Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Χαίρεται αγαπητοί ταξιδιώτες!
Θα ήθελα την βοήθεια σας στην αναζήτηση προορισμού για το ερχόμενο καλοκαίρι. Να επισημάνω ότι θέλω να είναι ένα ταξίδι περίπου 7 ημερών και με μπάτζετ ατομικό γύρω στα 600€ για όλα όλα.
Οι ιδέες μου μέχρι στιγμής είναι για Ισπανία και συγκεκριμένα Μαδρίτη και Βαρκελώνη.
Το επόμενο είναι Λονδίνο + Εδιμβούργο.
Τέλος σκέφτομαι ίσως για επαρχία Βελγίου και επαρχία Αυστρίας.
Από αυτές τις τρεις επιλογές και σχετικά με το μπάτζετ και τις ημέρες εσείς ποιο θα προτείνατε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Χαίρεται αγαπητοί ταξιδιώτες!
Θα ήθελα την βοήθεια σας στην αναζήτηση προορισμού για το ερχόμενο καλοκαίρι. Να επισημάνω ότι θέλω να είναι ένα ταξίδι περίπου 7 ημερών και με μπάτζετ ατομικό γύρω στα 600€ για όλα όλα.
Οι ιδέες μου μέχρι στιγμής είναι για Ισπανία και συγκεκριμένα Μαδρίτη και Βαρκελώνη.
Το επόμενο είναι Λονδίνο + Εδιμβούργο.
Τέλος σκέφτομαι ίσως για επαρχία Βελγίου και επαρχία Αυστρίας.
Από αυτές τις τρεις επιλογές και σχετικά με το μπάτζετ και τις ημέρες εσείς ποιο θα προτείνατε;
Υπαρχουν διαφορα ειδη "ολα ολα". Διαμονη σε χοστελ η ξενοδοχειο, διατροφη street food η εστιατορια, 2 επισκεψεις τη μερα σε αξιοθεατα των 20 ευρω η περπατημα μονο σε δρομους και πλατειες. Οποτε πως να βοηθησουμε?
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Υπαρχουν διαφορα ειδη "ολα ολα". Διαμονη σε χοστελ η ξενοδοχειο, διατροφη street food η εστιατορια, 2 επισκεψεις τη μερα σε αξιοθεατα των 20 ευρω η περπατημα μονο σε δρομους και πλατειες. Οποτε πως να βοηθησουμε?
Προφανώς για να λέω μπάτζετ 600€ υπέθεσα ότι εννοούσα ένα σχετικά οικονομικό ταξίδι δηλαδή σίγουρα όχι φαγητό σε εστιατόρια, χοστελ-airbnb, για αξιοθέατα θα μπορούσα να δώσω και το 20€ για κάποιο μουσείο-αξιοθεατο που πραγματικά αξίζει. Γενικά φαγητό συνηθίζω να τρώω από το σούπερ μάρκετ στα ταξίδια μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Ο πιο οικονομικος προορισμος απο οσους ανεφερες ειναι η Ισπανια, αλλα η ζεστη μπορει να σας κουρασει Με σχετικη δυσκολια τα υπολοιπα, αλλα εφοσον ρυθμισεις ετσι το φαγητο, δεν ειναι αδυνατο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Δύσκολη η Ισπανία 7 μέρες με 600 για Εδιμβούργο Λονδίνο ακόμη πιο δύσκολο.... Βέβαια ολα γίνονται αλλά θέλει πολυυυ στρίμωγμα , σε διαμονή, φαγητό, αξιοθέατα, μετακινήσεις... Βρίσκεις φτηνά αεροπορικά?? Εαν ναι, είναι μια καλή αρχή. Εγω προσωπικά θεωρώ πως τα 800 ευρω ειναι απαραίτητα!!!
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Ο πιο οικονομικος προορισμος απο οσους ανεφερες ειναι η Ισπανια, αλλα η ζεστη μπορει να σας κουρασει Με σχετικη δυσκολια τα υπολοιπα, αλλα εφοσον ρυθμισεις ετσι το φαγητο, δεν ειναι αδυνατο.
Η ζέστη είναι χειρότερη από θερμοκρασίες Ελλάδας δηλαδή; Ή να υπολογίζω το ίδιο;

Δύσκολη η Ισπανία 7 μέρες με 600 για Εδιμβούργο Λονδίνο ακόμη πιο δύσκολο.... Βέβαια ολα γίνονται αλλά θέλει πολυυυ στρίμωγμα , σε διαμονή, φαγητό, αξιοθέατα, μετακινήσεις... Βρίσκεις φτηνά αεροπορικά?? Εαν ναι, είναι μια καλή αρχή. Εγω προσωπικά θεωρώ πως τα 800 ευρω ειναι απαραίτητα!!!
Έχω βρει φθηνά αεροπορικά βέβαια δεν ξέρω αν μέχρι να πάρω την απόφαση να κλείσω θα υπάρχουν ακόμη.
Αλλά σίγουρα στο μυαλό μου έχω ένα αρκετά οικονομικό Airbnb, φαγητό από μάρκετ τις περισσότερες φορές τουλάχιστον και αν δω ότι δεν βγαίνει έτσι μπορεί να κόψω ας πούμε μία ημέρα.
Άρα πιο πολύ για Ισπανία με κόβω με αυτό το μπάτζετ από ότι κατάλαβα ε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Η ζέστη είναι χειρότερη από θερμοκρασίες Ελλάδας δηλαδή; Ή να υπολογίζω το ίδιο;
Πολυ χειροτερη στη Μαδριτη. Ομως η Βαρκελωνη ειναι αρκετα ακριβοτερη.
Αν ψαχνεις για οικονομικο Αυγουστο με καιρο πολυ ελκυστικο, ψαξε Πορτογαλια, Λιθουανια, Λετονια ,Πολωνια η ορεινη Ρουμανια. Ολες τις βρηκα ιδανικες σε θερμοκρασιες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δύσκολη η Ισπανία 7 μέρες με 600 για Εδιμβούργο Λονδίνο ακόμη πιο δύσκολο.... Βέβαια ολα γίνονται αλλά θέλει πολυυυ στρίμωγμα , σε διαμονή, φαγητό, αξιοθέατα, μετακινήσεις... Βρίσκεις φτηνά αεροπορικά?? Εαν ναι, είναι μια καλή αρχή. Εγω προσωπικά θεωρώ πως τα 800 ευρω ειναι απαραίτητα!!!
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ένας low budget ταξιδιώτης μπορεί σίγουρα να τη βγάλει στην Ισπανία με τόσα χρήματα για 6-7 μέρες, ακόμα και σε Αγγλία. Υπάρχουν hostels, couchsurfing, οικονομικές επιλογές φαγητού και δωρεάν αξιοθέατα. Είναι θέμα επιλογών και γούστου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom