Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Η ιστορία του serial killer και κανίβαλου Jeffrey Dahmer, σειρα του Netflix, μόλις ολοκληρώθηκε.

Καλογυρισμένη και με εξαιρετικές ερμηνείες, βασισμένη σε αληθινή φρικιαστική ιστορία.
Και το Black Bird (Apple tv) πολυ καλο με serial killer
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έχει καλές μπασκετικές σκηνές;

Πες δυο λόγια ρε αδερφέ, τι πραγματεύεται, τι είναι.
Μπασκετικές δεν έχει.

Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, κάτι ανάμεσα από lost με λίγο walking dead. Δες κανένα trailer, πραγματικά είναι πάρα πολύ καλή σειρά.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για ελληνική σειρά μπορώ να γράψω εδώ ή είμαι εντελώς off;

Είδα χθες -αναγκαστικά- το Maestro του Παπακαλιάτη.
Αναγκαστικά γιατί μου έκαναν κατάληψη το σαλόνι μου η κόρη μου με τις φίλες της που μαζεύτηκαν για να δουν την πρεμιέρα. Εγώ βασικά γουστάρω την παρέα τους, τα σχόλια και την φάση κοριτσοπαρέα παρά το τι βλέπουν ακριβώς.

Αλλά Παπακαλιάτης είναι αυτός, βίος και ιστορία τα σενάριά του, είπα να δω λίγο...
Το σενάριο μέχρι στιγμής μου "φάνηκε" χλιαρό, του έχω όμως εμπιστοσύνη ότι θα το μπερδέψει όπως του αξίζει η φήμη του.

Η εικόνα, το σκηνοθετικό τατς, οι δε μουσικές εξαιρετικής αισθητικής, ο άτιμος "ζωγραφίζει" τα κάδρα, τα χρώματα τα πάντα όλα!
Η κοπελίτσα πανέμορφη, ο ίδιος στα 47 του σαν 35αρης....οι διάλογοι δεν μου άρεσαν, πολύ ξύλινοι, στημένοι. Η δε σκηνή όπου το κορίτσι μπαίνει σε app για να βρει σεξ και να ξεμπερδεύει με την πρώτη της φορά!! και πάει σε σπίτι άγνωστου 50ρη...ολίγον σοκ! έχει αλλάξει τόσο πολύ η εποχή μας;
Η οποία δηλώνει εμφατικά ότι είναι και ρομαντική. Μάλιστα...

Μακράν η καλύτερη ατάκα που διάβασα στο twitter...Κοπελίτσα στον Παπακαλιάτη..."Καλησπέρα"
Απάντηση Παπακαλιάτη.... "η μάνα σου που είναι;" :haha: :haha:
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
Borgen:Βασίλειο και εξουσια ,

Δανέζικη σειρα,πολιτικης πλοκής που μοιράζεται η Κοπεγχαγη με την Γροιλανδία !!! Ιλουλισατ,Νουουκ,με φοβερα πλανα «φωτογραφια» απ την εξαιρετικη Γροιλανδια,οπου ηταν και ο λογος που την ξεκινησα κρατώντας μου ομως το ενδιαφερον μεσω μιας φιλόδοξης πολιτικου και πρωην πρωθυπουργου,που προσπαθει να ισσοροπησει την θεση της,τις φιλοδοξίες της,την οικογενεια της.Εχει εξαιρετικο ενδιαφερον πως βλεπουν οι Δανοί την πολιτικη.

Για την φωτογραφια ομως στην Γροιλανδια αξιζει να το ξεκινησει κανεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Borgen:Βασίλειο και εξουσια ,

Δανέζικη σειρα,πολιτικης πλοκής που μοιράζεται η Κοπεγχαγη με την Γροιλανδία !!! Ιλουλισατ,Νουουκ,με φοβερα πλανα «φωτογραφια» απ την εξαιρετικη Γροιλανδια,οπου ηταν και ο λογος που την ξεκινησα κρατώντας μου ομως το ενδιαφερον μεσω μιας φιλόδοξης πολιτικου και πρωην πρωθυπουργου,που προσπαθει να ισσοροπησει την θεση της,τις φιλοδοξίες της,την οικογενεια της.Εχει εξαιρετικο ενδιαφερον πως βλεπουν οι Δανοί την πολιτικη.

Για την φωτογραφια ομως στην Γροιλανδια αξιζει να το ξεκινησει κανεις.

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Borgen:Βασίλειο και εξουσια ,

Δανέζικη σειρα,πολιτικης πλοκής που μοιράζεται η Κοπεγχαγη με την Γροιλανδία !!! Ιλουλισατ,Νουουκ,με φοβερα πλανα «φωτογραφια» απ την εξαιρετικη Γροιλανδια,οπου ηταν και ο λογος που την ξεκινησα κρατώντας μου ομως το ενδιαφερον μεσω μιας φιλόδοξης πολιτικου και πρωην πρωθυπουργου,που προσπαθει να ισσοροπησει την θεση της,τις φιλοδοξίες της,την οικογενεια της.Εχει εξαιρετικο ενδιαφερον πως βλεπουν οι Δανοί την πολιτικη.

Για την φωτογραφια ομως στην Γροιλανδια αξιζει να το ξεκινησει κανεις.
Το ειδα πριν 1,5 χρονο. Δεν ειδα τοσο τα τοπια γιατι κυριαρχη ειναι η υποτιμηση των Δανων προς τους κατοικους της Γροιλανδιας.
Γενικα ωραιες αντιφασεις για τη Δανεζικη κοινωνια. Ολοι μοιαζουν απλοι ανθρωποι, ζουν χωρις πολυτελεια ενω η πολιτικη σκηνη των σκανδιναβων ειναι εξισου βρωμικη με τον βαλκανικο αποπατο που ζουμε.
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
Το ειδα πριν 1,5 χρονο. Δεν ειδα τοσο τα τοπια γιατι κυριαρχη ειναι η υποτιμηση των Δανων προς τους κατοικους της Γροιλανδιας.
Γενικα ωραιες αντιφασεις για τη Δανεζικη κοινωνια. Ολοι μοιαζουν απλοι ανθρωποι, ζουν χωρις πολυτελεια ενω η πολιτικη σκηνη των σκανδιναβων ειναι εξισου βρωμικη με τον βαλκανικο αποπατο που ζουμε.
Ενω γενικα για μας η Γροιλανδια ειναι ενας ταξιδιωτικός στόχος λιγο «άπιαστος»,εν τούτοις οι βόρειοι τους εχουν απομωνομενους κ τους αναφερουν οποτε πρεπει να μιλήσουν για τους πάγους που λιώνουν!Οσο για τις αυτοκτονίες των νεων Γροιλανδων,μεσω ενος ντοκιμαντερ π εβλεπα,λεγανε πως ειναι σκληρο για τον νεο να ξερει πως δεν μπορει να ταξιδέψει εκτος χωρας,λογο κόστους κ απαγορευτικών καιρικών συνθηκών π επικρατούν,γι αυτο το λογο η χωρα εχει μεγαλα ποσοστα αναλφαβητισμού,λογω του οτι παρατάν τα σχολεια και αυτοκτονιών,μιας που ουτε μπαρ να κανουν ενα ρέιβ παρτι της προκοπής υπαρχουν!

Εαν το Ειδες πριν εναμιση χρονο,μ φαινεται προφητικό να μιλανε για ενεργεια,Ρωσία - Ουκρανια κ κυρωσεις,μιας π τοτε δεν υπηρχε καν στη σφαιρα της δίκης μας φαντασίας!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Borgen:Βασίλειο και εξουσια ,

Δανέζικη σειρα,πολιτικης πλοκής που μοιράζεται η Κοπεγχαγη με την Γροιλανδία !!! Ιλουλισατ,Νουουκ,με φοβερα πλανα «φωτογραφια» απ την εξαιρετικη Γροιλανδια,οπου ηταν και ο λογος που την ξεκινησα κρατώντας μου ομως το ενδιαφερον μεσω μιας φιλόδοξης πολιτικου και πρωην πρωθυπουργου,που προσπαθει να ισσοροπησει την θεση της,τις φιλοδοξίες της,την οικογενεια της.Εχει εξαιρετικο ενδιαφερον πως βλεπουν οι Δανοί την πολιτικη.

Για την φωτογραφια ομως στην Γροιλανδια αξιζει να το ξεκινησει κανεις.
Πολύ καλό, το έχω ολοκληρώσει εδώ και καιρό, προτείνεται!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.422
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το Borgen το έβλεπα το 2011 στην τότε ΝΕΤ και πραγματικά με είχε εντυπωσιάσει. Έθιγε όντως πολλά κακώς κείμενα της πολιτικής ζωής της Δανίας, αλλά κ ευρύτερα κοινωνικά ζητήματα. Προσωπικά όταν το έβλεπα ένιωθα πόσο πιο ώριμο (έστω και με τα κακώς του κείμενα) είναι το πολιτικό κ μιντιακο σκηνικό της συγκεκριμένης χώρας σε σχέση με το ελληνικό. Θα μου άρεσε να ξαναδώ τη σειρά μετά από 10+ χρόνια. Σε ποια πλατφόρμα υπάρχει?
Edit: Ένα επεισόδιο θυμάμαι να είχε γυριστεί στη Γροιλανδία. Απεναντίας τα πλάνα της Κοπεγχάγης ήταν υπέροχα και με έκαναν να θέλω να επισκεφθώ την πόλη, όπερ κ έκανα 1 χρόνο μετά...😉
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
Edit *
Ενω εγραψα για το Borgen εβλεπα διαφορους συνοδευτικούς τίτλους κ μολις αντιλήφθηκα πως εγω ειδα απ ευθειας τον 4 κυκλο της σειράς…

Δεν εψαξα και δεν ηξερα οτι αλλοι τρεις προηγήθηκαν αυτου π ειδα !

Στο Νετφλιξ υπρχει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom