Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

Μηνύματα
35
Likes
16
Όλα ωραία είναι, αλλά η ψήφος μου στο Βερολίνο. Τα καλύτερα μουσεία στον κόσμο, πολύ φτηνή πόλη γι αυτά που προσφέρει, τρομερή σύγχρονη ιστορία, ενδιαφέρουσα νυχτερινή ζωή, εξαιρετικό φαγητό, δε νιώθεις ότι είσαι σε τουριστοχωρι. Η αγαπημένη μου πρωτεύουσα στην Ευρώπη.
Ενδιαφέρον αυτό γιατί και άλλος μου είπε ακριβώς αυτά με εσένα!Μια περιοχή σαν την Βαρκελώνη ποια η άποψη σου;
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Μπριζ δεν εχω παει για να χω γνωμη,αλλσ ψηφιζω κι εγω Βερολινο,οπως ο Γιωργος για τους ιδιους λογους.Πας και μια εκδρομη στο διπλανο Ποτσδαμ που ειναι που ομορφο
Η Βαρκελωνη ειναι υπερτιμημένη,ακριβη και πολυ μα παρα πολυ τουριστικη.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βερολίνο δαγκωτό, η λατρεία μου. Πέρα από τα γνωστά, σφύζει από ζωή σε πολιτισμικό επίπεδο, για μένα είναι, μαζί με το Λονδίνο, η κορυφαία ευρωπαϊκή μητρόπολη. Το Λονδίνο πολύ αγαπημένο αλλά φοβάμαι πως θα ξεφύγει το budget.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ενδιαφέρον αυτό γιατί και άλλος μου είπε ακριβώς αυτά με εσένα!Μια περιοχή σαν την Βαρκελώνη ποια η άποψη σου;
Ωραία πόλη, πολλά να κάνεις, δυστυχώς οι περισσότεροι πάνε ασυνόδευτοι και κατά τη γνώμη μου χάνουν το νόημα, είναι από τις πόλεις που θέλει ξενάγηση, αλλιώς μένεις στις χαζομαριτσες του Γκαουντι. Πάντως υποδεέστερη από το Βερολίνο ως προορισμός για τα δικά μου γούστα και όντως, ειδικά σε εποχές με καλό καιρό είναι γεμάτη με τρεντουλες και μεθυσοαγγλαρες. Παντως και περιξ της Βαρκελώνης εχει πολλα να επισκεφθείς, ασχημη επιλογη δεν τη λες.

Το Λονδίνο δε με ενθουσιάζει τόσο. Ακριβό και για πολλούς παίρνει πόντους απλά επειδή τυγχάνει να είναι αγγλόφωνο. Για όσους μιλαμε Ισπανικά, Γερμανικά, Γαλλικά κλπ, αυτό το πλεονέκτημα υποχωρεί, η κουλτούρα τους μου είναι πιο αδιάφορη. Είναι και λιγότερο Αγγλία από την υπόλοιπη χώρα, είναι τόσο διεθνές που, χωρίς αυτό να είναι πάντα αρνητικό, Ε κάπου χάνει την ταυτότητα που έχουν άλλες πρωτεύουσες. Για αλους βέβαια αυτό είναι θετικό, γούστα είναι αυτά. Δε βρίσκω πάντως ούτε ένα τομέα που να υπερτερεί του Βερολίνου, πλην της αρχιτεκτονικής, αντικειμενικά το Βερολίνο δεν είναι η κλασική όμορφη κτιριακά πόλη, όπως είναι άλλες στη Γερμανία. Αλλού είναι η μαγεία του, στην ιστορία του Δευτέρου Παγκοσμίου, στα όρια κομμουνισμού/καπιταλισμού, ως καρδιά της γερμανικής κουλτούρας, στα φοβερά του μουσεία που δεν προλαβαίνεις να διαλέξεις, στο ότι αντίθετα με το Λονδίνο είναι Γερμανία κι όχι διεθνισμός, χωρίς να αρνείται την πολυπολιτισμικοτητα είναι κάτι με έντονη εθνική ταυτότητα.
Όπως και να έχει, για να απολαύσετε το Λονδίνο μάλλον θα χρειαστείτε μεγαλύτερο μπάτζετ όπως είπαν κι άλλοι, στο Βερολίνο θα είστε πιο άνετοι.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Εγώ από αυτά που θέλεις έχω πάει Λονδίνο, Βαρκελώνη και Βερολίνο και θα επέλεγα με τη σειρά:
1. Λονδίνο
2. Βερολίνο
3. Βαρκελώνη.

Το Λονδίνο είναι η πιο ενδιαφέρουσα πόλη που έχω πάει (2 φορές), με πάρα πολλά πράγματα να κάνεις και είναι δύσκολο να μην βρείς κάτι να κάνεις ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου. Μονη επιφύλαξη, ότι ίσως να θέλει παραπάνω από 4-5 μέρες και επειδή είναι αρκετά ακριβό μπορεί να σας ξεφύγει λίγο στο μπάτζετ.

Το Βερολίνο είναι αρχιτεκτονικά πιο "γκρίζα" και "βιομηχανική" πόλη αλλά με ενδιαφέρουσα ιστορία από τον Β' παγκόσμιο και τον ψυχρό πόλεμο, που την βλέπεις στο δρόμο σε κάθε σου βήμα. Εμένα που μου αρέσει αυτή η ιστορικη περίοδος με ενθουσίασε! Επίσης με τη μεγάλη διαφορά που υπάρχει σε ανατολικο-δυτικο αρχιτεκτονικά, είναι σα να βλέπεις 2 πόλεις σε μια. Πολύ θετικό ότι είναι οικονομική αλλά για εμένα μεγάλο αρνητικό είναι το κλίμα. Εγώ είχα πάει μέσα Μαρτίου και η θερμοκρασία ήταν κοντα στο 0. Σε συνδυασμό με τον έντονο αέρα που είχε δημιουργούσε μια κατάσταση που δεν μπορούσες να είσαι έξω για πολύ ώρα και δεν μπορούσες να απολαύσεις την πολη. Θα ήθελα να ξαναπάω και άνοιξη ή καλοκαιρι Γιά να το δω και με άλλο μάτι.

Η Βαρκελώνη είναι και αυτή ωραία. Εχει νυχτερινή ζωή, καλο καιρό, όμορφη αρχιτεκτονικά με ωραιες γειτονιές αλλά είναι και αυτή ακριβή και σε σχέση με τις άλλες 2 είναι υποδεέστερη. Παίζει ρόλο και η ηλικία. Εγώ έχω την αίσθηση ότι αν πήγαινα Βαρκελώνη πριν 8-10 χρόνια θα μου άρεσε περισσότερο.

Είναι και ανάλογα τα γούστα βέβαια, εμένα πχ η Βαρκελώνη μου άρεσε αλλά δεν τρελαθηκα ενώ η κοπέλα μου ενθουσιάστηκε. Ενώ το αντίθετο ακριβώς μας συνέβη με το Βερολίνο.
 
Last edited:

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τέτοιο budget (με διαμονή μέσα) για Λονδίνο και τόσες μέρες, δύσκολο μου φαίνεται. Χωρίς hostel τουλάχιστον, που δε νομίζω να το θέλετε ως ζευγάρι :p
Βγαίνει, αλλά άμα είναι να βγαίνει με tesco, δεν θα το ευχαριστηθείτε.
Μπρυζ άντε να βάλεις 2 full μέρες και Βρυξέλλες, προσωπικά, δεν με εντυπωσίασαν και δεν τις προτείνω ποτέ σε κάποιον.
Αν και δεν έχω πάει Βαρκελώνη ακόμα, το Βερολίνο φαίνεται πράγματι η καλύτερη επιλογή για τους λόγους που ειπώθηκαν. Ειδικά άμα είστε μουσειόφιλοι, βουρ.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Τέτοιο budget (με διαμονή μέσα) για Λονδίνο και τόσες μέρες, δύσκολο μου φαίνεται. Χωρίς hostel τουλάχιστον, που δε νομίζω να το θέλετε ως ζευγάρι :p
Βγαίνει, αλλά άμα είναι να βγαίνει με tesco, δεν θα το ευχαριστηθείτε.
Μπρυζ άντε να βάλεις 2 full μέρες και Βρυξέλλες, προσωπικά, δεν με εντυπωσίασαν και δεν τις προτείνω ποτέ σε κάποιον.
Αν και δεν έχω πάει Βαρκελώνη ακόμα, το Βερολίνο φαίνεται πράγματι η καλύτερη επιλογή για τους λόγους που ειπώθηκαν. Ειδικά άμα είστε μουσειόφιλοι, βουρ.
Εγώ θα διαφωνήσω.
Θεωρώ ότι για 4 ημέρες το Λονδίνο με 650€ το άτομο, δηλαδή 1300€ το ζευγάρι, βγαίνει.
Απλά το Βερολίνο βγαίνει πιο άνετα.
Η δική μου ένσταση είναι στο ότι για Λονδίνο είναι λίγες οι 4-5 μέρες και αν τις αυξήσετε αυτό θα αυξήσει και το μπάτζετ, που έτσι κ αλλιώς για Λονδίνο δεν θα είστε και άνετοι οικονομικά.
 
Last edited:

canastaa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!
Είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω, παρ ότι σας παρακολουθώ και σας διαβάζω χρόνια ολόκληρα, από τότε που ξεκίνησα να ταξιδεύω μόνη μου.
Σκοπεύω να κάνω με τον σύντροφο μου ένα ταξίδι αλλά είμαστε κ οι δύο άσχετοι με εξωτερικό, επομένως θα ήθελα την βοήθεια σας. Το μόνο μέρος που έχω επισκεφθεί εγώ είναι η Μαδρίτη.
Μέχρι τώρα έχουμε αναφέρει απλά κάποια, μεταξύ τους άσχετα, και απλά τα αναφέρω σε περίπτωση που μας καθοδηγήσει κάποιος από σας.
Έχουμε σκεφτεί τα κλασσικά, δηλαδή Βαρκελώνη ή Σεβίλλη, Ρώμη ή Βενετία και Λισσαβώνα ή Πόρτο.
Και μετά μας έκατσε και η Κοπεγχάγη και η Τενερίφη.
Δεν έχουμε ιδιαίτερες προτιμήσεις, μας ενδιαφέρει μόνο να γεμίσουμε τις μέρες με καινούριες εικόνες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα. Δώσε μας λίγες πληροφορίες, πότε θα πάτε, πόσες ημέρες, σε ποιες γλώσσες μπορείτε να συνεννοηθείτε. Αναφέρεις μόνο Νότο πλην Κοπεγχάγης. Από ο,τι έχετε ακούσει για προορισμούς, σας κινεί κάποιος την περιέργεια ιδιαίτερα; θέλετε πολιτισμό, νυχτερινή ζωή; Προσωπικά, έχω πάει σε όσα αναφέρεις πλην Σεβίλλης και Τενεριφης, όλα υπέροχα για διάφορους λόγους.
 

canastaa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα. Δώσε μας λίγες πληροφορίες, πότε θα πάτε, πόσες ημέρες, σε ποιες γλώσσες μπορείτε να συνεννοηθείτε. Αναφέρεις μόνο Νότο πλην Κοπεγχάγης. Από ο,τι έχετε ακούσει για προορισμούς, σας κινεί κάποιος την περιέργεια ιδιαίτερα; θέλετε πολιτισμό, νυχτερινή ζωή; Προσωπικά, έχω πάει σε όσα αναφέρεις πλην Σεβίλλης και Τενεριφης, όλα υπέροχα για διάφορους λόγους.
Ναι μπήκα λίγο άτσαλα στην συζήτηση!
Σκεφτόμαστε Μάρτιο, αρχές. Γύρω στις 5 ημέρες μπορούμε να λείψουμε από εργασία. Νυχτερινή ζωή αδιάφορη, περισσότερο φαγητό και πολιτισμό, και αν κάποια πόλη ενδείκνυται για κάποια μονοήμερη σε κάποιο μέρος με πράσινο θα ήταν ιδανικό.
Μιλάω πολύ καλά ισπανικά και αγγλικά, πολύ λίγα πορτογαλικά επίσης.
 

marianix83

Member
Μηνύματα
22
Likes
11
Ναι μπήκα λίγο άτσαλα στην συζήτηση!
Σκεφτόμαστε Μάρτιο, αρχές. Γύρω στις 5 ημέρες μπορούμε να λείψουμε από εργασία. Νυχτερινή ζωή αδιάφορη, περισσότερο φαγητό και πολιτισμό, και αν κάποια πόλη ενδείκνυται για κάποια μονοήμερη σε κάποιο μέρος με πράσινο θα ήταν ιδανικό.
Μιλάω πολύ καλά ισπανικά και αγγλικά, πολύ λίγα πορτογαλικά επίσης.
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους, αν δεν σας ενδιαφέρει πολύ οι θερμοκρασίες και τα χρήματα, μπορείτε να πάτε Πράγα-Βουδαπέστη-Βιέννη (οχι και τα 3 μαζι για 5 μέρες) ή Λονδίνο .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom