Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Jimanko

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Mια χαρά είναι η τιμή για τέτοια εποχή, νομίζω. Για μένα 2 βράδια στο Τρινιδάδ είναι ΟΚ, δεδομένου ότι θα έχετε περάσει το προηγούμενο στο Cienfuegos, που είναι μόλις μια ώρα από το Τρινιδάδ, άρα οι μέρες σας εκεί θα είναι ολόκληρες. Η Αβάνα είναι ανεξάντλητη, άσε που 23 και 24 Δεκεμβρίου πέφτει ΠΣ που θέλετε να είστε εκεί.

Για το cayo blanco εξαρτάται από τα γούστα σας: είναι τουριστικό προφανώς (απαγορεύονται οι Κουβανοί), αν δεν έχετε ξαναέρθει σε επαφή με δελφίνια και δεν έχετε ξαναπάει σε τροπικά νησιά με καταμαράν ενδεχομένως και να σας αρέσει πολύ.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Μάλλον αυτό το πρόγραμμα θα ακολοθήσουμε, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευσπρόσδεκτη (αν έχείς βοηθήσε ήδη πολύ και σε προηγολυμενες συζητήσεις.)
Αν χρείαστούμε κάτι αλλο θα επανέλθω, για αρχη θέλαμε να χωρίσουμε τις μέρες για να βρούμε καταλύματα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Offtopic: Εγώ 750 με Turkish πρωτοχρονιά του '18. Όποτε εμφανίζεται ειδοποίηση για αυτό το θέμα ένα "Αχ". Κούβα είσαι μία.
Παιδες αυτές οι τιμές δεν υπάρχουν πια, κι εγώ κάποτε πετούσα με κάτω από 500 μέσω Ζυρίχης κι έπαιρνα και μίλια, τώρα αν βρω με 800 χαίρομαι.
 

NatassaK

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
Γεια σε ολ@!
Οργανώνουμε σιγά σιγά με φίλους ένα ταξίδι στη Κούβα κι έχουν αρχίσει να προκύπτουν απορίες. Θα ήθελα λοιπόν να ρώτήσω αν γνωρίζει κανεν@ κάποιον οδηγό που να αναλαμβάνει μετακινήσεις ομάδας 5 ή 7 ατόμων από πόλη σε πόλη. 'Εχω διαβάσει στο φόρουμ ποστ σχετικά με μετακινήσεις, αλλά είχα ακούσει παλιότερα ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή, αλλά δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σε ολ@!
Οργανώνουμε σιγά σιγά με φίλους ένα ταξίδι στη Κούβα κι έχουν αρχίσει να προκύπτουν απορίες. Θα ήθελα λοιπόν να ρώτήσω αν γνωρίζει κανεν@ κάποιον οδηγό που να αναλαμβάνει μετακινήσεις ομάδας 5 ή 7 ατόμων από πόλη σε πόλη. 'Εχω διαβάσει στο φόρουμ ποστ σχετικά με μετακινήσεις, αλλά είχα ακούσει παλιότερα ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή, αλλά δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες.
Ευχαριστώ πολύ!
Καλημέρα, σου έστειλα πμ
 

Petyr

Member
Μηνύματα
15
Likes
24
Offtopic: Εγώ 750 με Turkish πρωτοχρονιά του '18. Όποτε εμφανίζεται ειδοποίηση για αυτό το θέμα ένα "Αχ". Κούβα είσαι μία.
610 με Turkish Χριστούγεννα του '19, λίγο πριν σκάσει ο COVID.
Επιστροφή-ταλαιπωρία με "στάση" στο Καράκας.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Non-stop flights from Madrid to Cuba for €431

Κατά καιρούς εμφανίζονται και τέτοιες προσφορές απο Ευρώπη.. Πρόσφατα ειχε για Varadero από Φρανκφούρτη αλλα μας τελείωσε
 

FAY.LV

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας!!! Έχω διαβάσει αρκετά από όσα έχετε γράψει αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες σχετικά με την Κούβα. Θα την επισκεφθώ για 12 μέρες τον Αύγουστο.
Απορία 1: Δεν έχω καταλάβει τη διαφορά στα tour μεταξύ vinales και pinar del rio καθώς κάποια site τα αναφέρουν σαν ένα. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα tour για vinales valley μαζί με σπήλαιο του ινδιάνου είτε από αβάνα ημερήσια είτε από vinales. Αν φτάσω πρωί vinales γίνονται tours απο το μεσημερι και μετά ή πρέπει να μείνω εκεί και να την κάνουμε το επόμενο πρωί; Ιδανικά θα θέλαμε να φτάσουμε Vinales πρωί, να κάνουμε το tour και να φύγουμε νωρίς την επόμενη μέρα για cienfuegos αλλά δεν ξε΄ρω αν είναι εφικτό και με βάση τα tours και με βάση τα δρομολόγια της viazul.
Απορία 2: όλοι ακολουθούν το πρόγραμμα μέσα σ'άκρες Αβάνα-Vinales-Cienfuegos-Trinidad-Varadero-Αβάνα. Υπάρχει λόγος που ξεκινούν από vinales ή μπορούμε να το εφαρμόσουμε και ανάποδα;
Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα σας ξαναενοχλήσω στην επόμενη απορία για Κούβα :) :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας!!! Έχω διαβάσει αρκετά από όσα έχετε γράψει αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες σχετικά με την Κούβα. Θα την επισκεφθώ για 12 μέρες τον Αύγουστο.
Απορία 1: Δεν έχω καταλάβει τη διαφορά στα tour μεταξύ vinales και pinar del rio καθώς κάποια site τα αναφέρουν σαν ένα. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα tour για vinales valley μαζί με σπήλαιο του ινδιάνου είτε από αβάνα ημερήσια είτε από vinales. Αν φτάσω πρωί vinales γίνονται tours απο το μεσημερι και μετά ή πρέπει να μείνω εκεί και να την κάνουμε το επόμενο πρωί; Ιδανικά θα θέλαμε να φτάσουμε Vinales πρωί, να κάνουμε το tour και να φύγουμε νωρίς την επόμενη μέρα για cienfuegos αλλά δεν ξε΄ρω αν είναι εφικτό και με βάση τα tours και με βάση τα δρομολόγια της viazul.
Απορία 2: όλοι ακολουθούν το πρόγραμμα μέσα σ'άκρες Αβάνα-Vinales-Cienfuegos-Trinidad-Varadero-Αβάνα. Υπάρχει λόγος που ξεκινούν από vinales ή μπορούμε να το εφαρμόσουμε και ανάποδα;
Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα σας ξαναενοχλήσω στην επόμενη απορία για Κούβα :) :)
2. Μια χαρά μπορείτε και ανάποδα
1. Αν είναι πριβε το τουρ φεύγετε ο,τι ώρα θέλετε. Τα ομαδικά ξεκινούν πρωί. Το σύνηθες είναι να πάρεις τουρ από την Αβανα πάντως

Pinar del Rio λέγεται τόσο η επαρχία στην οποία ανήκει το Βινιαλες, όσο και η πρωτεύουσα και μεγαλύτερη πόλη της.
 

Kkyr7

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!!!
Κλείνω εισητήρια για το εδωτερικό της χώρας με τα λεοφωρεία της Viazul και αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Θα έχω μαζί μου ενα backpack και μια 10κιλη βαλίτσα την κλασική καμπίνας.. Θα πρέπει να πληρώσω επιπλέον για την βαλίτσα ή είναι μέσα στην τιμή του εισητήριου?
Αυτο το λέω διότι στον εξοπλισμό μου εμφανίζει για προσθήκη 23kg βαλίτσας και όχι για 10Kg ?
Γνωρίζει κάποιος?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους!!!
Κλείνω εισητήρια για το εδωτερικό της χώρας με τα λεοφωρεία της Viazul και αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Θα έχω μαζί μου ενα backpack και μια 10κιλη βαλίτσα την κλασική καμπίνας.. Θα πρέπει να πληρώσω επιπλέον για την βαλίτσα ή είναι μέσα στην τιμή του εισητήριου?
Αυτο το λέω διότι στον εξοπλισμό μου εμφανίζει για προσθήκη 23kg βαλίτσας και όχι για 10Kg ?
Γνωρίζει κάποιος?
Μπορείς να βάλεις αποσκευη καμπίνας στο λεωφορείο αρκεί να χωράει από πάνω σου.
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Τέλος τα δρομολόγια ανάμεσα σε Σαντιάγο και Μπαρακόα με Viazul, ως λόγος επίσημα τουλάχιστον αναφέρεται η χαμηλή ζήτηση. Δύσκολη και κοστοβόρα η μετακίνηση στην περιοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom