Αξιοθέατα στην Νέα Υόρκη

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Οι μεγάλες ουρές στο Empire State Building είναι για το security, κι αυτές δεν τις γλυτώνεις ότι εισητήριο και να έχεις. Μόνη λύση γι αυτές είναι να μην πας απόγευμα.
Η ώρα / μέρα που αναγράφεται στο εισητήριο είναι ενδεικτική, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όποια μέρα / ώρα μετά την αναγραφόμενη θέλεις (μέσα σε ένα χρονικό όριο που δε θυμάμαι) - το χω κάνει 2 φορές.
εσύ Κώστα είχες βγάλει citypass ή New york pass? τι προτείνεις?
εκτός μανχάταν βγήκες καθόλου?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εσύ Κώστα είχες βγάλει citypass ή New york pass? τι προτείνεις?
εκτός μανχάταν βγήκες καθόλου?
Όχι, δεν είχα βγάλει (αλλά δε θυμάμαι αν ήταν επειδή δε με συνέφερε ή αν απλά δεν ασχολήθηκα).

Φυσικά και βγήκα εκτός Manhattan - το Brooklyn (μαζί με τη γέφυρα) είναι must, όπως και το Staten Island Ferry, το Roosvelt Island από το Queens, κ.α.. Μόνο στο Bronx δεν πρόλαβα πάω καθόλου (Bronx zoo, Yankees stadium etc).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για τα gospel, νομίζω πως είναι καλύτερα -πιο όμορφα, πιο αυθεντικά- να πας μόνος σου. Τόσες εκκλησίες έχει εκεί, βρες μια μπες και ρώτα πρωί-πρωί και σίγουρα θα σε αφήσουν. Αλλιώς, αν θες να πας οργανωμένα, ψάξε στο ίντερνετ έχει μπόλικα αυτού του στιλ:
Harlem Gospel Tours - Sightseeing Excursions from New York City Απλά δε νομίζω πως θα είναι τόσο ωραίο να πας με τουρ ή να πας σε κάποια από τις τουριστικές εκκλησίες, όπως η Αβυσσηνιακή. Επικίνδυνο -ειδικά Κυριακή πρωί- δε θα το έλεγα το Χάρλεμ, όσο πιο νότια πάντως, τόσο καλύτερα, το βόρειο κομμάτι είναι λίγο "κάπως".
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Μμμμ όλα καλά για τα εισιτήρια, για τα gospel τελικά μάλλον θα πάω κυριακή πρωί όπως προτάθηκε από τον yorgo
Επειδή μου έρχονται ένα-ένα,
1) για ένα-δυο όμορφα εστιατόριο με θέα υπάρχει τίποτα? (βρήκα το 'the view' αλλά θα ήθελα γνώμες και προτάσεις και για άλλα εάν έχει πάει κάποιος)

2)Επίσης επειδή θέλω να πάω οπωσδήποτε brooklyn bridge, φαντάζομαι θα έχει κανένα καφέ/εστιατόριο φάτσα κάρτα.

Ευχαριστώ πολύ
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εγω επανερχομαι στο θεμα του city pass το οποιο ενδιαφερομουνα να βγαλω και τωρα ειδα ότι ανοιξε και ειδικο θεμα. Σκοπευω να παω σχεδον σε όλα , για οσα επιτρεπει την εισοδο οποτε πιστευω με συμφερει (θα ειμαι ΝΥ από 1-13 Απριλιου). Αυτό που δεν εχω ξεκαθαρισει είναι, αφου θα εχω μαζι μου το City pass και θα το δειχνω στην εισοδο , αυτό σημαινει και ότι γλιτωνω και τις ουρες? Η θα πρεπει να κλεισω από τωρα ραντεβου για συγκεκριμενη ημερομηνια και ωρα επισκεψεως μου. Και αν οντως πρεπει να κλεινω ραντεβου, να το κανω αυτο από τωρα 2 μηνες πριν το ταξιδι μου? ή εκεινες τις ημερες που θα ειμαι ΝΥ, όπως ειπε ο Yorgos, να μπαινω το πρωι στο internet από το ξενοδοχειο και να κλεινω ραντεβου για επισκεψη μου την ιδια ημερα ή ισως την επομενη?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω επανερχομαι στο θεμα του city pass το οποιο ενδιαφερομουνα να βγαλω και τωρα ειδα ότι ανοιξε και ειδικο θεμα. Σκοπευω να παω σχεδον σε όλα , για οσα επιτρεπει την εισοδο οποτε πιστευω με συμφερει (θα ειμαι ΝΥ από 1-13 Απριλιου). Αυτό που δεν εχω ξεκαθαρισει είναι, αφου θα εχω μαζι μου το City pass και θα το δειχνω στην εισοδο , αυτό σημαινει και ότι γλιτωνω και τις ουρες? Η θα πρεπει να κλεισω από τωρα ραντεβου για συγκεκριμενη ημερομηνια και ωρα επισκεψεως μου. Και αν οντως πρεπει να κλεινω ραντεβου, να το κανω αυτο από τωρα 2 μηνες πριν το ταξιδι μου? ή εκεινες τις ημερες που θα ειμαι ΝΥ, όπως ειπε ο Yorgos, να μπαινω το πρωι στο internet από το ξενοδοχειο και να κλεινω ραντεβου για επισκεψη μου την ιδια ημερα ή ισως την επομενη?
Υπο κανονικές συνθήκες (χωρίς το City pass), τα εισιτήρια για το άγαλμα της ελευθερίας & το Ellis island πρέπει να τα κλείσεις τουλάχιστον μερικές μέρες πιο πριν, γιατί εξαντλούνται πάρα πολύ γρήγορα. Δεν ξέρω τι γίνεται με το city pass.

Επίσης στο Empire state building έχει ουρές που δε γλυτώνεις, είναι για το security (την πρώτη φορά που πήγα, εγώ έχοντας προαγοράσει εισiτήριο online και μη ξέροντας αν η ουρά είναι για εκδοτήρια ή κάτι άλλο, προχώρησα παρακάμπτοντας την, και έφτασα στον υπάλληλο που έλεγχε την πρόσβαση στο metal detector. Δε θυμάμαι πώς, αλλά έβγαλα τον Έλληνα μέσα μου, τον μπουρδούκλωσα και με άφησε και πέρασα "πηδώντας" την ουρά).

Στο Met & το MoMA οι ουρές είναι πρακτικά ανύπαρκτες, και αναλόγως έκθεσης το ίδιο ισχύει και για το Guggenheim.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟ City Pass:
1. Η είσοδος στο Metropolitan Museum και στο Natural History θεωρητικά είναι δωρεάν, αλλά σε ρωτάνε τι donation θέλεις να κάνεις για να σε βάλουν μέσα (το suggested donation είναι $20.00 για το met και $16.00 για το Natural History). Δες κι εδώ: Do I have to pay the suggested donation at NYC's museums? - Yahoo! Answers .
2. Σύμφωνα με αυτό: Statue of Liberty and Ellis Island - Official Tickets & Tours - Guaranteed Lowest Price, η είσοδος με το City Pass δεν περιλαμβάνει την είσοδο μέσα στο άγαλμα της ελευθερίας και στο μουσείο στο Ellis island, αλλά πρέπει να αγοραστεί ξεχωριστά.

Υπό αυτό το πρίσμα, ίσως και να μη συμφέρει τελικά το City Pass...

Επίσης υπολόγισε (εφόσον θα έχεις αρκετές ημέρες) και το Brooklyn Museum (που δε συμπεριλαμβάνεται), μια δεύτερη (νυκτερινή) επίσκεψη στο Empire State Building, και πιθανώς και στο Top of the Rock (και διάφορα αξιοθέατα με φθηνότερη/δωρεάν είσοδο).
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
μια δεύτερη (νυκτερινή) επίσκεψη στο Empire State Building, και πιθανώς και στο Top of the Rock (και διάφορα αξιοθέατα με φθηνότερη/δωρεάν είσοδο).
να ρωτήσω κάτι γι αυτά τα δύο, η θέα ουσιαστικά είναι παρόμοια? αν πχ πας στο ένα πρωί και στο άλλο βράδυ είσαι οκ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να ρωτήσω κάτι γι αυτά τα δύο, η θέα ουσιαστικά είναι παρόμοια? αν πχ πας στο ένα πρωί και στο άλλο βράδυ είσαι οκ?
Η εικόνα που βλέπεις από το Empire State building έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα: Δεν περιλαμβάνει (προφανώς) το ίδιο το Empire State building. Είναι όμως στην "άκρη" της ουρανοξυστούπολης (και δη νότια), και προσφέρει έτσι πανοραμική θέα σε όλο το midtown, αν και λίγο "από μακρυά", "δείτε αλλά μην αγγίζετε".
To Top of the rock, από την άλλη, είναι στο κέντρο του Midtown. Ουρανοξύστες σε όλες τις κατευθύνσεις, και ταράτσες σε ανισόπεδα επίπεδα γύρω γύρω. Φαίνεται και λίγο το central park από κει.
Αν θες μπορείς να δεις φωτογραφίες από τη θέα από τα 2 παρατηρητήρια και να κρίνεις μόνη σου: New York observatories, 7-13/9/2008 - a set on Flickr
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.333
Υπάρχει κανείς που έχει πάει στο νησί από το JFKμε μετρό και όχι με ταξί να μας πει την εμπειρία του?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ή εκεινες τις ημερες που θα ειμαι ΝΥ, όπως ειπε ο Yorgos, να μπαινω το πρωι στο internet από το ξενοδοχειο και να κλεινω ραντεβου για επισκεψη μου την ιδια ημερα ή ισως την επομενη?

Εμείς ήμασταν στην καρδιά της τουριστικής σαιζόν και το κλείσαμε 2 μέρες νωρίτερα από το δωμάτιο του ξενοδοχείου μας μέσω ίντερνετ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ή εκεινες τις ημερες που θα ειμαι ΝΥ, όπως ειπε ο Yorgos, να μπαινω το πρωι στο internet από το ξενοδοχειο και να κλεινω ραντεβου για επισκεψη μου την ιδια ημερα ή ισως την επομενη?

Εμείς ήμασταν στην καρδιά της τουριστικής σαιζόν και το κλείσαμε 2 μέρες νωρίτερα από το δωμάτιο του ξενοδοχείου μας μέσω ίντερνετ.
Κι εγώ αυτό έκανα.

Παρ' όλα αυτά, αν θες crown access στο άγαλμα (τώρα που άνοιξε) πρέπει να τα κλείσεις νωρίς. Κοιτώντας τώρα τα διαθέσιμα εισητήρια (με crown access στο άγαλμα), η πρώτη διαθεσιμότητα είναι για την Τρίτη 2/2 (περιορισμένες ώρες), και μετά και πάλι το Σ/Κ sold out, και μετά και πάλι sold out επί 10 μέρες 12-21/2, κ.ο.κ.

Αν θες απλώς είσοδο στο μουσείο του Ellis island και τη βάση του αγάλματος, 1-2 μέρες πιο πριν αρκεί. Αν θες απλώς βαρκάδα και βόλτα στα νησάκια (χωρίς είσοδο στο άγαλμα & το Ellis island), μπορείς και την ίδια μέρα (αλλά έχει ουρές).

Statue of Liberty and Ellis Island - Official Tickets & Tours - Guaranteed Lowest Price

Υπ' όψην ότι το ασανσέρ στο άγαλμα είναι εκτός λειτουργίας.
 

gran_torino

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι 26-31 Μαρτίου 2010
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
παιδια ωραια εκδρομουλα ειναι και το Staten Island.μπορειτε να πατε καθημερινα απο to South Ferry με δωρεαν εισητηριο 24 ωρες τη μερα.εχει και ενα ωραιο εστιατοριο στο βαθος του λιμανιου και εχετε πολυ ωραια θεα του αγαλματος της ελευθεριας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom