Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ozark.
Είχε αναφερθεί και στο παρελθόν. Έχει ξέπλυμα χρήματος, Καρτέλ,FBI, μαφία,κλπ
4 σεζόν, δυνατή,πολλές φορές ξεπερνάει τα όρια στην βία. Έφαγα σκάλωμα και έκανα μερικά
ξενύχτια. Νετφλιξ.
Μόλις ολοκλήρωσα κι εγώ αυτή τη σειρά, μου άρεσαν και οι τέσσερις κύκλοι και εννοείται η θεματολογία, βλέποντας που μπορεί να φτάσει μια οικογένεια κατά τα άλλα υπεράνω πάσης υποψίας, σε συνδυασμό με όλες τις παθογένειες των Ηνωμένων πολιτειών.
Η μόνη μου ένσταση το λίγο ξενέρωτο τέλος, αλλά και το γεγονός ότι κάποια επεισόδια πηγαίνουν λίγο αργά, θα μπορούσαν να είναι κάλλιστα των 45 λεπτών.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.788
'Αρχισε η 2 σεζόν Ο δικηγόρος με την Λίνκολν. Τα πρώτα 5 επεισόδια τώρα και 5 στις 3 Αυγούστου.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ted Lasso απολαυστικη σειρα, οντως αξιζει να την δειτε! Εχει αυτο το κλασσικο αμερικανικο χιουμορ σε συνδυασμο με το μαυρο αγγλικο χιουμορ. Βλεπεται ευχαριστα και ειναι μισαωρα τα επεισοδια!
Ειδα το from scratch που αναφερθηκε στο νημα εδω περα. Τα 2 πρωτα επεισοδια ειναι σαν να βλεπεις μια ρομαντικη κομεντι που εχει χιλιοπαιχτει , με αρκετα κλισε οπως και σε ολη την σειρα γενικα. Απο εκει και περα ομως , η σειρα ειναι μια γροθια στο στομαχι με σημαντικα μηνύματα και οσο προχωραει τοσο πιο εντονο γινεται το δραματικο στοιχειο. Εννοειται οτι αξιζει καποιος να την δει!!
Gomorrah αριστουργημα! Σε οποια/ον αρεσουν οι σειρες με μαφια ειναι must! Μπαινεις στην φιλοσοφια της Ιταλιας του Νοτου και στις φτωχογειτονιες της Ναπολι. Ατμοσφαιρικη σειρα, και το δυνατο της σημειο ειναι οτι μιλανε και Ναπολιτανικα !
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα το Inventing Anna, σειρά 9 επεισοδίων στο netflix με θέμα μια ρωσικής καταγωγής 25χρονη που κατάφερε να πείσει τη μισή ελίτ της Νέας Υόρκης ότι είναι γερμανίδα κληρονόμος εκατομμυρίων και ότι θα αγόραζε ένα παλάτι στο Μανχάτταν για να φτιάξει την πιο "in" γκαλερί/κλαμπ/πολιτιστικό κέντρο του κόσμου.

Ξεκινάει αργά η σειρά και στο ενάμησι επεισόδιο την παράτησα, αλλά όταν την ξανάπιασα ο ρυθμός μου φάνηκε βελτιωμένος και είναι τόσο εξωφρενικά αυτά που συμβαίνουν που από κάποιο σημείο κι έπειτα σε ιντριγκάρει. Καλή σκηνοθεσία κι όταν διάβασα τις διαφορές με την πραγματικότητα μου φάνηκαν ελάχιστες.

Μου άρεσε και το Arnold για την προσωπική ιστορία του Schwarzenneger. 3 επεισοδιάκια, για τις 3 φάσεις της ζωής του: μποντιμπίλντερ, ηθοποιός, πολιτικός.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Είδα το Inventing Anna, σειρά 9 επεισοδίων στο netflix με θέμα μια ρωσικής καταγωγής 25χρονη που κατάφερε να πείσει τη μισή ελίτ της Νέας Υόρκης ότι είναι γερμανίδα κληρονόμος εκατομμυρίων και ότι θα αγόραζε ένα παλάτι στο Μανχάτταν για να φτιάξει την πιο "in" γκαλερί/κλαμπ/πολιτιστικό κέντρο του κόσμου.

Ξεκινάει αργά η σειρά και στο ενάμησι επεισόδιο την παράτησα, αλλά όταν την ξανάπιασα ο ρυθμός μου φάνηκε βελτιωμένος και είναι τόσο εξωφρενικά αυτά που συμβαίνουν που από κάποιο σημείο κι έπειτα σε ιντριγκάρει. Καλή σκηνοθεσία κι όταν διάβασα τις διαφορές με την πραγματικότητα μου φάνηκαν ελάχιστες.
Αυτη ειναι που κατηγορηθηκε ως κατασκοπος και ανταλλάχθηκε αν θυμάμαι καλά..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είδα το Inventing Anna, σειρά 9 επεισοδίων στο netflix με θέμα μια ρωσικής καταγωγής 25χρονη που κατάφερε να πείσει τη μισή ελίτ της Νέας Υόρκης ότι είναι γερμανίδα κληρονόμος εκατομμυρίων και ότι θα αγόραζε ένα παλάτι στο Μανχάτταν για να φτιάξει την πιο "in" γκαλερί/κλαμπ/πολιτιστικό κέντρο του κόσμου.

Ξεκινάει αργά η σειρά και στο ενάμησι επεισόδιο την παράτησα, αλλά όταν την ξανάπιασα ο ρυθμός μου φάνηκε βελτιωμένος και είναι τόσο εξωφρενικά αυτά που συμβαίνουν που από κάποιο σημείο κι έπειτα σε ιντριγκάρει. Καλή σκηνοθεσία κι όταν διάβασα τις διαφορές με την πραγματικότητα μου φάνηκαν ελάχιστες.

Μου άρεσε και το Arnold για την προσωπική ιστορία του Schwarzenneger. 3 επεισοδιάκια, για τις 3 φάσεις της ζωής του: μποντιμπίλντερ, ηθοποιός, πολιτικός.
Είδα το Inventing Anna πριν ακριβώς ενάμιση χρόνο, το Μάρτιο του 2022 όταν πέρασα covid και ήμουν στο κρεβάτι απομονωμένος στο δωμάτιο μου. Αυτό που πραγματικά με άφησε με το στόμα ανοιχτό ήταν το ότι όλα αυτά τα εξωφρενικά συνέβησαν πραγματικά!!! Μεγάλο μάθημα και επιβεβαίωση του ρητου "σε αυτό τον κόσμο μπορείς να είσαι ο,τι δηλώσεις, φτάνει να έχεις και το ανάλογο περιτύλιγμα!!!". Επίσης στο καθαρά δικαστικό μέρος της σειράς, η σειρά έμμεσα θίγει και πολλά τρωτά του αμερικανικού δικαστικού συστήματος.
Η σειρα έχει καταπληκτική σκηνοθεσία και μοντάζ. Επίσης σε κάποια σημεία σου προσφέρει το ίδιο guilty pleasure 😄 όπως το "Sex and the City" (ρούχα, αξεσουάρ, πολυτελή σπίτια κ ξενοδοχεία στο upper East side της Νέας Υόρκης), χώρια κ ολίγον ταξιδιωτικό οφθαλμομουτρο σε Μαρόκο κ Καλιφόρνια😉.
Να αναφέρω επίσης ότι η πραγματική Άννα Ντελβι αποφυλακιστηκε πρόσφατα, αλλά κάπου διάβασα ότι μάλλον θα ξαναμπεί για φορολογικές παραβάσεις (πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι 😄)
 
Last edited:

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Πρόσφατα "ανακάλυψα" το the last kingdom.. Πολλοί παρατηρώ το συγκρίνουν με το vikings αλλά τουλάχιστον όσον αφορά το σενάριο και το θέμα που πραγματεύεται δεν μπορώ να τα συγκρίνω. Εκεί που θεωρώ ότι υπερτερεί το the last kingdom είναι στην εμβάθυνση των ρόλων ( και κυρίως των δευτεραγωνιστών) καθώς και στο ότι έχει πιο γρήγορη ροή και τα επεισόδια δεν κάνουν " κοιλιά"..
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.571
Likes
12.770
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Captains Of the world....Ντοκυμαντέρ 6 επεισοδίων, ποδοσφαιρική πανδαισία με τις 32 ομάδες του Παγκόσμιου Κύπελλου το 2022.
Μπόλικο παρασκήνιο, προσωπικές συνεντεύξεις, ατμόσφαιρα, κερκίδα, αποδυτήρια, τι Μέσι, τι Κριστιάνο, Νειμάρ, Τιάγκο Σίλβα και όλα τα παιδιά, βλέπεται νεράκι από όσους αγαπάμε μπαλίτσα. Στο Netflix.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Captains Of the world....Ντοκυμαντέρ 6 επεισοδίων, ποδοσφαιρική πανδαισία με τις 32 ομάδες του Παγκόσμιου Κύπελλου το 2022.
Μπόλικο παρασκήνιο, προσωπικές συνεντεύξεις, ατμόσφαιρα, κερκίδα, αποδυτήρια, τι Μέσι, τι Κριστιάνο, Νειμάρ, Τιάγκο Σίλβα και όλα τα παιδιά, βλέπεται νεράκι από όσους αγαπάμε μπαλίτσα. Στο Netflix.
Ειδα το πρωτο επεισόδιο και τωρα στο δεύτερο κάνω ημίχρονο.
Ωραιο, " κουτσομπολίστικο" ,αποδυτήρια με ενα ενδιαφερον παραπάνω για τις γυναίκες(είδαμε και τα κωλόμπουτα του Γκάρετ) ότι πρεπει για χειμωνιάτικες νυκτες. Θα προτιμουσα πιο μεγαλα επεισόδια ή περισσότερα.
Πολλοι παίκτες , πολλοι αγώνες ,πολλες χώρες καταιγισμός μου φάνηκε το πρώτο.
Αργώ και να αφομοιώσω οπότε μια ζαλούρα την έχω.
Θετική εντυπωση εως τώρα οι Δανοί και η στάση της χώρας τους.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.305
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Μινι σειρα εξι επεισοδιων
Συμφωνώ μαζί σου,πολύ καλή σειρά,έχει όμως 8 επεισόδια,αν δεις το πρώτο κολλάς και καταπίνεις εύκολα και γρήγορα τα άλλα 7.Ενημερωτικά ετοιμάζεται και δεύτερος κύκλος 🙂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.683
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom