Ιταλία Αμάλφι, Κάπρι

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Πασχα το τελεφερικ στο Καπρι δεν λειτουργουσε.
Στο Σορρεντο υπαρχουν στον κεντρικο δρομο, πολλα μαγαζια που νοικιαζουν σκουτερ. Το μεσημερι που ψαχναμε εμεις ηταν κλειστα. Τα σκουτερακια που νοικιαζουν ειναι λιγα κυβικα και οι δρομοι ανηφορικοι. Τα αυτοκινητα δε χωρανε να περασουν, γινονται συνεχως μανουβρες. Το σκουτερακι με 2 ατομα θα εχει προβλημα.
το τελεφερικ λειτουργεί κανονικα απο 18/4, εκανε απλως συντηρηση.
σκουτερ νοικιαζουν οτι θες, φαινεται κ στα λινκ. παιρνεις ενα ισχυρότερο.
 

fou

Member
Μηνύματα
79
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Το ξέρω. Σ αυτο ηθελα να επιστησω την προσοχη, οτι χρειάζεται καποιο σκουτερακι, μεγαλυτερο σε κυβικά.
 

Foteini Kostas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα στις 8/7 θα ειμαι στη Ναπολη θα ηθελα παρα πολυ να παω ΣΟΡΕΝΤΟ ΠΟΖΙΤΑΝΟ & ΑΜΑΛΦΙ αλλα δε θα εχω αυτοκινητο μηπως γνωριζετε εαν γινονται ημερησιες κρουαζιερες απο τη Ναπολη?
 

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
καλησπερα εχω πάει 3 συνεχόμενες φορές Αμαλφι αρχες Ιουνη παντα με μηχανή.Ακόμη και τότε το οδήγημα και το παρκινγκ ηταν δύσκολο.
Απο Νάπολη ξέρω σίγουρα οτι μπορεις να πας Κάπρι.Εγω απο Αμαλφι εχω πάει και Καπρι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπερα στις 8/7 θα ειμαι στη Ναπολη θα ηθελα παρα πολυ να παω ΣΟΡΕΝΤΟ ΠΟΖΙΤΑΝΟ & ΑΜΑΛΦΙ αλλα δε θα εχω αυτοκινητο μηπως γνωριζετε εαν γινονται ημερησιες κρουαζιερες απο τη Ναπολη?
"κρουαζιέρα" μονο πριβε με το αναλογο κοστος. μπορεις να πας με συνδυασμο πλοιων δηλ ως Σορρεντο κι απο κει οπου θες στην Κοστιερα. κι αυτη η λυση δεν ειναι καθολου οικονομικη. η πας με τραινο ως Σορρεντο κι απο κει η πλοιο η πιο οικονομικα με λεωφορειο. διαλεξε οπωσδηποτε καθημερινη κ ξεκινηστε οσο πιο πρωι γινεται.
http://www.alicost.it/orari-e-prezzi/
http://www.alilauro.it/
 

Foteini Kostas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
"κρουαζιέρα" μονο πριβε με το αναλογο κοστος. μπορεις να πας με συνδυασμο πλοιων δηλ ως Σορρεντο κι απο κει οπου θες στην Κοστιερα. κι αυτη η λυση δεν ειναι καθολου οικονομικη. η πας με τραινο ως Σορρεντο κι απο κει η πλοιο η πιο οικονομικα με λεωφορειο. διαλεξε οπωσδηποτε καθημερινη κ ξεκινηστε οσο πιο πρωι γινεται.
http://www.alicost.it/orari-e-prezzi/
http://www.alilauro.it/
Ευχαριστώ πολύ κάτι τέτοιο είχα και εγώ στο μυαλό μου, αν και είναι λιγάκι πολλές οι ώρες.
 

PanosCap79

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επικινδυνος δε θα ελεγα απο μονος του σαν δρομος οτι ειναι ασχημος, σαν επαρχιακο δικτυο ελλαδας. Προσοχη χρειάζεται για αλλο λόγο. Το μποτιλιαρισμα ειναι το προβλημα, αυτοκινητα, λεωφορεια, σταυθμευμενα εξω απο χωρια, πανικος. Η διαδρομη ειναι πολυ ωραια ομως, αξιζει να εχεις αμαξι να εξερευνησεις και πιο μικρα χωρια , αγκαλιες κτλ. Εγω με τα λεωφορεια και ταλαιπωρηθηκα και ειδα μονο τα κυρια/γνωστα χωρια.
Διαβαζω τα μνμ και τρεμω.Εχουμε κλεισει 18-22 Αυγουστου σπιτι για να δουμε Costa Amαlfitana γενικα.Δεν υπαρχουν παρκινκ εξω απο ποσιτανο-αμαλφι-ραβελο?Εχουμε 9θεσιο βαν.Μηπως να ακυρωσω???:xalara::haha:
 

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
Έχει λίγα2-3 PARKING σε Ποζιτανο αλλά είναι μικρά και γεμίζουν πολύ γρήγορα.Αμαλφι έχει ένα αλλά σχετικά μεγάλο που επίσης γίνεται χαμός,στο Ραβέλο δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.Εχεις και μεγάλο αμάξι όποτε πρέπει να οπλιστεις με τεράστια υπομονή.Και το οδηγημα θα είναι δύσκολο με πολλή αναμονή γιατί οι δρόμοι είναι πολύ στενοί και υπάρχουν φανάρια ή αστυνόμοι όποτε για αυτό σχηματίζονται μεγάλες ουρές.Ειναι και η εποχή που θα πας,δύσκολη.Το μέρος είναι μαγικό και θα περάσετε υπέροχα,απλά εσύ να είσαι προετοιμασμένος
 

Chris Billy

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπερα σε ολους!! Διαβασα πολλες ιστοριες για Ακτη Αμαλφι κι επειδη φετος αρχες Ιουλιου σκεφτομαι για ενα τετραημερο εκει, θα ηθελα γνώμες. Λαβετε υποψη οτι θα ειμαστε με παιδια 4 και 7. Σαν βαση εχω σκεφτει το Σορεντο αφου βολευει απο Ναπολι αλλα και για ημερησια Καπρι και προς τα υπολοιπα ( Αμαλφι, ποζιτανο κλπ). Αμαξι δεν θα νοικιασουμε καθως απ οτι διαβασα θελει πιστωτικη αλλα και ειναι δυσκολο με κινηση και παρκινγκ. Θα βολευουν οι μετακινησεις με τα λεωφορεια και τα φερι μποτ? Ολες οι παραλιες εχουν 100νταδες σκαλια για να κατεβεις; Υπαρχουν αμμωδεις παραλιες; Τελος, θα ειναι καλυτερα να κανουμε μονοι μας τουρ απο τ ενα μερος στ αλλο η να κλεισουμε οργανωνενο τουρ? Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες!!
 

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
Υπέροχος προορισμός....αλλά όχι με παιδιά...θα σε στεναχωρήσω....
Αλλά πάλι ,εσύ ξέρεις....
Αν χρειάζεσαι και καρότσι για το 4χρονο ακόμη πιο δύσκολο.
Στενοί δρόμοι,πολύ ζεστή,πολύ κόσμο σε κάποια μέρη και σκαλιά...
Αμμουδιές και ωραία θάλασσα από την άλλη άκρη δηλαδή Maiori και Minori.
Flat παραλίες χωρίς σκαλιά.Α

Ακριβό το Σετ ομπρέλα ξαπλώστρα
20-30€.
Για μέσα μαζικής μεταφοράς δεν ξέρω ,πρέπει να το ψάξεις.
 
Last edited by a moderator:

Chris Billy

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Υπέροχος προορισμός....αλλά όχι με παιδιά...θα σε στεναχωρήσω....
Αλλά πάλι ,εσύ ξέρεις....
Αν χρειάζεσαι και καρότσι για το 4χρονο ακόμη πιο δύσκολο.
Στενοί δρόμοι,πολύ ζεστή,πολύ κόσμο σε κάποια μέρη και σκαλιά...
Αμμουδιές και ωραία θάλασσα από την άλλη άκρη δηλαδή Maiori και Minori.
Flat παραλίες χωρίς σκαλιά.Α
Οχι δ εχουμε καροτσια και σιγουρα το αμαξι θα βολευε αλλα..οκ. Αναρωτιομουν αν το Σορεντο βολευει για τη διαμονη. Σαν βαση για να πας στα υπολοιπα??
 

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
Νομίζω είναι μια χαρά.
Όλα τα υπόλοιπα Ποζιτανο,Αμαλφι,Ραβέλο,Minori,Maiori είναι οδικώς το ένα μετά το άλλο σε συνολική απόσταση 50-60 χλμ θα μπορούσαν να γίνουν και μια ημερήσια εκδρομή.Θεωρω ότι θα μπορούσες να τα δεις ,να κάτσεις για φαγητο να κάνεις μπάνιο σε μια μέρα ,μπορείς βέβαια να αφιερώσεις και άλλη μερα για πιο ξεκούραστα,αλλά νομίζω αν ξεκινήσετε νωρίς και μια μέρα σου φτάνει.
Επίσης μπορείς μια άλλη μερα να κάνεις εκδρομή στο Καπρι που σου φτάνει μια μέρα.
Και μια μέρα Νάπολη.

Δεν έχουν σκαλοπάτια τα χωριά.Μονο το Ραβέλο είναι στο βουνό αλλά και πάλι σκάλες δεν εχει
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom