Απαραδεκτος Αστυνομικος στην Φρανκφουρτη!

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Απαραδεκτος Αστυνομικος στην Φρανκφουρτη!

Ειχα μια ασχημη εμπειρια στις Φρανκφουρτης το αεροδρομιο κατα την διαρκεια του ελεγχου του Διαβατηριου μου... Ταξιδευα με την μανα μου η οποια εχει ελληνικο διαβατηριο, ενω εγω αμερικανικο. Τα δινουμε.... και περιμενουμε, και περιμενουμε, τοτε λεω στην μανα μου.. κατι δεν παει καλα. Ξαφνικα με μετρια αγγλικα ο αστυνομικος μου λεει "you cant stay more than 3 months in european union". Kοκκαλο εγω μια και αυτο το ακουω πρωτη φορα, απανταω "first time i heard this", τοτε πιανει λιγη συζητηση με τον συναδελφο του που ηταν διπλα.. και ελεγαν κατι για την Ελλαδα και γελουσαν (αυτο μου την εδωσε πιο πολυ). Και καπου εκει ολο το σκηνικο λήγει και πηγαμε προς την εξοδο μας για JFK. Tελικα οπου βρουν ελληνα τον εκδικουνται... δεν ειναι φημες. Εχω ξανακουσει τετοια περιστατικα.

Τελικα εγω δεν καταλαβα που ειναι η απαραδεκτη συμπεριφορα?
Στο οτι ανακοινωσε σε ενα αμερικανο πολιτη οτι μπορει να μεινει στην γερμανια
3 μηνες?Την δουλεια του εκανε.
Οφειλες να το γνωριζεις.
Που ειδες την εχθρικη σταση εναντιον της Ελλαδας?Ειπε τιποτα στην μητερα σου?
Για σενα ειπε που του εδειξες αμερικανικο διαβατηριο.
Γνωριζεις γερμανικα η υποθετεις οτι κατι ελεγε εναντιον?


Σε Ευρωπαικη ζωνη μου ειπε οτι δεν μπορω να μεινω πανω απο 3 μηνες. Και οχι δεν ξερω γερμανικα αλλα δεν χρειαζεται να ξερεις μια γλωσσα για να καταλαβεις αν σε κοροιδευουν ή οχι. Οπως ειπα και ποιο πανω, μιλουσε με τον συναδελφο του για την Ελλαδα και χασκογελουσαν. Ενω μαζι μου ηταν ψυχρος και αποτομος. Και οπως ξαναειπα, ταξιδευω χρονια αμερικη-ελλαδα και ελλαδα-αμερικη και ποτε καποιος δεν μου ειπε κατι σχετικο. Οπως ειπα θα μπορουσε να με ρωτησει αν ειμαι και ελληνας, απο την στιγμη που ταξιδευω με την Ελληνιδα μανα μου. Θα την θεωρουσα πιο φυσιολογικη ερωτηση απο να μου πει με στυλακι οτι δεν μπορω να μεινω 3 μηνες στην Ευρωπη. Π.χ. Στην Νεα Υορκη ο αστυνομικος δεν ειπε τιποτα στην μανα μου που ειναι Ελληνιδα.... ρωτησε ποσο θα μεινει και αυτο ολο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.820

Σε Ευρωπαικη ζωνη μου ειπε οτι δεν μπορω να μεινω πανω απο 3 μηνες.

ειπε τιποτα παραλογο????????????Απλή ενημερωση σου εκανε
Οφειλες να το γνωριζεις,δεν βρηκες το διαβατηριο στον δρομο.

Και οχι δεν ξερω γερμανικα αλλα δεν χρειαζεται να ξερεις μια γλωσσα για να καταλαβεις αν σε κοροιδευουν ή οχι.

Αυτο ειναι ναχαμε να λεγαμε

Οπως ειπα θα μπορουσε να με ρωτησει αν ειμαι και ελληνας, απο την στιγμη που ταξιδευω με την Ελληνιδα μανα μου.

Θελεις σοβαρα να το σχολειασουμε αυτο?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οπως ειπα θα μπορουσε να με ρωτησει αν ειμαι και ελληνας, απο την στιγμη που ταξιδευω με την Ελληνιδα μανα μου.
Άντε πάμε πάλι ακόμη μια φορά μπας και καταλάβεις!
Γιατί να σε ρωτήσει οτι είσαι έλληνας, όταν εμφανίζεσαι με αμερικάνικο διαβατήριο! Από πού να το καταλάβει; Να μυρίσει τα νύχια του; Το αμερικάνικο διαβατήριο εξ όσων γνωρίζω δεν γραφει πουθενά οτι ο κατοχός του ενδέχεται να είναι πολίτης και άλλου κράτους. Άλλωστε λίγο ή πολύ, εκτός των ινδιάνων, ΟΛΟΙ οι αμερικανοί πολίτες έλκουν από κάποιο άλλο κράτος την καταγωγή τους.
Και στο κάτω κάτω της γραφής αν εσύ του δηλώνεις οτι είσαι έλληνας, είναι δική σου υποχρέωση να το αποδείξεις με ένα έγγραφο: η με μια ταυτότητα νέου τύπου ή με ένα ελληνικό διαβατήριο: τα "μα του είπα, μα του ορκίστηκα στο ευαγγέλιο, μα φίλησα σταυρό κλπ" απλώς δεν πιάνουν! Είτε παρουσιάζονται έγγραφα, είτε είναι σαν να μη λέγονται καθολου. Θεωρούνται μπλα μπλα μπλα.
Και σε ποιό σημείο του αμερικανικού διαβατηρίου γράφεται το όνομα της μάνας σου; και σε ποιό σημείο του ελληνικού διαβατηρίου της μάνας σου γράφεται το δικό σου όνομα; Αρα λοιπόν στα έγγραφα που τους προσκόμισες δεν αποδεικνυόταν καθόλου η συγγενική σχέση! (αλλά και συγγενείς πρώτου βαθμού να είστε, αυτό δε σημαίνει οτι ντε και καλά είναι υποχρεωτικό να έχετε και οι δύο την ίδια υπηκόοτητα. Αλλά τώρα μη σε μπερδεύω και με αυτό, γιατί ακόμη απ' οτι φαίνεται δεν έχεις ξεμπερδέψει το βασικό θέμα! Ας μη προσθέτουμε και παραλλαγές!)
Και δεν είναι υποχρεωμένος ο αστυνομικός να ρωτήσει τίποτε: οτι χρειάζεται σε σχέση με το ποιός είσαι το διαβάζει στο διαβατήριό σου και μόνο.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Κανε οτι θελεις... εγω εγραψα την εμπειρια μου στην Γερμανια. Απο την στιγμη που ειμαι Ελληνας δεν οφειλω να ξερω τιποτα για παραμονες στην Ευρωπη κτλ κτλ. Ισως ηταν λαθος μου που ταξιδεψα χωρις ελληνικη ταυτοτητα ΑΛΛΑ που να το φανταστω. Το εχω πει χιλιαδες φορες.... ηταν η πρωτη φορα που καποιος με ρωτησε κατι τετοιο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.820
να το κανουμε λιγο ποιο δυσκολο?
Εγω εχω δυο,η γυναικα μου τρεις,η νυφη μου δυο που ομως δεν ειναι καμμια απο
τις προηγουμενες.Ποσες εχει ο γυιος μου?
Αν το βρεις με την πρωτη κανε αιτηση να σε προσλαβει η αμερικανικη αστυνομια
γιατι η γερμανικη δεν της κοφτει._
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Άντε πάμε πάλι ακόμη μια φορά μπας και καταλάβεις!
Γιατί να σε ρωτήσει οτι είσαι έλληνας, όταν εμφανίζεσαι με αμερικάνικο διαβατήριο! Από πού να το καταλάβει; Να μυρίσει τα νύχια του; Το αμερικάνικο διαβατήριο εξ όσων γνωρίζω δεν γραφει πουθενά οτι ο κατοχός του ενδέχεται να είναι πολίτης και άλλου κράτους. Άλλωστε λίγο ή πολύ, εκτός των ινδιάνων, ΟΛΟΙ οι αμερικανοί πολίτες έλκουν από κάποιο άλλο κράτος την καταγωγή τους.
Και στο κάτω κάτω της γραφής αν εσύ του δηλώνεις οτι είσαι έλληνας, είναι δική σου υποχρέωση να το αποδείξεις με ένα έγγραφο: η με μια ταυτότητα νέου τύπου ή με ένα ελληνικό διαβατήριο: τα "μα του είπα, μα του ορκίστηκα στο ευαγγέλιο, μα φίλησα σταυρό κλπ" απλώς δεν πιάνουν! Είτε παρουσιάζονται έγγραφα, είτε είναι σαν να μη λέγονται καθολου. Θεωρούνται μπλα μπλα μπλα.
Και σε ποιό σημείο του αμερικανικού διαβατηρίου γράφεται το όνομα της μάνας σου; και σε ποιό σημείο του ελληνικού διαβατηρίου της μάνας σου γράφεται το δικό σου όνομα; Αρα λοιπόν στα έγγραφα που τους προσκόμισες δεν αποδεικνυόταν καθόλου η συγγενική σχέση! (αλλά και συγγενείς πρώτου βαθμού να είστε, αυτό δε σημαίνει οτι ντε και καλά είναι υποχρεωτικό να έχετε και οι δύο την ίδια υπηκόοτητα. Αλλά τώρα μη σε μπερδεύω και με αυτό, γιατί ακόμη απ' οτι φαίνεται δεν έχεις ξεμπερδέψει το βασικό θέμα! Ας μη προσθέτουμε και παραλλαγές!)
Και δεν είναι υποχρεωμένος ο αστυνομικός να ρωτήσει τίποτε: οτι χρειάζεται σε σχέση με το ποιός είσαι το διαβάζει στο διαβατήριό σου και μόνο.
Μια χαρα τα εχω καταλαβει ολα. Οτι και να μου λετε εμενα δεν μου βγαζετε απο το μυαλο οτι μου την ειπε επειδη ειδε οτι ειμαι ''ελληνας'' ή οτι εχω Ελληνιδα μανα, ή οτι ερχομαι απο την Ελλαδα, ή τελοσπαντων οτι εχω σχεση με την ελλαδα. Και στο κατω κατω λετε να ξερω οτι μπορω να μεινω 3 μηνες σε Ε.Ζ. και να καθομαι παραπανω και να διακινδυνεύω τον εαυτο μου με κυρωσεις?? Και αν ημουν μονο αμερικανος λογικα θα φροντιζα να ξερω οτι μπορω να μεινω μεχρι 3 μηνες, οπως π.χ. οι Ελληνοαμερικανοι φιλοι μου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.820
Μια χαρα τα εχω καταλαβει ολα.
ειμαι σιγουρος.
Οτι και να μου λετε εμενα δεν μου βγαζετε απο το μυαλο οτι μου την ειπε επειδη ειδε οτι ειμαι ''ελληνας'' ή οτι εχω Ελληνιδα μανα, ή οτι ερχομαι απο την Ελλαδα, ή τελοσπαντων οτι εχω σχεση με την ελλαδα.
Οτι πεις.
Και στο κατω κατω λετε να ξερω οτι μπορω να μεινω 3 μηνες σε Ε.Ζ. και να καθομαι παραπανω και να διακινδυνεύω τον εαυτο μου με κυρωσεις??
Ενω ο βλακας αστυνομικος που σ ενημερωσε ηταν απαραδεκτος
ενω εσυ που ησουν υποχρεωμενος να ξερεις εισαι Παραδεκτος.

 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και στο κατω κατω λετε να ξερω οτι μπορω να μεινω 3 μηνες σε Ε.Ζ. και να καθομαι παραπανω και να διακινδυνεύω τον εαυτο μου με κυρωσεις?? Και αν ημουν μονο αμερικανος λογικα θα φροντιζα να ξερω οτι μπορω να μεινω μεχρι 3 μηνες, οπως π.χ. οι Ελληνοαμερικανοι φιλοι μου.
Το μόνο που τους ενδιαφέρει οτι παρουσιάζεις αμερικάνικο διαβατήριο και έμεινες παραπάνω από αυτό που λέει ο κανονισμός. Τελεία και παύλα! Δεν είπαν οτι το έκανες επίτηδες: ακόμη και από άγνοια κανονισμού να το έκανες, πάλι έχεις κυρώσεις. Άλλωστε άγνοια νόμου απαγορεύεται! Από εκεί και έπειτα αν το ήξερες και δεν έκανες τίποτε ή αν δεν το ήξερες και κατά λάθος παραβίασες τον κανονισμό, δεν μπαίνουν καν σε αυτήν την κουβέντα: τους ενδιαφέρει μόνο η ημερομηνία εισόδου και η ημερομηνία που φεύγεις. Το ήξερα -δεν ήξερα δεν τους αφορά καθόλου!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έχω χαθεί...ποια ακριβώς είναι η συζήτηση σ'αυτό το τόπικ;
Ότι ένας αστυνομικός στη Γερμανία μπορεί να έκανε αλλά μπορεί και να μην έκανε ένα σχόλιο σε επιβάτη ορμώμενος από το γεγονός ότι ήξερε (ή ίσως δεν ήξερε;) την καταγωγή του;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Έχω χαθεί...ποια ακριβώς είναι η συζήτηση σ'αυτό το τόπικ;
Εγώ απαντώ μόνο σε αυτό: Ξαφνικα με μετρια αγγλικα ο αστυνομικος μου λεει "you cant stay more than 3 months in european union".
Το οποίο είναι και το μόνο που μπορεί να έχει ταξιδιωτικό ενδιαφέρον!
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Μια χαρα τα εχω καταλαβει ολα.
ειμαι σιγουρος.
Οτι και να μου λετε εμενα δεν μου βγαζετε απο το μυαλο οτι μου την ειπε επειδη ειδε οτι ειμαι ''ελληνας'' ή οτι εχω Ελληνιδα μανα, ή οτι ερχομαι απο την Ελλαδα, ή τελοσπαντων οτι εχω σχεση με την ελλαδα.
Οτι πεις.
Και στο κατω κατω λετε να ξερω οτι μπορω να μεινω 3 μηνες σε Ε.Ζ. και να καθομαι παραπανω και να διακινδυνεύω τον εαυτο μου με κυρωσεις??
Ενω ο βλακας αστυνομικος που σ ενημερωσε ηταν απαραδεκτος
ενω εσυ που ησουν υποχρεωμενος να ξερεις εισαι Παραδεκτος.

Για κανε μου την χαρη, που θα με ειρωνευτεις κιολας. Λες και σε ξερω και απο εχτες. Γραφε μονος σου... εγω δεν ασχολουμαι μαζι σου γιατι πολυ απλα ΕΣΥ τα ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΑ, δεν εχει νοημα να ανοιξει συζητηση καποιος μαζι σου. Τελικα ο Αινσταιν δεν ηταν μονο ενας. Δεν φτανει που ειμαι 3 μερες χωρις ρευμα, χωρις ζεσταση με 0 θερμοκρασια τα βραδια, εχω και εσενα να μου πουλας.... γνωσεις.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Έχω χαθεί...ποια ακριβώς είναι η συζήτηση σ'αυτό το τόπικ;
Ότι ένας αστυνομικός στη Γερμανία μπορεί να έκανε αλλά μπορεί και να μην έκανε ένα σχόλιο σε επιβάτη ορμώμενος από το γεγονός ότι ήξερε (ή ίσως δεν ήξερε;) την καταγωγή του;
Το οτι ο Γερμανος αστυνομικος ειχε περιεργο στυλακι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.338
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom