Γενικά Ακύρωση- Αλλαγή εισιτηρίων

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεια σε όλους!
Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας..Είχα κλείσει οικονομικά εισητήρια με Airfrance (28/12 με 2/1) για Παρίσι. Το Σάββατο μπήκε η γιαγιά μου στο νοσοκομείο κι είναι σε σοβαρή κατάσταση , οπότε το ταξίδι ακυρώνεται.
Η εταιρεία μου λέει για επιστροφή των φόρων αεροδρομίου σε περίπτωση που κάνω ακύρωση. Δικαιολογεί δηλαδή 60ευρώ ανά εισητήριο που κόστισε 220ευρώ!! Υπάρχει κάποιος τρόπος για αποζημίωση; Δεν προστατεύεται ο επιβάτης σε τέτοιες έκτακτες περιπτώσεις; Να σημειώσω ότι υπάρχει χαρτί εισαγωγής από δημόσιο νοσοκομείο..
Μα σε ποιες περιπτώσεις αναφέρεσαι; Δεν έχεις εισαχθεί εσύ στο νοσοκομείο ωστε να μην μπορείς να ταξιδέψεις...
Το περιστατικό που περιγράφεις δεν επιρεάζει την ικανότητα σου να ταξιδέψεις. Αρα η εταιρία δεν έχει δυστυχώς καμία έννομη υποχρεώση να σε αποζημιώσει...
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Έαν είχες κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια απευθυνόσουν εκεί(δεν γνωρίζω αν θα έπαιρνες όλα τα χρήματα πίσω βέβαια).
 

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Είμαι συνυπεύθυνη για την φροντίδα της γιαγιάς (μαζί με 1 άλλο άτομο) και είναι 1ου βαθμού συγγενής..Μόνο σε περίπτωση δικής μου εισαγωγής σε νοσοκομείο καλύπτομαι;;
Και όχι, δεν έχω ταξιδιωτική ασφάλεια..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Είμαι συνυπεύθυνη για την φροντίδα της γιαγιάς (μαζί με 1 άλλο άτομο) και είναι 1ου βαθμού συγγενής..Μόνο σε περίπτωση δικής μου εισαγωγής σε νοσοκομείο καλύπτομαι;;
Και όχι, δεν έχω ταξιδιωτική ασφάλεια..
Απο την στιγμη που το εισιτήριο σου δεν είναι flexible και θεωρητικά έχεις την δυνατότητα να ταξιδέψεις, δε νομίζω οτι μπορείς να διεκδικήσεις κάτι...
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
ούτε και αν είχες εσύ κάνει εισαγωγή θα έπαιρνες πίσω κάτι εφόσον δεν έχεις ταξιδιωτική ασφάλεια.Γι'αυτό άλλωστε είναι και αυτή.Αλλιώς βασίζεσαι στην καλή θέληση της αεροπορικής.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
ούτε και αν είχες εσύ κάνει εισαγωγή θα έπαιρνες πίσω κάτι εφόσον δεν έχεις ταξιδιωτική ασφάλεια.Γι'αυτό άλλωστε είναι και αυτή.Αλλιώς βασίζεσαι στην καλή θέληση της αεροπορικής.
Καλά τα λες, απλά είναι αυτό που λες... "βασίζεσαι στην καλή θέληση" και αν το προσπαθήσεις ίσως καταφέρεις κατι...
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εγώ θα πρότεινα στη φίλη να πάρει τηλέφωνο ή να στείλει μέιλ,να τους εξηγήσει ευγενικά όλη την κατάσταση και από κει και πέρα αν καταφέρει κάτι καλώς.Αλλιώς παίρνει τους φόρους πίσω και τελείωσε.
 

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Βασιζόμαστε στην καλή θέληση της εταιρείας λοιπόν..
Στα δικαιώματα των επιβατών πλοίων από ΕΚΠΟΙΖΩ βρήκα αυτό πάντως:
"Ανεξάρτητα από τον χρόνο ειδοποίησης, το 100% του εισιτηρίου, επιστρέφεται όταν υπάρχουν αποδεδειγμένοι λόγοι ανώτερης βίας."
Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει πολιτική για θέματα υγείας- έκτακτες καταστάσεις του επιβάτη ή 1ου βαθμού συγγενή σε αεροπορικές.
Έχω πάρει τηλέφωνο και υπάρχει μια επικοινωνία.. Νομίζω ότι σε περίπτωση που δεν δεχθούν μια συμβιβαστική λύση, δεν θα ακυρώσω τα εισητήρια. Προτιμώ να χάσω άλλα 120ευρώ παρά να τους δώσω 2 θέσεις διαθέσιμες για κλείσιμο τελευταίας στιγμής...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Είμαι συνυπεύθυνη για την φροντίδα της γιαγιάς (μαζί με 1 άλλο άτομο) και είναι 1ου βαθμού συγγενής..Μόνο σε περίπτωση δικής μου εισαγωγής σε νοσοκομείο καλύπτομαι;;
Και όχι, δεν έχω ταξιδιωτική ασφάλεια..
Περαστικά στην γιαγιά αλλά είναι συγγενής δεύτερου βαθμού και όχι πρώτου.

Μόνον στην καλή θέληση της εταιρείας νομίζω μπορείς να βασισθείς.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Περαστικά στην γιαγιά αλλά είναι συγγενής δεύτερου βαθμού και όχι πρώτου.

Μόνον στην καλή θέληση της εταιρείας νομίζω μπορείς να βασισθείς.
Αυτό ήθελα να πω κι εγώ, είναι δεύτερου βαθμού συγγενής η γιαγιά, όχι πρώτου.
Περαστικά εύχομαι.
 

Kwnnak

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα ,

Έχω κλείσει ένα εισιτήριο από Χανιά για θεσσαλονίκη με Ryanair και απο θεσσαλονικη για βερολίνο με easyjet στις 18 δεκεμβριου και επιστροφη , και θα ήθελα να αλλάξω όνομα ώστε να το πάρει κάποιος φίλος μου γιατί εγώ δεν μπορώ να πάω τελικά. Γνωρίζει κανείς πόσο θα κοστίσει η αλλαγή?
Ευχαριστω πολύ :)
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Δες τους παρακάτω πίνακες σύμφωνα με τις χρεώσεις που επιβάλουν οι δύο εταιρείες και δες αν σε συμφέρει.
Η χρέωση στην περίπτωση της easyjet εκτός από το ''τέλος αλλαγής ονόματος'' περιλαμβάνει και την πληρωμή της διαφοράς μεταξύ της αρχικής πτήσης και της πτήσης κατά τη στιγμή της αλλαγής. Ενώ στην Ryanair για παράδειγμα είναι €110 αν η αγορά της αρχικής κράτησης της πτήσης έγινε από το site ή €160 αν η αγορά έγινε μέσω τηλεφωνικού κέντρου ή από το αεροδρόμιο.
Πολλές φορές συμφέρει η αγορά νέου εισιτηρίου παρά ή οποιαδήποτε αλλαγή ονόματος ή ημερομηνίας στο εισιτήριο.
http://www.easyjet.com/el/terms-and-conditions/fees-and-charges
https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...s-and-conditions#article-termsandconditionsar
(στο link της Ryanair κλίκαρε στο ''Πίνακας προαιρετικών χρεώσεων'')
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom