Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ας πούμε 3 μέρες Βαρσοβία-4 μέρες Κρακοβία και Άουσβιτς;
4 μέρες Βαρσοβία-3 μέρες Κρακοβία και Άουσβιτς

ή

3 μέρες Βαρσοβία-4 μέρες Κρακοβία και Άουσβιτς και αλατωρυχεία Wieliczka
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αν σκέφτεστε επαρχία Αυστρίας αλλά σας φαίνονται ακριβές οι μετακινήσεις, θα πρότεινα το Νότιο Τιρόλο στην Ιταλία. Πανέμορφες μικρές πόλεις και τα βουνά είναι υπέροχα. Πέρυσι είχαμε βγάλει την κάρτα Südtirol Mobilcard (απεριόριστες μετακινήσεις με 22€ για 3 μέρες, 28€ για 7 μέρες) και μας είχε λύσει τα χέρια. Αν θέλετε να πάτε και Αυστρία, ταξιδεύετε με την κάρτα ως το Brennero κι από εκεί βγάζετε εισιτήριο για Ίνσμπρουκ, που είναι πολύ κοντά.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ή χτυπήστε μια Σικελία να πάθετε πλάκα.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Αν σκέφτεστε επαρχία Αυστρίας αλλά σας φαίνονται ακριβές οι μετακινήσεις, θα πρότεινα το Νότιο Τιρόλο στην Ιταλία. Πανέμορφες μικρές πόλεις και τα βουνά είναι υπέροχα. Πέρυσι είχαμε βγάλει την κάρτα Südtirol Mobilcard (απεριόριστες μετακινήσεις με 22€ για 3 μέρες, 28€ για 7 μέρες) και μας είχε λύσει τα χέρια. Αν θέλετε να πάτε και Αυστρία, ταξιδεύετε με την κάρτα ως το Brennero κι από εκεί βγάζετε εισιτήριο για Ίνσμπρουκ, που είναι πολύ κοντά.
Καλημέρα ... για πες μας μερικές λεπτομέρειες... Εγώ είχα πάει με αυτοκίνητο οπότε δεν ξέρω τίποτα για μετακινήσεις με λεωφορεία- τρενα κτλ. Υπάρχουν δρομολόγια ανάμεσα στα διάφορα χωριά???
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα ... για πες μας μερικές λεπτομέρειες... Εγώ είχα πάει με αυτοκίνητο οπότε δεν ξέρω τίποτα για μετακινήσεις με λεωφορεία- τρενα κτλ. Υπάρχουν δρομολόγια ανάμεσα στα διάφορα χωριά???
Υπάρχει ιστορία του @Eurotraveler για την εκδρομή του αυτή.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@skoumpi Καλημέρα, υπάρχουν πολλά δρομολόγια. Τα δημόσια μέσα μεταφοράς καλύπτουν πλήρως την περιοχή. Υπάρχει μια σιδηροδρομική γραμμή που διασχίζει την περιοχή από Νότο προς Βορρά και μια που την διασχίζει από Ανατολή προς Δύση και επιπλέον πολλά λεωφορεία για ό,τι δεν καλύπτεται με τρένο. Σημειώνω ότι για το Τρεντίνο χρειάζεται διαφορετική κάρτα, με εξαίρεση την πόλη του Τρέντο που καλύπτεται και από την κάρτα του Νότιου Τιρόλου.
Έχω γράψει κάποια πράγματα εδώ:
https://www.travelstories.gr/commun...ους-Δολομίτες-mini-ταξιδιωτική-ιστορία.60664/Για οτιδήποτε άλλο ευχαρίστως να βοηθήσω.
 

kostasGR98

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας θελω την γνωμη σας για το που ειναι ωραια στην ευρωπη? Επειδη θα παω με τον κολλητο μου(ισως ερθουν και αλλοι αλλα δεν ειναι σιγουρο) λεγαμε για βιεννη αλλα αξιζει? Εχει τιποτα να δουμε... εχει να παμε καπου που να ειναι διασκεδαστικα πχ μπαρ και οχι μονο... Θελω να μου προτινετε για το που θα ειναι ωραια να πηγαιναμε στην ευρωπη και που οικονομικα? Ευχαριστω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα και σε εσένα,

Αν θέλετε βραδινή ζωή, οικονομικά και με διάφορα πράγματα να δείτε και να κάνετε, τότε καλύτερα Βουδαπέστη παρά Βιέννη! Η Βιέννη δεν έχει νυχτερινή ζωή....
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλησπερα σας θελω την γνωμη σας για το που ειναι ωραια στην ευρωπη? Επειδη θα παω με τον κολλητο μου(ισως ερθουν και αλλοι αλλα δεν ειναι σιγουρο) λεγαμε για βιεννη αλλα αξιζει? Εχει τιποτα να δουμε... εχει να παμε καπου που να ειναι διασκεδαστικα πχ μπαρ και οχι μονο... Θελω να μου προτινετε για το που θα ειναι ωραια να πηγαιναμε στην ευρωπη και που οικονομικα? Ευχαριστω
Καλησπέρα!Το ωραία στην Ευρώπη είναι υποκειμενικό για τον καθένα!Εξαρταται και το ποια περίοδο θέλετε να πατε γιατί και αυτό παίζει το ρόλο του! Πολύ ωραία και οικονομικά με πράγματα να δεις και να διασκεδάσεις επίσης, για μένα είναι η Κρακοβια πρώτα και μετά η Βουδαπέστη!Η Κρακοβια πέρυσι αρχές Δεκέμβρη μας στοίχισε 350€ το άτομο με αεροπορικά,3διανυκτερευσεις σε διαμέρισμα,βαν πήγαινε-έλα στο Αεροδρόμιο,εισητηρια για Αλατωρυχεια και με πρακτορείο για Αουσβιτς,εισητηριο για το κάστρο,μετακινήσεις με uber,φαγητά και ποτά κ.α. Όποτε όπως καταλαβαίνεις είναι μια πολύ οικονομική και όμορφη επιλογή!Για Κρακοβια μπορώ να σου δώσω πληροφορίες!Για Βουδαπέστη που επίσης είναι φθηνός προορισμός με έντονη νυχτερινή ζωή,θα βρεις τα πάντα στον καταπληκτικό οδηγό που έχει φτιάξει εδώ μέσα ο vagar78!!!
 
Μηνύματα
35
Likes
16
Καλησπέρα σας,

Μόλις υπάρχει ταξιδιωτική σύγχυση αναφορικά με την απόφαση που πήραμε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι κάπου στην Ευρώπη έχοντας συνολικό ο καθένας μπάτζετ 600 με 650 ευρώ για 4 με 5 διανυκτέρευσεις στο χρονικό διάστημα να επιλέγουν αυτές οι μέρες από 15 Μαρτίου μέχρι 15 Απριλίου. Έχουμε σκεφτεί Λονδίνο,Βαρκελώνη,Βρυξέλες-Μπριζ, Βερολίνο.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τις απόψεις σας που θα πηγαίνατε η αν έχετε πάει τι αξίζει περισσότερο από το καθένα;
Επειδή κάνουμε 1 με 2 ταξίδια το χρόνο θα θέλαμε να μείνουμε ευχαριστημένοι 80% και να αξίζει ένα ποσοστό 80% τα χρήματα του.

Τι προτείνετε λοιπόν;

ΡΊΞΤΕ ΤΑ ΦΏΤΑ ΣΑΣ..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας,

Μόλις υπάρχει ταξιδιωτική σύγχυση αναφορικά με την απόφαση που πήραμε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι κάπου στην Ευρώπη έχοντας συνολικό ο καθένας μπάτζετ 600 με 650 ευρώ για 4 με 5 διανυκτέρευσεις στο χρονικό διάστημα να επιλέγουν αυτές οι μέρες από 15 Μαρτίου μέχρι 15 Απριλίου. Έχουμε σκεφτεί Λονδίνο,Βαρκελώνη,Βρυξέλες-Μπριζ, Βερολίνο.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τις απόψεις σας που θα πηγαίνατε η αν έχετε πάει τι αξίζει περισσότερο από το καθένα;
Επειδή κάνουμε 1 με 2 ταξίδια το χρόνο θα θέλαμε να μείνουμε ευχαριστημένοι 80% και να αξίζει ένα ποσοστό 80% τα χρήματα του.

Τι προτείνετε λοιπόν;

ΡΊΞΤΕ ΤΑ ΦΏΤΑ ΣΑΣ..
Όλα ωραία είναι, αλλά η ψήφος μου στο Βερολίνο. Τα καλύτερα μουσεία στον κόσμο, πολύ φτηνή πόλη γι αυτά που προσφέρει, τρομερή σύγχρονη ιστορία, ενδιαφέρουσα νυχτερινή ζωή, εξαιρετικό φαγητό, δε νιώθεις ότι είσαι σε τουριστοχωρι. Η αγαπημένη μου πρωτεύουσα στην Ευρώπη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom