Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

fani b

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Πες μας ακριβείς ημερομηνίες.
μπορω να ειμαι αμστερνταμ απο 08/07 και μετα , αλλα η κορη μου ειναι ελευθερη μονο 18/07-23/07 . απο τους υπολογισμους στα σαιτ εχουμε προχειρα τις εξης επιλογες στα κοστη αεροπορικων : α;μστερνταμ λιγες μερες και φευγουμε και μετα γυριζει ο καθενας στο ποστο του 1) μαδριτη = 700 ευρω 2) μαρακες =900 ευρω 3) μαδριτη + μαρακες =800 ευρω (εχει πτησεις ανταποκρισης) 4) λονδινο =500 ευρω 5) δουβλινο =500 ευρω 6)κοπεγχαγη = 500 ευρω . στα κοστη αυτα εβαλα να παω αμστερνταμ για να μεινω λιγες μερες και μετα να φυγουμε μαζι και να γυρισει το κοριτσι μου στην ολλανδια και εγω στην αθηνα . Ποιο ειναι vfm ? (την ολλανδια δεν την επελεξα γιατι μενει εκει και εχουμε κανει εκδρομουλες στο παρελθον , εγω λιγες εκεινη πιο πολλές . Για παραδειγμα αθηνα-αμστερνταμ 80 αμστερνταμ λονδινο 60 χ 2 λονδινο αθηνα 230 λονδινο αστερνταμ 50
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Καλησπέρα σε όλους. Είχαμε αποφασίσει να μην κάνουμε φέτος διακοπές. Λίγο τα οικονομικά, ξαναλίγο τα οικονομικά... είπαμε να το αποφύγουμε. Χθες όμως με την παρέα μου είπαμε αστο καλό δηλαδή ας πάμε κάπου. Έτσι ξεχυθήκαμε να ψάχνουμε. Σκεφτόμαστε αρχικά την ονειρική για εμάς Ισλανδία αλλά να υποθέσω ότι αποτελεί προορισμό που δεν ακουμπάμε, σωστά; Μετά σκεφτήκαμε ίσως κάποιο χωριουδάκι στη Γαλλία; Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και σε σένα.
Όντως η Ισλανδία αποτελεί αρκετά ακριβό προορισμό και απαιτεί ιδιαίτερη οργάνωση.
Το θέμα από κει και πέρα είναι τι ψάχνετε, γιατί τα γούστα του καθενός είναι και λίγο υποκειμενικό ζήτημα.
Αν πάντως το κριτήριο σας είναι το χαμηλό μπάτζετ, θα πρότεινα να κοιτάξετε τα Βαλκάνια ή και προς τη Πολωνία που υπάρχουν αρκετές πτήσεις σε οικονομικά πλαίσια.
Βοήθησε λίγο με κάποιες παραμέτρους για να καταλάβουμε.
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Καλησπέρα και σε σένα.
Όντως η Ισλανδία αποτελεί αρκετά ακριβό προορισμό και απαιτεί ιδιαίτερη οργάνωση.
Το θέμα από κει και πέρα είναι τι ψάχνετε, γιατί τα γούστα του καθενός είναι και λίγο υποκειμενικό ζήτημα.
Αν πάντως το κριτήριο σας είναι το χαμηλό μπάτζετ, θα πρότεινα να κοιτάξετε τα Βαλκάνια ή και προς τη Πολωνία που υπάρχουν αρκετές πτήσεις σε οικονομικά πλαίσια.
Βοήθησε λίγο με κάποιες παραμέτρους για να καταλάβουμε.
Ναι όντως είναι ακριβό το μπάτζετ της Ισλανδίας. Ίσως στο μέλλον ποιος ξέρει. Μιλήσαμε για μέρη που είτε να συνδυάζουν κάποια θάλασσα είτε να υπάρχει κάποιο στοιχείο παλιακό που να μας μεταφέρει σε άλλες εποχές. Γιατί το λέω αυτό; Είχαμε πάει για παράδειγμα στη Λούκα στην Ιτάλια που μας φάνηκε ανέλπιστα ονειρική. Αυτός είναι και ο λόγος που αναφέρθηκα σε χωριά του Παρισιού.
 
D

Delmem38110

Guest
Ναι όντως είναι ακριβό το μπάτζετ της Ισλανδίας. Ίσως στο μέλλον ποιος ξέρει. Μιλήσαμε για μέρη που είτε να συνδυάζουν κάποια θάλασσα είτε να υπάρχει κάποιο στοιχείο παλιακό που να μας μεταφέρει σε άλλες εποχές. Γιατί το λέω αυτό; Είχαμε πάει για παράδειγμα στη Λούκα στην Ιτάλια που μας φάνηκε ανέλπιστα ονειρική. Αυτός είναι και ο λόγος που αναφέρθηκα σε χωριά του Παρισιού.
πρέπει να αναφέρεις μπατζετ μέρες και εποχή. πόσα άτομα θα είσαστε για μοίρασμα κόστους καταλύματος και ενδεχομένως μεταφορών.. αν θέλετε ξενοδοχείο η χοστελ.
και το πιο ακριβό μέρος γίνετε οικονομικό με λίγες υποχωρήσεις.
η Ισλανδία έχει πολύ ακριβά βασικά πράγματα.......
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
πρέπει να αναφέρεις μπατζετ μέρες και εποχή. πόσα άτομα θα είσαστε για μοίρασμα κόστους καταλύματος και ενδεχομένως μεταφορών.. αν θέλετε ξενοδοχείο η χοστελ.
και το πιο ακριβό μέρος γίνετε οικονομικό με λίγες υποχωρήσεις.
η Ισλανδία έχει πολύ ακριβά βασικά πράγματα.......
Επειδή μας ήρθε πολύ ξαφνικά το θέμα διακοπών, είπαμε για Αύγουστο. Μπάτζετ ε; Χμ... ξέρω και εγώ κανένα 600€ το άτομο; Τρία άτομα θα είμαστε. Χόστελ δε νομίζω είναι η αλήθεια...
 
D

Delmem38110

Guest
Επειδή μας ήρθε πολύ ξαφνικά το θέμα διακοπών, είπαμε για Αύγουστο. Μπάτζετ ε; Χμ... ξέρω και εγώ κανένα 600€ το άτομο; Τρία άτομα θα είμαστε. Χόστελ δε νομίζω είναι η αλήθεια...
αν βρείτε φτηνά αεροπορικά βγαίνει για μερικές μέρες στην Ευρώπη άνετα.
Κωνσταντινούπολη θα ήταν μια καλή επιλογή σε αυτό το μπατζετ για περισσότερες μέρες με πολλές καλές επιλογές σε καταλύματα φαγητό και διασκέδαση.
από Αθήνα έχει σχετικά φτηνές πτήσεις με Αιγαίου και πεγκασους κάθε μέρα.
αλλά βιαστείτε για όπου και να θελήσετε να πάτε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Επειδή μας ήρθε πολύ ξαφνικά το θέμα διακοπών, είπαμε για Αύγουστο. Μπάτζετ ε; Χμ... ξέρω και εγώ κανένα 600€ το άτομο; Τρία άτομα θα είμαστε. Χόστελ δε νομίζω είναι η αλήθεια...
Παζουν κατι αεροπορικα ως 150 ευρω για Γαλλια τον Αυγουστο, Νικαια η Μασσαλια.
Μετα με τα flixbus για να πατε σε χωριουδακια. Εφικτο ειναι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τέλεια! Τα βλέπω! Ευχαριστώ!
Για Γαλλία 600ε είναι πολύ σφιχτο μπάτζετ γενικά πόσο μάλλον τον Αύγουστο. Ειδικά αν στην τιμή συνυπολογιζεται τα αεροπορικά.

Αν θέλετε να επισκεφθείτε μεσαιωνικα χωριά με εξαίρεση τις περιοχές occitanie και Dordogne ή συνδέσεις με μέσα είναι από κακές έως ανυπαρκτες. Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι μονόδρομος. Επαναλαμβάνω αν θέλετε να δείτε μεσαιωνικα γραφικά χωριά τύπου gordes, vezelay, moncontour κλπ.
 

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξετε και την κροατια, ειδικά παραθαλάσσια προς Ντουμπρόβνικ!! Ίσως θα μπορούσατε να πάτε και οδικός! Ισπανία επίσης με φτηνά αεροπορικά είναι μια ιδέα!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.275
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αλβανια, ειδικά ορεινά χωριά, έχει πολύ ωραιους οικισμούς, εξαιρετικά αρχαία, είναι και φτηνά, τα ευρώ σας θα σας πάνε πολύ μακριά. Γιατί όχι και Βοσνία, παραδίπλα είναι. Κροατιαμε το κόστος που έχει και το χαμό που γίνεται τον Αύγουστο θα την απέφευγα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom