Απαραδεκτος Αστυνομικος στην Φρανκφουρτη!

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.473
Μήπως ο Γερμανός Αστυνομικός είδε αυτό το δημοσίευμα και τα πήρε...ένα απόσπασμα
''Ένα αξιοσημείωτο ρεκόρ πέτυχε η Λάρισα, η αγροτική πόλη των 150.000 κατοίκων, αφού είναι εκείνη κι όχι το Λονδίνο ούτε η Νέα Υόρκη η απόλυτη πρωταθλήτρια σε ιδιοκτήτες Πόρσε Καγιέν''

ΥΓ Vario είσαι στην Κένυα η εννοείς ότι η Ελλάδα έγινε Κένυα η η γειτονιά σου...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
8.164
Μήπως ο Γερμανός Αστυνομικός είδε αυτό το δημοσίευμα και τα πήρε...ένα απόσπασμα
''Ένα αξιοσημείωτο ρεκόρ πέτυχε η Λάρισα, η αγροτική πόλη των 150.000 κατοίκων, αφού είναι εκείνη κι όχι το Λονδίνο ούτε η Νέα Υόρκη η απόλυτη πρωταθλήτρια σε ιδιοκτήτες Πόρσε Καγιέν''

ΥΓ Vario είσαι στην Κένυα η εννοείς ότι η Ελλάδα έγινε Κένυα η η γειτονιά σου...

Ήμουν τον Ιούνιο! Κι αφού έφτασαν να γελάνε μαζί μας και στην Κένυα... καλά τα καταφέραμε!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Δυστυχως ετσι ακριβως εχουμε γινει σε ολο τον κοσμο. Αλλα περα απο τα σχολια που δεν προκαλουνν κανενα ουσιαστικο προβλημα, υπαρχει και η περιπτωση (αν δεν αγοραστουν) οι Ελληνικες τραπεζες να χασουν την αξιοπιστια τους. Δηλαδη θα πηγαινουμε να πληρωσουμε με πιστωτικη που εκδοθηκε απο Ελληνικη τραπεζα και δεν θα τη δεχονται. Ηδη υπαρχουν περιπτωσεις σε εισαγωγεις οπου οι ξενοι προμηθευτες δεν δεχονται πιστωση καποιων μηνων και τα θελουν ολα τα χρηματα μπροστα! φανταζεστε βεβαια οτι αυτο αυξανει πολυ τη τιμη πωλησης στο τελικο προιον προς τον καταναλωτη.

Παντως για να μην κακολογουμε τους ξενους ας αναρωτηθουμε τι θα πιστευαμε και εμεις στη θεση τους. Ο μεσος ξενος πολιτης αισθανεται οτι δουλεει για να πληρωνει τη συνταξη και τα γλεντια των τεμπεληδων του Νοτου της Ευρωπης. Εμεις ξερουμε οτι αυτο δεν ισχυει αλλα οι ξενοι οχι.
Ας προσεχαμε...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πάντως οι φίλοι και συνάδελφοι από την Γερμανία μου στέλνουν μηνυματα γεμάτα ενοχές και φτάνω στο σημείο να τους παρηγορώ εγώ που έχουν την Μέρκελ!!!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Παιδιά, το κλίμα έχει αλλάξει σε μεγάλο βαθμό.... εδώ στην Κένυα :)shock:) όταν είπαμε σε κάποιον ότι είμαστε έλληνες λύθηκε στα γέλια και μας είπε να στείλουμε φιλιά στον george papandreou! :rolleyes:
Θα ηταν πρωταθλητης του κανο
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μηπως σε λιγους μηνες θα βγαλουν και ανεκδοτα με τους Ελληνες ?Αν δεν το εχουν ηδη κανει....:D
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.411
Likes
14.385
Δυστυχως ετσι ακριβως εχουμε γινει σε ολο τον κοσμο. Αλλα περα απο τα σχολια που δεν προκαλουνν κανενα ουσιαστικο προβλημα, υπαρχει και η περιπτωση (αν δεν αγοραστουν) οι Ελληνικες τραπεζες να χασουν την αξιοπιστια τους. Δηλαδη θα πηγαινουμε να πληρωσουμε με πιστωτικη που εκδοθηκε απο Ελληνικη τραπεζα και δεν θα τη δεχονται. Ηδη υπαρχουν περιπτωσεις σε εισαγωγεις οπου οι ξενοι προμηθευτες δεν δεχονται πιστωση καποιων μηνων και τα θελουν ολα τα χρηματα μπροστα! φανταζεστε βεβαια οτι αυτο αυξανει πολυ τη τιμη πωλησης στο τελικο προιον προς τον καταναλωτη.

Παντως για να μην κακολογουμε τους ξενους ας αναρωτηθουμε τι θα πιστευαμε και εμεις στη θεση τους. Ο μεσος ξενος πολιτης αισθανεται οτι δουλεει για να πληρωνει τη συνταξη και τα γλεντια των τεμπεληδων του Νοτου της Ευρωπης. Εμεις ξερουμε οτι αυτο δεν ισχυει αλλα οι ξενοι οχι.
Ας προσεχαμε...
Ετσι όπως τα λές.Οι πιστώσεις κόβονται μέρα με τη μέρα.Σε λίγο καιρό δεν θα δέχονται ούτε εγγυητικές επιστολές Ελληνικών Τραπεζών.Ηδη τις δέχονται με μεγάλη δυσκολία.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Καταρχην θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις εκτος ενος που ηταν ειρωνικος.

Το θεμα ειναι οτι ειμαι Ελληνας και γιαυτο δεν εχω ρωτησει κανενα προξενειο για το ποσο μπορω να μεινω σε Ευρωπαικη ζωνη. Και απλα ολο αυτο μου εκανε εντυπωση επειδη το συναντησα πρωτη φορα. Απ'οτι καταλαβα καλο θα ηταν να εχω και την ελληνικη ταυτοτητα μου μαζι οταν ταξιδευω. Παντως, ειχα την εντυπωσει οτι ολα αποθηκευονται στα κομπιουτερ μεσα και βλεπουν π.χ αν ο Παπαδοπουλος εχει και Ελληνικη υπηκοότητα αλλα και αμερικανικη.

Για να λεμε ομως και τα καλα... οι υπολοιπη υπαλληλοι του αεροδρομιου ηταν ευγενικοτατοι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Όχι! Στα κουμπιούτερ αποθηκεύονται μόνο οτι στοιχεία δίνεις εσύ: αν στο αμερικάνικο διαβατήριο που επέδειξες κατά την είσοδο δεν φαίνενται η ελληνική καταγωγή -που δε φαίνεται- δεν το ψάχνουν αυτομάτως (ακόμη τουλάχιστον). Εκτός πάλι και αν βρίσκεσαι σε τίποτε "περίεργες λίστες", οπότε τότε ψάχνουν να βρούν ακόμη και πότε πέρασες τις μαγουλάδες.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Καταλαβα τι λες, αλλα απο την στιγμη που ειμαστε φακελωμενοι ολοι λογικα πρεπει να ξερουν ο καθενας τι ειναι και απο που κραταει η σκουφια του. Αλλα και παλι.. αφου ειμαι Ελληνας πολιτης δεν θα επρεπε μεσα στα κομπιουτερ να γραφεται απο την στιγμη που βαζουν το ονομα μου? δεν ξερω παραξενα μου ακουγονται μερικα πραγματα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.928
Καταλαβα τι λες, αλλα απο την στιγμη που ειμαστε φακελωμενοι ολοι λογικα πρεπει να ξερουν ο καθενας τι ειναι και απο που κραταει η σκουφια του. Αλλα και παλι.. αφου ειμαι Ελληνας πολιτης δεν θα επρεπε μεσα στα κομπιουτερ να γραφεται απο την στιγμη που βαζουν το ονομα μου? δεν ξερω παραξενα μου ακουγονται μερικα πραγματα.
οχι βεβαια δεν θα επρεπε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πώς να ξέρουν οτι είσαι έλληνας πολίτης, αφού παρουσίαζεσαι με αμερικάνικο διαβατήριο; Σε θεωρούν ορθώς ως αμερικάνο πολίτη, που είσαι ούτως ή άλλως. Αν δεν τους προσκόμισες και ελληνικό ταξιδωτικό έγγραφο από πού να καταλάβουν οτι έχεις δύο υπηκόοτητες και ότι είσαι πολίτης δύο κρατών;
Ακόμη τόσο φακελωμένοι, εμείς οι κοινοί θνητοί δεν είμαστε! Μόνο αν τους ενδιαφέρεις πολύ, για ειδικούς λόγους, τότε μπαίνουν στον κόπο να σε φακελώσουν και εκεί ξέρουν και τι βρακί φοράς. Αν είσαι φιλήσυχος πολίτης, που δεν έχει ανακατευθεί πουθενά, δεν τους ενδιαφέρεις και δε μπαίνουν στον κόπο να σε ψάξουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.884
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom