Γαλλία Απορίες για Παρίσι

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Εγώ δεν ήξερα για τα fnac και έκλεισα τα εισιτήρια απο το site, μέσω ticketnet. Με τον κωδικό κράτησης που μου έστειλαν με mail, πήγα στο κατάστημα virgin που βρίσκεται μέσα σ' ένα εμπορικό κέντρο κάτω από το μουσείο, και μου έδωσαν τα εισιτήρια. Υποθέτω ότι η διαδικασία θ' αλλάζει αν επιλέξεις να κάνεις την κράτηση μέσω FNAC ή ticketweb. Tickets & Shop | Louvre Museum

Τα παιδιά κάτω των 18 δεν πληρώνουν:
Tarifs Exon

Έβρεχε και σε μας και ομολογώ ότι ήταν λίγο, έως και πολύ σπαστικό! Ειδικά την μέρα που είχαμε κλείσει για την Disneyland έβρεχε σχεδόν ασταμάτητα μέχρι το βράδυ! Αγοράσαμε κάτι μακρυά αδιάβροχα και προσέχαμε πάρα πολύ να μην βραχούν τα παπούτσια μας. Βέβαια δεν το αποφύγαμε εντελώς αλλά ήταν τουλάχιστον υποφερτά.
Υπήρχαν πολλοί που είχαν πάει με σορτσάκια και πέδιλα και ήταν για λύπηση! Αρκετοί μάλιστα προσπαθούσαν να στεγνώσουν τα παπούτσια τους στα μηχανήματα του αέρα που υπήρχαν στις τουαλέτες!
-Αυτά τα αδιάβροχα είναι μέχρι το γόνατο και τα πουλάνε παντού. Τα κουβαλούσαμε κάθε μέρα μαζί μας και μας έσωσαν σε πολλές περιπτώσεις.
-Να φοράτε πάντα κλειστά και αν είναι δυνατόν αδιάβροχα παπούτσια γιατί ακόμα και αν ξεκινάτε με ήλιο ποτέ δεν ξέρεις πώς θα εξελιχθεί ο καιρός.
 

jisi

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
Απ' ότι είδα στο google earth, μόνο το First Hotel έχει δίπλα του μετρό και κατά τη γνώμη μου αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό κριτήριο για να επιλέξεις ξενοδοχείο. Οι αποστάσεις είναι πιο μεγάλες απ' όσο φαντάζεσαι!
Αυτά τα ξενοδοχεία στα έχει προτείνει κάποιος;
Ποιές ημερομηνίες υπολογίζεις να πας;
μονοσ μου τα βρηκα δεν μου τα προτεινε κανεισ! για οκτωβριο ειναι να παω
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Πάντως από άποψη τιμής για 28/10 που έβαλα και για ένα βράδυ, το First δίνει 205€, το Best Western δίνει 160€, το Jardins Eiffel δίνει 150€ και όλα αυτά χωρίς πρωινό τ' οποίο κυμαίνεται από 13€-15€ το άτομο.
Το Novotel Vaugirard που σου πρότεινα, δίνει με πρωινό 131€ και χωρίς πρωινό 115€. Επιπλέον, καλύπτει όλα αυτά που λες ότι θέλεις και είναι δίπλα στο μετρό. Εμείς πάντως μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι και στο προτείνω ανεπιφύλακτα!:)
Booking.com: Novotel Paris Vaugirard Montparnasse, Παρίσι, Γαλλία - 251 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Hotel Novotel Paris Vaugirard Montparnasse: room with bed for children
 

Soula

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάι
Καλησπέρα.Θέλω να κλείσω εισητήρια για το Λούβρο μέσω ticketneτ.Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όποια μέρα θέλω?Γιατί δεν μου ζητάει ημερομηνίες.
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Καλησπέρα.Θέλω να κλείσω εισητήρια για το Λούβρο μέσω ticketneτ.Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όποια μέρα θέλω?Γιατί δεν μου ζητάει ημερομηνίες.
Ναι, γιατί με τον κωδικό της κράτησης που θα σου στείλουν θα πας σ‘ ένα κατάστημα από τη λίστα που θα σου υποδείξουν και θα πάρεις τα εισητήρια. Δεν ξέρω, αν όταν το κάνεις αυτό μπορείς να ορίσεις εσύ την ημερομηνία επίσκεψης. Εμείς κάναμε την διαδικασία την ημέρα που είχαμε προγραμματίσει να πάμε.
Επίσης αν σκοπεύετε να επισκεφθείτε τον Άιφελ, θυμήσου να βγάλεις τα εισιτήρια από το ίντερνετ γιατί αλλιώς θα το μετανοιώσετε πικρά!
 

Soula

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάι
Παρισι

τα έκλεισα και γώ από ticketnet.Έχεις δίκιο.Μου στείλανε αριθμό κράτησης.
Έκλεισα και στο see life μέσω ίντερνετ.Από το λίγο που έψαξα πρέπει να είναι πολύ ωραίο.Εκτός από τον Πύργο του Αιφελ για που αλλού πρέπει να βγάλω εισητήρια?
Είδα και για τα tour bus.Να βγάλω και για αυτά μεσω ίντερνετ?Υπάρχει περίπτωση να τα βρω εκεί φθηνότερα?
Sorry που ρωτάω αλλά είμαστε και πολλά άτομα και μας βγαίνουν ακριβά.
Σ`ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.:D
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
τα έκλεισα και γώ από ticketnet.Έχεις δίκιο.Μου στείλανε αριθμό κράτησης.
Έκλεισα και στο see life μέσω ίντερνετ.Από το λίγο που έψαξα πρέπει να είναι πολύ ωραίο.Εκτός από τον Πύργο του Αιφελ για που αλλού πρέπει να βγάλω εισητήρια?
Είδα και για τα tour bus.Να βγάλω και για αυτά μεσω ίντερνετ?Υπάρχει περίπτωση να τα βρω εκεί φθηνότερα?
Sorry που ρωτάω αλλά είμαστε και πολλά άτομα και μας βγαίνουν ακριβά.
Σ`ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.:D
Καλά θα ήταν να βγάλεις εισιτήρια και για τις Βερσαλλίες αν σας ενδιαφέρει. Εκεί όμως θα πρέπει να δώσεις ημερομηνία επίσκεψης και αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα αν ο καιρός δεν είναι κατάλληλος.
Επίσης καλά θα ήταν να βγάλετε εισιτήρια απο το ίντερνετ και για το Αστερίξ. Έχει μάλιστα και καλύτερη τιμή αν τα κλείσεις 7 μέρες πριν.

Όσο για τα tour bus εγώ δεν τα προτιμώ γιατί νομίζω ότι είναι τζάμπα λεφτά. Πόσα μέρη από αυτά που έχουν στα δρομολόγια τους θέλεις να επισκεφθείς και πόσα τελικά προλαβαίνεις να επισκεφθείς μέσα σε μία ή δύο μέρες που θα ισχύει το εισιτήριό σου; Κατά τη γνώμη μου διαλέξτε τι θέλετε να δείτε και χρησιμοποιήστε το μετρό το οποίο είναι πολύ εύκολο.
Μια κρουαζιέρα στον Σηκουάνα θα καλύψει και πολλά κενά ακόμα.

Το Παρίσι είναι τεράστιο και χρειάζεσαι πολύ χρόνο για να το δείς όλο.
Δυστυχώς δεν φτάνει ένα ταξίδι, γι αυτό και για να μην κουράζεστε άδικα, κάντε μια αυστηρή επιλογή σε αυτά που θέλετε να πάτε,δώστε χρόνο στον εαυτό σας και απολαύστε τα χωρίς το άγχος νά προλάβετε να δείτε όσο πιο πολλά γίνεται.:)
 

Soula

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάι
Παρισι

Ναι έχεις δίκιο.Αυτό σκοπεύω να κάνω.Να μην σπαταλήσω χρόνο άδικα.
Σ`ευχαριστώ πολύ.Οι πληροφορίες σου ήταν πολύτιμες.
:)
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Καλό ταξίδι κι εύχομαι να περάσετε υπέροχα! :D
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους! Σκοπεύω να ταξιδέψω στο Παρίσι κ οπως ειδα έχουν αναφερθεί 2 κάρτες. Η Navigo Decouverte και η Paris Visete Card. Υπάρχει κάποιος που να τις εχει χρησιμοποιήσει αν οχι και τις 2,τη μια κ να μου πει περι τινος πρόκειται? Διάβασα σχετικά στα site αλλα ήθελα κ προσωπικές απόψεις.
Ευχαριστώ πολυ!!:)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Τα παιδιά κάτω των 18 δεν πληρώνουν:
Tarifs Exon
στο επισημο σαιτ αναφερει οτι οι νεοι κατω των 26 απο χωρα της εε μπαινουν επισης δωρεαν!
εμεις που ειμαστε τρια ατομα και οι δυο κατω των 26 μας συμφερει να κοψει ο τριτος της παρεας εισιτηριο απο το σαιτ οταν ουτως η αλλως θα περιμενουμε για να παρουμε τα μηδενικα εισιτηρια μας οι υπολοιποι?
νομιζω πως οχι, αλλα αν γνωριζει καποιος καποιο τροπο για να αποφυγουμε τις ουρες (με μηδενικα εισιτηρια) να ενημερωσει!
 

Soula

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάι
Καλησπέρα.Δυστυχώς δεν χρησιμοποίησα καμοία από τις δύο κάρτες.Έκλεισα όλα τα εισητήρια για τα μουσεία μέσω ίντερνετ και γλύτωσα και ουρές και πολύτιμο χρόνο.Άν πάτε στην disneyland να πάρεις voucher από ebay.
Μπορώ να σου δώσω πληροφορίες σχετικά.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.103
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom