Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλά τώρα με έστειλες!!!
κανένα κολπάκι και για το Security Check ; :)
Travelstories rulez Kabamarou :) Κι εγώ είχα ενθουσιαστεί με αυτή τη συμβουλή, την είχε γράψει ένας συμφορουμίτης (δε θυμάμαι ποιος, συγνώμη) εδώ και κάποιο καιρό και μου έσωσε ΠΟΛΥ χρόνο!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Travelstories rulez Kabamarou :) Κι εγώ είχα ενθουσιαστεί με αυτή τη συμβουλή, την είχε γράψει ένας συμφορουμίτης (δε θυμάμαι ποιος, συγνώμη) εδώ και κάποιο καιρό και μου έσωσε ΠΟΛΥ χρόνο!
ε ναι ειδικά αν έχεις κάψιμο σαν και εμένα και ψάχνεις για κάποια καλή προσφορά σχεδόν κάθε ημέρα:)
Γιατί το κάνανε αυτό όμως άραγε;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
υπάρχουν κάποια Captcha killer στο νετ (που πληρώνεις με τα πόσα κλικ θέλεις), που με ένα απλό κλικ, σου γράφει το Captcha

σήμερα την νύχτα, με την παρέα μου, έχουμε σκοπό να φτιάξουμε ένα τέτοιο πρόγραμμα ;)
φτιάξτε ένα ειδικά για την Ryanair αν μπορείτε:)
θυμάμαι κάτι αντίστοιχο που γινότανε με το Rapid μια περίοδο όπου το σπάγανε κάθε βδομάδα και συνεχώς η Rapid έβγαζε καινούριο captcha μέχρι που βαρέθηκε και τα παράτησε νομίζω :)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Απλά απο τη μια και μοναδική εμπειρία που εχω με την ryanair διαπιστωσα ότι οι σχετικά με τις διαστασεις της χειραποσκευής τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι. Δηλαδή ενω η χειραποσκευη συνταξιδιώτη μου χωρεσε μια χαρά σε αυτο το σταντ που ειχαν εδω στα Χανιά, στο Bergamo δεν εμπαινε καν, και φυσικα πληρωσε τα 40?. Την χειραποσκευη την ειχε μετρησει και ήταν 54 εκατοστα στο μήκος. Όταν παραπονεθηκε στον υπαλληλο στο Bergamo εκεινος απάντησε " Σε παρακαλω τη δουλεια μου δεν ξερω?". Αντε βγάλε ακρη δηλαδη...

Πανω σε αυτο να προσθεσω οτι ταξιδευοντας απο ελλαδα με ryan γενικα ο ελεγχος ειναι πιο χαλαρος απο οτι οταν έρχεσαι...μου έτυχε να μη μου πουν τιποτα ακομα και για υγρα πανω απο το επιτρεπομενο οριο οταν πηγαινα ,επισης κανεις δε μου ειπε να βαλω την τσαντα μου μεσα στην χειραποσκευη,αντιθετα στο αεροδρομιο της ρωμης και το μπουκαλι που ειχα μου ζητησαν να πεταξω και να βαλω την τσαντα μου μεσα στην χειραποσκευη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πανω σε αυτο να προσθεσω οτι ταξιδευοντας απο ελλαδα με ryan γενικα ο ελεγχος ειναι πιο χαλαρος απο οτι οταν έρχεσαι...μου έτυχε να μη μου πουν τιποτα ακομα και για υγρα πανω απο το επιτρεπομενο οριο οταν πηγαινα ,επισης κανεις δε μου ειπε να βαλω την τσαντα μου μεσα στην χειραποσκευη,αντιθετα στο αεροδρομιο της ρωμης και το μπουκαλι που ειχα μου ζητησαν να πεταξω και να βαλω την τσαντα μου μεσα στην χειραποσκευη...
Ένας αεροδρομικός έλεγχος, όπως αυτός για τα υγρά στις χειραποσκευές, διεξάγεται από τις αρχές του αεροδρομίου και όχι από την αεροπορική εταιρία. Εφαρμόζει τους νόμους και τους κανονισμούς της χώρας (και της ΕΕ), που απαιτούν συγκεκριμένα πράγματα, και δε επιτρέπεται να κάνουν αποκλίσεις "κατά την κρίση τους". Όποιος αστυνομικός ή άλλος ελεγκτής τους παραβαίνει, όπως συνηθίζεται στα μικρά περιφερειακά αεροδρόμια της Ελλάδας που απασχολούν δημόσιους υπαλλήλους γι αυτή τη δουλειά, απλά παρανομεί.
Τα κιλά, ο αριθμός των χειραποσκευών κλπ, είναι θέμα της αεροπορικής εταιρίας (που μπορεί να εξουσιοδοτήσει όποιον θέλει να τον κάνει, ακόμα και τον ίδιο υπάλληλο του αεροδρομίου που κάνει και τον έλεγχο ασφαλείας).

Επομένως μην ανακατεύουμε δυο άσχετα και ασυσχέτιστα μεταξύ τους θέματα, όπως είναι οι έλεγχοι ασφαλείας και οι πολιτικές της χψζ αεροπορικής εταιρίας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πολύ καλή η προσπάθεια Θανάση συγχαρητήρια και από μένα. Χρησιμοποιώ συχνά την ήζυ αλλά θα πετάξω τον Φλεβάρη πρώτη φορά με την ράιαν. Μια ερώτηση και από μένα, δεν καταφέρνω να βρω το εβδομαδιαίο πρόγραμμα κάθε πτήσης, εννοώ μέρες και ώρες. Υπάρχει κάποιος τρόπος?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Borealis το γράψαμε αναλυτικά και σε άλλο θεματάκι, αλλά περιληπτικά αν επιλέξεις στις γλώσσες αντί για UK English, Ireland English στο βγάζει εβδομαδιαίο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Payment

Στο Cardholder Details, επιλέγουμε Greece, κι επιλέγουμε τον τρόπο πληρωμής. Για όλες τις κάρτες υπάρχει ένα additional fee 6 euro το άτομο ανά κατεύθυνση (12 ευρώ το άτομο για εισιτήριο ale re tour). Άλλα μπορεί κάποιος να βγάλει μια προ πληρωμένη κάρτα Mastercard (για παράδειγμα η http://www.webuy.gr/ ) κι να αγοράζει εισιτήριο χωρίς το χαράτσι)
να ρωτησω..αυτο ισχυει για οποιαδηποτε απλη πιστωτικη Mastercard απο οποιαδηποτε τραπεζα?
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Όχι ισχύει ΜΟΝΟ για προπληρωμένη χρεωστική κάρτα MASTERCARD από οποιαδήποτε τράπεζα. Το θέμα είναι ότι απ' ότι γνωρίζω δεν έχουν όλες οι τράπεζες τη συγκεκριμένη κάρτα, η Πειραιώς σίγουρα την έχει. Δεν ισχύει ούτε για πιστωτική MASTERCARD, επίσης δεν ισχύει για άλλες προπληρωμένες χρεωστικές, πχ VISA κλπ.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Όχι ισχύει ΜΟΝΟ για προπληρωμένη χρεωστική κάρτα MASTERCARD από οποιαδήποτε τράπεζα. Το θέμα είναι ότι απ' ότι γνωρίζω δεν έχουν όλες οι τράπεζες τη συγκεκριμένη κάρτα, η Πειραιώς σίγουρα την έχει. Δεν ισχύει ούτε για πιστωτική MASTERCARD, επίσης δεν ισχύει για άλλες προπληρωμένες χρεωστικές, πχ VISA κλπ.
σ'ευχαριστω παρα πολυ..ξεκαθαριστηκε κι αυτο γιατι το ειχα απορια..δηλαδη αν χρησιμοποιησεις αλλη καρτα παντα το εξτρα κοστος θα ειναι συνολικα για τις 2 πτησεις 12 ευρω..σωστα?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.403
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom