Απαραδεκτος Αστυνομικος στην Φρανκφουρτη!

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
θα ειχαμε φτιαξει μια επιτροπη να ελεγξει το προβλημα :roll:
Η οποία μετά από 5-6 μήνες θα έβγαζε ένα πόρισμα ότι ποτέ δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
να ρωτ. κατι ολιγον ασχετο ολιγον σχετικο

γιατι ενα καταστημα του εξωτερικου να μην δεχτει την VISA πχ της ALPHA BANK (τυχαιο το ονομα)

δεν ειναι εγγυητικη ή επιταγη ή καρτα pre-paid , MAESTRO, DEBIT ή κατι αλλο
ειναι πιστωτικη καρτα VISA
με το που περναει η καρτα στο μηχανημα αμεσως το καταστημα δεν παιρνει τα λεφτα του;;;
απο εκει και επειτα ολα ειναι θεμα μεταξυ εμενα και ALPHA BANK
το καταστημα στην Χ,Ψ χωρα δεν εχει σχεση αλλο πλεον.

Και επιση η καθε τραπεζα δεν εχει μια ας πουμε συμβαση με την VISA, Am.Express, MASTERCARD Κλπ;;;

αν διακοψει η Am.Express με την ALPHA BANK, αυτοματως και η καρτα ειναι ακυρη και δεν θα την δεχεται το μηχανημα.

Εκτος αν αυτοι που το κανουν ειναι ολιγον τι ασχετοι
(ή εγω δεν ξερω πως ειναι η διαδιακσια)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Και γω νόμιζα, επειδή ανοίχθηκε το τόπικ πάλι, ότι ο συγκεκριμένος αστυνομικός έκανε πάλι τα ίδια και ετοιμαζόμουν να του ρίξω μπάτσο "διαδικτυακό"....:xmas_mrgreen:
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Αναφορικά με το ότι είμαστε -ως χώρα και λαός- στο επίκεντρο της επικαιρότητας, καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία από πρόσφατο ταξίδι σε Νεπάλ και Τουρκία.
Κατά τη διάρκεια και των δύο ταξιδιών γνώρισα κόσμο από τις 5 ηπείρους της υφηλίου. Αναλυτικά ήταν, 4 Νεπαλέζοι, 2 Νεοζηλανδοί, 7 αμερικάνοι, 1 ρωσίδα, 1 γερμανός, 1 νοτιοαφρικανή , 1 Σκοπιανή και 5 τούρκοι, οι οποίοι μέσα από κουβέντα που άνοιξαν για την κατασταση της Ελλάδας έδειξαν τον οίκτο τους. Και όλα αυτά σε διάστημα 30 ημερών!
Λυπηρό
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Εκτος αν αυτοι που το κανουν ειναι ολιγον τι ασχετοι
(ή εγω δεν ξερω πως ειναι η διαδιακσια)
Ειναι απλα ο φοβος του να μπλεξεις σε περιπετειες. Αν π.χ. ειχες εσυ (ή εγω ή καποιος) μαγαζι και ερχοταν πριν λιγα χρονια πελατης να πληρωσει με πιστωτικη καρτα απο Τραπεζα της Αργεντινης φανταζομαι θα υπηρχε καποιος προβληματισμος για τη καρτα. Γιατι θα αναρωτιοουν αν θα υπηρχε αυτη η Τραπεζα της επομενη ημερα, και ακομη και αν ηταν εγγυημενη η συναλλαγη απο π.χ. τη VISA (δεν ξερω αν ειναι) θα υπηρχε ολοκληρη διαδικασια για να παρεις τα χρηματα σου. Οποτε γι αυτο και αυτη η συμπεριφορα προς την Ελλαδα.

Δυστυχως ειμαστε πλεον το #1 ρισκο στις οικονομικες συναλλαγες.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ειναι απλα ο φοβος του να μπλεξεις σε περιπετειες. Αν π.χ. ειχες εσυ (ή εγω ή καποιος) μαγαζι και ερχοταν πριν λιγα χρονια πελατης να πληρωσει με πιστωτικη καρτα απο Τραπεζα της Αργεντινης φανταζομαι θα υπηρχε καποιος προβληματισμος για τη καρτα. Γιατι θα αναρωτιοουν αν θα υπηρχε αυτη η Τραπεζα της επομενη ημερα, και ακομη και αν ηταν εγγυημενη η συναλλαγη απο π.χ. τη VISA (δεν ξερω αν ειναι) θα υπηρχε ολοκληρη διαδικασια για να παρεις τα χρηματα σου. Οποτε γι αυτο και αυτη η συμπεριφορα προς την Ελλαδα.

Δυστυχως ειμαστε πλεον το #1 ρισκο στις οικονομικες συναλλαγες.
Αυτά είναι βλακείες, η Visa, master, american θα είχαν αποσύρει την εμπιστοσύνη τους, αν υπήρχε πρόβλημα, πολύ πριν το μάθεις εσύ και εγώ.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Άντε να το γράψω εδώ μιας και ξανακινείται το τόπικ. Πριν ένα μήνα ήμουν σε συνέδριο για τον τουρισμό στις Βρυξέλλες. Ενώ κάθομαι στο καφέ, με προσεγγίζει ένας που έδειχνε να είναι κάτι σε Γερμανός/Ολλανδός/Αυστριακός. Βλέποντας το badge μου, με ρωτάει: "Από Ελλάδα βλέπω. Έχετε ακόμα λεφτά για να'ρχεστε και σε συνέδρια;". Χαμογελάω λίγο ανόητα και ψιθυρίζω κάτι του στυλ "Ναι ναι, είδατε, προσπαθούμε κι εμείς". Και αρχίζει ένα απίστευτο λογύδριο το οποίο σε περίληψη έλεγε ότι αυτός συμπαθεί την Ελλάδα αλλά όχι τους Έλληνες, και ότι τα κάναμε χάλια εδώ πέρα και τι μας έχει πιάσει και κάνουμε φασαρίες άραγε, αυτός έχεται κάθε χρόνο στην Ελλάδα για sailing αλλά φροντίζει να'ρχεται μόνο Σάββατα που είναι οι μόνες μέρες που δεν απεργούν οι τεμπέληδες Έλληνες :D

Κοιτώντας τον, μόνο οίκτο μπορούσα να νιώσω για το πρόσωπό του, για έναν επαγγελματία του τουρισμού ο οποίος δεν κατάφερε μέσω δουλειάς ή ταξιδιών να ξεπεράσει τις προκαταλείψεις του. Κι αν έχουν ψήγματα αλήθειας τα όσα έλεγε, νομίζω ότι είναι ώρα να κοιτάξει ο κάθε ένας τα δικά του ράμματα στη γούνα του. ΑΡΚΕΙ εμείς από πλευράς μας να προσπαθούμε παράλληλα να βελτιώνουμε τα όσα κακώς κείμενα αφορούν σε εμάς.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Περαστικά του ...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και αρχίζει ένα απίστευτο λογύδριο το οποίο σε περίληψη έλεγε ότι αυτός συμπαθεί την Ελλάδα αλλά όχι τους Έλληνες, .
Ούτε εγώ συμπαθώ όλους τους Έλληνες και ούτε κι όλους τους Γερμανούς, ούτε κι όλους τους Γάλλους κλπ, αλλά δεν το κάνω και θέμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom