Αναλήψεις στο εξωτερικό

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Battered suitcase αν δεν ήσασταν εσείς δεν θα πήγαινα πουθενά.Έχω διαβάσει τις ιστορίες και ταξιδιωτικό οδηγό και σκέφτομαι να βάλω ως βάση την ιστορία της manelaki που πήγε 6 μέρες και θα κάνω τις αλλαγές μου.

Σ'ευχαριστώ για την συμπαράσταση.
Μπράβο, αυτό θα σου πρότεινα κι εγώ, την ιστορία του μανελακίου που ήταν επίσης πρώτη φορά στη Ρώμη. Όσο για το άλλο, να ξέρεις πως όλοι αγχωνόμαστε όταν αναλαμβάνουμε τη συνολική διοργάνωση ενός ταξιδιού, όσα ταξίδια κι αν έχουμε στο ενεργητικό μας. Πάντα φοβάμαι ότι θα γίνει μια στραβή και θα αναγκάσω τους αθώους συνταξιδιώτες να κοιμηθούν στα παγκάκια :haha: Αλλά πάντα πάνε όλα καλά - ή και στραβή να γίνει, ελέγχονται. Να θυμάσαι να εκτυπώσεις τα πάντα μαζί σου (επιβεβαίωση κράτησης από το ξενοδοχείο, άλλα τυχόν εισιτήρια) για να μπορείς να αποδείξεις τη θέση σου αν σου πουν ότι δεν περάστηκε μια κράτηση. Και σε κάθε περίπτωση, στείλε εμαιλ στο ξενοδοχείο (άσχετα δλδ αν το κράτησες από booking κλπ) για να επιβεβαιώσεις ότι λάβαν την κράτηση, να τους πεις τι ώρα φτάνεις κλπ (εγώ εκτυπώνω πάντα και την απάντηση του ξενοδοχείου για αποδεικτικά στοιχεία :D)

Καλά να περάσετε!! Οι ειδήμονες της Ρώμης αλλά και εμείς οι υπόλοιποι απλοί λάτρεις της είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
battered suitcase και πάλι σ'ευχαριστώ.Έχω στείλει mail επιβεβαίωσης στο ξενοδοχείο και μου είπαν όλα οκ αλλά δεν είχα σκεφτεί να εκτυπώσω την απάντηση τους.Θα το κάνω τώρα.Μέχρι στιγμής έχω εκτυπώσει αεροπορικά ξενοδοχείο βατικανό και εισιτήρια για ποδόσφαιρο.Μου μένει η galleria borghese και το πρόγραμμα και ελπίζω να μην κοιμηθούμε στα παγκάκια και να περάσουμε τέλεια!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Παντως μια και η κουβεντα ειναι για αναληψεις στο εξωτερικο,για το ισραηλ,με καρτα εθνικo cash plus maestro,μου κρατουσε προμηθεια η τραπεζα 1 ευρω.

Αυτα για οποιον σκεφτεται καποιο μελλοντικο ταξιδι προς τα εκει.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Καλημερα σε ολους θελω να ρωτησω τι ισχυει με τις αναληψεις μετρητων στο εξωτερικο και αν μπορω να αγοραζω πραγματα με την χρεωστικη η λιστωτικη μου καρτα. Υπαρχει οριο? Θα παω ισπανια την επομενη εβδομαδα κ ηθελα να ξερω
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλημερα σε ολους θελω να ρωτησω τι ισχυει με τις αναληψεις μετρητων στο εξωτερικο και αν μπορω να αγοραζω πραγματα με την χρεωστικη η λιστωτικη μου καρτα. Υπαρχει οριο? Θα παω ισπανια την επομενη εβδομαδα κ ηθελα να ξερω
Με την πιστωτική μπορεις να αγοραζεις χωρις οριο...κοπάνα της στα αυτια! :) Καλα να περασεις...
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Στο πρόσφατο ταξίδι μου στην Πολωνία, σήκωσα 250 ζλότυ (περίπου 63 ευρώ) στο αεροδρόμιο της Κρακοβίας και μου κράτησε 4,40€ προμήθεια. Χρησιμοποίησα τη χρεωστική enter visa της Alpha Bank, με την οποία κάνω αναλήψεις στην Ελλάδα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Με τις αναλήψεις με χρεωςτική,μπορεις να κάνεις ανάληψη τα 420 την εβδομάδα....
Σε ΟΟΟΟΛΟΝ τον ντουνιά πχ Ασία ή υπάρχουν εταιρείες που δεν δέχονται ελληνικές χρεωστικές? Δως Καρφίτσα διαφωτισμό στο ελληνικό ταξιδιωτικό ποίμνιο
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Σε ΟΟΟΟΛΟΝ τον ντουνιά πχ Ασία ή υπάρχουν εταιρείες που δεν δέχονται ελληνικές χρεωστικές? Δως Καρφίτσα διαφωτισμό στο ελληνικό ταξιδιωτικό ποίμνιο
Η ερώτηση ήταν για Ισπανία...μακάρι να ήξερα τι μπορεί να κάνει το ποίμνιο στην Ασία.
Διαφωτισμός γιόκ :D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Δεν πειράζει Καρφίτσα... ευχαριστω για την απάντηση.
Ρωτησα γιατί περυσι ενας διευθυντης της Εθνικης μου ειπε "κανενα προβλημα.... ισχύουν οι ιδιοι περιορισμοί και στο εξωτερικό , αλλά οι κάρτες λειτουργούν κανονικά." Φυσικά διαπίστωσα ότι δεν...
Θα ακολουθηθεί παραδοσιακή διαδικασία τότε:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν πειράζει Καρφίτσα... ευχαριστω για την απάντηση.
Ρωτησα γιατί περυσι ενας διευθυντης της Εθνικης μου ειπε "κανενα προβλημα.... ισχύουν οι ιδιοι περιορισμοί και στο εξωτερικο , αλλά οι κάρτες λειτουργούν κανονικά." Φυσικά διαπίστωσα ότι δεν...
Θα ακολουθηθεί παραδοσιακή διαδικασία τότε:
Στα μέρη που πηγαίνετε και στα ''παλάτια'' που μένετε συνήθως αγαπητή θα ήταν πιο ασφαλές αν προμηθευόσασταν ντουζίνες με αβγά ή άλλα χρήσιμα προιόντα για τις συναλλαγές σας. Αφήστε την χρεωστική κάρτα σπίτι και πάρτε καλάθια!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Για χρεωστκή:Εδώ στον Ισημερινό πάντως ισχύει το όριο των 420(ευρώ) την εβδομάδα. Η προμήθεια για κάθε τράπεζα είναι περίπου 5 ευρώ συν ό,τι έξτρα σου χρεώνει το εκάστοτε μηχάνημα, που πάντα σε ενημερώνει για την προμήθεια. Επίσης όταν στις συναλλαγές μου πληρώνω με κάρτα έχει μια χρέωση περίπου 2 ευρώ. Το ίδιο ισχύει και για άλλες χώρες της λ.Αμερικής (Βραζιλία, Κολομβία, Αργεντινή, Παραγουάη). Έχω και τους 3 τύπους κάρτας(visa, maestro,mastercard). Σε κάθε ΑΤΜ έχει το σηματάκι της κάρτας που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, αλλά εδώ τουλάχιστον δεν είναι λίγες οι φορές που μου βγάζουν τα μηχανήματα τις κάρτες προσωρινά άκυρες(ίσα ίσα για να κάνω βόλτες στην πόλη δηλαδή)

υγ. στην αρχή δεν τα γνώριζα όλα αυτά και έκανα ανάληψη 20 20 τα δολάρια και πληρωνα και για 5 δολάρια με κάρτα στο σουπερμαρκετ.Ούτε που θέλω να ξέρω πόσα ευρώπουλα έφυγαν έτσι άκλαφτα:cry:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom