Αξιοθέατα στην Νέα Υόρκη

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παιδια ωραια εκδρομουλα ειναι και το Staten Island.μπορειτε να πατε καθημερινα απο to South Ferry με δωρεαν εισητηριο 24 ωρες τη μερα.εχει και ενα ωραιο εστιατοριο στο βαθος του λιμανιου και εχετε πολυ ωραια θεα του αγαλματος της ελευθεριας.
Εξαρτάται πως την εννοείς την ωραία θέα - το άγαλμα είναι στα 6 χιλιόμετρα μακρυά, και ανάμεσα πλέουν κάθε λογής μαούνες και εμπορικά πλοία.
Ξέρω πολύ κόσμο που έχει πάρει το Staten island ferry, ανάμεσα τους κι εγώ, αλλά είναι η πρώτη φορά που διαβάζω για κάποιον που κατέβηκε από το ferry και δε γύρισε αμέσως πίσω στο battery park με το επόμενο δρομολόγιο ...
 

gran_torino

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι 26-31 Μαρτίου 2010
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εξαρτάται πως την εννοείς την ωραία θέα - το άγαλμα είναι στα 6 χιλιόμετρα μακρυά, και ανάμεσα πλέουν κάθε λογής μαούνες και εμπορικά πλοία.
Ξέρω πολύ κόσμο που έχει πάρει το Staten island ferry, ανάμεσα τους κι εγώ, αλλά είναι η πρώτη φορά που διαβάζω για κάποιον που κατέβηκε από το ferry και δε γύρισε αμέσως πίσω στο battery park με το επόμενο δρομολόγιο ...
τι να σου πω.γνωμες ειναι αυτες.το staten island ειναι πολυ ωραιο μερος και περιεργο.εμενα μου αρεσε πολυ.δεν εχει κατι συγκεκριμενο να δεις.απλα η ολη φαση.6 χιλιομετρα?πολυ δεν ειναι?εγω πηγα 12 το βραδυ και το αγαλμα της ελευθεριας τη νυχτα ειναι απλα κ α τ α π λ η κ τ ι κ α φωτισμενο και δεν επλεε τιποτα αναμεσα.επισης πρεπει να ρωτησεις εναν απο τους εργαζομενους στο φερυ να σε βγαλουν στον πισω εξωστη.αν επιστρεψω ΝΥ σιγουρα θα το επισκεφτω παλι.:clap: να πατε και εσεις.remember.ειδικα βραδυ.
 

tasosk11

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
γεια σας,,

θα παω new york σε 1 μηνα και θελω να ρωτισω καποια πραγματακιααα..

1)ειναι καθολου επικινδινα???στο manhattan θα μεινουμε(γκρουπ 40 ατομα!!)
2)το ξενοδοχειο ειναι το Midtown Manhattan New York Hotels ? Central Park Hotel - Hotels in Manhattan NY - Wellington Hotel ..το ξερει κανεις???εχει μεινει εκει???
3)θελω να παρακολουθισω αγωνα nba..(εχει τοτε που θα παμε)βορω να βρω στο γηπεδο εισιτιρια???δεν θελω να κλεισω απο το ιντερνετ!!ξερετε τιμες??
4)πιστυω το woodbery το εχετε ακουσταα..συμφερει να παμε ε??εχω ακουσει ειναι πολυ οικονομικα..αλλα γινετε πανικος!!ποτε να παμε???ποια μερα??
στ manhattan εχει καλες τιμες σε gadgets και ρουχα ή καλυτερα woodbery???????
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γεια σας,,

θα παω new york σε 1 μηνα και θελω να ρωτισω καποια πραγματακιααα..

1)ειναι καθολου επικινδινα???στο manhattan θα μεινουμε(γκρουπ 40 ατομα!!)
40 άτομα? Με πρακτορείο πας? Ρώτα τους!

2)το ξενοδοχειο ειναι το Midtown Manhattan New York Hotels ? Central Park Hotel - Hotels in Manhattan NY - Wellington Hotel ..το ξερει κανεις???εχει μεινει εκει???
Δεν το ξέρω, πολύ καλό location, αλλά μακριά από το βραδυνό action.
3)θελω να παρακολουθισω αγωνα nba..(εχει τοτε που θα παμε)βορω να βρω στο γηπεδο εισιτιρια???δεν θελω να κλεισω απο το ιντερνετ!!ξερετε τιμες??
Tickets for Concerts, Sports, Arts, Theater, Family, Events, more. Official Ticketmaster site
4)πιστυω το woodbery το εχετε ακουσταα..συμφερει να παμε ε??εχω ακουσει ειναι πολυ οικονομικα..αλλα γινετε πανικος!!ποτε να παμε???ποια μερα??
στ manhattan εχει καλες τιμες σε gadgets και ρουχα ή καλυτερα woodbery???????
Δε με αφορά το shopping. Και δε θα έχανα πάνω από 1 ώρα από ένα ταξίδι μου γι αυτό.
 

gran_torino

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι 26-31 Μαρτίου 2010
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
γεια σας,,

θα παω new york σε 1 μηνα και θελω να ρωτισω καποια πραγματακιααα..

1)ειναι καθολου επικινδινα???στο manhattan θα μεινουμε(γκρουπ 40 ατομα!!)
2)το ξενοδοχειο ειναι το Midtown Manhattan New York Hotels ? Central Park Hotel - Hotels in Manhattan NY - Wellington Hotel ..το ξερει κανεις???εχει μεινει εκει???
3)θελω να παρακολουθισω αγωνα nba..(εχει τοτε που θα παμε)βορω να βρω στο γηπεδο εισιτιρια???δεν θελω να κλεισω απο το ιντερνετ!!ξερετε τιμες??
4)πιστυω το woodbery το εχετε ακουσταα..συμφερει να παμε ε??εχω ακουσει ειναι πολυ οικονομικα..αλλα γινετε πανικος!!ποτε να παμε???ποια μερα??
στ manhattan εχει καλες τιμες σε gadgets και ρουχα ή καλυτερα woodbery???????
1.οχι ειναι απολυτα ασφαλες.μην πας βεβαια κανενα χαρλεμ κατα τις 3 το πρωι αν και παλι θα εισαι ασφαλης.δεν με πειραξε ποτε κανενας.εχει αστυνομια και περιπολικο στην κυριολεξια σε καθε τετραγωνο.νομιζω οτι σε γενικες γραμμες τη βρωμα την εχουν καθαρισει απο τη ΝΥ.ειναι πολυ ασφαλης.εμεις γυριζαμε και 4-5 το πρωι ανετα.για νυχτα σου προτεινω σοχο η τσελσι αντε και γκρινοθιτσ βιλατζ.αν και δεν πηγα βραδυ εκει.

3.για αγωνα NBA ειχα ψαξει και εγω.μην φανταστεις οτι ειναι τιποτα σπουδαιο.οι νικς δεν ειναι καθολου καλοι και οι αμερικανοι πανε στο γηπεδο πιο πολυ για να φανε και μετα να δουν μπασκετ.δυσκολο να βρεις εισητηρια σε προσιτη τιμη 3-4 μερες πριν.αλλα αν πας νωριτερα στο γηπεδο την ιδια μερα θα βρεις σε λιγο παραπανω τιμη (γυρω στα 60-70 δολαρια).

4.ειχα παει woodburry.αξιζει με 1000 ειδικα για αμερικανικες μαρκες.τα πολο και τα νοτικα τα πουλανε με το κιλο σε πολυ φτηνες τιμες.

να παρεις ζεστα ρουχα μαζι σου.εμας περισυ μια απο τις μερες του απριλιου χιονιζε.:bleh:
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
γεια σας,,

θα παω new york σε 1 μηνα και θελω να ρωτισω καποια πραγματακιααα..

1)ειναι καθολου επικινδινα???στο manhattan θα μεινουμε(γκρουπ 40 ατομα!!)
2)το ξενοδοχειο ειναι το Midtown Manhattan New York Hotels ? Central Park Hotel - Hotels in Manhattan NY - Wellington Hotel ..το ξερει κανεις???εχει μεινει εκει???
3)θελω να παρακολουθισω αγωνα nba..(εχει τοτε που θα παμε)βορω να βρω στο γηπεδο εισιτιρια???δεν θελω να κλεισω απο το ιντερνετ!!ξερετε τιμες??
4)πιστυω το woodbery το εχετε ακουσταα..συμφερει να παμε ε??εχω ακουσει ειναι πολυ οικονομικα..αλλα γινετε πανικος!!ποτε να παμε???ποια μερα??
στ manhattan εχει καλες τιμες σε gadgets και ρουχα ή καλυτερα woodbery???????
Καλησπέρα, βλέπω για παράδειγμα στο wellington έχει για 18-24 Μαίου 200+ δολλάρια την ημέρα αλλά για ταξίδι σε 2 εβδομάδες από τώρα 99 δολλάρια. Ήθελα να ρωτήσω εν τάχει για ξενοδοχείο, θα είμαι ΟΚ εάν το αφήσω για τέλη Απριλίου (να κλείσω για 18 Μαίου) ή μήπως είναι λίγο ριψοκίνδυνο? Βέβαια ίσως να υπάρχει και η άποψη 'τι στο καλό, ολόκληρο Manhattan, ένα ξενοδοχείο δεν θα βρω?' αλλά θα ήθελα και μια άλλη γνώμη για εκεί

Κάτι ακόμα. Βλέπω από την κλασική ελληνική ιστοσελίδα που κλείνεις αεροπορικά να σου δίνει επιλογή και ξενοδοχεία. Η ερώτηση είναι συμφέρει να κλείνεις από τα ίδια τα ξενοδοχεία ή όχι? Βρήκα καλύτερες τιμές αλλού αλλά είναι κρατήσεις και φοβάμαι ότι θα κρύβουν extra χρήματα. Η γνώμη σας?
Ευχαριστώ πολύ
 

whisper

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εγώ θα πάω Νέα Υόρκη σε ένα μήνα και θα ήθελα να με κατατοπίσετε λίγο αν γίνεται...Κατ'αρχάς για να το πάρουμε από την αρχή έχω ακούσει ότι το city pass δεν πολυσυμφέρει τελικά..Γνωρίζει κανείς να μου πει?Επιπλέον σε διάφορα μουσεία έχω ακούσει ότι μπορεί αντί για είσοδο να κάνεις ένα donnation ακόμα και 1$ και να μη χρειάζεται να πληρώσεις τόσα χρήματα για είσοδο...Μέρη για φαί οικονομικά έχετε να προτείνετε?Έχω ακούσει ότι στην china town είναι καλά και ότι στο Manhattan υπάρχουν μαγαζιά με refill..Ισχύει?Επίσης ήθελα να ρωτήσω για το woodbury ότι έχει αρκετα οικονικές τιμές γιατί μου έχουν πει οτι είναι αρκετα πιο φθηνά τα πολύ ακριβά ρούχα αλλά και πάλι είναι ακριβά..Δε μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή..Αν ξέρετε κάτι παραπάνω ενημρώστε please..!!
 

Anastasis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Bansko 11-13/12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αγαπητή whisper, αν έχεις σκοπό να επισκεφτείς πολλά από τα αξιοθέατα που προσφέρει το city pass σαφώς και συμφέρει να το πάρεις! Για πολλά μουσεία, αξιοθέατα κτλ όντως ισχύει το donation που λες... και τσάμπα μπαίνεις αλλα όπως και να΄χει 5-6 ευρω θα τα δωσεις... Μη μας πουνε και γιούφτους!!!!!!! Όσο για το φαι και τα ψώνια σου προτείνω να δοκιμασεις τα πάντα και να ψωνίσεις οτι σου επιτρέπει το πορτοφόλι σου, προσφορές θα βρεις και μέσα στην πόλη πάρα πολλές αυτό ειναι σίγουρο! Αν θέλεις να επισκεφθείς το woodbury δεν εχεις να χάσεις τίποτα, είναι απο μόνο του ενα αξιοθέατο! Μη ξεχάσεις να πας στο empire state, brooklyn bridge και broadway οπωσδήποτε. Αυτά για τώρα! Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Εγώ θα πάω Νέα Υόρκη σε ένα μήνα και θα ήθελα να με κατατοπίσετε λίγο αν γίνεται...Κατ'αρχάς για να το πάρουμε από την αρχή έχω ακούσει ότι το city pass δεν πολυσυμφέρει τελικά..Γνωρίζει κανείς να μου πει?Επιπλέον σε διάφορα μουσεία έχω ακούσει ότι μπορεί αντί για είσοδο να κάνεις ένα donnation ακόμα και 1$ και να μη χρειάζεται να πληρώσεις τόσα χρήματα για είσοδο...Μέρη για φαί οικονομικά έχετε να προτείνετε?Έχω ακούσει ότι στην china town είναι καλά και ότι στο Manhattan υπάρχουν μαγαζιά με refill..Ισχύει?Επίσης ήθελα να ρωτήσω για το woodbury ότι έχει αρκετα οικονικές τιμές γιατί μου έχουν πει οτι είναι αρκετα πιο φθηνά τα πολύ ακριβά ρούχα αλλά και πάλι είναι ακριβά..Δε μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή..Αν ξέρετε κάτι παραπάνω ενημρώστε please..!!
Πάντως ότι και να αποφασίσεις ΜΗΝ το παραγγείλεις από το διαδίκτυο για να σου έρθει ελλάδα (ακόμα τα περιμένω!!!!). Ευτυχώς έχουν (στο συγκεκριμένο site) απίστευτη απαντητική ταχύτητα στα e-mails και μάλλον θα συννενοηθώ να τα παραλάβω από εκεί όταν φτάσω. Απλά είναι και τα βιβλία μαζί και ήθελα να τα ρίξω μια ματιά στο αεροπλάνο
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγώ θα πάω Νέα Υόρκη σε ένα μήνα και θα ήθελα να με κατατοπίσετε λίγο αν γίνεται...Κατ'αρχάς για να το πάρουμε από την αρχή έχω ακούσει ότι το city pass δεν πολυσυμφέρει τελικά..Γνωρίζει κανείς να μου πει?Επιπλέον σε διάφορα μουσεία έχω ακούσει ότι μπορεί αντί για είσοδο να κάνεις ένα donnation ακόμα και 1$ και να μη χρειάζεται να πληρώσεις τόσα χρήματα για είσοδο...Μέρη για φαί οικονομικά έχετε να προτείνετε?Έχω ακούσει ότι στην china town είναι καλά και ότι στο Manhattan υπάρχουν μαγαζιά με refill..Ισχύει?Επίσης ήθελα να ρωτήσω για το woodbury ότι έχει αρκετα οικονικές τιμές γιατί μου έχουν πει οτι είναι αρκετα πιο φθηνά τα πολύ ακριβά ρούχα αλλά και πάλι είναι ακριβά..Δε μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή..Αν ξέρετε κάτι παραπάνω ενημρώστε please..!!
Να ξερεις οτι οντως αυτο ισχυει με ορισμενα μουσεια .Για παραδειγμα στο Μουσειο Φυσικης Ιστοριας δωσαμε καποια μικρη συνεισφορα.Βεβαια προσοχη !αν δεν τους το αναφερεις εσυ απο μονος σου ..δεν λενε τιποτα.
Και το μουσειο Μοντερνας τεχνης εχει δωρεαν εισοδο τα απογευματα της Πεμπτης η Παρασκευης ...δεν καλοθυμαμαι.Ειχε αρκετη ουρα βεβαια αλλα προχωρουσε πολυ γρηγορα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κατι που οπωσδηποτε δεν πρεπει να χασεις ειναι μια βραδυνη κρουαζιερα με καραβακι.Η εικονα του φωτισμενου skyline ειναι απλα μαγευτικη.
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Εγώ θα πάω Νέα Υόρκη σε ένα μήνα και θα ήθελα να με κατατοπίσετε λίγο αν γίνεται...Κατ'αρχάς για να το πάρουμε από την αρχή έχω ακούσει ότι το city pass δεν πολυσυμφέρει τελικά..Γνωρίζει κανείς να μου πει?Επιπλέον σε διάφορα μουσεία έχω ακούσει ότι μπορεί αντί για είσοδο να κάνεις ένα donnation ακόμα και 1$ και να μη χρειάζεται να πληρώσεις τόσα χρήματα για είσοδο...Μέρη για φαί οικονομικά έχετε να προτείνετε?Έχω ακούσει ότι στην china town είναι καλά και ότι στο Manhattan υπάρχουν μαγαζιά με refill..Ισχύει?Επίσης ήθελα να ρωτήσω για το woodbury ότι έχει αρκετα οικονικές τιμές γιατί μου έχουν πει οτι είναι αρκετα πιο φθηνά τα πολύ ακριβά ρούχα αλλά και πάλι είναι ακριβά..Δε μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή..Αν ξέρετε κάτι παραπάνω ενημρώστε please..!!
Ένας συνάδελφος γύρισε πριν 1 εβδομάδα από NYC και με κατατόπισε μιας και μου μένουν κάπου 38 ημέρες για να πάω και εγώ. Εκτός από το woodbury's μου είπε για ένα πολύ καλό μαγαζί μέσα στο manhattan το century 21 και με συμβούλεψε (μιας και ανοίγει 7:45-!-) ένα πρωινό να πάρω μάτι τι θέλω για καμμιά ωρίτσα και μια άλλη να πάω πρωί πρωί για ψώνια. Μου είπε ότι γενικά σε μαγαζιά με καλές τιμές μέσα στο manhattan καλό είναι να ξέρεις τα νούμερά σου γιατί είχε μεγάλες ουρές στα δοκιμαστήρια (εκτός εάν πάρεις μόνο μπλουζάκια ή μπουφάν!).

Σημείωση για όλους: το city pass δεν μου ήρθε ποτέ (κάποιος ελληναράς θα το κράτησε μόλις μπήκε ελλάδα) και μου πρότειναν να μου το αφήσουν στο ξενοδοχείο την ημέρα που θα φτάσω (α ρε αθάνατη ελλάδα!!!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom