Απαραδεκτος Αστυνομικος στην Φρανκφουρτη!

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Eγω αντιθετως καποιες γερμανιδες τις συμπαθω,αλλα ουτε και εγω το κανω
θεμα :)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν πρέπει επίσης να παραλείπουμε ότι την Ελλάδα την κάνουν ΚΑΙ οι Έλληνες.Δηλαδή όταν έρχεται εδώ,που συμπαθεί ως χώρα,δεν συναναστρέφεται με ντουβάρια και πέτρες φαντάζομαι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν είμαι και τόσο σίγουρη: μπορεί να μπαίνει σε αυτά τα all inclusive με προσωπικό από όλη την ανατολική Ευρώπη και animateur από τα μέρη του που θα τραγουδά yoddle. Να αράζει στην παραλία και στη θάλασσα και στην πισινα όλη μερα, να χρησιμοποιεί τα γήπεδα του ξενοδοχείου και μετά από δυο εβδομάδες που θα γυρίσει σπίτι του, τους μόνους έλληνες που θα έχει συναντήσει θα είναι τους υπαλλήλους στο αεροδρόμιο!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν είμαι και τόσο σίγουρη: μπορεί να μπαίνει σε αυτά τα all inclusive με προσωπικό από όλη την ανατολική Ευρώπη και animateur από τα μέρη του που θα τραγουδά yoddle. Να αράζει στην παραλία και στη θάλασσα και στην πισινα όλη μερα, να χρησιμοποιεί τα γήπεδα του ξενοδοχείου και μετά από δυο εβδομάδες που θα γυρίσει σπίτι του, τους μόνους έλληνες που θα έχει συναντήσει θα είναι τους υπαλλήλους στο αεροδρόμιο!
Τότε πως ακριβώς "του αρέσει η Ελλάδα";
Αυτό μπορεί να το κάνει σε οποιοδήποτε μέρος του πλανήτη και να αποκομίσει ακριβώς την ίδια εμπειρία.

Δεν περιμένω απάντηση.Την βλακεία του συγκεκριμένου Γερμανού αναλύουμε απλώς.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Δεν περιμένω απάντηση.Την βλακεία του συγκεκριμένου Γερμανού αναλύουμε απλώς.
Μπορεί να μην ήταν Γερμανός! Δεν έκατσα μετά να πιάσω περαιτέρω κουβέντα, γιατί εκνευρίστηκα..Κομπλεξάρας.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Άντε να το γράψω εδώ μιας και ξανακινείται το τόπικ. Πριν ένα μήνα ήμουν σε συνέδριο για τον τουρισμό στις Βρυξέλλες. Ενώ κάθομαι στο καφέ, με προσεγγίζει ένας που έδειχνε να είναι κάτι σε Γερμανός/Ολλανδός/Αυστριακός. Βλέποντας το badge μου, με ρωτάει: "Από Ελλάδα βλέπω. Έχετε ακόμα λεφτά για να'ρχεστε και σε συνέδρια;". Χαμογελάω λίγο ανόητα και ψιθυρίζω κάτι του στυλ "Ναι ναι, είδατε, προσπαθούμε κι εμείς". Και αρχίζει ένα απίστευτο λογύδριο το οποίο σε περίληψη έλεγε ότι αυτός συμπαθεί την Ελλάδα αλλά όχι τους Έλληνες, και ότι τα κάναμε χάλια εδώ πέρα και τι μας έχει πιάσει και κάνουμε φασαρίες άραγε, αυτός έχεται κάθε χρόνο στην Ελλάδα για sailing αλλά φροντίζει να'ρχεται μόνο Σάββατα που είναι οι μόνες μέρες που δεν απεργούν οι τεμπέληδες Έλληνες :D

Κοιτώντας τον, μόνο οίκτο μπορούσα να νιώσω για το πρόσωπό του, για έναν επαγγελματία του τουρισμού ο οποίος δεν κατάφερε μέσω δουλειάς ή ταξιδιών να ξεπεράσει τις προκαταλείψεις του. Κι αν έχουν ψήγματα αλήθειας τα όσα έλεγε, νομίζω ότι είναι ώρα να κοιτάξει ο κάθε ένας τα δικά του ράμματα στη γούνα του. ΑΡΚΕΙ εμείς από πλευράς μας να προσπαθούμε παράλληλα να βελτιώνουμε τα όσα κακώς κείμενα αφορούν σε εμάς.
Ακρως εκνευριστικη η συμπεριφορα του ,βαλιτσα.
Εγω θα του ελεγα :" Ειστε αγενης κυριε μου."
και τιποτε αλλο!
Ουτε καν δηλ θα του εδινα τη χαρα να συνεχισει το λογιδριο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Ακρως εκνευριστικη η συμπεριφορα του ,βαλιτσα.
Εγω θα του ελεγα :" Ειστε αγενης κυριε μου."
και τιποτε αλλο!
Ουτε καν δηλ θα του εδινα τη χαρα να συνεχισει το λογιδριο.
Έχεις δίκιο Κλεό μου, αλλά αφενός ήμουν εκεί σε επαγγελματική επίσκεψη - οπότε δε ρίσκαρα να βριστώ με κάποιον που ενδέχεται να έβρισκα μπροστά μου μετά - αφετέρου όλα τα σχόλια τα έκανε με ειρωνικό μειδίαμα οπότε δε μπορούσα να κρίνω αν ήταν γενικά κάφρος ή απλώς μ&^&*ας. Μάλλον το δεύτερο πάντως :xmas_biggrin:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Ειναι απλα ο φοβος του να μπλεξεις σε περιπετειες. Αν π.χ. ειχες εσυ (ή εγω ή καποιος) μαγαζι και ερχοταν πριν λιγα χρονια πελατης να πληρωσει με πιστωτικη καρτα απο Τραπεζα της Αργεντινης φανταζομαι θα υπηρχε καποιος προβληματισμος για τη καρτα. Γιατι θα αναρωτιοουν αν θα υπηρχε αυτη η Τραπεζα της επομενη ημερα, και ακομη και αν ηταν εγγυημενη η συναλλαγη απο π.χ. τη VISA (δεν ξερω αν ειναι) θα υπηρχε ολοκληρη διαδικασια για να παρεις τα χρηματα σου. Οποτε γι αυτο και αυτη η συμπεριφορα προς την Ελλαδα.

Δυστυχως ειμαστε πλεον το #1 ρισκο στις οικονομικες συναλλαγες.
σιγουρα. Αλλα δεν μιλαμε για επιταγες
Μια καρτα πιστωτικη με το που ερχεται εγκριση απο το μηχανημα τα λεφτα δεν πανε κατευθειαν στον λογ/μο του κυριο (καταστημα κλπ)
Απο εκει και επειτα εχω να κανω εγω και η τραπεζα....
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Xωρις να ειμαι σιγουρη, νομιζω οτι καταχωρειται η συναλλαγη αλλα η μεταφορα χρηματων δεν γινεται αυτοματα, μποει να γινει την επομενη η σε δυο μερες. Αν αυτος υποψιαζεται οτι σε δυο μερες μπορει η τραπεζα να εχει βαρεσει διαλυση, εχει μια επιφυλαξη. Παρ'ολα αυτα προσωπικα το θεωρω τουλαχιστον γελιο να σου αρνηθουν συναλλαγη με αυτο το επιχειρημα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
απο οτι εχω δει στο e-banking με το που περασει η καρτα το πιστωτικο οριο αυτοματως μειωνεται για πχ 30 ευρω
μετα απο 1-2 μερες φαινεται τι σοι αγορα ηταν.
σε ποια φαση ομως τα λεφτα τα παιρνει ο πωλητης; πρεπει να φανει σαν πχ αγορα στο ταδε μαγαζι κλπ
τελος παντων...ασχετο με το θεμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom