Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.670
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η απορια μου μπορει να ακουστει χαζη αλλά βενζιναδικα υπάρχουν στην εθνικη; Συγκεκριμένα απο Βιναλες για Τρινιδάδ...
Το ερώτημα δεν είναι αν υπάρχουν, αλλά αν θα έχουν βενζίνη. Χάος στη Βενεζουέλα...
 

sokin

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Yorgos γεια σου.
Διαβάζοντας εδώ συμπέρανα ότι είσαι, επάξια, κάτι σαν "πατριάρχης" των τα της Κούβας.
Τα φώτα σου αν μπορείς σε ένα "ψάρακα" .
Μέσα Μαρτίου , θα μας βγάλει ο δρόμος στο νησί του Τσε.
Δυο βδομάδες το περιθώριο μας. Οι σκέψεις είναι 3 στην αρχή και 3 στο τέλος του ταξιδιού στην Αβάνα. Οι υπόλοιπες 8-9 λέμε να πάρουμε γεύση από το υπόλοιπο νησί.
Απο άποψη και επιλογή σε όλα τα ταξίδια μας, μέχρι τώρα, νοικιάζαμε αυτοκίνητο και διαλέγαμε διαμονή την προηγούμενη, προκειμένου να έχουμε ευελιξία , και εδώ έρχονται οι απορίες.
α) Νοικιάζω από τώρα μέσω internet ή παίζει να βρω επί τόπου.
β) Οι τιμές είναι 100€+ τι γίνετε με ασφάλεια, χρέωση με το μίλι, κόστος βενζίνης.
γ)Δρόμοι. όχι σε καλή κατάσταση ακούω, πολλά μπλόκα να ζητάνε " μπαξίσι" ισχύει? και πως το αποφεύγεις αυτό?
δ) Θέλουμε να πάμε Σαντιάγκο με το ενοικιαζόμενο, είναι εφικτό? Γενικά είδα το αποφεύγουν
ε) θα υπάρξει θέμα με την διαμονή εάν κλείνουμε το κατάλυμα την προηγούμενη μέρα μέσω πλατφόρμας?
Ευχαριστώ τα μάλα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Yorgos γεια σου.
Διαβάζοντας εδώ συμπέρανα ότι...
Καλημέρα. Αν και θα σου απαντήσει λογικά και ο Γιώργος σε όλα, ότι αφορά το αυτοκίνητο ξεκίνα να διαβάζεις εδώ, θα απαντηθούν και με το παραπάνω όλες οι απορίες σου:

https://www.travelstories.gr/community/threads/Κούβα-–-ενοικίαση-αυτοκινήτου.5252/

Θεωρώ απίθανο να βρεις αμάξι επιτόπου. Ακόμα και μέσω internet, έχεις αργήσει ήδη, αν και είναι καλή η περίοδος (όχι τόσο τουριστική).
Δεν αποφέυγεις τα μπλόκα, και δε ζητώνται πουθενά χρήματα. Σέβεσαι απλά τους κανόνες.
Στις 8-9 μέρες που έχεις στη διάθεση σου εκτός Αβάνας, κι εφόσον έχεις αμάξι, προλαβαίνεις να κάνεις πολλά και ωραία πράγματα. Προσωπικά θα έφτανα μέχρι την άλλη άκρη, απλά θέλει καλή κατανομή διανυκτερεύσεων, είναι δύσκολες οι αποστάσεις.
Τέλος, για τη διαμονή εφόσον θελεις να το κάνεις έτσι θα το ψάχνεις επιτόπου. Πως να κλείνεις μέσω πλατφόρμας σε μια χώρα που η πρόσβαση στο ιντερνετ είναι τόσο δύσκολη;
 

Christiana_80

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε ένα δίλημμα που με προβληματίζει. Πόσο αξίζει το νησάκι playa santa maria δεδομένου ότι θα μείνουμε και Βαραδέρο και θα πάμε και απέναντι εκδρομή στα δελφίνια.Αξίζει να διαθέσουμε μια μέρα playa santa maria από τις δυο που έχουμε για Βαραδέρο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.670
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε ένα δίλημμα που με προβληματίζει. Πόσο αξίζει το νησάκι playa santa maria δεδομένου ότι θα μείνουμε και Βαραδέρο και θα πάμε και απέναντι εκδρομή στα δελφίνια.Αξίζει να διαθέσουμε μια μέρα playa santa maria από τις δυο που έχουμε για Βαραδέρο;
Δεν είναι νησί και για μένα το βαραδερο είναι υπεραρκετο.
 

althoreiya

Member
Μηνύματα
19
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Ντιγιαρμπακίρ, Τουρκία
Καλημέρα! Ήμουν τον Ιούλιο του 2018 στην Κούβα για πάνω από 3 βδομάδες κι ήταν υπέροχη.
Είχαμε πάει και στο Santiago de Cuba κι άξιζε, αν και είναι αρκετά μακριά.
Μου φαίνονται πολλές 2 μέρες για Βινιάλες, εκτός αν κάνετε περπατήματα στα γύρω βουνά, ή το συνδιάσετε με Τερράσας.
Η Viazul είναι καλή, αλλά εκτός αυτής, γύρω από τους σταθμούς υπάρχουν ταξί (για 4 επιβάτες) που τα μοιράζεσαι με άλλους (colectivos) και σε πηγαίνουν κατ' ευθείαν στο ξενοδοχείο σου στην πόλη που θέλεις. Το κόμιστρο ήταν το ίδιο με το εισιτήριο της Viazul για τον κάθε επιβάτη. Πήραμε τέτοιο από Cienfuegos για Αβάνα και ήταν πολύ καλό.
Επίσης για διαμονή στην Αβάνα έχω να προτείνω τα διαμερίσματα της Νινιίτα, στην παλιά πόλη της Αβάνας. Είναι καθαρά, άνετα, ήσυχα και ταυτόχρονα κεντρικά, απέναντι από την Santa Clara.
IMG_20190130_140939.jpg
Στο Τρινιδάδ μείναμε μέσα στην πόλη και πηγαίναμε για μπάνιο στην Ancon. Μείναμε σε κάποιο μέτριο διαμέρισμα, αλλά υπάρχει ένα εξαιρετικό μέρος για διαμονή, που το επισκεφθήκαμε μεν, αλλά ήταν αρκετά ακριβό για να μείνουμε: La Casona: http://lacasona759trinidad.com/web/en/pages/portada Ήθελαν τότε 100 CUC τη βραδιά για 2 άτομα, ήταν high season.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε ένα δίλημμα που με προβληματίζει. Πόσο αξίζει το νησάκι playa santa maria δεδομένου ότι θα μείνουμε και Βαραδέρο και θα πάμε και απέναντι εκδρομή στα δελφίνια.Αξίζει να διαθέσουμε μια μέρα playa santa maria από τις δυο που έχουμε για Βαραδέρο;
Καλησπέρα και από μένα,

εξαρτάται τι θέλεις να δεις. Εγώ όταν είχα πάει πέρασα μια βόλτα (μισή μέρα) στο cayo santa maria και η αλήθεια είναι δεν το μετάνιωσα ούτε ότι πήγα αλλά ούτε για το λίγο που έκατσα. Πολυ ωραία τα νερά αλλά πιστεύω έχεις να δεις πολύ πιο ωραία πράματα στην Κούβα από τις παραλίες της. Οι παραλίες στην Ελλάδα νομίζω είναι κλάσης ανώτερες. Άρα κάτσε σκέψου πραγματικά τι θες να δεις γιατί οι απόψεις διίστανται. Προσωπικά εγώ δεν μπήκα καν στον κόπο να πάω στο Βαρεδέρο κάποιος άλλος μπορεί να σου πει το αντίθετο.
 

kongo

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλησπέρα, πηγαίνω Κούβα από Νέα Υόρκη που μένω 22 Φεβρουαρίου. Έχετε προτάσεις για καλά και φθηνά Paladar σε Αβάνα, Τρινιδάδ, Βινιάλες;

Διάβασα όλο το νήμα και δεν βρήκα πολλές συγκεκριμένες αναφορές. Το Paladar La Marinera στη Casilda (Τρινιδαδ) φανηκε καλή επιλογή.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπέρα, πηγαίνω Κούβα από Νέα Υόρκη που μένω 22 Φεβρουαρίου. Έχετε προτάσεις για καλά και φθηνά Paladar σε Αβάνα, Τρινιδάδ, Βινιάλες;

Διάβασα όλο το νήμα και δεν βρήκα πολλές συγκεκριμένες αναφορές. Το Paladar La Marinera στη Casilda (Τρινιδαδ) φανηκε καλή επιλογή.
Εχω φαει αρκετες φορές στο la marinera . Μια χαρά μαγαζι με καλές τιμές .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.670
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Tελευταία μου αρέσει το redaccion, περίεργο μενού, νισάφι πια με τα κλασικά.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Έχοντας γυρίσει σχεδόν εδώ και μια εβδομάδα να σας πω περιληπτικά την εμπειρία μου και να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη από τον @Yorgos αλλά μας έτυχαν αναποδιες στην επιστροφή στην Αβάνα, αλλαγή σπιτιού και αρρώστησε σοβαρά η κοπέλα μου.

Αβάνα: 4 μέρες οριακά φθάνουν , βασικά δεν φθανουν

Βινιαλες: Οπωσδήποτε 2 μέρες να μείνετε. Πολύ φθηνο και νόστιμο φαγητό

Σιενφουεγος: Πολυ όμορφη παραθαλάσσια πόλη

Τρινιδάδ: Η απογοήτευση.. Πολύ όμορφο το ιστορικό κέντρο , Καλκούτα οι γύρω δρόμοι

Σαντα Κλάρα: Μαυσωλείο του Τσε ... Αυτό... Πρώτη φορά είδα παραγκούπολη στην Κούβα

Οδικό δίκτυο, έχοντας κάνει 1,500χλμ σε 5μερες , σε κάποια σημεία της Autopista ήταν καλύτερο από το δικό μας , σε άλλα κομμάτια, με 10χλμ και ζιγκ Ζαγκ για αποφυγή λακουβων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.586
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom