Ολλανδία Αμστερνταμ διαμονη!

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
εχετε συχνα το κουραγιο σταο αμστερνταμ να πατε πχ απο Leidseplein- σταθμο με τα ποδια?περιπου 2.5 χιλ?!!!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εαν το θεωρει κουραστικο , ας το κανει με το ποδηλατο εφοσον εχει αυτη τη δυνατοτητα!
Και γω το 2.5 χλμ περπατημα δεν το θεωρω πολυ !
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μια χαρα περιοχη ειναι, και εγω εκει κοντα εμεινα. Αν και αν περπατιεται η πολη, το ποδηλατο επιβαλλεται οσο πουθενα αλλου. Νοικιασα με την αφιξη και το αφησα στην αναχωρηση.
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Καλημέρα σε όλους.
Έκλεισα ένα 4ήμερο στο Άμστερνταμ τις ημέρες του 15αύγουστου αλλά δεν έχω ακόμα
αποφασίσει το ξενοδοχείο που θα μείνω.Για την ακρίβεια είμαι ανάμεσα σε 4 και θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν από ξενοδοχεία και περιοχές στην πόλη.
Τα ξενοδοχεία είναι:
1.NH Grand hotel Krasnapolsky(Dam square)
2.Amsterdam American Hotel(Leidseplein)
3.Seven Bridges(rembrandtplein)
4.Amsterdam Wiechmann Hotel(9 streets)
(δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να πατήσω το κουμπί του link)
Σε τιμές είναι πάνω κάτω τα ίδια.Αυτό που θέλω να μάθω είναι το πως είναι τα δωμάτια και ποιες περιοχές είναι οι καλύτερες από αυτές τις 4.
Όσοι γνωρίζουν ας βοηθήσουν.
Thanks!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
To Αmerican hotel είναι υπέροχο!!!σ ενα κτίριο σαν κάστρο,κομψοτέχνημα αρχιτεκτονικό,το χαζεύεις απ εξω και το καφέ του στο ισόγειο εξ ίσου υπέροχο!με πολύ ωραία διακόσμηση και μεσα.
Και η θέση του πιστεύω ότι είναι η καλύτερη απ όσα ανέφερες.
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Σε (ξανα)ευχαριστώ!Διάβασα και την ιστορία σου που μιλάς για το ξενοδοχείο.
Το cafe Americain νομίζω είναι σοβαρός λόγος για να το επιλέξω.
Ισως είναι η πρώτη μου επιλογή αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως είναι τα δωμάτια και ότι
δεν έχει δωρεάν ακύρωση.Άρα αυτό πρέπει να κλειστεί τελευταία στιγμή.
Μήπως ξέρεις κάτι για το Krasnapolsky?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σε (ξανα)ευχαριστώ!Διάβασα και την ιστορία σου που μιλάς για το ξενοδοχείο.
Το cafe Americain νομίζω είναι σοβαρός λόγος για να το επιλέξω.
Ισως είναι η πρώτη μου επιλογή αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως είναι τα δωμάτια και ότι
δεν έχει δωρεάν ακύρωση.Άρα αυτό πρέπει να κλειστεί τελευταία στιγμή.
Μήπως ξέρεις κάτι για το Krasnapolsky?

Πρέπει νάχω περάσει απ έξω,αλλά πολύ αμυδρά το θυμάμαι,είναι κεντρικό δίπλα στην πλατεία Dam και σ έναν κεντρικό εμπορικό δρόμο(δε θυμάμαι το όνομα)με πάσης φύσεως μαγαζιά που οκ δε λέει και πολλά,
θεωρώ λοιπόν την περιοχή κοντά στην Leidseplein πιό ενδιαφέρουσα και πιό βολική μιά και από κει ξεκινά ο πεζόδρομος και όλα τα κανάλια ξετυλίγονται μπροστά σου καθώς τον διασχίζεις,επίσης η περιοχή των μουσείων είναι κοντά από κει επίσης με τα πόδια.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το Krasnapolsky είναι φοβερό ξενοδοχείο , αλλα η περιοχή εμένα προσωπικά δε μαρεσει
Είναι στη Dam , παράλληλα με τη red light district
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Σας ευχαριστώ και τις 2.
Όποτε το krasnapolsky το αφαιρούμε λόγω περιοχής.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Krasnapolsky πολύ καλό, κέντρο, πλατεία Dam, είχα μείνει πριν από χρόνια.
Λάθος νομίζω να αφαιρεθεί η περιοχή, ειδικά για πρώτο ταξίδι.
Τον προηγούμενο μήνα έμεινα στο V Nesplein, 100 μέτρα παραπέρα, σε παράδρομο της πλατείας Dam, στυλάτο, ήσυχο, ακριβό. Μεταξύ των δύο προτείνω το V.
Με τις βροχές του Μαίου ήμουν στο houseboat under the mill, πολύ μεγάλο, εξαιρετική εμπειρία με τις συνεχείς βροχές, 3 χλμ από τη Dam, κάπου 110 ευρώ, άριστη εξυπηρέτηση όταν χρειάσθηκε. Εξοχή, ποδαρόδρομος. Υπάρχει το λεωφορείο 75 μέχρι κάποια ώρα αλλά το Αμστερνατμ είναι ή περπάτημα ή ποδήλατο.
Προσωπικά θα ξαναπάω σε house boat, τόσο για τη ρομαντική διαφορά όσο και για το ότι μαγειρεύω, (πλήρης κουζίνα, φούρνος μ/κ τοστιέρα κλπ). Ένα πολύ άνετο πλωτό διαμέρισμα από τα παράθυρα του οποίου ταίζεις τους κύκνους στα γκρι νερά του καναλιού.
Πρόσφατες εμπειρίες εστιατορίων, εκτος κιαν είναι οφτοπικ.
καλό φαγητό:
Ινδονησιακό Indapura, Πλατεία Rembrandt, Rembrandtplein 42. πλήρες μενού με αστακό και καμιά 15αριά πιάτα, 2 άτομα, μπύρες, σχεδόν 100 ευρώ, αξίζει πολλά. Ο αστακός είναι προέλευσης Καναδά, αλλά οι τύποι ξέρουν να μαγειρεύουν όπως ξέρουν πολύ καλά την τέχνη της σως. Εξαιρετικό φαγητό.
Αιθιοπικό Semhar στη Marnixstraat 259-261, τρως με τα χέρια , δοκιμάσαμε πολλά, εάν πάς επιλέγεις κατσικάκι με χορταρικά και αιθιοπική μπύρα σε ξύλινη σουπιέρα.
Γαλλικό Lion Noir, κοντά στην πλωτή αγορά, Reguliersdwarsstraat 28, πολύ καλό και στυλάτο σε όλα, κρασί, ακριβό.
Ολλανδική κουζίνα στο Moeders, Rozengracht 251, Jordaan, πολύ καλό, το μενού της ολλανδικής κουζίνας για δύο άτομα είναι τεράστιο, δύο άτομα με το μενού αυτό και μπύρες 80 ευρώ.
Cafe Amsterdam πιο έξω, όμορφος χώρος, αποδεκτό φαγητό.
Κινέζικο στο χέρι στην πλατεία Dam, στις 2 μετά τα μεσάνυχτα, για πλάκα.
Τα περι μουσείων και events νομίζω έχουν εξετασθεί.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom