Απαραίτητα έγγραφα για ταξίδι με παιδί

Milena909

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα, θέλω να ταξιδέψω με τον νεογέννητο γιο μου από Γερμανία Ελλάδα, μπορεί να μου πει κάποιος τι χαρτιά χρειάζονται για το μωρό? Χρειάζεται διαβατήριο?
Ρε παιδιά στην Ryanair λέει ότι απο Γερμανία για να φύγω το παιδί δεν χρειάζεται διαβατήριο μόνο κάποιο αποδεικτικό ότι είμαι μητέρα του και την βεβαίωση του συζύγου μου.Για να γυρίσω όμως απο Ελλάδα Γερμανία το παιδί χρειάζεται διαβατήριο,δηλαδή αν το παιδί δεν εχει υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουνε να φύγω? Και κάτι ακόμα,βγάζουνε σε τόσο μικρή ηλικία διαβατήριο το μωρό είναι 1.5 μηνών
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ρε παιδιά στην Ryanair λέει ότι απο Γερμανία για να φύγω το παιδί δεν χρειάζεται διαβατήριο μόνο κάποιο αποδεικτικό ότι είμαι μητέρα του και την βεβαίωση του συζύγου μου.Για να γυρίσω όμως απο Ελλάδα Γερμανία το παιδί χρειάζεται διαβατήριο,δηλαδή αν το παιδί εχει δεν θα με αφήσουνε να φύγω? Και κάτι ακόμα,βγάζουνε σε τόσο μικρή ηλικία διαβατήριο το μωρό είναι 1.5 μηνών
Διαβατήριο βγάζεις σε όποια ηλικία θέλεις, δεν υπάρχει περιορισμός. Θα είναι με ισχύ για τρία χρόνια. Εμείς του το βγάλαμε όταν ήταν 10 ημερών, ο φωτογράφος ξέρει τον τρόπο. :)
Για το άλλο που ανέφερες, δε γνωρίζω. Από την αρχή βγάλαμε το διαβατήριο, έτσι κι αλλιώς θα το χρειαζόταν. Αλλά νομίζω πλέον όλα τα μωρά υποχρεωτικά ταξιδευουν με διαβατήριο, αν θυμάμαι καλά.
 

Milena909

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Διαβατήριο βγάζεις σε όποια ηλικία θέλεις, δεν υπάρχει περιορισμός. Θα είναι με ισχύ για τρία χρόνια. Εμείς του το βγάλαμε όταν ήταν 10 ημερών, ο φωτογράφος ξέρει τον τρόπο. :)
Για το άλλο που ανέφερες, δε γνωρίζω. Από την αρχή βγάλαμε το διαβατήριο, έτσι κι αλλιώς θα το χρειαζόταν. Αλλά νομίζω πλέον όλα τα μωρά υποχρεωτικά ταξιδευουν με διαβατήριο, αν θυμάμαι καλά.
Καλώς ευχαριστώ και πάλι :)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ρε παιδιά στην Ryanair λέει ότι απο Γερμανία για να φύγω το παιδί δεν χρειάζεται διαβατήριο μόνο κάποιο αποδεικτικό ότι είμαι μητέρα του και την βεβαίωση του συζύγου μου.Για να γυρίσω όμως απο Ελλάδα Γερμανία το παιδί χρειάζεται διαβατήριο,δηλαδή αν το παιδί δεν εχει υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουνε να φύγω? Και κάτι ακόμα,βγάζουνε σε τόσο μικρή ηλικία διαβατήριο το μωρό είναι 1.5 μηνών
Που το λεει αυτο? Μου φαίνεται πολυ περιεργο. Και πως θα ελεγξει ο υπαλληλος οτι το παιδι που αναγραφει το χαρτι ειναι το ιδιο με αυτο που εχεις μαζι σου διχως φωτογραφια? Χρειάζεσαι διαβατήριο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Έτσι και αλλιώς μπορεί κανείς άλλος πέρα από τους γονείς του μωρού να το ξεχωρίσουν από τα υπόλοιπα;
Πήγαινε σε ένα μαιευτήριο εκεί που τα έχουν στην βιτρίνα μέσα στα τάπερ. Όλα ίδια είναι.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Έτσι και αλλιώς μπορεί κανείς άλλος πέρα από τους γονείς του μωρού να το ξεχωρίσουν από τα υπόλοιπα;
Πήγαινε σε ένα μαιευτήριο εκεί που τα έχουν στην βιτρίνα μέσα στα τάπερ. Όλα ίδια είναι.
Το παιρνω για αστειο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom