Απαραδεκτος Αστυνομικος στην Φρανκφουρτη!

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
εμενα παντως ετσι μου φανηκε... το οτι το εκαναν ολο αυτο επειδη ειδαν οτι ειμαι ελληνας.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εντάξει ρε παιδιά κι εγώ τον Αύγουστο ήμουνα Μαρόκο, περνάω από ένα μαγαζί και αρχίζει ο τύπος Espagnol, Italiano, Portuguese, Brazil??? No,no,no εγώ και στο τέλος μου λέει τι είσαι? και με το που λέω Greek μου λέει Sorry you can go, no money, no honey....Πέθανα στα γέλια και δε θίχτηκα καθόλου!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Διαβατηριο ελληνικο δεν εχω. Ταυτοτητα εχω.

Στα κομπιουτερ μεσα δεν γραφονται ολα απο την στιγμη που βαζουν το ονομα μου? και στο οτι οι ελληνες αστυνομικοι ή αμερικανοι δεν μου εχουν πει τιποτα παρομοιο πως το κρινεις?

Τον αμερικανό δεν τον ενδιαφέρει να σου πει κάτι γιατί μπαίνεις στη χώρα του με αμερικάνικο διαβατήριο και υπηκοότητα και σε ελέγχει μόνο για αυτή τη νομιμότητα.

Ο Έλληνας αν βλέπει μόνο το αμερικάνικο διαβατήριο και τίποτε άλλο σχετικά με την ελληνική υπηκοότητά σου, αν η παραμονή σου στην Ελλάδα δεν έχει ξεπεράσει τις 90 ημέρες δε χρειάζεται να σου πει κάτι. Αν η παραμονή σου τις έχει ξεπεράσει, τότε θα πρέπει να αναζητήσει τις έξτρα διαδικασίες.
Αν δεν το κάνει, απλά δεν κάνει σωστά τη δουλειά του.
Προφανώς βέβαια, όταν θα αποδειχθεί ότι έχεις και ελληνική υπηκοότητα το θέμα λήγει εκεί και δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Και όπως σου είπα και πριν, ο Γερμανός βλέπει μόνο έναν αμερικανό πολίτη, τον οποίο ελέγχει για τη νόμιμη παραμονή του ή όχι στην ΕΕ.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Πάντως φίλη μου που ταξίδεψε πριν 15 μέρες στη Γερμανία, μου είπε ότι το τι άκουσε από τους Γερμανούς για τους Έλληνες δεν λέγεται..Και ορισμένα ειρωνικά σχόλια είχαν αποδέκτη την ίδια..Προφανώς, όπως τόνισαν και ορισμένοι πιο πάνω, ίσως δυστυχώς αυτά τα περιστατικά θα αυξηθούν..Και εννοείται ότι τέτοια σχόλια γίνονταν πάντα από κάποιους κακοπροαίρετους προς άλλους λαούς (δηλαδή δεν είναι ότι φταίνε αποκλειστικά οι Γερμανοί), αλλά είναι άσχημο όταν πας ως τουρίστας κάπου να ακούς και τέτοια..
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Επίσης στο Μαρόκο γνωρίζω κάποιους Γερμανούς και μας λένε είστε οι πρώτοι Έλληνες που συναντάμε και όταν τους είπα οτι δεν θα έπρεπε να αναρωτούνται το λόγο μιας και οι ίδιοι γνωρίζουν πολύ καλά το γιατί χαμογέλασαν συγκαταβατικά και με ύφος καθόλου ειρωνικό αλλά το αντίθετο και ήταν φραγκάτοι και μεγάλοι σε ηλικία όχι τίποτα πιτσιρίκια, οπότε να μη γενικεύουμε λαούς και συμπεριφορές υπάρχουν και εριστικοί γερμανοί και συζητήσιμοι όπως σε κάθε λαό άλλωστε...
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Τον αμερικανό δεν τον ενδιαφέρει να σου πει κάτι γιατί μπαίνεις στη χώρα του με αμερικάνικο διαβατήριο και υπηκοότητα και σε ελέγχει μόνο για αυτή τη νομιμότητα.

Ο Έλληνας αν βλέπει μόνο το αμερικάνικο διαβατήριο και τίποτε άλλο σχετικά με την ελληνική υπηκοότητά σου, αν η παραμονή σου στην Ελλάδα δεν έχει ξεπεράσει τις 90 ημέρες δε χρειάζεται να σου πει κάτι. Αν η παραμονή σου τις έχει ξεπεράσει, τότε θα πρέπει να αναζητήσει τις έξτρα διαδικασίες.
Αν δεν το κάνει, απλά δεν κάνει σωστά τη δουλειά του.
Προφανώς βέβαια, όταν θα αποδειχθεί ότι έχεις και ελληνική υπηκοότητα το θέμα λήγει εκεί και δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Και όπως σου είπα και πριν, ο Γερμανός βλέπει μόνο έναν αμερικανό πολίτη, τον οποίο ελέγχει για τη νόμιμη παραμονή του ή όχι στην ΕΕ.
Οπως σου ειπα τον Γεναρη (μετα απο 8 μηνες διαμονης στην ελλαδα) πεταξα για ΗΠΑ...στο Ελ. Βενιζελος δεν μου ειπαν τιποτα κατα τον ελεγχο. Στην Αμερικη δεν θα μπορουσαν να μου πουν οτι δεν μπορω να μεινω πανω απο 90 μερες σε Europian Union?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οπως σου ειπα τον Γεναρη (μετα απο 8 μηνες διαμονης στην ελλαδα) πεταξα για ΗΠΑ...στο Ελ. Βενιζελος δεν μου ειπαν τιποτα κατα τον ελεγχο. Στην Αμερικη δεν θα μπορουσαν να μου πουν οτι δεν μπορω να μεινω πανω απο 90 μερες σε Europian Union?
Νομίζω ότι εξήγησα ήδη με σαφήνεια την άποψή μου.

Μπαίνοντας στην Αμερική σε ελέγχουν για το αν μπορείς να μπεις και όχι για το αν ήσουν ή όχι πάνω από 90 ημέρες στην ΕΕ.

Στο Ελ. Βενιζέλος όφειλαν να σε ελέγξουν. Αν δεν το έκαναν, τότε κακώς έπραξαν. Αν κατά τον έλεγχο είχαν διαπιστώσει ότι έχεις και ελληνική υποκοότητα, τότε ορθώς δεν σου είπαν τίποτα για την επιπλέον παραμονή σου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ο ροδίτης περιέγραψε ένα απλό κακόγουστο συμβάν που θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα και παντού (εμένα μου συνέβησαν πολύ χειρότερα), αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί του απαντάτε σαν να είσαστε αντιπρόσωποι των εργαζομένων τελωνειακών?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Διαβατηριο ελληνικο δεν εχω. Ταυτοτητα εχω.
Mπορείς να επισκεφτείς τη Γερμανία και όλες τις χώρες της ΕΕ συν κάποιες ακόμα απλά με την ταυτότητά σου νέου τύπου.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ο ροδίτης περιέγραψε ένα απλό κακόγουστο συμβάν που θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα και παντού (εμένα μου συνέβησαν πολύ χειρότερα), αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί του απαντάτε σαν να είσαστε αντιπρόσωποι των εργαζομένων τελωνειακών?
Φίλε Borealis, το συμβάν μπορεί να ήταν δυσάρεστο.
Όμως, η απάντηση που πήρε ο φίλος Roditis από κάποιους από εμάς, δεν έχει να κάνει με την υπεράσπιση του τρόπου συμπεριφοράς του Γερμανού υπαλλήλου, αλλά με το αν ο υπάλληλος είχε δίκιο που του ανέφερε το θέμα της παραμονής των 90 ημερών.

Γιατί θεωρείς ότι αυτές οι απαντήσεις δεν είναι πρέπουσες?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οπως σου ειπα τον Γεναρη (μετα απο 8 μηνες διαμονης στην ελλαδα) πεταξα για ΗΠΑ...στο Ελ. Βενιζελος δεν μου ειπαν τιποτα κατα τον ελεγχο. Στην Αμερικη δεν θα μπορουσαν να μου πουν οτι δεν μπορω να μεινω πανω απο 90 μερες σε Europian Union?
Ενδεχομένως αν το επώνυμό σου είναι καταφανώς ελληνικό πχ κάτι σε Παπαδόπουλος, να θεώρησαν οτι ούτως ή άλλως είσαι ελληνικής καταγωγής οπότε και έχεις επιλέον δικαιώματα ως ομογενης και όχι ως αμερικάνος πολίτης. Αυτό είναι κάτι που οι γερμανοί τελωνειακοί δε μπορούν να το συνάγουν.
Το αμερικάνικο κράτος πάλι δεν έχει υποχρέωση να σε ενημερώσει για το πόσο μπορείς να μείνεις σε κάθε χωρα του κόσμου: άλλη διάρκεια παραμονής σου δίνει η ΕΕ άλλη, η Ρωσία, άλλη ο Καναδάς και άλλη η Αυστραλία. Ανάλογα με το ποιά χώρα θέλεις να επισκεφθείς πρέπει να ενημερώνεσαι από τα αντίστοιχα προξενεία. Δεν είναι υποχρέωση του αμερικανικού κράτους να σε ενημερώνει, όπως αντιστοίχως αν ταξιδέψει κανείς με ελληνικό διαβατήριο στην αμερική, δεν είναι υποχρεωση του ελληνικού κράτους να σε ενημερώσει για το τί ισχύει για την παραμονή σου στην ξένη αυτή χώρα. Υποχρεώση αυτού που ταξιδεύει είναι να μάθει σχετικά με τους κανονισμούς που ισχύουν στην χώρα που επιθυμεί να επισκεφθεί.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Φίλε Borealis, το συμβάν μπορεί να ήταν δυσάρεστο.
Όμως, η απάντηση που πήρε ο φίλος Roditis από κάποιους από εμάς, δεν έχει να κάνει με την υπεράσπιση του τρόπου συμπεριφοράς του Γερμανού υπαλλήλου, αλλά με το αν ο υπάλληλος είχε δίκιο που του ανέφερε το θέμα της παραμονής των 90 ημερών.

Γιατί θεωρείς ότι αυτές οι απαντήσεις δεν είναι πρέπουσες?
Γιατί πολυ απλά ο ροδίτης σαν κάτοχος του αμερικάνικου διαβατήριου μπορεί να συγκρίνει τις συμπεριφορές που είχε σε διάφορα αεροδρόμια και να καταλάβει πότε κάποιος απλώς θέλει να του την ''πει''.
Και στην τελευταία περίπτωση λες να περιμένει από εδώ να μάθει πόσους μήνες έχει δικαίωμα παραμονής στην Ένωση ένας αμερικάνος πολίτης?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom