Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε ευχαριστω για την απαντηση
Λοφοτεν?
Για τρομσο το κοιταω ηδη. Πιο βορεια οπως svalbard η Hammerfest?
Η ισλανδια δεν με ψηνει τοσο μονο γι αυτο, θα ηθελα να την συνδιασω με τουρ σε αλλη εποχη
Βορεια Σουηδια Abisko?
Lofoten έχει λίγο πιο δυσκολη πρόσβαση σε σχέση με Τromso. Svalbard είναι μοναδικά (έχω ξεκινήσει σχετική ιστορία), μπορείς να πετύχεις σέλας αλλά οι πιθανότητες είναι καλύτερες πέριξ του Tromso. Υπόψιν η διαμονή και οι δραστηριότητες στα Svalbard είναι πανάκριβες. Και το μερος δεν είναι για να αραξεις, σε τραβάει η περιπέτεια. Μπορείς να δεις συνδυασμό Tromso-Svalbard, όπως είχα κάνει εγώ. Στο πρώτο κυνηγούσα το σέλας, στο δεύτερο την περιπέτεια. Abisko είναι καλή περίπτωση επίσης για σέλας, ναι.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Κατ αρχήν, χαίρομαι τόσο πολύ που γυρισα μετά από τόσα χρόνια...
Το τελευταίο μου ταξίδι ήταν να γίνει στο Παρίσι τον Οκτώβριο του 10' το οποίο και ακυρώθηκε (Και μετά από αυτό δεν ταξίδευα, ούτε στα όνειρά μου:()
Τέσπα, δόξα το Θεό ο τελευταίος χρόνος με αποζημίωσε καθώς έχω γυρίσει όλη τη Ρηνανία στη Γερμανία, σχεδόν όλη την Ολλανδία και αρκετά Βέλγιο.
Κι εδώ είναι που θέλω τη βοήθειά σας (Τι καλά :xalara:)
Λοιπόν θέλω στο road trip που θα κάνουμε να συνδυάσω Βρυγη, Οστανδη, Βρυξέλλες,Αντβερπη καθώς και Ντυνάν και Ναμουρ (πολλά ζητάω Ε?)
Να πω ότι από Βέλγιο έχω πάει Γάνδη Λιεγη ,Σπα Βατερλό και φράγμα De la gileppe. Απο,Βρυξελλες πήγαμε μόνο Atomium
Και ημερήσιες στις Αρδενες.
Αυτό που θέλω να με βοήθησες είναι πχ, αν είναι να πάω Βρυξέλλες και Αντβερπη και να δω δύο ίδιες πλατείες, να μην το κάνω ή αν η Βρυγη πχ μπορούμε να ρη δούμε σε ένα πρωινό μπαίνει και η Οστανδη να γίνουν σε μια μέρα? Ποιά διαδρομή είναι καλύτερη να ακολουθήσουμε και που να διανυκτέρευσουμε ώστε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα...Αν,δεν προλαβαίνουμε τι θα ήταν καλύτερο να,αφήσουμε για άλλη φορά....Να σημειώσω πως θα ξεκινήσουμε από Ντίσελντορφ και θα φύγουμε Παρασκευή πρωί και Κυριακή μεσημέρι πρέπει να είμαστε πίσω....Μια σκέψη είναι να βγάλω Αντβερπη ή Ντυνάν-Ναμουρ (Τις όποιες μπορώ να κάνω ως ημερήσια εκδρομη)
Καλώς σας βρήκα και πάλι!!!!!
 

Nikoletach14

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδιά καλημέρα!!
Το σκ θα πάμε με το σύντροφό μου για πσκ στη Γερμανία οδικώς από Αμστερνταμ! Δεν μπορώ να καταλήξω σε ποια πόλη όμως, μιας και οι επιλογές λόγω απόστασης είναι περιορισμένες. Σκεφτόμαστε την Κολωνία, το λεβερκουζεν, το μαστριχ-ρουρμουτ-ααχεν η το munster. Οτιδήποτε έχετε να μου προτείνετε για το τι αξίζει να δούμε, ποια είναι τα ενδιαφέροντα σημεία κτλπ θα με βοηθήσει πολύ!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.536
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Παιδιά Μπριζ η Κολωνία προτείνετε για πσκ;

Πολύ πιο γραφική η Μπριζ, αλλά η νυχτερινή ζωή της Κολωνίας είναι πολύ καλύτερη. Εξαρτάται τι ψάχνεις. Αν αποφασίσεις για Μπριζ πάντως προσπάθησε να βάλεις στο πλάνο σου και τη Γάνδη. Αν και διαφορετικό στυλ πόλεων, η Γάνδη μου αρέσει περισσότερο απ'τη Μπριζ.
 

Nikoletach14

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!από τη μια ακούω τα καλύτερα για μπρυζ και θέλω πολύ να πάω, από την άλλη όμως το προηγούμενο σκ ήμουν στις Βρυξέλλες, και για αυτό το λόγο και μόνο σκέφτομαι μήπως πηγαίνοντας Γερμανία, δω μια διαφορετική κουλτούρα. Συνολικά τι θεωρείτε ότι αξίζει περισσότερο;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.536
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!από τη μια ακούω τα καλύτερα για μπρυζ και θέλω πολύ να πάω, από την άλλη όμως το προηγούμενο σκ ήμουν στις Βρυξέλλες, και για αυτό το λόγο και μόνο σκέφτομαι μήπως πηγαίνοντας Γερμανία, δω μια διαφορετική κουλτούρα. Συνολικά τι θεωρείτε ότι αξίζει περισσότερο;
Δύσκολο να συγκριθεί μια γραφική πόλη με μια μοντέρνα. Για μένα η γραφική πόλη πάντα θα κερδίζει αλλά άλλοι προτιμανε μοντέρνες πόλεις με νυχτερινή ζωή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
και για αυτό το λόγο και μόνο σκέφτομαι μήπως πηγαίνοντας Γερμανία, δω μια διαφορετική κουλτούρα.
Το εμπορικο κεντρο της πολης ειναι κατακλυσμενο απο μεταναστες εξ ανατολων σε τεραστιο ποσοστο. Αυτο που θα δεις δεν ειναι η γερμανικη κουλτουρα αλλα περισσοτερο μια μουλτι κουλτι μουλτι εθνικ κουλτουρα. Ισως για μια πιο κινηματογραφικα γερμανικη εικονα θα πρεπει να πας σε αλλη γερμανικη πολη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σκεφτόμαστε την Κολωνία, το λεβερκουζεν, το μαστριχ-ρουρμουτ-ααχεν η το munster. Οτιδήποτε έχετε να μου προτείνετε για το τι αξίζει να δούμε, ποια είναι τα ενδιαφέροντα σημεία κτλπ θα με βοηθήσει πολύ!!
Το Μάαστριχτ είναι πολύ καλή επιλογή μιας και βλέπεις μια άλλη Ολλανδία που δεν είναι απαραίτητα επίπεδη συν ότι βρίσκεσαι κοντά σε άλλες δύο χώρες με πολλές επιλογές για κάποια εκδρομή (πχ Λιέγη, Μonschau, Άαχεν κτλ).

Αν θες Γερμανία η επιλογή μου για διαμονή θα ήταν το Ντύσελντορφ και από εκεί να οργανώσετε κάποια εκδρομή σε κάποια άλλη γερμανική πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.422
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom