Ιταλία Ανάμεσα στα λόγια και τη πράξη υπάρχει….το πέλαγος! Οδοιπορικό στη Β.Ιταλία

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πανέμορφη η Γένοβα αλλά αυτό με τις πορείες πόσο σπάσιμο νεύρων , πάλι καλά που γλιτώσατε !!!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.088
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Πανέμορφη η Γένοβα αλλά αυτό με τις πορείες πόσο σπάσιμο νεύρων , πάλι καλά που γλιτώσατε !!!
Με μια φίλη μου πέσαμε 3 μέρες απανωτές σε πορείες στη Ρώμη. Η πρώτη ήταν μαθητές, όπου ως μητέρες χαιρετίσαμε με ενθουσιασμό την επαναστατημένη νεολαία, όπου μας αντιχαιρέτησαν με πολλά χαμόγελα. Η δεύτερη ήταν απολυμένοι εργάτες που διαδήλωναν μπροστά στα γραφεία του εργοστασίου που ήταν στη Βία Βένετο (!) Εκεί με τα σχεδόν ανύπαρκτα ιταλικά μου προσπάθησα να καταλάβω τι γινόταν, οπότε μερικοί εργάτες με έβαλαν στη μέση και μου έκαναν μακροσκελή εξήγηση! Η τρίτη ήταν όταν πηγαίνοντας μ΄ένα ταξί να επισκεφθούμε το Βατικανό, πέσαμε σε πορεία του ιταλικού ΚΚΕ. Ο ταξιτζής μας ενημέρωσε ότι δεν τους φτάνουν οι ορδές από τουρίστες, έχουν και τις καθημερινές πορείες. Τι να πω, κι αυτός δίκιο είχε. Κατεβήκαμε και προχωρήσαμε με τα πόδια.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Με μια φίλη μου πέσαμε 3 μέρες απανωτές σε πορείες στη Ρώμη. Η πρώτη ήταν μαθητές, όπου ως μητέρες χαιρετίσαμε με ενθουσιασμό την επαναστατημένη νεολαία, όπου μας αντιχαιρέτησαν με πολλά χαμόγελα. Η δεύτερη ήταν απολυμένοι εργάτες που διαδήλωναν μπροστά στα γραφεία του εργοστασίου που ήταν στη Βία Βένετο (!) Εκεί με τα σχεδόν ανύπαρκτα ιταλικά μου προσπάθησα να καταλάβω τι γινόταν, οπότε μερικοί εργάτες με έβαλαν στη μέση και μου έκαναν μακροσκελή εξήγηση! Η τρίτη ήταν όταν πηγαίνοντας μ΄ένα ταξί να επισκεφθούμε το Βατικανό, πέσαμε σε πορεία του ιταλικού ΚΚΕ. Ο ταξιτζής μας ενημέρωσε ότι δεν τους φτάνουν οι ορδές από τουρίστες, έχουν και τις καθημερινές πορείες. Τι να πω, κι αυτός δίκιο είχε. Κατεβήκαμε και προχωρήσαμε με τα πόδια.
@Smaragda53 Είναι να μη σου τύχει , Σμαράγδα με το υπέροχο όνομα ... Πάλι καλά που τη γλιτώσατε , η Ρώμη είναι επίκεντρο διαμαρτυριών ... Ο ταξιτζής είχε 1000 δίκια ...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πανέμορφη η Γένοβα αλλά αυτό με τις πορείες πόσο σπάσιμο νεύρων , πάλι καλά που γλιτώσατε !!!
Μπα καθόλου, μια χαρά ενδιαφέρουσα συγκυρία ήταν.

Με μια φίλη μου πέσαμε 3 μέρες απανωτές σε πορείες στη Ρώμη. Η πρώτη ήταν μαθητές, όπου ως μητέρες χαιρετίσαμε με ενθουσιασμό την επαναστατημένη νεολαία, όπου μας αντιχαιρέτησαν με πολλά χαμόγελα. Η δεύτερη ήταν απολυμένοι εργάτες που διαδήλωναν μπροστά στα γραφεία του εργοστασίου που ήταν στη Βία Βένετο (!) Εκεί με τα σχεδόν ανύπαρκτα ιταλικά μου προσπάθησα να καταλάβω τι γινόταν, οπότε μερικοί εργάτες με έβαλαν στη μέση και μου έκαναν μακροσκελή εξήγηση! Η τρίτη ήταν όταν πηγαίνοντας μ΄ένα ταξί να επισκεφθούμε το Βατικανό, πέσαμε σε πορεία του ιταλικού ΚΚΕ. Ο ταξιτζής μας ενημέρωσε ότι δεν τους φτάνουν οι ορδές από τουρίστες, έχουν και τις καθημερινές πορείες. Τι να πω, κι αυτός δίκιο είχε. Κατεβήκαμε και προχωρήσαμε με τα πόδια.
Ποια χρονιά έγινε αυτό; :lol:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
19 Ιουλίου 2021 – Genova

Το σημερινό εγερτήριο έγινε λίγο πιο αργά από τις προηγούμενες μέρες, όπως ήταν αναμενόμενο, και πήγαμε για πρωινό στις 9:00. Είχε μπουφέ το ξενοδοχείο, αλλά αν πήγαινες αργά έτρωγες ότι είχε μείνει ή και τα δάχτυλα σου, γιατί όχι;….η λέξη "ανανέωση" τους ήταν άγνωστη μάλλον. Με τέτοια τιμή διαμονής όμως δεν έβγαλα κιχ! Φάγαμε το κάτι τις μας και αφού φορτώσαμε το αυτοκίνητο φύγαμε για νέες συγκινήσεις.

Σήμερα είχαμε σκοπό να αφιερώσουμε το πρωινό μας στη Γένοβα πάλι, η οποία θέλει το χρόνο της! Δεν θέλαμε να αφήσουμε το αυτοκίνητο στο κατάλυμα και να κάνουμε πισωγυρίσματα να το πάρουμε, ενώ μπορούσαμε, γιατί θα χάναμε χρόνο και η μέρα προβλέπονταν πολύ ζεστή…μέχρι και μαγιό είχαμε βάλει από το πρωί! Οπότε αφήσαμε το αυτοκίνητο σε πάρκινγκ (2,50€/ώρα) στο κέντρο της πόλης.
Ξεκινήσαμε πάλι από τη περιοχή της Porta Soprana, την οποία είδαμε και από κοντά σήμερα. Μαζί με τη πόρτα είδαμε και ένα πλήθος παρκαρισμένων μηχανών που με έκανε να αναθεωρήσω για τα μηχανάκια στην Ελλάδα…:lol:
1.JPG

2.JPG


Σκοπός μας σήμερα ήταν να δούμε κάποια από τα κυριότερα αξιοθέατα της Γένοβας και να γευτούμε τη καθημερινότητα της. Πήραμε πάλι τους δρόμους και τα στενά με προορισμό το λιμάνι, περνώντας από κτίρια και σημεία που ανήκουν σε ένα ευρύτερο σύστημα κατοικιών της πόλης που θα πω δυο λόγια παρακάτω.
3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG


Στη διαδρομή μας συναντήσαμε την μικρή και άκρως ενδιαφέρουσα Piazza Banchi με όλα τα καλούδια της!
13.JPG


Βρίσκεται κοντά σε μία από τις πιο σημαντικές αποβάθρες της πόλης και ήταν κάποτε ο χώρος της παλιάς αγοράς σιτηρών της Γένοβας! Τον 12ο αι. εδώ έβλεπες πάγκους κάτω από τις στοές στα διάφορα κτίρια τριγύρω. Σήμερα είναι μία όμορφη πλατεία και όαση δροσιάς τους καλοκαιρινούς μήνες από την αφόρητη ζέστη (καλή ώρα)…
14.JPG

15.JPG

16.JPG


Περνώντας πάλι από το μεσαιωνικό τμήμα του Palazzo San Giorgio βγήκαμε στο λιμάνι. Εδώ έλαμψε ο ήλιος και έλιωσε η Sassenach…😥 Δεν υπήρχε ούτε ένα στέγαστρο για σκιά τριγύρω και η μόνη ανακούφιση ήταν κάτω από τη γέφυρα! Κάναμε μια βόλτα στο λιμάνι, όπου πίστευα ότι θα μπορέσω να διακρίνω ένα ακόμα σύμβολο της πόλης, το περίφημο φάρο της με το όνομα Lanterna, αλλά δυστυχώς δεν φαινόταν από αυτό το σημείο και η πεζοπορία μέσα στον ήλιο μας απέτρεψε να κάνουμε μεγάλη βόλτα στη παραλία για να το δούμε. Αντ' αυτού άλλη μια κιτσαρία ορθώνονταν μπροστά μας, μια από αυτές τις τρισάθλιες ρόδες που "κοσμούν" σημεία πόλεων….Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω τι το όμορφο έχουν και τις στήνουν!...
17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG


…ευτυχώς στο σημείο υπάρχει το πανέμορφο Palazzo San Giorgio με την αναγεννησιακή του όψη και ομορφαίνει η εικόνα!
22.JPG


Στις στάσεις μας για σκιά κάτω από τη γέφυρα βλέπαμε και τα γκράφιτι που υπάρχουν εκεί.
23.JPG

24.JPG


Μετά από αυτή τη "ζεστή" βόλτα, ξαναμπήκαμε στα στενά της πόλης με στόχο να φτάσουμε σε μία συγκεκριμένη οδό. Η καθημερινότητα της Γένοβας κυλούσε ανάμεσα σε υπέροχα ιστορικά κτίρια που εμείς θαυμάζαμε!
25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG


Μια πινακίδα οδού που υπήρχε στη γωνία ενός κτιρίου μας ενημέρωνε ότι φτάσαμε εκεί που θέλαμε!
32.JPG


Κατά τη διάρκεια της Αναγέννησης και του Μπαρόκ, όταν η Δημοκρατία της Γένοβας βρισκόταν στο απόγειο της οικονομικής και ναυτικής της δύναμης, ανεγέρθηκαν από τη γενοβέζικη αριστοκρατία μια σειρά από διάσημα παλάτια στη Strada Nuova (σημερινή Via Garibaldi), που είχαν σκοπό να αναδείξουν το πλούτο και τη δύναμη της πόλης! Υπέροχες διακοσμημένες προσόψεις με αγάλματα και τοιχογραφίες, μεγαλοπρεπείς αίθουσες εισόδων, κήποι με σιντριβάνια, εσωτερικοί χώροι και συλλογές έργων, ήταν από τα κύρια χαρακτηριστικά αυτών των παλατιών! Αυτές οι πολυτελείς κατοικίες δεν ξέφυγαν από το εκλεπτυσμένο μάτι του Φλαμανδού καλλιτέχνη Pieter Paul Rubens, που στις αρχές του 17ου αι. δημοσίευσε ένα βιβλίο στο οποίο συγκέντρωνε όλα τα σκίτσα των ανακτόρων, τα οποία και προώθησε στην Ευρώπη ως πρότυπο στέγασης για όλους τους αριστοκράτες!
33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

38.JPG

39.JPG


Ο μεγάλος αριθμός αυτών των παλατιών και η μεγαλοπρέπειά τους δημιούργησε ένα περίεργο σύστημα δημόσιας στέγασης, το οποίο καθιερώθηκε το 1576 με διάταγμα της Γερουσίας, στο οποίο ορίστηκε ένας επίσημος κατάλογος αριστοκρατικών παλατιών, που οι ιδιοκτήτες τους ήταν υποχρεωμένοι να φιλοξενούν κρατικές επισκέψεις εκ περιτροπής. Ανάλογα με τη τάξη των επισκεπτών, επιλέγονταν ένα από τα ανάκτορα για φιλοξενία. Όσο πιο ψηλά ήταν ο ταξικός βαθμός αυτών, τόσο πιο πολυτελές ήταν το παλάτι που θα τους φιλοξενούσε! Έτσι δημιουργήθηκε το σύστημα Palazzi dei Rolli (παλάτια των καταλόγων) που ακόμα και σήμερα σώζονται σε πολύτιμους τόμους στο κρατικό αρχείο της Γένοβας!
40.JPG

41.JPG

42.JPG

43α.JPG


Το σύμπλεγμα δρόμων Le Strade Nuove και το σύστημα των Palazzi dei Rolli αποτελούν πολιτιστική κληρονομιά της Unesco και είναι ένα από τα κυριότερο αξιοθέατα της πόλης! Στην Unesco συμπεριλαμβάνονται 42 παλάτια, μεταξύ των 100 υπαρχόντων και βρίσκονται σε μεγάλο μέρος του ιστορικού κέντρου, όπως στη Strada Nuova, στη Via Lomellini, τη Piazza Fossatello, τη Via San Luca, μέχρι την Piazza Banchi και την παραλία, που είχαμε δει πριν λίγο.
44.jpg

45.JPG


Σήμερα κάποια από αυτά είναι επισκέψιμα και αποτελούν μουσειακοί χώροι, ενώ άλλα ανήκουν σε δημόσιες υπηρεσίες. Εμείς χρόνο για να τα δούμε εσωτερικά δεν είχαμε δυστυχώς, αλλά τη βόλτα μας στη καρδιά της πάλαι ποτέ γενοβέζικης ελίτ την κάναμε!!!
46.JPG


Στο δρόμο της επιστροφής προς το πάρκινγκ πήραμε τα αναμνηστικά μας και χαζεύαμε τις όμορφες βιτρίνες….
47.JPG


…όταν συναντήσαμε αυτό!
48.JPG


Το τι γέλιο έκανα με την αντίδραση του αδερφού μου δεν λέγεται :haha: Όταν ηρεμήσαμε από τα γέλια αποφανθήκαμε ότι αυτό το σκηνικό είναι "φτιαχτό" και αποκλείεται να σφήνωσε ο ποντικός (ψεύτικος σίγουρα) στη σχάρα και να έμεινε εκεί! Ντάξει, ποντίκια έχουμε δει μπόλικα, όπως έχουμε δει και τι δυνατότητες έχουν….Βέβαια ο bro έβγαλε και ένα δεύτερο συμπέρασμα, ότι οι γενοβέζοι δεν πρόκειται να ξεβρωμίσουν τη πόλη, όπως είπε χαρακτηριστικά, γιατί δεν το θέλουν!
49.JPG

50.JPG


Περάσαμε και από τη εκκλησία San Matteo, που είναι γοτθικού στιλ και ανεγέρθη το 1125 από τον Martino Doria.
51.JPG


Πήραμε το αυτοκίνητο και κατευθυνθήκαμε προς το επόμενο και τελευταίο αξιοθέατο που θα βλέπαμε στη πόλη γι αυτό το ταξίδι. Το μνημειώδες νεκροταφείο του Staglieno! Στο δρόμο χαζεύαμε αυτή την ιδιαίτερη πόλη και κάποια στιγμή είδαμε και το φάρο. Αλλά δεν κατάφερα να πάρω μια σωστή λήψη…Ας είναι, την επόμενη φορά!
52.JPG

53.JPG

54.JPG

55.JPG

56.JPG

57.JPG


Το μνημειώδες νεκροταφείο του Staglieno βρίσκεται πολύ κοντά στα απομεινάρια του παλιού υδραγωγείου της πόλης. Η περιοχή ενδείκνυται για πεζοπορία στη φύση και στα μνημεία της περιοχής, αλλά ούτε χρόνο είχαμε, ούτε κουράγιο μέσα στη ζέστη…Αρκεστήκαμε σε μια βόλτα με το αυτοκίνητο στη περιοχή και μια σύντομη επίσκεψη στο νεκροταφείο, αλλιώς εγώ θα έσκαγα αν δεν το έβλεπα! :innocent:
58.JPG

59.JPG

60.JPG

61.JPG


Το νεκροταφείο πραγματικά είναι ένα υπαίθριο μουσείο! Από τη γέννησή του, ήταν ένα τουριστικό αξιοθέατο για διασημότητες και ευγενείς από όλο τον κόσμο. Μεταξύ αυτών ο φιλόσοφος Φρίντριχ Νίτσε, ο Έρνεστ Χέμινγουεϊ, ο Μάρκ Τουέιν, η αυτοκράτειρα Σίσσυ της Αυστρίας, και καλλιτέχνες όπως ο μπασίστας των Joy Division, μια από τις αγαπημένες μου μπάντες, ο οποίος εμπνεύστηκε για το εξώφυλλο του άλμπουμ "Closer" από τον τάφο της οικογένειας Αppiani, το 1980! Αυτόν τον τάφο ήθελα να δω και τον φύλακα άγγελο του τάφου της οικογένειας Oneto! Ε, όσο τους είδατε εσείς άλλο τόσο τους είδα και εγώ εκείνη τη μέρα….... Γύρισα όλο το κάτω επίπεδο των νεκροταφείων και δεν τους βρήκα :cry: Αν ήταν στο ψηλότερο επίπεδο δεν πήγα, γιατί ήδη είχα φάει μία ώρα μέσα ψάχνοντας και θαυμάζοντας κυρίως (είχε πάθει τη πλάκα της η Sassenach με αυτά που έβλεπε!)! Ο bro απο την άλλη, που περίμενε στο αυτοκίνητο αρχικά (του είχα πει ότι θα κάνω 10 λεπτά :innocent:), μπήκε να δει τι κάνω τόση ώρα και έμεινε με το στόμα ανοιχτό! Πριν το ταξίδι έβλεπα φώτο από τον τάφο των Oneto και νόμισα ότι το άγαλμα είναι μεγάλο. Όταν γύρισα είδα και άλλες φώτο και κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο μεγάλο όσο νόμισα αρχικά, οπότε παίζει να περνούσα από μπροστά και να μην το έβλεπα…σιχτιρ! Οι παρακάτω φώτο είναι από το διαδίκτυο.
62.jpg

63.jpg


Τα σχέδια του νεκροταφείου ξεκίνησαν με το διάταγμα του Ναπολέοντα, το 1804, που απαγόρευε τις ταφές σε εκκλησίες και πόλεις. Άνοιξε επίσημα στις 01/01/1851 και φιλοξενεί ταφικά μνημεία επιφανών προσώπων της πόλης, αλλά και άλλων κατοίκων, διακοσμημένα με υπέροχα έργα τέχνης!
64.JPG

65.JPG

66.JPG

67.JPG

68.JPG

69.JPG

70.JPG

71.JPG


Είχε έρθει η ώρα να φύγουμε από το νεκροταφείο και γενικά από τη Γένοβα…δυστυχώς!

Εδώ θα κάνω έναν μικρό απολογισμό για τη πόλη αυτή. Πριν το ταξίδι είχαμε αποφασίσει να αφήσουμε εκτός όλα τα μεγάλα αστικά κέντρα, μέσα στα οποία ήταν και η Γένοβα. Δεν μου άρεσε όμως αυτό….Τελικά είπαμε με τον bro αν καταφέρουμε και βρούμε κατάλυμα σε λογικά πλαίσια να μείνουμε ένα βράδυ. Τελικά βρήκαμε, και εκ των υστέρων είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που μείναμε ένα βράδυ και είδα, έστω και τόσο λίγο, αυτή τη πόλη! Είναι από τις πιο ιδιαίτερες πόλεις που έχω δει!!! 😍 Το 24ωρο που αφιερώσαμε δεν έφτασε ούτε για ζήτω!…Υποσχέθηκα, λοιπόν, στον εαυτό μου να επιστρέψω (λογικά θα την συμπεριλάβω σε ταξίδι στο Τορίνο) και να κλείσω όλες τις τρύπες, που παρεμπιπτόντως είναι πολλές, όπως το Palazzo Ducale, την επίσκεψη με τα τελεφερίκ στις γειτονιές των λόφων της πόλης, τη Santa Caterina και το Μουσείο πολιτιστικής κληρονομιάς των Καπουτσίνων, το ιστορικό υδραγωγείο, τον φάρο με το μουσείο του, το Commenda di San Giovanni di Pré, τη Porta Siberia και το εσωτερικό των παλατιών των γενουατών αριστοκρατών που είναι επισκέψιμα. Κοινώς ένα διήμερο το θέλω για να ικανοποιήσω τις ορέξεις μου!.....:cool:

Συνεχίζεται…
 
Last edited:

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Συγχαρητήρια για την πραγματικά υπέροχη ιστορία σου, τις καταπληκτικές φωτογραφίες, τις λεπτομέρειες και πληροφορίες και φυσικά για τον μοναδικό τρόπο γραφής και αφήγησης!!! Μπράβο για τον κόπο σου και φυσικά για τον χρόνο που αφιέρωσες στα να μας δώσεις όλη αυτή τη γνώση και εμπειρία σου απ΄αυτό το ταξίδι!
Last but not least μπράβο και για την οργάνωση του ταξιδιού σας!
Πάντα τέτοια!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Συγχαρητήρια για την πραγματικά υπέροχη ιστορία σου, τις καταπληκτικές φωτογραφίες, τις λεπτομέρειες και πληροφορίες και φυσικά για τον μοναδικό τρόπο γραφής και αφήγησης!!! Μπράβο για τον κόπο σου και φυσικά για τον χρόνο που αφιέρωσες στα να μας δώσεις όλη αυτή τη γνώση και εμπειρία σου απ΄αυτό το ταξίδι!
Last but not least μπράβο και για την οργάνωση του ταξιδιού σας!
Πάντα τέτοια!!!
Σ΄ ευχαριστώ πολύ αγαπητέ! :)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν είχα ιδέα για την σύνδεση του Closer με τη Γένοβα και έπαθα την πλάκα μου που το έμαθα. Είσαι θηρίο ενήμερο!!! σε θαυμάζω και σε ζηλεύω που είδες αυτούς τους θησαυρούς! εύγε εύγε εύγε και ζήτω!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν είχα ιδέα για την σύνδεση του Closer με τη Γένοβα και έπαθα την πλάκα μου που το έμαθα. Είσαι θηρίο ενήμερο!!! σε θαυμάζω και σε ζηλεύω που είδες αυτούς τους θησαυρούς! εύγε εύγε εύγε και ζήτω!
Θέλω να ξαναπάω τόσο πολύ!!! Ήταν έκπληξη για μένα η Γένοβα και είδα τόσα λίγα απ' αυτά που έχει να δώσει!!!

:haha: ✌
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Θέλω να ξαναπάω τόσο πολύ!!! Ήταν έκπληξη για μένα η Γένοβα και είδα τόσα λίγα απ' αυτά που έχει να δώσει!!!
Εγώ νόμιζα ότι την ξέρω καλά αλλά αυτό το νεκροταφείο ούτε άκουσα ότι υπάρχει, συγχαρητήρια πάλι

υ.γ δε νοείται Γένοβα χωρίς πορείες και επεισόδια και εσύ ήσουν επίσης τυχερή που έζησες ένα από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Θέλω να ξαναπάω τόσο πολύ!!! Ήταν έκπληξη για μένα η Γένοβα και είδα τόσα λίγα απ' αυτά που έχει να δώσει!!!


:haha: ✌
Στο Staglieno εκανε βολτες ο Νιτσε. Κυκλοι της ιστοριας σου.
Εγω λογω συνοδειας παιδιου, δεν πηγα, ειναι ευνοητο οτι θα με μουτζωνε αν το εκανα.
Αλλα πηγα μεσα στα Παλατια dei Rolli και αξιζουν πολυ.
Εφερα μαζι μια λιθογραφια των σχεδιων ολων των Παλατιων απο το σχετικο πωλητηριο και την εχω κορνιζωσει.
Η Γενοβα ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες και μυστηριωδεις πολεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom