Απαραδεκτος Αστυνομικος στην Φρανκφουρτη!

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γιατί πολυ απλά ο ροδίτης σαν κάτοχος του αμερικάνικου διαβατήριου μπορεί να συγκρίνει τις συμπεριφορές που είχε σε διάφορα αεροδρόμια και να καταλάβει πότε κάποιος απλώς θέλει να του την ''πει''.
Και στην τελευταία περίπτωση λες να περιμένει από εδώ να μάθει πόσους μήνες έχει δικαίωμα παραμονής στην Ένωση ένας αμερικάνος πολίτης?
Αν διαβάσεις όλα τα μηνύματα προσεχτικά, είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβεις ότι o roditis πράγματι δεν είχε ιδέα για τον περιορισμό των 90 ημερών και ναι, το έμαθε από εδώ.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι ερμηνεύεις το γεγονός μόνο με τον τρόπο που θέλεις.

Τέλος, ο συμφορουμίτης φυσικά και μπορεί να συγκρίνει συμπεριφορές σε διάφορα μέρη για το γεγονός ότι είναι Έλληνας, αλλά για το συγκεκριμένο περιστατικό δεν παίζει ρόλο το διαβατήριό του. Το διαβατήριό του λέει ότι είναι αμερικανός υπήκοος.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Αναπόφευκτα θα γίνουμε δέκτες πολλών ειρωικών σχολίων. Ιδίως στην Ευρώπη θα συνατήσουμε από καλόγουστους αστεϊσμούς μέχρι ρατσιστικές επιθέσεις. Αλλά μην γελιόμαστε. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο συμπεριφερόμασταν και εμείς. Ξεχνάμε τον χαρακτηρισμό "Αλβανος Τουρίστας" που επί σειρά ετών αποτελούσε ανέκδοτο και ξεκαρδιζόμασταν? Δυστυχώς σε αυτό το σημείο φθάσαμε. Και εγώ εχω ακούσει πολλά περιστατικά, άλλα από αυτά υπερβολικά και άλλα μέσα στα πλαίσια της υπάρχουσας οικονομικής καταστάσεως, π.χ. φίλος μου στο Λονδίνο, που πήγε για μετεκπαίδευση, όταν ο ιδιοκτήτης πληροφορήθηκε την ελληνική του καταγωγή ζήτησε την προκαταβολή και των έξι μισθωμάτων. Σε κάθε περίπτωση η ελληνική μας καταγωγή σε κάθε ταξίδι που θα πραγματοποιούμε δεν θα περνά απαρατήρητη. Καταφέραμε πάλι να κάνουμε όλο το κόσμο μαντάρα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αν διαβάσεις όλα τα μηνύματα προσεχτικά, είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβεις ότι o roditis πράγματι δεν είχε ιδέα για τον περιορισμό των 90 ημερών και ναι, το έμαθε από εδώ.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι ερμηνεύεις το γεγονός μόνο με τον τρόπο που θέλεις.

Τέλος, ο συμφορουμίτης φυσικά και μπορεί να συγκρίνει συμπεριφορές σε διάφορα μέρη για το γεγονός ότι είναι Έλληνας, αλλά για το συγκεκριμένο περιστατικό δεν παίζει ρόλο το διαβατήριό του. Το διαβατήριό του λέει ότι είναι αμερικανός υπήκοος.
Nαι έχεις δίκαιο, θα κανω τον κινέζο τωρα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και στην τελευταία περίπτωση λες να περιμένει από εδώ να μάθει πόσους μήνες έχει δικαίωμα παραμονής στην Ένωση ένας αμερικάνος πολίτης?
Όφειλε ο ίδιος να το μάθει ρωτώντας το σχετικό προξενείο της χώρας (ή των χωρών) που θα ταξίδευε. Όπως εσύ πηγαίνοντας στη Ρωσία πληροφορήθηκες τα σχετικά από το ρωσικό προξενείο, έτσι και ένας αμερικάνος πολίτης οφείλει να επικοινωνήσει με τα προξενεία των χωρών που επιθυμεί να επισκεφθεί για να ενημερωθεί σχετικά με την μακροχρόνια παραμονή του. Άλλωστε σε κάθε περίπτωση ακόμη και αν για μικρά χρονικά διαστήματα δεν χρειάζεται βίζα δε σημαίνει οτι το ίδιο ισχύει για μακροχρόνια παραμονή. Διαφορετικές προϋποθέσεις έχει ή μικρής διάρκειας παραμονή και διαφορετικές η μεγαλύτερης διάρκειας. Όταν πρόκειται για παραμονή μεγάλης διάρκειας όλες οι χώρες βάζουν κάποιες προϋποθέσεις πιο σφιχτές.
Αυτό είναι βέβαια άλλο θέμα από τον αν οι γερμανοί αστυνομικοί συμπεριφέρθηκαν κόσμια ή όχι. Κρίνοντας από τος πώς φέρονται οι έλληνες αστυνομικοί στους ξένους υπηκόους χωρών τις οποίες τις θεωρούν πιο "παρακατιανές" από τη δική μας, μπορώ εύκολα να κάνω αναγωγή στη συμπεριφορά των γερμανών ομολόγων τους.
Και όσον αφορά τις παραπάνω εξηγήσεις τις δίνουμε για να έχει έναν μπούσουλα για το μέλλον ο Ροδίτης φίλος ώστε να γνωρίζει τι πρέπει να κάνει, έτσι ώστε να μπορεί να αποφύγει να πέσει σε πιο στραβόξυλα από αυτά που έπεσε, οι οποίοι προφανώς έβγαλαν το μένος τους στο να κοροϊδέψουν την καταγωγή του, αλλά εν πάσει περιπτώσει δεν του έχωσαν και πρόστιμο. Ενδεχομένως να είπαν μεταξύ τους κάτι του στυλ: "αστον μωρέ που θα του βάλεις και πρόστιμο του Έλληνα: τι φράγκα να έχει μωρέ ο ξεφτύλας. Διώξτον πριν μας ζητήσει και κανένα δάνειο!"
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το είπα έχετε δικαιο και κανω τον κινέζο, άντε να κανω και την πάπια, τι άλλο να κάνω να πέσω γονυπετής και να ζητήσω συγγνώμη? (προς Ερση)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το είπα έχετε δικαιο και κανω τον κινέζο, άντε να κανω και την πάπια, τι άλλο να κάνω να πέσω γονυπετής και να ζητήσω συγγνώμη? (προς Ερση)
Όχι δα παλικάρι μου! Έγραφα την αναπάντησή μου πριν δω οτι είχες αποφασίσει να κάνεις τον κινέζο! Αλλιώς δε θα την έγραφα!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Λοιπον μου συνεβη και εμενα..
Το περασμενο Σαββατο το βραδυ εψαχνα να βρω απο που φευγει το νυχτερινο λεωφορειο στο κεντρο του Μοναχου για να παω σπιτι μου.Αφου ειχα χαθει βρισκω μια παρεα γερμανων και τους ρωταω απο που φευγει..Αφου το ψαξανε λιγο στο ιντερνετ μου λενε, απο που εισαι?Απο ελλαδα λεω εγω..Και μου λεει ο ενας,καλα πως ειχες λεφτα να ερθεις εδω..Ειπα να συγκρατηθω αλλα του πεταξα κατι του στυλ,κερναει η Μερκελ και εφυγα..

Παντως η καλυτερη απαντηση και αυτη που τους αποστομωνει ολους ειναι οτι ολοι οι λαοι εχουν μια μαυρη σελιδα στην ιστορια τους καιρος να εχουμε και εμεις..Στους γερμανους πιανει παντως.

Βεβαια οι περισσοτεροι και κυριως οι μορφωμενοι καταλαβαινουνε το προβλημα και δε συμμεριζονται φυλλαδες τυπου Bild..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επίσης πιάνει και το "μας δανείζετε για να σώσετε τις τράπεζές σας, οι οποίες αφρόνως μας δάνειζαν, με σκοπό να αγοράζαμε γερμανικά προϊόντα και να στηρίζαμε τη γερμανική βιομηχανία και τις θέσεις εργασίας σας και όχι για να αναπτυχθούμε αυτόνομα, έτσι ώστε να μπορέσουμε κάποτε, να αποπληρώσουμε τα χρέη μας".
Είναι ακόμη αρκετά ενοχικοί και το δέχονται.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Επίσης πιάνει και το "μας δανείζετε για να σώσετε τις τράπεζές σας, οι οποίες αφρόνως μας δάνειζαν, με σκοπό να αγοράζαμε γερμανικά προϊόντα και να στηρίζαμε τη γερμανική βιομηχανία και τις θέσεις εργασίας σας και όχι για να αναπτυχθούμε αυτόνομα, έτσι ώστε να μπορέσουμε κάποτε, να αποπληρώσουμε τα χρέη μας".
Είναι ακόμη αρκετά ενοχικοί και το δέχονται.

Κάτι τέτοια λέω και εγω στους Γερμανούς προμηθευτές μου.Οι οποίοι οσο καιρό εξακολουθούμε να τους κάνουμε τζίρους(και να τους πληρώνουμε ακόμη:lol:) λένε τις "κακίες τους" με προσοχή.Να δούμε άν αλλάξουν τα πράγματα τι θά λένε...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Επίσης πιάνει και το "μας δανείζετε για να σώσετε τις τράπεζές σας, οι οποίες αφρόνως μας δάνειζαν, με σκοπό να αγοράζαμε γερμανικά προϊόντα και να στηρίζαμε τη γερμανική βιομηχανία και τις θέσεις εργασίας σας και όχι για να αναπτυχθούμε αυτόνομα, έτσι ώστε να μπορέσουμε κάποτε, να αποπληρώσουμε τα χρέη μας".
Είναι ακόμη αρκετά ενοχικοί και το δέχονται.
Ερση μπορείς να μας το δώσεις αυτό στα γερμανικά ....μα τω θεώ θα το μάθω απέξω και όποιος με ειρωνευτεί θα του τα λέω....παπαγαλί εννοείτε...... :D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Παιδιά, το κλίμα έχει αλλάξει σε μεγάλο βαθμό.... εδώ στην Κένυα :)shock:) όταν είπαμε σε κάποιον ότι είμαστε έλληνες λύθηκε στα γέλια και μας είπε να στείλουμε φιλιά στον george papandreou! :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom