το λέει η ίδια η Ryanair: https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/flight-changes-and-refunds#0-6

Αν δεν ήμουν δε θα μιλούσα.
Εμένα η απορία μου τώρα είναι γιατί ρωτάς εδώ αν δεν εμπιστεύεσαι τις απαντήσεις που σου δίνονται, αλλά τέλος πάντων. Καλύτερα να απευθύνεσαι στην ίδια την εταιρία για να μην έχεις αμφιβολίες:lol:
Φυσικά και εμπιστεύομαι αλλά πάντα υπάρχει η αμφιβολία!!!φαντάζομαι δεν μπορώ ν πάρω την εταιρία και να την ρωτήσω να κάνω κάτι τέτοιο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom