Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν ξέρω ούτε έναν που να ξεκίνησε το Breaking Bad και να μου είπε πως δεν του άρεσε. Μα ούτε έναν σε αρκετά μεγάλο δείγμα. Οπότε μάλλον θα είναι αυθαδες το σχόλιο μου αλλά έχω δει 5 επεισόδια και λέω να το σταματήσω. Είναι πολύ μεγάλο ρε γαμωτο. Βελτιώνςται μετά, γιατί όλοι μου λένε πως ήδη θα έπρεπε να με είχε παγιδέψει. Ίσως να φταίει πως δεν είμαι και πολύ σε φάση να αραξω σπίτι και να δω σειρά, πάντως δεν με καίει να δω το επόμενο επεισόδιο όπως μου λέγανε!
Πού είναι οι αντμίν να διώξουν αυτόν τον κύριο από το φόρουμ?

ΕΝΤΙΤ: Α είδα είναι και άλλοι!! O tempora, o mores. :p
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Το Succession είναι όντως καλό. Κάπου είχα διαβάσει ότι κάπως έτσι θα ήταν το Game of Thrones αν εξελισσόταν τη δεκαετία μας. Ίντριγκα, παιχνίδια εξουσίας, μυστικές συναντήσεις και κουβέντες. Μόνο αποκεφαλισμούς δεν έχει (ακόμα) το Succession!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
'From Scratch', η στα ελληνικά "Από την Αρχή". Υποψιάζομαι πως ειδικά οι Ιταλοφιλοι θα την έχουν πάρει χαμπάρι στο Netflix. Καινούργια σειρά με θέμα τον έρωτα - και στη συνέχεια και το γάμο- ανάμεσα σε έναν νεαρο Ιταλό σεφ και μια αφροαμερικανιδα που αποφασίζει να κάνει ένα μέρος των σπουδών της (στο χώρο των Fine Arts) στη Φλωρεντία. Όμορφη σειρά, ωραία πλάνα on location στη Φλωρεντία, αν και η σειρά έχει αρκετά δραματικά twists. Προσωπικά την απολαμβάνω απίστευτα
From Scratch (TV series) - Wikipedia
 
Last edited:
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
'From Scratch', η στα ελληνικά "Από την Αρχή". Υποψιάζομαι πως ειδικά οι Ιταλοφιλοι θα την έχουν πάρει χαμπάρι στο Netflix. Καινούργια σειρά με θέμα τον έρωτα - και στη συνέχεια και το γάμο- ανάμεσα σε έναν νεαρο Ιταλό σεφ και μια αφροαμερικανιδα που αποφασίζει να κάνει ένα μέρος των σπουδών της (στο χώρο των Fine Arts) στη Φλωρεντία. Όμορφη σειρά, ωραία πλάνα on location στη Φλωρεντία, αν και η σειρά έχει αρκετά δραματικά twists. Προσωπικά την απολαμβάνω απίστευτα
From Scratch (TV series) - Wikipedia
Πλαντάξαμε...
Το ξεκινήσαμε με τη σύζυγο ως κάτι παρόμοιο με το Emily in Paris, και που να φανταστούμε την εξέλιξη... Καλό πάντως.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
ως κάτι παρόμοιο με το Emily in Paris
Ακριβώς αυτό, όταν είδα το 1ο επεισόδιο είπα άντε μετά την Emily στο Παρίσι, τώρα και η Ειμι στη Φλωρεντία! Καμία σχέση όμως από το 2ο επεισόδιο και μετά....Είμαι ακόμα στο 4ο πάντως, αλλά γενικά με έχει κερδίσει (παρά τις κάποιες υπερβολές στη σκιαγράφηση κάποιων χαρακτήρων και των 2 οικογενειών)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πρώτη φορά μου φάνηκε η Φλωρεντία τόσο άσχημη και απωθητική στην οθόνη, ειδικά με τα αμερικάνικα - ιταλικά πολυμορφικά και πολυοργασμικά μηχανάκια, τόσο φτηνή που είμαι σίγουρος θα έχει γονατίσει το μπούκινγκ κομ από τις κρατήσεις.
Η φτήνια τρώει τον παρά που λένε και δυστυχώς πολύτιμα λεπτά της ζωής μας
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
βλεπουμε το The Playlist με αρκετη Σουηδια. Ωραιο ειναι και διαφορετικο....
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Τελείωσα και εγώ το From Scratch μετά την αναφορά του εδώ. Τα πρώτα 2 επεισόδια μου φάνηκαν ψιλό κιτς αλλά τελικά ήταν πολύ καλή σειρά αλλά και αρκετά στενάχωρη. Η σειρά σε κάνει να δένεσαι πολύ με τους χαρακτήρες και προφανώς αυτό σε οδηγεί και στο κλάμα.
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.388
Τελείωσα και εγώ το From Scratch μετά την αναφορά του εδώ. Τα πρώτα 2 επεισόδια μου φάνηκαν ψιλό κιτς αλλά τελικά ήταν πολύ καλή σειρά αλλά και αρκετά στενάχωρη. Η σειρά σε κάνει να δένεσαι πολύ με τους χαρακτήρες και προφανώς αυτό σε οδηγεί και στο κλάμα.
Διαβασα οτι βασιζεται στην αληθινη ζωη της δημιουργου της σειρας

Edit: μπηκα σε πειρασμο να δω τη σειρα αλλα ψαχνοντας τελικα διαβασα την πλοκη κ χρειαστηκα χαρτομαντιλα απλα διαβαζοντας. Οποτε δεν θα το τολμησω, αποφευγω θεαματα τετοιου ειδους γιατι παραστενοχωριεμαι.
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Διαβασα οτι βασιζεται στην αληθινη ζωη της δημιουργου της σειρας

Edit: μπηκα σε πειρασμο να δω τη σειρα αλλα ψαχνοντας τελικα διαβασα την πλοκη κ χρειαστηκα χαρτομαντιλα απλα διαβαζοντας. Οποτε δεν θα το τολμησω, αποφευγω θεαματα τετοιου ειδους γιατι παραστενοχωριεμαι.
Είναι τόσο ανόητο όλο το κόνσεπτ που ότι και να συμβαίνει απλά σε αφήνει παγωμένο από την ηλιθιότητα που κυκλοφορεί στον κόσμο μας
κρίμα που δεν θέλω- μπορώ να σχολιάσω σκηνές, θα έγραφα βιβλίο
δεν αντέχω όμως να μη σχολιάσω την φοιτήτρια που δουλεύει σε μπαρ για να πληρώσει τις σπουδές της και τη διαμονή της στη Φλωρεντία και μένει σε ένα παλάτσο λίγο μικρότερο από την Βουλή των Ελλήνων, αλλά πολύ ομορφότερο.
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.388
Είναι τόσο ανόητο όλο το κόνσεπτ που ότι και να συμβαίνει απλά σε αφήνει παγωμένο από την ηλιθιότητα που κυκλοφορεί στον κόσμο μας
κρίμα που δεν θέλω- μπορώ να σχολιάσω σκηνές, θα έγραφα βιβλίο
δεν αντέχω όμως να μη σχολιάσω την φοιτήτρια που δουλεύει σε μπαρ για να πληρώσει τις σπουδές της και τη διαμονή της στη Φλωρεντία και μένει σε ένα παλάτσο λίγο μικρότερο από την Βουλή των Ελλήνων, αλλά πολύ ομορφότερο.
Καταλαβα. Μου θυμιζει το I may destroy you που ενω πραγματευεται ενα πολυ σοβαρο θεμα που λιγες σειρες αγγιζουν υπο την σκοπια της ψυχολογιας του θυματος, σε αφηνει παγωμενο κ αδιαφορο γιατι δεν μπορεις να πειστεις με τιποτα λογω των ακυρων καταστασεων που προβαλει ως ρεαλιστικες (ψιλο ανεργοι ψιλο παρτ ταιμ εργαζομενοι στο λονδινο νοικιαζουν σπιταρωνες, εχουν λεφτα για ταξιδια, για ατελειωτες εξοδους κτλ).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καταλαβα. Μου θυμιζει το I may destroy you που ενω πραγματευεται ενα πολυ σοβαρο θεμα που λιγες σειρες αγγιζουν υπο την σκοπια της ψυχολογιας του θυματος, σε αφηνει παγωμενο κ αδιαφορο γιατι δεν μπορεις να πειστεις με τιποτα λογω των ακυρων καταστασεων που προβαλει ως ρεαλιστικες (ψιλο ανεργοι ψιλο παρτ ταιμ εργαζομενοι στο λονδινο νοικιαζουν σπιταρωνες, εχουν λεφτα για ταξιδια, για ατελειωτες εξοδους κτλ).
Γενικά ακόμη και αν παραδεχτούμε ότι οι υπερβολές είναι αναγκαίες, απορώ πως δέχτηκαν οι γυναικείες οργανώσεις το γεγονός ότι η πρωταγωνίστρια ξεκινάει νάτιβ μαύρη και μετά 2-3 επεισόδια που φτάνει στην Σικελία είναι ακριβώς σκούρα όσο και οι ντόπιες σισιλιάνες. Πιθανότατα στο τέλος της σειράς να είναι και αλμπίνα σαν τον ασυγχώρητο τον Μάικλ Τζάκσον.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom