EasyJet Ακύρωση EasyJet

dora123

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ακύρωση εισιτηρίων λογω προβλημάτων υγείας

παιδιά βοήθεια! έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα,έκλεισα εισιτήρια μέσω internet, αλλά δεν μπορώ να πάω, λόγω ξαφνικού προβλήματος υγείας. Πετάμε σε 10 μέρες. Τους έχω στείλει mail στο [email protected] αλλά δεν απαντάνε.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο mail ή διεύθυνση γραφείου στην Ελλάδα να στείλω γράμμα;
έχει κανείς εμπειρία από ακύρωση λόγω προβλήματος υγείας; στους όρους αναφέρεται πως σε περίπτωση λοιμώδους ασθένειας δεν σου επιτρέπουν να πετάξεις αλλά σου επιστρέφουν τα χρήματά σου;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παιδιά βοήθεια! έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα,έκλεισα εισιτήρια μέσω internet, αλλά δεν μπορώ να πάω, λόγω ξαφνικού προβλήματος υγείας. Πετάμε σε 10 μέρες. Τους έχω στείλει mail στο [email protected] αλλά δεν απαντάνε.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο mail ή διεύθυνση γραφείου στην Ελλάδα να στείλω γράμμα;
έχει κανείς εμπειρία από ακύρωση λόγω προβλήματος υγείας; στους όρους αναφέρεται πως σε περίπτωση λοιμώδους ασθένειας δεν σου επιτρέπουν να πετάξεις αλλά σου επιστρέφουν τα χρήματά σου;
Περαστικά, αλλά φοβάμαι ότι δεν προβλέπεται επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση προβλήματος υγείας, παρά μόνο αν σε υποχρεώσουν αυτοί να μην ταξιδέψεις.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
παιδιά βοήθεια! έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα,έκλεισα εισιτήρια μέσω internet, αλλά δεν μπορώ να πάω, λόγω ξαφνικού προβλήματος υγείας. Πετάμε σε 10 μέρες. Τους έχω στείλει mail στο [email protected] αλλά δεν απαντάνε.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο mail ή διεύθυνση γραφείου στην Ελλάδα να στείλω γράμμα;
έχει κανείς εμπειρία από ακύρωση λόγω προβλήματος υγείας; στους όρους αναφέρεται πως σε περίπτωση λοιμώδους ασθένειας δεν σου επιτρέπουν να πετάξεις αλλά σου επιστρέφουν τα χρήματά σου;

Παίρνεις στο 2103530300 (αγγλικά), λες ότι δε θα πετάξεις και ζητάς πίσω τους φόρους, τους οποίους και επιστρέφουν σε λίγο καιρό.
Ή αλλάζεις ημερομηνίες ή αλλάζεις το όνομα (τα τελευταία γίνονται με χρέωση). Συγκεκριμένα για λοιμώδεις ασθένειες δε γνωρίζω..

Α, και περαστικά βέβαια!
 

dora123

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
παιδιά έχετε δίκιο, τελικά δεν γινόταν τίποτα, πήρα να ακυρώσω την πτήση να πάρω τουλάχιστον τους φόρους και μου είπαν να περιμένω μέχρι να περάσει και η ημερομηνία επιστροφής.
όμως τώρα είδα πως η πτήση είχε μια καθυστερηση. από πόση καθυστέρηση και πάνω δικαιούμαι πίστωση για άλλη πτήση; αυτό ισχύει μόνο αν έχω κάνει check-in?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Αν εχεις πληρωσει τα 17ευρω για ταξιδιωτικη ασφαλιση σου επιστρεφουν ολο το ποσο ή τους φορους μονο; Δεν καταλαβα...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Αν εχεις πληρωσει τα 17ευρω για ταξιδιωτικη ασφαλιση σου επιστρεφουν ολο το ποσο ή τους φορους μονο; Δεν καταλαβα...
εγω μια φορα που ετυχε ειχα παρει μονο τα χρηματα του εισιτηριου αν θυμαμαι καλα ... λογικα τους φορους στους επιστρεφει η εταιρια:)
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εχω κλεισει 2 εισιτηρια για λονδινο την τεταρτη και τελικα δεν θα μπορεσουμε να παμε :xmas_sad:.κοστισαν 105 ευρω και καπου ειδα οτι για ακυρωση σου χρεωνουν ακυρωτικα 30 ευρω(δεν ξερω αν εννοει το ατομο η ολοκληρη την κρατηση).οποτε μαλλον δεν με συμφερει να ακυρωσω.σωστα?τι να κανω?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
εχω κλεισει 2 εισιτηρια για λονδινο την τεταρτη και τελικα δεν θα μπορεσουμε να παμε :xmas_sad:.κοστισαν 105 ευρω και καπου ειδα οτι για ακυρωση σου χρεωνουν ακυρωτικα 30 ευρω(δεν ξερω αν εννοει το ατομο η ολοκληρη την κρατηση).οποτε μαλλον δεν με συμφερει να ακυρωσω.σωστα?τι να κανω?

Πάρε τηλ, πες ότι δε θα πετάξεις και ζήτα να σου επιστρέψουν πίσω τους φόρους...εγώ έτσι έχω κάνει μια φορά, ούτε ακυρωτικά ούτε τίποτα κι όντως μετά από λίγο καιρό έλαβα πίσω το ποσό των φόρων (μικρό σε σχέση με το συνολικό ποσό).
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
παιδια καλησπέρα,

έχω δύο εισιτήρια για παρίσι στις 20 Δεκεμβρίου και δεν μπορώ να ταξιδέψω. Στο site τους λεεί:

"Η easyJet ανήκει στις αεροπορικές εταιρείες που σε περίπτωση ακύρωσης κράτησης δεν επιστρέφουν το αντίτιμο του εισιτηρίου, σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στους ‘Όρους μεταφοράς επιβατών και αποσκευών’ μας και στους παρόντες Κανονισμούς του Μεταφορέα.

Μπορείτε να ακυρώσετε την κράτησή σας εντός 24 ωρών από την πραγματοποίηση της αρχικής κράτησης. Παρακαλούμε σημειώστε ότι η επεξεργασία ακύρωσης μιας κράτησης μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο έως και δύο (2) ώρες πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης της πτήση.Θα λάβετε επιστροφή χρημάτων (συμπεριλαμβανομένων των Δασμών Ταξιδευόντων με Αεροπλάνο - APD αλλά εξαιρουμένων οποιωνδήποτε τελών χρήσης πιστωτικής κάρτας, μεταφοράς, άμεσης επιβίβασης, αθλητικού εξοπλισμού ή άλλων διοικητικών τελών). Θα χρεώνεται τέλος ακύρωσης ανά επιβάτη και ανά διαδρομή σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα. Η ακύρωση πρέπει να πραγματοποιηθεί μέσω του τηλεφωνικού μας κέντρου στο 210 353 0300 . Η επιστροφή χρημάτων θα πραγματοποιηθεί στην πιστωτική ή χρεωστική κάρτα που χρησιμοποιήσατε για την κράτησή σας."

link easyJet.com - Κανονισμοί του Μεταφορέα

τι καταλαβαίνεται εσείς από την επιστροφή χρημάτων; Ποια χρήματα; Εφόσον δεν επιστρέφουν ούτε το ναύλο ούτε τα εξτρα. τι ποσό ειναι το τέλος ταξιδίου με αεροπλάνο; έχω πληρώσει 381 ευρώ για δύο άτομα και τώρα αξίζει 587.

Ρίξτε καμία ιδέα!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Νίκος
ΙΔΕΑ: ΑΛΛΑΓΗ ΠΤΗΣΗΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ!
Κάτι παρόμοιο μου έτυχε και μένα από Αθήνα για Λονδίνο. Μου είχε τύχει κάτι και για να μη χάσω το εισιτήριο, έκανα Αλλαγή Πτήσης από άλλο αεροδρόμιο προς άλλο αεροδρόμιο (από Basel για Amsterdam). Πλήρωσα μόνο 36 ευρώ έξοδα αλλαγής και ταξίδεψα 4 μήνες αργότερα σε άλλον προορισμό! Ίσως να πληρώσεις λιγότερα, ανάλογα βέβαια την τιμή του νέου εισιτηρίου.
 
Last edited by a moderator:

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας.Έχουμε κλείσει απο το καλοκαίρι 2 εισιτήρια για Βερολίνο μ'επιστροφή για 28/12-2/1 και κόστος 198,96.Μεταναστεύουμε όμως Γερμανία οπότε δεν θα τα χρειαστούμε.Αν τ'ακυρώσω θα πάρω σ'αυτό το τηλ 2103530300 και θα ζητήσω ακύρωση και θα μου επιστραφούν οι φόροι ή είναι προτιμότερο ν'αλλάξω προορισμό και μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα θα πρέπει να γίνει ή νέα πτήση;Μήπως ξέρετε αν η easy πετάει απο το αεροδρόμιο της Στουτγκάρδης η του Μονάχου;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.648
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom