Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα στην παρεα! Πηγαίνουμε στην Κουβα 8-16/9
Ωραία εποχή, χωρίς κόσμο.

Τι ισχύει με την ισοτιμία συναλλαγματός.
Αυτές τις μέρες η επίσημη παίζει στο 116-120 . Ανεπίσημα το βρίσκεις παραπάνω, αλλά όχι με τερατώδεις διαφορές όπως στο πρόσφατο παρελθόν, γύρω στο 10% παραπάνω.
Επίσης με ποιους τροπους μπορούμε να πάμε απο την Αβάνα στο Τρινιδάδ όπου θα μείνουμε ένα βράδυ και μετα από το Τρινιδάδ στο Βαραδέρο (2 βράδια) και από Βαραδέρο για Αβανα, εκτος απο το Viazul, έχουμε ακούσειγια τα shared taxi, είναι καλές οι τιμές και πως τα βρίσκουμε;
Ρωτήστε στο casa σας, έχουν επαφές αυτοί. Πιο ακριβά από viazul βέβαια, αλλά πολύ πιο γρήγορα και door to door.
Επιπλέον θα θέλαμε να ρωτήσουμε πως πηγαίνουμε ημερήσιες οργανωμένες εκδρομές απο την Αβάνα π.χ. στο Βινιαλες; Υπάρχουν γραφεία που τις οργανώνουν; Έχετε να προτείνετε και καποια άλλη εκδρομή;
Προσωπικά το Βινιάλες θεωρώ πως είναι για πάνω από ημερήσια, ιδανικά 2-3 διανυκτερεύσεις. Αν επιμένετε για ημερήσια, έχει οργανωμένες από τα κρατικά γραφεία που τα βρίσκεις μέσα στα ξενοδοχεία και μπορείς να κλείσεις και την προηγούμενβ μέρα, αλλά ειδικά για Βινιάλες είναι πασάλειμμα, χάνουν και πολύ χρόνο γιατί μαζεύουν κόσμο από πολλά ξενοδοχεία. Για ημερήσιες καλύτερα ρώτα πάλι στο κατάλυμά σου, υπάρχουν shared taxi και γι αυτές, καλύτερες τιμές από αυτές των κρατικών γραφείων, καλύτερη εξυπηρέτηση, καθόλου χαμένος χρόνος.

Άλλες εκδρομές από Αβάνα είναι το Terrazas/Soroa (ωραία φύση κι ενδιαφέρουσα ιστορία) , η χερσόνησος Guama και τα πέριξ (κροκόδειλοι, ψαράκια, λίμνες, μπάνιο), προσωπικά μου αρέσει πολύ το Hershey, ψάξε λίγο θα βρεις πολλές επιλογές. Αλλά έχει τόσα να κάνετε εντός του ιστού της Αβάνας που με μόλις 8 μέρες που γράφεις ότι έχετε συν Βινιάλες, Τρινιδάδ, Βαραδέρο, μάλλον δεν αξίζει να βγείτε άλλο από την Αβάνα.
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων και ειδικά τον @Yorgos για τις πολύτιμες πληροφορίες του!
Περικαλούμε.
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Χαιρετώ την παρέα,
ήρθε η ώρα να πραγματοποιήσω και εγώ το ταξίδι στο όνειρο, πραγματοποιώντας παράλληλα και την υπόσχεση στην επιθυμία της ανηψιάς μου (19 ετών) να την πάρω μαζί.
Οπότε για να μην χάσει πολλές μέρες μαθημάτων από την σχολή της κοιτάω για την περίοδο του Απριλίου (Πάσχα + μία εβδομάδα) ή την περίοδο Ιουλίου (α' 20μερο).
Υποθέτω ότι η περίοδος του Απριλίου είναι καλύτερη?
Tο πρόγραμμα που σκέφτομαι είναι:
• 5 ή 6 μέρες Havana (4 στην αρχή & 1-2 στο τέλος)
• 2 Vinales
• 1 Cienfuegos
• 2 Trinidad
• 1 Camaguey
• 2 Santiago de Cuba
• 1 Baracoa
• 1 Holguin
• 1 Remedios
• 2 Varadero (με επισκεψη στην Santa Clara ερχόμενος από Remedios)
• 1 Matanzas

Κατά την γνώμη σας το πρόγραμμα "βγαίνει" αν δεν νοικιάσω αυτοκίνητο (Αν συνεχιστεί το πρόβλημα με την βενζίνη)? πρέπει κάπου να αυξομειώσουμε διανυκτερεύσεις?

Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
15
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία;
Χαιρετώ την παρέα,
ήρθε η ώρα να πραγματοποιήσω και εγώ το ταξίδι στο όνειρο, πραγματοποιώντας παράλληλα και την υπόσχεση στην επιθυμία της ανηψιάς μου (19 ετών) να την πάρω μαζί.
Οπότε για να μην χάσει πολλές μέρες μαθημάτων από την σχολή της κοιτάω για την περίοδο του Απριλίου (Πάσχα + μία εβδομάδα) ή την περίοδο Ιουλίου (α' 20μερο).
Υποθέτω ότι η περίοδος του Απριλίου είναι καλύτερη?
Tο πρόγραμμα που σκέφτομαι είναι:
• 5 ή 6 μέρες Havana (4 στην αρχή & 1-2 στο τέλος)
• 2 Vinales
• 1 Cienfuegos
• 2 Trinidad
• 1 Camaguey
• 2 Santiago de Cuba
• 1 Baracoa
• 1 Holguin
• 1 Remedios
• 2 Varadero (με επισκεψη στην Santa Clara ερχόμενος από Remedios)
• 1 Matanzas

Κατά την γνώμη σας το πρόγραμμα "βγαίνει" αν δεν νοικιάσω αυτοκίνητο (Αν συνεχιστεί το πρόβλημα με την βενζίνη)? πρέπει κάπου να αυξομειώσουμε διανυκτερεύσεις?

Ευχαριστώ
Πολλοί προορισμοί, και η Κούβα δεν είναι Κρήτη! Για παράδειγμα το Santiago de Cuba απέχει από την Αβάνα οδικώς 12-14 ώρες. Μην υπολογίζεις το χρόνο που δείχνει το GPS. Και αυτοκίνητο να νοικιάσεις τα πράγματα είναι δύσκολα, πόσο μάλλον αν δεν υπάρχει το αυτοκίνητο (έψαξες για τιμές;). Θα φτάνεις σε μια πόλη το μεσημέρι και θα έχεις άμεσα την έννοια να βρεις τρόπο να μετακινηθείς την άλλη μέρα το πρωί για τον επόμενο προορισμό. Προφανώς ο Απρίλιος είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολλοί προορισμοί, και η Κούβα δεν είναι Κρήτη! Για παράδειγμα το Santiago de Cuba απέχει από την Αβάνα οδικώς 12-14 ώρες. Μην υπολογίζεις το χρόνο που δείχνει το GPS. Και αυτοκίνητο να νοικιάσεις τα πράγματα είναι δύσκολα, πόσο μάλλον αν δεν υπάρχει το αυτοκίνητο (έψαξες για τιμές;). Θα φτάνεις σε μια πόλη το μεσημέρι και θα έχεις άμεσα την έννοια να βρεις τρόπο να μετακινηθείς την άλλη μέρα το πρωί για τον επόμενο προορισμό. Προφανώς ο Απρίλιος είναι η καλύτερη επιλογή.
Δεν είναι οικονομικό το θέμα με το αυτοκίνητο αλλά βενζίνης και αναμονής σε ουρές.
Επίσης δεν πάω από Havana στο Santiago αλλά από το Camaguey
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Εμένα μου φαίνεται βαρύ το πρόγραμμα γιατί εκτός της Αβάνας θα είσαι στο τρέξιμο συνέχεια...εγώ έμεινα 12 βράδια (εσύ 18) πήγα μόνο σε 4 πόλεις και ένιωθα πως είμαι συνεχώς στο τρέξιμο...δλδ θα ήθελα άλλες 3 μέρες για τις ίδιες σε αριθμό περιοχές
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χαιρετώ την παρέα,
ήρθε η ώρα να πραγματοποιήσω και εγώ το ταξίδι στο όνειρο, πραγματοποιώντας παράλληλα και την υπόσχεση στην επιθυμία της ανηψιάς μου (19 ετών) να την πάρω μαζί.
Οπότε για να μην χάσει πολλές μέρες μαθημάτων από την σχολή της κοιτάω για την περίοδο του Απριλίου (Πάσχα + μία εβδομάδα) ή την περίοδο Ιουλίου (α' 20μερο).
Υποθέτω ότι η περίοδος του Απριλίου είναι καλύτερη?
Tο πρόγραμμα που σκέφτομαι είναι:
• 5 ή 6 μέρες Havana (4 στην αρχή & 1-2 στο τέλος)
• 2 Vinales
• 1 Cienfuegos
• 2 Trinidad
• 1 Camaguey
• 2 Santiago de Cuba
• 1 Baracoa
• 1 Holguin
• 1 Remedios
• 2 Varadero (με επισκεψη στην Santa Clara ερχόμενος από Remedios)
• 1 Matanzas

Κατά την γνώμη σας το πρόγραμμα "βγαίνει" αν δεν νοικιάσω αυτοκίνητο (Αν συνεχιστεί το πρόβλημα με την βενζίνη)? πρέπει κάπου να αυξομειώσουμε διανυκτερεύσεις?

Ευχαριστώ
O καθένας έχει τους ρυθμούς του. Άλλος το βρίσκει βιαστικό, άλλος αργό, εμένα μου αρέσουν τα γρήγορα. Στη Μπαρακοα έχω ένσταση, θα έβαζα σίγουρα ένα βράδυ ακόμη, είμαι και όλο στροφές ο δρόμος από το Σαντιάγο κι έχεις και πολλά να δεις στα πέριξ άρα τουλάχιστον ενα βράδυ ακόμη Μπαρακοα.

Για την εποχή, από πλευράς καιρού σίγουρα προτιμώ τον Απρίλιο. Αλλά ακόμη δεν ξέρουμε πώς θα είναι τότε η Κούβα πχ αν έρθουν όντως οι Αμερικανοί ο Πριλιος θα είναι πολύ busy, αν όχι τον Ιούλιο θα έχει λιγότερο κόσμο. Ακόμη κι αν υπάρχει βενζίνη αν υπάρχει πολύς τουρισμός θα πρέπει να νοικιάσεις αυτοκίνητο μήνες πριν. Για μένα πάντως η ζυγαριά κλίνει όρος τον Απρίλιο ειδικά αφού θα πας ανατολικά, όπου η ζέστη το καλοκαίρι είναι χειρότερη από τα δυτικά κι έχει και καρναβάλια κλπ που προσωπικά τα βρίσκω εμπόδιο για ομαλή επίσκεψη. Πλην Μπαρακοα τα υπόλοιπα για μένα βγαίνουν και με καλο ρυθμό.
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμένα μου φαίνεται βαρύ το πρόγραμμα γιατί εκτός της Αβάνας θα είσαι στο τρέξιμο συνέχεια...εγώ έμεινα 12 βράδια (εσύ 18) πήγα μόνο σε 4 πόλεις και ένιωθα πως είμαι συνεχώς στο τρέξιμο...δλδ θα ήθελα άλλες 3 μέρες για τις ίδιες σε αριθμό περιοχές
Τα νουμερα που έχω δίπλα σε κάθε πόλη είναι οι διανυκτερεύσεις άρα είναι 21 μέρες. Sorry για το μπέρδεμα!!!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
@Yorgos καλησπερα και όλοι υπολοιοι βεβάιως,

τι λέει απο καιρο τον Οκτώβριο; Απο τις αρχές;
Σκέφτομαι την Σέριφο και τη Σίφνο που έλεγα να πάω τέλη Σεπτεμβρίου να αλλάξω με την Κούβα. Βρήκα σήμερα και καλό εισιτήριο. Με προβληματίζει μόνο αν υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο για να βρέχει συνεχώς.

Επίσης πόσος καιρός χρειάζεται να βγει η βίζα;
Ευχαριστω για την απαντηση.
 
Last edited:

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
@Yorgos καλησπερα και όλοι υπολοιοι βεβάιως,

τι λέει απο καιρο τον Οκτώβριο; Απο τις αρχές;
Σκέφτομαι την Σέριφο και τη Σίφνο που έλεγα να πάω τέλη Σεπτεμβρίου να αλλάξω με την Κούβα. Βρήκα σήμερα και καλό εισιτήριο. Με προβληματίζει μόνο αν υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο για να βρέχει συνεχώς.

Επίσης πόσος καιρός χρειάζεται να βγει η βίζα;
Ευχαριστω για την απαντηση.
Η βίζα βγαίνει σε 5' από συγκεκριμένα ταξιδιωτικά πρακτορεία
Ρίξε μια ματιά εδώ

Κούβα - Κούβα μετά- covid
 
D

Delmem39172

Guest
Καλησπέρα σε όλους! Μετά από πολύ σκέψη, πολλές συναντήσεις, πολλούς «άκυρους» συνδυασμούς που προτείνονται συνήθως στην αρχή του σχεδιασμού ενός ταξιδιού, και αρκετές ώρες πάνω από χάρτες, καταλήξαμε με τον καλό μου και ένα φιλικό ζευγάρι να πάμε στην Κούβα. Αν και αρχικά σκοπεύαμε να αφιερώσουμε στην Κούβα γύρω στις 12 μέρες και άλλες 5-6 σε κάποια γείτονα χώρα, καταλήξαμε ότι θα ήταν καλύτερα να αφιερώσουμε όλες μας τις μέρες στο νησί του Κάστρο για να το γνωρίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα. Αρχικά να πω ότι θα πάμε ανεξάρτητοι γιατί μας ταιριάζει πιο πολύ και ως στυλ και γιατί νομίζω ότι η Κούβα ενδείκνυται για τέτοιου είδους τουρισμό. Πριν αρχίσω να παραθέτω τις πολλές απορίες μου να πω ότι έχω διαβάσει –νομίζω- όλα όσα κατά καιρούς έχουν γραφτεί στο φόρουμ για Κούβα και ήδη αρκετές από τις απορίες μου έχουν λυθεί. Λοιπόν αρχίζω με τις ερωτήσεις :
1) Εισιτήρια: Βρήκα εισιτήρια από Λονδίνο για Αβάνα με την εταιρεία Air Europa στα 650,00 ευρώ (round trip). Νομίζω ότι η τιμή είναι καλή, αλλά η εταιρεία τι λέει? Και δεν εννοώ από θέματα ασφάλειας (γιατί αφού πετάει από Ευρώπη δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα), αλλά από θέματα καθυστερήσεων και από θέμα αποσκευών ( κατά πόσο φτάνουν στον προορισμό σου και πότε- μην μείνουμε και χωρίς ρούχα).
2) Καιρός: Θα πάμε τέλη Μαρτίου με μέσα Απριλίου. Τι καιρό κάνει τότε στην Κούβα για να ξέρουμε για ρούχα κτλ. (Manos από ό,τι είδα πήγες τέτοιο καιρό, θα μου ήταν πολύτιμη η συμβουλή σου)
3) Πρόγραμμα: Το πρόγραμμά μας προς το παρόν διαμορφώνεται ως εξής :
Αβάνα – 5 βράδια
Βινιάλες – 2 βράδια
Σιενφουέγος- 1 βράδυ
Τρινιδάδ- 2 βράδια
Σαντιάγο- 3 βράδια
Κάγιο Κόκο- 3 βράδια
Αφήνω κάτι πολύ sos απέξω?
4) Διαμονή: Θα θέλαμε να μείνουμε περισσότερο σε casas particulares παρά σε ξενοδοχεία. Και για λόγους οικονομικούς αλλά και γιατί νομίζω ότι έρχεσαι πιο κοντά στους ανθρώπους. Στο μόνο μέρος πω θα μείνουμε σε ξενοδοχείο είναι στο Κάγιο Κόκο όπου θα πάμε για ριλάξ. Έχετε κάτι να προτείνετε σύμφωνα με το πρόγραμμά μας για καταλύματα? (Μeli από ό,τι είδα έκανες πολύ καλές επιλογές σε Βινιάλες και Τρινιδάδ, θα εκτιμούσα τη βοήθειά σου). Να σας πω ότι αυτά που θέλουμε από τα καταλύματα που θα μείνουμε είναι να μην έχουν κοινόχρηστο μπάνιο, να είναι κεντρικά, να είναι καθαρά και να παρέχουν σεντόνια και πετσέτες ( ε μην κουβαλήσουμε και την προίκα μας από εδώ). Στην Αβάνα ψάχνουμε κάτι στην περιοχή Havana Vieja.
5) Αυτοκίνητο: Από ό,τι είδα δεν μπορείς να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων για αυτοκίνητο στην Κούβα. Από την άλλη, στο net υπάρχουν διάφορα site με αυτό το σκοπό. Τι παίζει ακριβώς? Δεν είναι αξιόπιστα?
6) Φαγητό: Ξέρουμε πως δεν πάμε στην Κούβα προς τέρψη του ουρανίσκου μας, παρόλα αυτά αν έχετε κάτι καλό να προτείνετε θα το εκτιμήσουμε.
7) Πούρα: Διάβασα πολλά πράγματα για το «Από που να μην πάρετε πούρα» με συνέπεια να μου δημιουργηθεί η απορία από πού τελικά να πάρω?
8) Χρήματα: Πρέπει να βγάλω πιστωτική για να τραβήξω λεφτά από τις εκεί τράπεζες? Η απλή debit μου της Alpha Bank υπάρχει περίπτωση να με προδώσει?
9) Πράγματα που θα πάρω μαζί μου: Εκτός από τα γνωστά (άνετα ρούχα και παπούτσια και κάτι για την περίπτωση βροχής) και αντικουνουπικό, υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να πάρω μαζί μου.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις πολλές απορίες μου- αν και δεν το θεωρώ πιθανό- και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
Σου άφησα μήνυμα.

Χαιρετώ την παρέα,
ήρθε η ώρα να πραγματοποιήσω και εγώ το ταξίδι στο όνειρο, πραγματοποιώντας παράλληλα και την υπόσχεση στην επιθυμία της ανηψιάς μου (19 ετών) να την πάρω μαζί.
Οπότε για να μην χάσει πολλές μέρες μαθημάτων από την σχολή της κοιτάω για την περίοδο του Απριλίου (Πάσχα + μία εβδομάδα) ή την περίοδο Ιουλίου (α' 20μερο).
Υποθέτω ότι η περίοδος του Απριλίου είναι καλύτερη?
Tο πρόγραμμα που σκέφτομαι είναι:
• 5 ή 6 μέρες Havana (4 στην αρχή & 1-2 στο τέλος)
• 2 Vinales
• 1 Cienfuegos
• 2 Trinidad
• 1 Camaguey
• 2 Santiago de Cuba
• 1 Baracoa
• 1 Holguin
• 1 Remedios
• 2 Varadero (με επισκεψη στην Santa Clara ερχόμενος από Remedios)
• 1 Matanzas

Κατά την γνώμη σας το πρόγραμμα "βγαίνει" αν δεν νοικιάσω αυτοκίνητο (Αν συνεχιστεί το πρόβλημα με την βενζίνη)? πρέπει κάπου να αυξομειώσουμε διανυκτερεύσεις?

Ευχαριστώ
Σου άφησα μήνυμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom