Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
και τωρα μετα απο 40 σελιδες διαβασμα , και πολλη πληροφορια ηρθε η ωρα να μπω και εγω στο παιχνιδι.

Βασικα καλησπερα σας.

Ταξιδευουμε για Κουβα 21/10/2017 με σκοπο να μεινουμε 4 ημερες ΑΒΑΝΑ και 4 ημερες ΒΑΡΑΔΕΡΟ.
Απο Βαραδερο θα φυγουμε να παμε ΤΡΙΝΙΔΑΔ οπου και θα μεινουμε και μια ημερα εκει , φυσικα θα επιστρεψουμε πισω στο ΒΑΡΑΔΕΡΟ γιατι απο εκει στις 29/10/2017 θα φυγουμε να παμε για κουρα στον ΑΓΙΟ ΔΟΜΙΝΙΚΟ
Βλεπεις εμεις δουλευουμε ολο το καλοκαιρι στην φτωχη Μυκονο και δεν μπορουμε να δροσισουμε ουτε το μικρο δαχτυλακι απο το ποδι μας.... (Ξενοδοχειο)

Θα μεινουμε στο Hotel Nacional De Cuba , Νομιζω οτι ειναι ωραιο και κλασικο σε σχεση με το Sheraton Που μου προσφερει το πρακτορειο μου.

Στο ΒΑΡΑΔΕΡΟ δεν ξερω ακομα που θα μεινουμε και τι θα κανουμε , αλλα εβαλα τον προορισμο αυτο λογο οτι εχει ωραια παραλια και επειδη θελω να μπανιαριστο γουσταρω θαλασσα.... (ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΘΑΛΑΣΣΑ)

Επειδη εμενα η δουλεια μου ειναι πολυ δυσκολη , βλεπω οτι ενα μεγαλο θεμα που θα εχω ειναι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
Απ'οτι διαβασα δεν παιζει ουτε το 3G καλα δεν μιλαμε για 4G ουτε στον υπνο μας.....
Πως θα μπορεσω να εχω μαζι μου ιντερνετ , ετσι ωστε να εχω πληροφοριες και χαρτες σε ολο το ταξιδι μας???

Το Ξενοδοχειο μας ειναι καλο @Yorgos???

Εμεις επειδη ειμαστε Vegeterian , βλεπω οτι μπορει και να πεινασουμε.....
Από φαγητο ειδα οτι δεν ειναι και πολυ καλα τα πραγματα....
Φυσικα κολοχαρτο και ειδη πρωτης αναγκης θα παρουμε μαζι μας (για καλο και για κακο) και φυσικα τα χαπια που αναφερεται.

Τωρα , λεω να πεταξουμε εμε ΑΕΡΟΦΛΟΤ , δεν ξερω τι παιζει , ελπιζω να μην ειναι ΦΛΟΤ (ψεκαστε σκουπιστε)
Αν ξερει κανεις πληροφοριες μου λεει....

Δωστε μας τα φωτα σας , που να παμε , τι να κανουμε και πως να κινηθουμε ... τι εχει να μας προσφερει η ΚΟΥΒΑ;;;

Ειμαστε λατρεις της Ταυλανδης αλλα πηγαμε 2 φορες , νομιζω οτι πρεπει να παμε και καπου αλλου...

Ελπιζω να μην τα βρω ολα διαλυμενα μετα τον ΤΥΦΩΝΑ ΙΡΜΑ....

Roaming Παιζει????
 
Last edited:

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ειμαι παραλιακιας κολληματικη. πηγαινε κουβα να γουσταρεις με την ψυχη σου και μακρια απο βαραδερο, το βαραδερο ειναι κατι εξωγηινο, δεν ξερω πως προσγειωθηκε στο νησι. μπανιαρισου αλλου, μπανιαρισου αβανα κοντα, μπανιαρισου τρινιδαδ, οπου βρεις ενω βλεπεις την κουβα, μην μπανιαριστεις βαραδερο.

μου εχουν μεινει ψυχολογικα φαινεται ε. εφαγα εκει λιγοτερες απο 24 ωρες και ακομα θυμαμαι το αδειασμα που νιωθαμε που χαναμε τις πολυτιμες μας ωρες.

καποιες στιγμες απελπισιας ανοιξαμε δεδομενα, λειτουργουσαν κανονικοτατα, τωρα χρεωσεις δες με την εταιρεια σου προφανως για κλαμματα. πληροφοριες και χαρτες βρες απο πριν, υπαρχουν και οφλαιν χαρτες, ενω πληροφοριες μαζεψε και συγκεντρωσε τις. δεν θα βασιστεις στο ιντερνετ
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα μεινουμε στο Hotel Nacional De Cuba , Νομιζω οτι ειναι ωραιο και κλασικο σε σχεση με το Sheraton Που μου προσφερει το πρακτορειο μου.
Καλή τοποθεσία, φοβερή αρχιτεκτονική, απαράδεκτο σέρβις, πολύ κακές υποδομές (μπορεί να μην έχετε νερό κλπ). Με τα χρήματα που (εντελώς παρανοϊκά) κοστίζει το ΝΑσιονάλ, μπορείτε να μείνετε σε κάποιο από τα πολύ καλά casas particulares δες στο airbnb.
Στο ΒΑΡΑΔΕΡΟ δεν ξερω ακομα που θα μεινουμε και τι θα κανουμε , αλλα εβαλα τον προορισμο αυτο λογο οτι εχει ωραια παραλια και επειδη θελω να μπανιαριστο γουσταρω θαλασσα.... (ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΘΑΛΑΣΣΑ)
Δοκίμασε ή το Melia Las Americas ή το Xanadu, ωραία παραλία.
Επειδη εμενα η δουλεια μου ειναι πολυ δυσκολη , βλεπω οτι ενα μεγαλο θεμα που θα εχω ειναι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
Απ'οτι διαβασα δεν παιζει ουτε το 3G καλα δεν μιλαμε για 4G ουτε στον υπνο μας.....
Γενικώς G δε θα υπάρχουν. Απαγορεύονται τα δεδομένα στους κουβανικούς παρόχους. Μπορείς να έχεις στο ελληνικό σου κινητό, αλλά το κόστος είναι τράτζικ και η ταχύτητα Χατζηνικολάου. Ή θα συνδέεσαι στο ξενοδοχείο σας (συνήθως το πληρώνεις κι ακόμη και τότε δεν πολυδουλεύει, βλέπε Νασιονάλ...) ή θα πηγαίνεται σε wifi hotspot σε συγκεκριμένες πλατείες όπου η σύνδεση κοστίζει 1,5cuc/.ωρα. Θα παρακαλάς να μη βρέχει, βέβαια.

Πως θα μπορεσω να εχω μαζι μου ιντερνετ , ετσι ωστε να εχω πληροφοριες και χαρτες σε ολο το ταξιδι μας???
Δε θα μπορέσεις.
Το Ξενοδοχειο μας ειναι καλο @Yorgos???
Δυστυχώς όχι. Τώρα μπορεί να είστε τυχεροί και να σας δώσουν κάποιο δωμάτιο που να λειτουργούν όλα, να μη μυρίζει, να έχει ζεστό νερό κλπ. Ποτέ δεν ξέρεις με το Νασιονάλ, είναι φαινόμενο.

Εμεις επειδη ειμαστε Vegeterian , βλεπω οτι μπορει και να πεινασουμε.....
Στην Αβάνα όχι. Και φρουτα και λαϊκές έχει παντού κι όταν έρθει η ώρα με χαρά να σου γράψω και μερικές επιλογές εστιατορίων που δε χρειάζεται να είσαι σαρκοφάγο για να φας.
Από φαγητο ειδα οτι δεν ειναι και πολυ καλα τα πραγματα....
Στα paladares το επίπεδο έχει ανέβει πάρα πολύ, αρκεί να μένετε Βεδάδο. Στην παλιά πόλη μέτρια τα πράγματα.
Φυσικα κολοχαρτο και ειδη πρωτης αναγκης θα παρουμε μαζι μας (για καλο και για κακο) και φυσικα τα χαπια που αναφερεται.
Στα σπίτια και στα ξενοδοχεία υπάρχει χαρτί υγείας. Στα μαγαζιά δύσκολο.
Τωρα , λεω να πεταξουμε εμε ΑΕΡΟΦΛΟΤ , δεν ξερω τι παιζει , ελπιζω να μην ειναι ΦΛΟΤ (ψεκαστε σκουπιστε)
Αν ξερει κανεις πληροφοριες μου λεει....
Μια κανονική αεροπορική είναι.
Δωστε μας τα φωτα σας , που να παμε , τι να κανουμε και πως να κινηθουμε ... τι εχει να μας προσφερει η ΚΟΥΒΑ;;;
Πόσες μέρες έχετε, τι σας ενδιαφέρει, πού θέλετε να πάτε;
Ελπιζω να μην τα βρω ολα διαλυμενα μετα τον ΤΥΦΩΝΑ ΙΡΜΑ....
Μια χαρά θα τα βρεις, το τι υπερβολές λέγονται και γράφονται δε λέγεται.
Η εταιρεία σου ξέρει. Συνήθως ανάκριβο, γύρω στα 5-6€ το λεπτό.
 
Last edited by a moderator:

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
@Yorgos Καλημερα , Ειδα ολα τα στοιχεια που μου αναφερεις και ειναι πολυ χρησιμα , σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

Εχω αλλη μια επιλογη για ξενοδοχειο που δεν ξερω τι παιζει
Four Points by Sheraton La Habana 5* νομιζω οτι ειναι λιγο νεοτερο το οικημα..... (ελπιζω)

Επειδη το κλεινω με πρακτορειο , δεν μπορω να παω σε casa γιατι δεν μου κλεινουν....

θα μεινουμε 8 ημερες
και μας το σπανε σε 4 ημερες ΑΒΑΝΑ και 4 ΒΑΡΑΔΕΡΟ.Απο εκει ειδα οτι μπορουμε με ΒΙΑΖΟΥΛ να παμε στο ΤΡΙΝΙΔΑΔ οπου και θα μεινουμε μια ημερα για να δουμε οτι μπορουμε.
Επειτα δεν εχω κατι αλλο , εγω το ταξιδι το κανω ποιο πολυ γιατι θελω να προμηθευτω πουρα
φυσικα οχι του κιλου και οχι χορτα , οριτζιναλ μιλαμε παντα.

Γιωργο εσυ εισαι ΑΒΑΝΑ ? θα βρεθουμε καθολου να μας πεις και απο κοντα καποια πραγματα?

Αληθεια ποσα μπορω να εχω μαζι μου?
Ειμαστε δυο ατομα , ποσα πουρα μπορω να "βγαλω" ?

μας αρεσει να δουμε και να νιωσουμε τον πολιτισμο της Κουβας , Οπως στο μαροκο που ζησαμε την ερημο , την κεντρικη πλατεια με την κουλτουρα τους , κατι αντιστοιχο θελω και εκει.

Οτι προτασεις.....

Μετα απο τις ημερες που θα μεινουμε εκει , φευγουμε για ΑΓΙΟΣ ΔΟΜΙΝΙΚΟ για 10 ημερες...
Εκει θα λιωσουμε στην ξαπλωστρα....
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχω αλλη μια επιλογη για ξενοδοχειο που δεν ξερω τι παιζει
Four Points by Sheraton La Habana 5* νομιζω οτι ειναι λιγο νεοτερο το οικημα..... (ελπιζω)
Πολύ μακριά από οτιδήποτε. Το ταξί θα σας παίενςι 15-20cuc για να πάτε μόνο στην παλιά πόλη. Δέκα φορές το Νασιονάλ.
Επειδη το κλεινω με πρακτορειο , δεν μπορω να παω σε casa γιατι δεν μου κλεινουν....
Πες τους ότι δε θέλεις κατάλυμα και το κλείνεις μόνος σου. Ή να σου κλείσουν ένα από τα Cohiba, Saratoga, Parque Central, Kempinski.

θα μεινουμε 8 ημερες
και μας το σπανε σε 4 ημερες ΑΒΑΝΑ και 4 ΒΑΡΑΔΕΡΟ
Αφού πάτε Άγιο Δομίνικο για μπάνιο, είναι κρίμα να περάσετε 4 μέρες από τις 8 της Κούβας στο Βαραδέρο.

.Απο εκει ειδα οτι μπορουμε με ΒΙΑΖΟΥΛ να παμε στο ΤΡΙΝΙΔΑΔ οπου και θα μεινουμε μια ημερα για να δουμε οτι μπορουμε.
Με βιασούλ θέλετε 7 ώρες από οποιοδήποτε από τα δυο για Τρινιδάδ, συν ότι για Βιασούλ πρέπει να είστε 45' νωρίτερα στο σταθμό που είναι έξω από την πόλη. Δε θα προλάβετε να δείτε τίποτε σε μια μέρα. Κόψτε μέρες από το Βαραδέρο.

Επειτα δεν εχω κατι αλλο , εγω το ταξιδι το κανω ποιο πολυ γιατι θελω να προμηθευτω πουρα
φυσικα οχι του κιλου και οχι χορτα , οριτζιναλ μιλαμε παντα.
Κουβανικά πούρα μπορείς να αγοράσεις και στον Άγιο Δομίνικο και να τα παραγγείλεις από την Ελβετία σε τιμή Κούβας...
Γιωργο εσυ εισαι ΑΒΑΝΑ ? θα βρεθουμε καθολου να μας πεις και απο κοντα καποια πραγματα?
Δεν ξέρω πού θα είμαι εκείνες τις ημέρες, μάλλον θα έχω δουλειά ίσως και εκτός Αβάνας.
Αληθεια ποσα μπορω να εχω μαζι μου?
50 σε συσκευασία και 20 χύμα το άτομο.

μας αρεσει να δουμε και να νιωσουμε τον πολιτισμο της Κουβας , Οπως στο μαροκο που ζησαμε την ερημο , την κεντρικη πλατεια με την κουλτουρα τους , κατι αντιστοιχο θελω και εκει.
Ξέχνα το Βαραδέρο τότε.
Εγώ θα πήγαινα 4 Αβάνα, 1 Βινιάλες (αφού σου αρέσουν και τα πούρα), 1 Σιενφουέγος, 2 Τρινιδάδ
 

jimtek

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Μεγάλες, αλλά για τον επισκέπτη δε θα κάνει μεγάλη διαφορά.
Καλησπέρα Γιώργο,

Το όνομα μου είναι Δημήτρης και έχουμε ένα κοινό γνωστό, ένα ρεμάλι που λέγεται Krekouzas! :) Έχουμε κλείσει εισιτήρια 9 άτομα για Κούβα 17-31 Δεκέμβρη αλλά μας προβληματίζει η σημερινή κατάσταση μετά τον τυφώνα.
Αν μπορείς να μας δώσεις καμιά πληροφορία για να καθησυχάσουμε τα πλήθη καλό θα ήταν!
Πέρα από Αβάνα, το Βαραντέρο, Τρινιδαδ, Βινιάλες και γενικά εκεί που πάμε εμείς τα τουριστάκια πως είναι;
Οι πληροφορίες μας έρχονται από μια φίλη που ο αδερφός της έχει παντρευτεί Κουβανή και συγκεκριμένα από τους φίλους της στην Κούβα!

Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες σου πληροφορίες,συνολικά!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα Γιώργο,

Το όνομα μου είναι Δημήτρης και έχουμε ένα κοινό γνωστό, ένα ρεμάλι που λέγεται Krekouzas! :) Έχουμε κλείσει εισιτήρια 9 άτομα για Κούβα 17-31 Δεκέμβρη αλλά μας προβληματίζει η σημερινή κατάσταση μετά τον τυφώνα.
Αν μπορείς να μας δώσεις καμιά πληροφορία για να καθησυχάσουμε τα πλήθη καλό θα ήταν!
Πέρα από Αβάνα, το Βαραντέρο, Τρινιδαδ, Βινιάλες και γενικά εκεί που πάμε εμείς τα τουριστάκια πως είναι;
Οι πληροφορίες μας έρχονται από μια φίλη που ο αδερφός της έχει παντρευτεί Κουβανή και συγκεκριμένα από τους φίλους της στην Κούβα!

Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες σου πληροφορίες,συνολικά!
Είναι πολύ μακριά ο Δεκέμβριος. Πέρα από κομμένα δέντρα στην Αβάνα δε θα δείτε διαφορά. Σε επαρχίες όπως το καμαγουει και το σιεγο είναι πολύ σοβαρές οι ζημιές, με διαλυμένα ξενοδοχεία και αεροδρόμια, αλλά Τρινιδάδ, βινιαλες έμειναν ανέγγιχτα και η Αβάνα και το βαραδερο σε λίγες μέρες θα λειτουργούν κανονικά. Εγώ ακόμη δεν έχω καταφέρει να επιστρέψω, εξακολουθώ εγκλωβισμένος στις ΗΠΑ, αλλά από αυτά που μου λένε καθημερινά, ένας μεγάλος τυφώνας, business as usual.
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Έτσι ναι, γίνεται. Αλλά όποιος επιχειρήσει να πετάξει σε connecting flight χωρίς να προσκομίσει βίζα στο Ελευθέριος Βενιζέλος, μάλλον θα μείνει με το εισιτήριο στο χέρι. Πάντως όσα χρόνια πετάω μέσω Καναδά δεν έχω δει ποτέ ξεχωριστές πτήσεις να κοστίζουν λιγότερο από την επιλογή της ανταπόκρισης.
Εμείς μάλλον πέσαμε στην περίπτωση! Βέβαια το έχω ξανακάνει και σε πτήσεις Ευρώπης( πάντα ελέγχω και αυή την εναλλακτική).
Βέβαια δεν είμασταν τυχεροί στην επιστροφή πτήσης από την Αβάνα καθώς επιλεχθήκαμε να είμαστε αυτοί που θα περάσουν έξτρα έλεγχο!!!!!!!!! τώρα πως γίνεται να είμαστε και οι δύο ( εγώ και ο συζυγός μου ) δεν το καταλάβαμε !
Αυτή όμως είναι μια άλλη ιστορία με πολλή ενδιαφέρον για τοΥς άλλους αλλά για εμας που την περάσαμε ήταν ένας ΕΦΙΑΛΤΗΣ !
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Πολύ μακριά από οτιδήποτε. Το ταξί θα σας παίενςι 15-20cuc για να πάτε μόνο στην παλιά πόλη. Δέκα φορές το Νασιονάλ.

Πες τους ότι δε θέλεις κατάλυμα και το κλείνεις μόνος σου. Ή να σου κλείσουν ένα από τα Cohiba, Saratoga, Parque Central, Kempinski.


Αφού πάτε Άγιο Δομίνικο για μπάνιο, είναι κρίμα να περάσετε 4 μέρες από τις 8 της Κούβας στο Βαραδέρο.


Με βιασούλ θέλετε 7 ώρες από οποιοδήποτε από τα δυο για Τρινιδάδ, συν ότι για Βιασούλ πρέπει να είστε 45' νωρίτερα στο σταθμό που είναι έξω από την πόλη. Δε θα προλάβετε να δείτε τίποτε σε μια μέρα. Κόψτε μέρες από το Βαραδέρο.


Κουβανικά πούρα μπορείς να αγοράσεις και στον Άγιο Δομίνικο και να τα παραγγείλεις από την Ελβετία σε τιμή Κούβας...

Δεν ξέρω πού θα είμαι εκείνες τις ημέρες, μάλλον θα έχω δουλειά ίσως και εκτός Αβάνας.

50 σε συσκευασία και 20 χύμα το άτομο.



Ξέχνα το Βαραδέρο τότε.
Εγώ θα πήγαινα 4 Αβάνα, 1 Βινιάλες (αφού σου αρέσουν και τα πούρα), 1 Σιενφουέγος, 2 Τρινιδάδ
Συμφωνώ , πέρνα τον περισσότερο χρόνο Αβάνα και μια επίσκεψη Βινιάλες με το (κρατικό ) τουριστικό γραφείο που κλέινεις από μεγάλα ξενοδοχεία όπως ανέφερα,τα πούρα που πουλάνε στην φυτεία παρ όλο no name είναι εξαιρετικά ( τα απολαμβάνουμε τωρα)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμείς μάλλον πέσαμε στην περίπτωση! Βέβαια το έχω ξανακάνει και σε πτήσεις Ευρώπης( πάντα ελέγχω και αυή την εναλλακτική).
Βέβαια δεν είμασταν τυχεροί στην επιστροφή πτήσης από την Αβάνα καθώς επιλεχθήκαμε να είμαστε αυτοί που θα περάσουν έξτρα έλεγχο!!!!!!!!! τώρα πως γίνεται να είμαστε και οι δύο ( εγώ και ο συζυγός μου ) δεν το καταλάβαμε !
Αυτή όμως είναι μια άλλη ιστορία με πολλή ενδιαφέρον για τοΥς άλλους αλλά για εμας που την περάσαμε ήταν ένας ΕΦΙΑΛΤΗΣ !
Σιγά ρε παιδιά, τι εφιάλτης; Τον περνάω 4-5 φορές το χρόνο τον έλεγχο αυτόν, τι σας κάνανε πια; Το 5% επιλέγεται, άρα μερικές εκατοντάδες άνθρωποι κάθε μέρα, συνήθως τα ζευγάρια μαζί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom