Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Φοβερή σειρά by the way!
Ρεαλιστική και ακριβή παραγωγή μεν, καλογυρισμένη, αλλά ιστορικά εντελώς μονοδιάστατη (κάποιος με πλήρη άγνοια θα μπορούσε άνετα να πιστέψει πως ο πόλεμος έγινε μεταξύ ΗΠΑ και Γερμανίας και οι υπόλοιποι ήταν κομπάρσοι) και ενώ μάλλον προσπάθησε, δεν απέφυγε τα αμερικάνικα κλισέ, είναι γεμάτη από τέτοια.
Εντάξει, μέχρι ένα σημείο το καταλαβαίνω, είχε πολύ συγκεκριμένη θεματολογία, αφορούσε μία πολύ μικρή ομάδα ανθρώπων που πολέμησαν τότε, είναι βασισμένη σε βιβλίο οπότε δεν έχει πολύ μεγάλα περιθώρια να ξεφύγει από την γραμμή του, αλλά νομίζω το παράκαναν.

10 ολόκληρα επεισόδια και μοναδική αναφορά στους Σοβιετικούς μια σκηνή δευτερολέπτων κάπου προς το τέλος, όπου τους δείχνει να εκτελούν κάποιους ναζί στην μέση του δρόμου.
Σε έναν πόλεμο που οι πρώτοι πλήρωσαν με ~30εκ. νεκρούς.

Ε όχι, προσωπικά το βρήκα τουλάχιστον προσβλητικό.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Και ναι, πήραμε την απόφαση και το ξεκινήσαμε για τρίτη φορά. Από το δεύτερο κύκλο γιατί τον πρώτο τον είχαμε δει.
Και όχι μόνο το ξεκινήσαμε, το τελειώσαμε κιόλας. Είδαμε όλα τα επεισόδια μαζεμένα μέσα στο Δεκέμβριο.
Δεν ξέρω αν ήταν η καλύτερη σειρά στην ιστορία της τηλεόρασης, αλλά σίγουρα ήταν μια εξαιρετική σειρά με καλή σκηνοθεσία, καλές ερμηνείες και πολυδιάστατους χαρακτήρες.
Και στην κατηγορία σειρών που θέλεις οπωσδήποτε να δεις άμεσα το επόμενο επεισόδιο.

ΥΓ. Πείτε μου, τη γυναίκα του μόνο εγώ ήθελα να τη χαστουκίσω πολλάκις? :icon_twisted:
@Nedelja άνετα τη βάζω πλάι στις υπόλοιπες σπαστικές που κατά καιρούς έχουμε συζητήσει και σίγουρα διεκδικεί μια από τις πρώτες θέσεις. :D
Εμένα το Breaking Bad με έχει προβληματίσει, μάλλον επειδή κάποιοι -κάποιος πιο σωστά- ονόματα δε λέω υπολήψεις συμφορουμιτών δε θίγω μου είχε δημιουργήσει μεγάλες προσδοκίες...:D
Η τρίτη σεζον με κούρασε κάποια στιγμή καθώς και όλα τα επεισόδια που έχουν ''οικογενειακά δράματα'' κτλ κτλ... Η 4η σεζόν όμως έχει ξεκινήσει ελπιδοφόρα για μένα και τώρα έχω μπει στο κλίμα να ανυπομονώ για το επόμενο επεισόδιο, θα την τελειώσω πιστεύω άμεσα και θα επανέλθω με τελική ετυμηγορία....

@anny εννοείται οτι η γυναίκα του είναι για πολλά χαστούκια κι όποιο περίσσευε θα το έδινα στην αδερφή της...:bleh:
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
http://www.imdb.com/title/tt0903747/

9.5/10....από κει και πέρα, γούστα είναι αυτά!! Εδώ ο σύντροφος λιοπίρ θάβει το Band of Brothers γιατί δεν αναφέρεται (και) στον λαμπρό αγώνα των Σοβιετικών στο Β' ΠΠ! (o Christian είσαι, μολόγα!)

Να πω πάντως για το Forbrydelsen (The killing στα δανέζικα), ότι η 2η σαιζόν είναι αρκετά κατώτερη της 1ης. Ξεκίνησα και την 3η, να δούμε την τελική ετυμηγορία....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
http://www.imdb.com/title/tt0903747/

9.5/10....από κει και πέρα, γούστα είναι αυτά!!
Δεν είπα οτι δε μου αρέσει και μην καρφώνεσαι...εγώ ήμουν διακριτική δε σε έδωσα αλλά αφού το θες ΝΑΙ είχες λυσσάξει και με είχες προκαταβάλει τόσο που βραχυκυκλώθηκα....:D

Όσο πάντως εκτυλίσσονται οι χαρακτήρες ειδικά του ''Heisenberg'' (για τον οποίο ακολούθησε διάλεξη ΕΜΠ τύπου...για τον αυθεντικό ξέρεις....;)) η σειρά με κερδίζει.

υ.γ επίσης το εκμυστηρεύομαι... συμπαθώ τον Pinkman...να το κοιτάξω;:confused:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
@anny εννοείται οτι η γυναίκα του είναι για πολλά χαστούκια κι όποιο περίσσευε θα το έδινα στην αδερφή της...:bleh:
Καλά, η δεύτερη είναι απλά ηλίθια. Χαμένο θα πάει το χαστούκι.

υ.γ επίσης το εκμυστηρεύομαι... συμπαθώ τον Pinkman...να το κοιτάξω;:confused:
Και μόνο με αυτή τη φωνή, είναι να μην το συμπαθήσεις? Συμπάσχω, οπότε θα το κοιτάξουμε παρέα. :p
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
http://www.imdb.com/title/tt0903747/

9.5/10....από κει και πέρα, γούστα είναι αυτά!!
Καλά, και τα φιλαράκια 9 έχουν στο imdb.
(εκτός και αν τα βλέπεις κι αυτά, ..γούστα)! ;p

Εδώ ο σύντροφος λιοπίρ θάβει το Band of Brothers γιατί δεν αναφέρεται (και) στον λαμπρό αγώνα των Σοβιετικών στο Β' ΠΠ! (o Christian είσαι, μολόγα!)
Δεν το θάβω, ίσα ίσα που λέω πως είναι καλογυρισμένο με ρεαλιστικές μάχες κλπ.
Από εκεί και πέρα όμως είναι ιστορικά μονόπλευρο και αμερικανιά. Πώς να το κάνουμε δηλαδή.
Αφού είναι.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Και γω μόλις άρχισα τoν 4 κύκλο. Πάντως το γέλιο που έριξα στο επεισόδειο fly είχα καιρό να το ρίξω...

Για το Band of Brothers αν θυμάμαι καλά αφορούσε γεγονότα όπως τα έζησε πραγματικά μια συγκεκριμένη μικρή μονάδα αλεξιπτωτιστών, βγαλμένο δηλαδή απο τις μαρτυρίες τους, οπότε πως θα μπορούσε να δείξει τι έκαναν οι Ρώσοι η οι Άγγλοι;;
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Για το Band of Brothers αν θυμάμαι καλά αφορούσε γεγονότα όπως τα έζησε πραγματικά μια συγκεκριμένη μικρή μονάδα αλεξιπτωτιστών, βγαλμένο δηλαδή απο τις μαρτυρίες τους, οπότε πως θα μπορούσε να δείξει τι έκαναν οι Ρώσοι η οι Άγγλοι;;
Μα να μη δείξει και πώς πολέμησαν τα λιοντάρια οι Έλληνες στα βουνά της Πίνδου? (παιδιάααα της Ελλάδος παιδιάααα...). Αίσχος. Ιστορική διαστρέβλωση και μονομερής αποτύπωση της ιστορικής αλήθειας που πρέπει να την καταγγείλουμε. Δε μπορεί να καπηλεύονται οι γιάνκιδες μια ζωή τους αγώνες των λαών :icon_wink:
Στα σοβαρά τώρα, είναι (πολύ σωστά) η ιστορία μιας μικρής επίλεκτης ομάδας Αμερικανών. Μάλιστα μετά από κάθε επεισόδιο μιλάνε και οι γέροντες πια πραγματικοί πρωταγωνιστές, επιζήσαντες (όσοι) αυτής της φρίκης που έζησαν, σε στιγμές ιδιαίτερα συγκινητικές αφού και Αμερικάνοι πολίτες έζησαν τη φρίκη του πολέμου, πώς να το κάνουμε....τώρα γιατί να πετάξουμε μέσα Στάλιν, Τσώρτσιλ και Βέμπο, ξεφεύγει από μένα...και η "αμερικανιά" έχει καταντήσει μανιέρα πια...
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Εμένα το Breaking Bad με έχει προβληματίσει, μάλλον επειδή κάποιοι -κάποιος πιο σωστά- ονόματα δε λέω υπολήψεις συμφορουμιτών δε θίγω μου είχε δημιουργήσει μεγάλες προσδοκίες...:D
Και εμενα τεραστιες προσδοκιες...ωσπου αν εξαιρεσω συνολο 6-7 επεισοδια κατα τα αλλα βαρεθηκα..επισης πιστευω-και μην με βαρατε-αν δεν ειχε τετοια γυναικα-δεν θα αντεχε ο γγ...εμενα μου αρεσε ο χαρακτηρας της.Περι ορεξεως βεβαιως...εγω πανω απο 6 με τιποτα δεν την εβαζα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom