Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

marianix83

Member
Μηνύματα
22
Likes
11
Καλησπέρα σας,

Μόλις υπάρχει ταξιδιωτική σύγχυση αναφορικά με την απόφαση που πήραμε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι κάπου στην Ευρώπη έχοντας συνολικό ο καθένας μπάτζετ 600 με 650 ευρώ για 4 με 5 διανυκτέρευσεις στο χρονικό διάστημα να επιλέγουν αυτές οι μέρες από 15 Μαρτίου μέχρι 15 Απριλίου. Έχουμε σκεφτεί Λονδίνο,Βαρκελώνη,Βρυξέλες-Μπριζ, Βερολίνο.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τις απόψεις σας που θα πηγαίνατε η αν έχετε πάει τι αξίζει περισσότερο από το καθένα;
Επειδή κάνουμε 1 με 2 ταξίδια το χρόνο θα θέλαμε να μείνουμε ευχαριστημένοι 80% και να αξίζει ένα ποσοστό 80% τα χρήματα του.

Τι προτείνετε λοιπόν;

ΡΊΞΤΕ ΤΑ ΦΏΤΑ ΣΑΣ..
Καλησπέρα και καλή χρονιά, το Λονδίνο μας άρεσε πάρα πολύ και τα χρήματα που έχετε είναι οκ γατι θα τα βολέψετε, επίσης θα πρότεινα Μαδρίτη
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Με τις νέες πληροφορίες(☺) θα πήγαινα Λισσαβώνα ή Ρώμη. Πανέμορφες, με πάρα πολλά να δεις, καλό φαγητό. Η Βαρκελώνη μου φαίνεται πιο "καλοκαιρινή ". Κοπεγχάγη και Βουδαπέστη υπέροχες, ειδικά η Βουδαπέστη πολύ ρομαντική για ζευγάρι, περισσότερο από την Πράγα για εμένα, αλλά Μάρτιο με προβληματίζει ο καιρός για τις πόλεις αυτές (ζω και Γερμανία, Φεβρουάριος-Μάρτιος είναι κρύοι για κεντρική και βόρεια Ευρώπη ).
 

marianix83

Member
Μηνύματα
22
Likes
11
Με τις νέες πληροφορίες(☺) θα πήγαινα Λισσαβώνα ή Ρώμη. Πανέμορφες, με πάρα πολλά να δεις, καλό φαγητό. Η Βαρκελώνη μου φαίνεται πιο "καλοκαιρινή ". Κοπεγχάγη και Βουδαπέστη υπέροχες, ειδικά η Βουδαπέστη πολύ ρομαντική για ζευγάρι, περισσότερο από την Πράγα για εμένα, αλλά Μάρτιο με προβληματίζει ο καιρός για τις πόλεις αυτές (ζω και Γερμανία, Φεβρουάριος-Μάρτιος είναι κρύοι για κεντρική και βόρεια Ευρώπη ).
Ε τοτε Λισσαβώνα .... και μετά όλα τα άλλα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Καλησπέρα σε όλους!
Είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω, παρ ότι σας παρακολουθώ και σας διαβάζω χρόνια ολόκληρα, από τότε που ξεκίνησα να ταξιδεύω μόνη μου.
Σκοπεύω να κάνω με τον σύντροφο μου ένα ταξίδι αλλά είμαστε κ οι δύο άσχετοι με εξωτερικό, επομένως θα ήθελα την βοήθεια σας. Το μόνο μέρος που έχω επισκεφθεί εγώ είναι η Μαδρίτη.
Μέχρι τώρα έχουμε αναφέρει απλά κάποια, μεταξύ τους άσχετα, και απλά τα αναφέρω σε περίπτωση που μας καθοδηγήσει κάποιος από σας.
Έχουμε σκεφτεί τα κλασσικά, δηλαδή Βαρκελώνη ή Σεβίλλη, Ρώμη ή Βενετία και Λισσαβώνα ή Πόρτο.
Και μετά μας έκατσε και η Κοπεγχάγη και η Τενερίφη.
Δεν έχουμε ιδιαίτερες προτιμήσεις, μας ενδιαφέρει μόνο να γεμίσουμε τις μέρες με καινούριες εικόνες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ρώμη, Λισσαβόνα, Σεβίλλη πολύ δυνατές επιλογές. Γενικά η Λισσαβόνα έχει φοβερή αύρα, ατμόσφαιρα και χαρακτήρα. Για μένα η Πορτογαλία είναι από τις ωραιότερες χώρες και η πρωτεύουσα της ειναι ιδανική για μια πρώτη γεύση.
Η Ρώμη διαχρονική αξία βέβαια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι μπήκα λίγο άτσαλα στην συζήτηση!
Σκεφτόμαστε Μάρτιο, αρχές. Γύρω στις 5 ημέρες μπορούμε να λείψουμε από εργασία. Νυχτερινή ζωή αδιάφορη, περισσότερο φαγητό και πολιτισμό, και αν κάποια πόλη ενδείκνυται για κάποια μονοήμερη σε κάποιο μέρος με πράσινο θα ήταν ιδανικό.
Μιλάω πολύ καλά ισπανικά και αγγλικά, πολύ λίγα πορτογαλικά επίσης.
Αναλόγως το budget σας. Χαμηλό -> Κωνσταντινούπολη. Μεσαίο -> Ρώμη ή Λισαβόνα. Υψηλότερο -> Παρίσι ή Λονδίνο (με κίνδυνο να έχει κακό καιρό όμως τέτοια εποχή).

Εννοείται πως όλοι γράφουμε χωρίς να ξέρουμε τι αρέσει σε ΕΣΑΣ και με τι ρυθμούς θέλετε να κινηθείτε. Ούτε καν αν θέλετε να πάτε ανεξάρτητα ή με γκρουπ δεν ξέρουμε (ναι, αλλάζει πολλά).
 

consan

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Βανκουβερ, Κούβα
Καλησπερα σας και καλη χρονια! Προγραμματιζω ενα ταξιδακι για μεσα Ιουλιου στο εξωτερικο με κατι φιλαρακια και η αληθεια ειναι οτι μας εχουν περασει αρκετες ιδεες για τον προορισμο. 5 μερουλες γυρω στις 16 ιουλιου και ειμαστε αναμεσα κυριως σε Λισσαβωνα και προς Ισπανια μερια (Μαδριτη ή Βαρκελωνη). Τι να προτιμησουμε για εκεινη την περιοδο; Θελουμε να υπαρχει και λιγο η νυχτερινη ζωη αι να μην ειναι παρα πολυ χαλαρα.. Αν εχετε να προτεινετε και καποιον αλλον προορισμο οι προτασεις ειναι δεκτες.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα σας και καλη χρονια! Προγραμματιζω ενα ταξιδακι για μεσα Ιουλιου στο εξωτερικο με κατι φιλαρακια και η αληθεια ειναι οτι μας εχουν περασει αρκετες ιδεες για τον προορισμο. 5 μερουλες γυρω στις 16 ιουλιου και ειμαστε αναμεσα κυριως σε Λισσαβωνα και προς Ισπανια μερια (Μαδριτη ή Βαρκελωνη). Τι να προτιμησουμε για εκεινη την περιοδο; Θελουμε να υπαρχει και λιγο η νυχτερινη ζωη αι να μην ειναι παρα πολυ χαλαρα.. Αν εχετε να προτεινετε και καποιον αλλον προορισμο οι προτασεις ειναι δεκτες.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Σεβίλλη- Κόρδοβα - Γρανάδα. Για μένα κλάσεις ανώτερος προορισμός από Μαδρίτη και Βαρκελώνη, αν και η πρώτη στα πέριξ έχει φανταστικά πράγματα, ιδίως το Τολέδο. Αλλά για τα χαρακτηριστικά που ζητάς, Ανδαλουσία. Κάνει ζέστη τον Ιούλιο αλλά ζωαρα, ειδικά στη Σεβίλλη.
 

Negro 1980

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!
Είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω, παρ ότι σας παρακολουθώ και σας διαβάζω χρόνια ολόκληρα, από τότε που ξεκίνησα να ταξιδεύω μόνη μου.
Σκοπεύω να κάνω με τον σύντροφο μου ένα ταξίδι αλλά είμαστε κ οι δύο άσχετοι με εξωτερικό, επομένως θα ήθελα την βοήθεια σας. Το μόνο μέρος που έχω επισκεφθεί εγώ είναι η Μαδρίτη.
Μέχρι τώρα έχουμε αναφέρει απλά κάποια, μεταξύ τους άσχετα, και απλά τα αναφέρω σε περίπτωση που μας καθοδηγήσει κάποιος από σας.
Έχουμε σκεφτεί τα κλασσικά, δηλαδή Βαρκελώνη ή Σεβίλλη, Ρώμη ή Βενετία και Λισσαβώνα ή Πόρτο.
Και μετά μας έκατσε και η Κοπεγχάγη και η Τενερίφη.
Δεν έχουμε ιδιαίτερες προτιμήσεις, μας ενδιαφέρει μόνο να γεμίσουμε τις μέρες με καινούριες εικόνες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπέρα και από εμένα... Με αυτά που διαβάζω να θέλεις και αφού δεν πας μόνη σου αλλά με συντροφιά θα έλεγα πως ιδανική επιλογή είναι η Τοσκάνη... Σίγουρα Φλωρεντία (φοβερή ατμόσφαιρα και αύρα) με ωραία βόλτα, ωραία εστιατόριο, γευστικά κρασιά, τυριά, αλλαντικά και φοβερή αρχιτεκτονική. Ότι άλλο θα μπορούσατε να δείτε από Τοσκάνη θα ήταν καλό, με καλύτερη εκδρομή για εμένα την Σιένα. Η μόνη προσοχή αν πας Ιταλία θα είναι αν νοικιάσετε αμάξι... Η κλήσεις είναι σίγουρες
 

kflabouris

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Καλημερα και καλως σας βρηκα,
Παρακολουθω αρκετο καιρο το φορουμ κατι το οποιο εχει βοηθησει αρκετα.

Λοιπον το διλλημα των τευλευταιων ημερων μεγαλο για εμενα κ εναν φιλο..
Οπου 28-31 μαρτιου εχουμε αδεια.

Τα μερη που τριγυρνανε στο μυαλο μας τον τελευταιο καιρο ειναι τα εξης:
Λονδινο
Αμστερνταμ
Βερολινο
Κιεβο
Κων/λη

(ΚΙΕΒΟ-ΚΩΝ/ΛΗ λεμε να τα αφησουμε για ενα ΣΚΔ που αποτι διαβασα βγαινουν και λιγο πιο ευκολα κ για να υπαρχει κ καλυτερος καιρος)

Αφησαμε το ΛΟΝΔΙΝΟ στην ακρη διοτι ισως να μη προλαβαινουμε σαν μερες κ το κοστος ισως να ξεφευγει...

Καταληγουμε σε
ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ που κ παλι το κοστος ξεφευγει (ιδια αεροπορικα-διαμονη με λονδινο εν τελει) απο την μια διαβαζω πολυ μετρια πραγματα κ απο την αλλη εχω ακουσει κ το αλλο ακρο που λενε ΟΥΑΟΥ! οποτε ειναι μυστηριο.
(Ακριβα τα ξενοδοχεια για κοντα στο κεντρο αλλιως μετα εχει χοστελ τα οποια δεν προτιμαμε,εκτος αν ειναι 2 ατομων κ με ιδιωτικο μπανιο)

Και απο την αλλη υπαρχει κ ενα ΒΕΡΟΛΙΝΟ που δεν μας καθεται στο μυαλο σαν την καλυτερη ιδεα...


Γενικα ειμαστε σε αδιεξοδο αποτι καταλαβαινετε (κ εχουν αρχισει κ ανεβαινουν τα εισητηρια,ειδικα για αμστερνταμ που ειναι κ η μεχρι τωρα αποφαση.)

Μια μικρη βοηθεια οποιος ξερει για τα σημεια που ειπα μπας κ καθαρισει το τοπιο...
Απο το αν εχει σημεια να δουμε, μεχρι κ καταλληλες περιοδους να παμε οπως κ στο τι προτεινεται να δουμε κ που να μεινουμε.

Ευχατιστω πολυ :)
 
Last edited:

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Καλημερα και καλως σας βρηκα,
Παρακολουθω αρκετο καιρο το φορουμ κατι το οποιο εχει βοηθησει αρκετα.

Λοιπον το διλλημα των τευλευταιων ημερων μεγαλο για εμενα κ εναν φιλο..
Οπου 28-31 μαρτιου εχουμε αδεια.

Τα μερη που τριγυρνανε στο μυαλο μας τον τελευταιο καιρο ειναι τα εξης:
Λονδινο
Αμστερνταμ
Βερολινο
Κιεβο
Κων/λη

(ΚΙΕΒΟ-ΚΩΝ/ΛΗ λεμε να τα αφησουμε για ενα ΣΚΔ που αποτι διαβασα βγαινουν και λιγο πιο ευκολα κ για να υπαρχει κ καλυτερος καιρος)

Αφησαμε το ΛΟΝΔΙΝΟ στην ακρη διοτι ισως να μη προλαβαινουμε σαν μερες κ το κοστος ισως να ξεφευγει...

Καταληγουμε σε
ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ που κ παλι το κοστος ξεφευγει (ιδια αεροπορικα-διαμονη με λονδινο εν τελει) απο την μια διαβαζω πολυ μετρια πραγματα κ απο την αλλη εχω ακουσει κ το αλλο ακρο που λενε ΟΥΑΟΥ! οποτε ειναι μυστηριο.
(Ακριβα τα ξενοδοχεια για κοντα στο κεντρο αλλιως μετα εχει χοστελ τα οποια δεν προτιμαμε!)

Και απο την αλλη υπαρχει κ ενα ΒΕΡΟΛΙΝΟ που δεν μας καθεται στο μυαλο σαν την καλυτερη ιδεα...


Γενικα ειμαστε σε αδιεξοδο αποτι καταλαβαινετε (κ εχουν αρχισει κ ανεβαινουν τα εισητηρια,ειδικα για αμστερνταμ που ειναι κ η μεχρι τωρα αποφαση.)

Μια μικρη βοηθεια οποιος ξερει για τα σημεια που ειπα μπας κ καθαρισει το τοπιο...
Απο το αν εχει σημεια να δουμε, μεχρι κ καταλληλες περιοδους να παμε οπως κ στο τι προτεινεται να δουμε κ που να μεινουμε.

Ευχατιστω πολυ :)
Ξεκινας με λεφτά που διαθέτεις. Η Aegean έχει βάλει προσφορές 40% (μπες στο επίσημο site της) και ρίξε μια ματιά. 4 μερες δεν προλαβαινεις και πολλα αλλα παίρνεις μια ιδέα. Και γενικα ο Μάρτης είναι γδαρτης (χιχι) Βερολίνο προσωπικά που πηγα ερωτεύτηκα.. πράσινο πάρκα ποδήλατο μπύρες σνιτσελ μουσεια
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ξεκινας με λεφτά που διαθέτεις. Η Aegean έχει βάλει προσφορές 40% (μπες στο επίσημο site της) και ρίξε μια ματιά. 4 μερες δεν προλαβαινεις και πολλα αλλα παίρνεις μια ιδέα. Και γενικα ο Μάρτης είναι γδαρτης (χιχι) Βερολίνο προσωπικά που πηγα ερωτεύτηκα.. πράσινο πάρκα ποδήλατο μπύρες σνιτσελ μουσεια
Καλημέρα. Αν και προκατειλλημμένη, θα την πω την άποψη. Το Βερολίνο είναι έρωτας, έχει τόσο πλούσια ζωή, γιατί όχι; αν δε πάτε μετά τις 8 Μαρτίου που τελειώνει η μεγάλη διεθνής έκθεση ΙΤΒ, κατά τη διάρκεια της οποίας η διαμονή είναι φωτιά και λάβρα στο κέντρο, μια χαρά θα σας βγει και οικονομικά.
Όσο για τον καιρό, ζω Φρανκφούρτη, χιόνι δεν έχουμε δει και για το σκ λέει 13 βαθμούς.
Το Άμστερνταμ έχει ακριβή διαμονή επειδή είναι και μικρότερη πόλη με λιγότερες επιλογές.
Όλες οι πόλεις που αναφέρεις αξίζουν, μόνο Κίεβο δεν έχω πάει και δεν ξέρω, αλλά έτσι όπως τα λες, προτείνω Βερολίνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom