Απαραίτητα έγγραφα για ταξίδι με παιδί

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γνωρίζει κάποιος τι ισχυει σήμερα για τα ακτοπλοϊκά ταξιδια με παιδια κάτω των 12 ετών εντός Ελλάδας?Χρειάζεται να έχουν κάνει self-test και να έχουμε μαζί την δηλωση πριν την επιβίβαση στο πλοίο?Η απαλλάσσονται της υποχρέωσης διενέργειας τεστ, όπως και κατά την είσοδο στη χώρα με αεροπλάνο η άλλο μεσο?
Τα στοιχεία των ανηλίκων συμπληρώνονται στην δήλωση του γονέα. Εκεί δεν υπάρχει ξεχωριστή αναγραφή για τεστ του παιδιού, μόνο του κηδεμόνα που συμπληρώνει την δήλωση.
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.031
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Τα στοιχεία των ανηλίκων συμπληρώνονται στην δήλωση του γονέα. Εκεί δεν υπάρχει ξεχωριστή αναγραφή για τεστ του παιδιού, μόνο του κηδεμόνα που συμπληρώνει την δήλωση.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Μιλάς για την δήλωση υγείας,σωστά?Ωραία,αυτήν θα την συμπληρώσω και για τα παιδιά στο ίδιο έντυπο με το δικό μου.Αλλα υπάρχει υποχρέωση διενέργειας self-test για τα παιδιά και δήλωση του αποτελέσματος σε ξεχωριστό έντυπο?Η επειδή είναι κάτω των 12 απαλλάσσονται?
Εγώ θα έχω βεβαίωση νόσησης.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Μιλάς για την δήλωση υγείας,σωστά?Ωραία,αυτήν θα την συμπληρώσω και για τα παιδιά στο ίδιο έντυπο με το δικό μου.Αλλα υπάρχει υποχρέωση διενέργειας self-test για τα παιδιά και δήλωση του αποτελέσματος σε ξεχωριστό έντυπο?Η επειδή είναι κάτω των 12 απαλλάσσονται?
Εγώ θα έχω βεβαίωση νόσησης.
ΝΑι για την δήλωση υγείας. Νομίζω πως απαλάσσονται, παντως εμένα σε 2 πλοία ουτε καν για μένα δεν ζήτησαν το αποτέλεσμα του selt test, μόνο την δήλωση υγείας
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα σε όλους. Λίγο τα φώτα σας.... Παιδιά 10 ετών μπορούν να ταξιδέψουν Ιταλία με κάποιο χαρτί ταυτοπροσωπιας ή είναι υποχρεωτικό το διαβατήριο;
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Γενικά, τα παιδιά που ταξιδεύουν στο εξωτερικό χρειάζεται να διαθέτουν το δικό τους διαβατήριο ή ταυτότητα (για πτήσεις Ε.Ε. ή Σένγκεν). Για πτήσεις εσωτερικού, το παιδί σας μπορεί να ταξιδέψει με διαβατήριο, ταυτότητα (αν είναι πάνω από 12 ετών) ή βιβλιάριο υγείας ή πιστοποιητικό γεννήσεως.

Οκ. Νομίζω το βρήκα. Ευχαριστώ πολύ όλους
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπερα σε ολους και καλά ταξιδια τελικά μετα απο τοσα χρόνια ,τοσες πτήσεις και εμπειρίες χρειάζεται μετάφραση της υπεύθυνης δήλωσης? Στο gov.gr αναφέρει απλώς υπεύθυνη δήλωση χωρις καμία αναφορά για μετάφραση. Εχει κάποιος εμπειρία ..... κάναμε την υπεύθυνη δηλωση στην αστυνομία. Οταν θα βγαινω απο Ελλαδα οκ ολοι καταλαβαινουν ελληνικά και φαντάζομαι εκεί ειναι το θέμα να βγαλεις εναν ανήλικο απο τη χωρα διαμονής οχι να τον επιστρέψεις πίσω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλησπερα σε ολους και καλά ταξιδια τελικά μετα απο τοσα χρόνια ,τοσες πτήσεις και εμπειρίες χρειάζεται μετάφραση της υπεύθυνης δήλωσης? Στο gov.gr αναφέρει απλώς υπεύθυνη δήλωση χωρις καμία αναφορά για μετάφραση. Εχει κάποιος εμπειρία ..... κάναμε την υπεύθυνη δηλωση στην αστυνομία. Οταν θα βγαινω απο Ελλαδα οκ ολοι καταλαβαινουν ελληνικά και φαντάζομαι εκεί ειναι το θέμα να βγαλεις εναν ανήλικο απο τη χωρα διαμονής οχι να τον επιστρέψεις πίσω
Σου επικυρωσε δηλωση η αστυνομια?
Απο αρχες Ιουνη εχει καταργηθει αυτο, μονο μεσω gov ηλεκτρονικη δηλωση.
Μεταφραση οχι, η ταυτοτητα η το διαβατηριο αναφερουν τα στοιχεια των γονιων και διασταυρωνεται.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Σου επικυρωσε δηλωση η αστυνομια?
Απο αρχες Ιουνη εχει καταργηθει αυτο, μονο μεσω gov ηλεκτρονικη δηλωση.
Μεταφραση οχι, η ταυτοτητα η το διαβατηριο αναφερουν τα στοιχεια των γονιων και διασταυρωνεται.
Τι εννοείς για πες λίγες λεπτομέρειες παραπάνω.... Μπαίνω gov. gr (οι γονείς προφανώς) και υπάρχει εκεί έτοιμο έγγραφο?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Τι εννοείς για πες λίγες λεπτομέρειες παραπάνω.... Μπαίνω gov. gr (οι γονείς προφανώς) και υπάρχει εκεί έτοιμο έγγραφο?
Yπαρχει η γνωστη μας δηλωση, συμπληρωνεις ο,τι θες, παιρνει ηλεκτρονικη υπογραφη και μπορει να διαβαστει ηλεκτρονικα, ουτε καν την εκτυπωνεις. Η αστυνομια δεν επικυρωνει πια.

Έκδοση υπεύθυνης δήλωσης - Gov.gr (www.gov.gr)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Yπαρχει η γνωστη μας δηλωση, συμπληρωνεις ο,τι θες, παιρνει ηλεκτρονικη υπογραφη και μπορει να διαβαστει ηλεκτρονικα, ουτε καν την εκτυπωνεις. Η αστυνομια δεν επικυρωνει πια.

Έκδοση υπεύθυνης δήλωσης - Gov.gr (www.gov.gr)
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
Μηπως ξερεις σε ποιον απευθύνεται το εγγραφο ? Ειναι το τελευταιο βήμα
* Μπηκα τωρα και το βλεπω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
Μηπως ξερεις σε ποιον απευθύνεται το εγγραφο ? Ειναι το τελευταιο βήμα
* Μπηκα τωρα και το βλεπω
Βαλε ελληνικη αστυνομια, ο,τι και να βαλεις δεν εχει σημασια. Δεν το ζητανε, προληπτικα το βγαζουμε και αν το δουν θα κοιταξουν τα στοιχεια του υπογραφοντος και τη χωρα που λεει.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Μια ερώτηση έχω σκοπό να ταξιδέψω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Αγγλία με την ανιψιά μου η οποία είναι ανήλικη. Θα έχω εννοείται υπεύθυνη δήλωση και από τους δύο γονείς από εδώ για τι ταξίδι. Θα χρειαστώ κάποιο έγγραφο για το ταξίδι για τις εκεί αρχές ή για την επιστροφή? Γνωρίζει κάποιος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom