Γαλλία Απορίες για Παρίσι

strat0s

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπόντρουμ , Λονδίνο.
Συμφωνώ με τα όσα γράφει η vpg, απλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στο θέμα αυτοκίνητο...
Το Παρίσι έχει ένα τέλειο σιδηροδρομικο δίκτυο και Μετρό με 14 γραμμές αν θυμάμαι καλά όπου σε πάνε οπου θές πολύ γρήγορα.
Με τρένο μπορείτε να μεταβείτε απο Eurodisney στο κέντρο του Παρισιού σε περίπου 30'.
Τα βασικά αξιοθέατα (Αψίδα, Άιφελ, Λούβρο) μπορείτε να τα δείτε πολύ ευκολα καθώς είναι σχετικά κοντα.
Προσωπικά το έκανα με τα πόδια από Αψίδα έως Λούβρο και είναι πολύ όμορφα να περπατάς την Champs-Élysées.
Στο Λούβρο (αν και ημέρες εορτών) δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου. Δεν ξερω εαν ετυχε...
Στον πύργο του Άιφελ εαν πάτε πρωι θα έχει κάποια καθυστέρηση λόγο των γκρούπ. Εμέις πήγαμε αργά το απόγευμα και ήταν υπέροχα.
Οι 3-4 μέρες που θα έχετε για να δείτε το Παρίσι είναι λίγες, αλλά και η επίσκεψη στα θεματικά πάρκα αξίζει...!
Συμφωνώ οτι για Eurodisney χρειάζονται 2 μέρες. Και είναι φανταστικά να διανυκτερεύσετε μεσα σε κάποιο απο τα ξενοδοχεία που έχει.
Το μόνο σίγουρο είναι πως θα περάσετε υπέροχα...
 

jisi

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
gone επειδη δν μπορω να σου στειλω προσωπικο μηνυμα λογω 20 μυνηματων θα ηθελα αν το δεισ αυτο το μηνυμα να γραψεισ κατι ωστε να σου κανω καποιεσ ερωτησεισ για το παρισι που προκειτε να παω συντομα!
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
gone επειδη δν μπορω να σου στειλω προσωπικο μηνυμα λογω 20 μυνηματων θα ηθελα αν το δεισ αυτο το μηνυμα να γραψεισ κατι ωστε να σου κανω καποιεσ ερωτησεισ για το παρισι που προκειτε να παω συντομα!
Στη διάθεσή σου
 

jisi

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
καλησπερα και ευχαριστω για την ανταποκριση!
αυτα που θελω να ρωτησω ειναι σε ποια περιοχη να μεινω? θελω να ειναι ασφαλησ να μην φοβασαι το βραδυ να κυκλοφορισεισ!εχω απορυψει οπερα και ειμαι αναμεσα σε αιφελ και αψιδα του θρυαμβου! πωσ θα παω απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο (αυτο οταν μαθω που θα μεινω)! και υπαρχουν καρτεσ απεριοριστων διαδρομων για το μετρο απο που προμηθευονται και πρεπει να κλεισω απο εδω κανενα εισητηριο?αξιζει? π.χ. λουβρο? θα γλιτωσω ουρα ασ πουμε η καλυτερα εκει!και γενικα οτι συμβουλη εχετε να μου δωσετε που αξιζει και που οχι να παω τι να προσεχω και που θα βρω φαγητο καλο και γενικα οτι μπορει να με βοιθησει! ακομα και πωσ θα παω disneyland, βασικα μια μερα καλα ειναι η καλο θα ηταν να μεινω και κανενα βραδυ εκει!αυτα, δεν ξερω αν ειναι υπερβολικα αλλα ειναι αυτα που εχω στο μυαλο μου και θα ηθελα να μην ψαχνομαι εκει!
 

Soula

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάι
παρισι

Καλημέρα.Εμείς θα μείνουμε εκτός παρισιού.Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω γιατί και γω την άλλη εβδομάδα φεύγω.Αλλά αν μπεις στις ταξιδιωτικές ιστορίες για Παρίσι θα μάθεις πολλά πράγματα.Όσο αφορά την Disneyland έχω αγοράσει voucher από το ebay (ελπίζω να είναι οκ)και θα πληρώσω 30 ευρω το εισητήριο και για τα 2 πάρκα.ότι άλλες πληροφορίες θέλεις θα σου τις δώσω αφού γυρίσω.:)
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Επίσης, αν πας forum-Αναζήτηση Πληροφοριών-Ευρώπη, βάλεις Γαλλία στο κουτάκι που έχει στο πάνω μέρος και πατήσεις προβολή, θα βρείς 9 σελίδες από θέματα που έχουν γραφτεί κατά καιρούς σε σχέση με το Παρίσι και τη Γαλλία γενικότερα. Σίγουρα εκεί θα βρεις πολλές απαντήσεις και πολλές προτάσεις για όλα αυτά που ρωτάς.:)
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
καλησπερα και ευχαριστω για την ανταποκριση!
αυτα που θελω να ρωτησω ειναι σε ποια περιοχη να μεινω? θελω να ειναι ασφαλησ να μην φοβασαι το βραδυ να κυκλοφορισεισ!εχω απορυψει οπερα και ειμαι αναμεσα σε αιφελ και αψιδα του θρυαμβου! πωσ θα παω απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο (αυτο οταν μαθω που θα μεινω)! και υπαρχουν καρτεσ απεριοριστων διαδρομων για το μετρο απο που προμηθευονται και πρεπει να κλεισω απο εδω κανενα εισητηριο?αξιζει? π.χ. λουβρο? θα γλιτωσω ουρα ασ πουμε η καλυτερα εκει!και γενικα οτι συμβουλη εχετε να μου δωσετε που αξιζει και που οχι να παω τι να προσεχω και που θα βρω φαγητο καλο και γενικα οτι μπορει να με βοιθησει! ακομα και πωσ θα παω disneyland, βασικα μια μερα καλα ειναι η καλο θα ηταν να μεινω και κανενα βραδυ εκει!αυτα, δεν ξερω αν ειναι υπερβολικα αλλα ειναι αυτα που εχω στο μυαλο μου και θα ηθελα να μην ψαχνομαι εκει!
Αγαπητέ Jisi για να μπορέσεις να ξεκαθαρίσεις αρκετά πράγματα για το ταξίδι σου, θα πρέπει να διαβάσεις πρώτα όλα όσα έχουν γραφεί στο φόρουμ, για το Παρίσι και μάλιστα από περισσότερο από μένα γνώστες. Αυτός εξάλλου είναι και ένας από τους άγραφους κανόνες καλής χρήσης του φόρουμ. Δε σε επιπλήτω, αλλά σαν παλαιότερος προσπαθώ να σε βοηθήσω. Κατα τα άλλα να επανέλθεις.
 

jisi

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
ναι καταλαβαινω τι λετε και τα εχω ριξει μια ματια απλα δεν εχω και τον χρονο να τα διαβασω ολα! βασικα νομιζω ειμαι κοντα για το ξενοδοχειο αν μπορειτε πειτε την γνωμη σας!
1)Booking.com: First Hotel, Παρίσι, Γαλλία - 400 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
2)Booking.com: hotel Best Western Star Champs-Elys
3)Booking.com: ξενοδοχείο Jardins Eiffel, Παρίσι, Γαλλία - 990 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Απ' ότι είδα στο google earth, μόνο το First Hotel έχει δίπλα του μετρό και κατά τη γνώμη μου αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό κριτήριο για να επιλέξεις ξενοδοχείο. Οι αποστάσεις είναι πιο μεγάλες απ' όσο φαντάζεσαι!
Αυτά τα ξενοδοχεία στα έχει προτείνει κάποιος;
Ποιές ημερομηνίες υπολογίζεις να πας;
 

Soula

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάι
παρισι

Καλημέρα.Και ξανά θα χρειαστώ βοήθεια.Τα εισητήρια για το Λούβρο αν τα κλείσω από Παρίσι από το fnac θα αποφύγω τις ουρές? ή μονο μέσω ίντερνετ? Τα παιδιά δεν πληρώνουν?Για να ξέρω αν τα κλείσω μέσω ίντερνετ πόσα εισητήρια να βγάλω.
Δυστυχώς ο καιρός θα είναι βροχερός.Υπάρχει λίγη απογοήτευση αλλά........
Ευχαριστώ και πάλι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.116
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom