'Ανοιξε το Paul και η δικιά μας όρεξη για γλυκά

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι θέλει άραγε να πει ο ποιητής?
Ειναι ενα εξαιρετικο τσουρεκι. Με γεμιση καστανου και επικαλυψη λευκης σοκολατας. Πρεπει ομως να ειναι φρεσκο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
θα συμφωνησω απολυτα για τα τσουρεκια!!!!!!!!!!!!! ειναι απλα τελεια! εχω δοκιμασει και τερκενλη και max perry.... ειδικα αυτο με την ασπρη σοκολατα γεμιστο με καστανο ειναι κολαφος! ειναι εξισου καλα και τα δυο. δε μπορω να συγκρινω. οσο για το τερκενλη ξερω οτι εχει και απαιχτο παρφε για τους λατρεις του.:cool::icecream:
Το αλλο παντως με τη σοκολατα επικαλυψη και τους ξηρους καρπους μου φανηκε λυσσα στη ζαχαρη.....μια αιμολειψια για ζαχαρο επιβαλετε αν παρασυρθεις.....
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ειναι ενα εξαιρετικο τσουρεκι. Με γεμιση καστανου και επικαλυψη λευκης σοκολατας. Πρεπει ομως να ειναι φρεσκο.
ευχαριστω πολυ για τη διευκρινηση;). με καλυψαν οι προλαλησαντες, αυτο ακριβως εννοουσα...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Χρήστο δε μας λυπάσαι πρωί πρωί και συγκρατούμαι λόγω γιορτών...

(Αυτό είναι με την γέμιση κάστανο;;;:shock:)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ε μα μου κοτσάρεις φάτσα κάρτα τη φωτογραφία με το τσουρέκι και το μόνο που έχω φάει είναι γάλα με δημητριακά:shock:
 

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
το τσουρεκι του ο τερκενλης νομιζω οτι το εχει χαλασει και τουλαχιστον εδω στην αθηνα το εχει 15 ευρω το κιλο...max perry με χιλια!Συν το οτι τα εχει 10 ευρω...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
πάντως κόλαφος = χαστούκι
και μεταφορικά λόγος ή πράξη που εξευτελίζει και ταπεινώνει
δεν το χρησιμοποιησα δημοσιογραφικα ;)
Εννοουσα οτι ειναι "κολαση"... και χρησιμοποιειται κι ετσι το "κολαφος", αν και δε νομιζω οτι θα υπαρχει σε κανενα λεξικο αυτη η ερμηνεια :rolleyes:

το τσουρεκι του ο τερκενλης νομιζω οτι το εχει χαλασει και τουλαχιστον εδω στην αθηνα το εχει 15 ευρω το κιλο...max perry με χιλια!Συν το οτι τα εχει 10 ευρω...
+1 στο σχολιο σου. συμφωνω απολυτα.
οσο για το τσουρεκι με το καστανο, εδω τα λογια περιττευουν!
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
To τσουρέκι ο Τερκενλής το έχει χαλάσει εδώ και δέκα χρόνια τουλάχιστον, αλλά τον ακολουθεί ακόμα η φήμη. Πέρυσι είχαμε οργανώσει ένα blind test και του Τερκενλή ήρθε τελευταίο. Το πέρασαν και το σπιτικό, και εκείνο άλλου γνωστού ζαχαροπλαστείου και αυτό του συνοικιακού ζαχαροπλαστείου. Αν όμως το ξέρεις από πριν ότι τρως Τερκενλή, τότε είναι υποχρεωτικό να σου αρέσει περισσότερο :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι απαραιτητα !Παντα οταν φερνουν συναδελφοι τσουρεκια απο τον Τερκενλη στη Θεσσαλονικη δεν ειναι φρεσκα και αφρατα.Εγω δεν εχω δοκιμασει ποτε στην Θεσσαλονικη ,αλλα παντα αυτα που φερνουν ειναι ποσο?...2-3 ημερων
Τοσο πολυ δεν κραταει ενα τσουρεκι?
Αυτα τα απλα του Πασχα μια χαρα διατηρουν το αφρατεμα τους και για παραπανω μερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom