Γαλλία Απορίες για Παρίσι

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
τοσκάνη
είδα τον χάρτη του Metro και τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο Το CDGVAL τί είναι?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.990
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ειναι ενα εσωτερικο τρενακι του αεροδρομιου χωρις οδηγο που σε μεταφερει στα διαφορα τερμιναλ και παρκινγκ. Αν πχ προσγειωνεσαι στο Τ1 πρεπει να το παρεις για να πας στο Τ3 και να παρεις το RER
 

MariaMoSam

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλησπέρα! Φεύγω για Παρίσι Τρίτη 7/4. Έχω διαβάσει πάρα πολλές ιστορίες και έχω κάποιες ερωτήσεις.. Είναι λίγο αργά βέβαια αλλά ελπίζω να το δει κάποιος και να απαντήσει. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω για την Paris Visite Card. Αν συμφέρει να την πάρω και για ποιες ζώνες. Ευχαριστώ
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ερώτηση αρκετά δύσκολη.
Είμαστε ζευγάρι 40+ και θα αγοράσουμε την museum pass που σίγουρα μας συμφέρει οικονομικά και παρακάμπτεις και ουρές. Όμως μαζί μας θα έχουμε και τα παιδιά μας 9 και 11 που δεν πληρώνουν εισιτήριο στα μουσεία. Τι θα γίνει όμως με το θέμα της ουράς; Πρέπει να μπούμε στην τεράστεια ουρά μαζί τους για να τους βγάλουμε μηδενικό εισητήριο ή τα παίρνουμε μαζί μας με το museum pass. Μιλάμε για μέσα Ιουλίου οπότε έχει σημασία ιδιαίτερα για Λούβρο και Βερσαλίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Ερώτηση αρκετά δύσκολη.
Είμαστε ζευγάρι 40+ και θα αγοράσουμε την museum pass που σίγουρα μας συμφέρει οικονομικά και παρακάμπτεις και ουρές. Όμως μαζί μας θα έχουμε και τα παιδιά μας 9 και 11 που δεν πληρώνουν εισιτήριο στα μουσεία. Τι θα γίνει όμως με το θέμα της ουράς; Πρέπει να μπούμε στην τεράστεια ουρά μαζί τους για να τους βγάλουμε μηδενικό εισητήριο ή τα παίρνουμε μαζί μας με το museum pass. Μιλάμε για μέσα Ιουλίου οπότε έχει σημασία ιδιαίτερα για Λούβρο και Βερσαλίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Από ότι θα δεις και στο συνημμένο site δεν χρειάζεται να περιμένετε στην ουρά, τουλάχιστον στα δημοφιλή μουσεία.
Στα αξιοθέατα που ίσως χρειαστεί να βγάλετε εισιτήρια για τα παιδιά, δεν περιλαμβάνονται στα δημοφιλή και έτσι δεν θα έχουν μεγάλη ουρά από κόσμο.
http://en.parismuseumpass.com/rub-faq-16.htm
 

stathis25

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Καλησπέρα!
Θα επισκεφτώ το Παρίσι και θα μείνω στο κέντρο της πόλης. Ωστόσο την τελευταία μέρα του ταξιδιού, επειδή θα αναχωρήσω ξημερώματα από το Orly, θα μείνω σε ένα ξενοδοχείο εκεί κοντά. Θα μπορούσατε να μου πείτε, αν φυσικά γνωρίζετε, πως θα πάω από το κέντρο του Παρισιού στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο; Και πως θα ξαναγυρίσω πίσω; Έχω στο μυαλό μου, να πάω να αφήσω τα πράγματα στο ξενοδοχείο, να ξαναγυρίσω στο Παρίσι και το βράδυ να πάω να κοιμηθώ εκεί, γι' αυτό θέλω να μάθω και το πήγαινε και το έλα!

https://www.booking.com/hotel/fr/ba...daf1232abdf1d98a962;dcid=1;dist=0&type=total&
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα!
Θα επισκεφτώ το Παρίσι και θα μείνω στο κέντρο της πόλης. Ωστόσο την τελευταία μέρα του ταξιδιού, επειδή θα αναχωρήσω ξημερώματα από το Orly, θα μείνω σε ένα ξενοδοχείο εκεί κοντά. Θα μπορούσατε να μου πείτε, αν φυσικά γνωρίζετε, πως θα πάω από το κέντρο του Παρισιού στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο; Και πως θα ξαναγυρίσω πίσω; Έχω στο μυαλό μου, να πάω να αφήσω τα πράγματα στο ξενοδοχείο, να ξαναγυρίσω στο Παρίσι και το βράδυ να πάω να κοιμηθώ εκεί, γι' αυτό θέλω να μάθω και το πήγαινε και το έλα!

https://www.booking.com/hotel/fr/ba...daf1232abdf1d98a962;dcid=1;dist=0&type=total&
Καλησπέρα. Αν το ξενοδοχείο στο κέντρο σου παρέχει υπηρεσία φύλαξης αποσκευών, θα ήταν καλύτερα να άφηνες εκεί τα πράγματά σου μέχρι το βράδυ που θα φύγεις για το άλλο ξενοδοχείο. Επίσης μπορείς να αφήσεις τις αποσκευές σου σε χώρους φύλαξης σε σταθμούς κτλ.
Εδώ μπορείς να βρεις πως θα φτάσεις στο αεροδρόμιο
http://www.aeroportsdeparis.fr/en/passengers/access/paris-orly
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Επανέρχομαι με νέα απορία-μάλλον ζητώ την άποψη σας.
Αυτές τις μέρες θα αγοράσω μέσω internet εισιτήρια για άνοδο στον πύργο του αιφελ από το επίσημο σαιτ τους για μέσα Ιουλίου για μας και τα δυο παιδιά μας για την κορυφή. Επειδή πρέπει να κλείσουμε και ώρα ρωτώ: είναι καλύτερα πρωί ή απόγευμα και άν απόγευμα 5.30 ή 8.00. Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ πολύ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Επανέρχομαι με νέα απορία-μάλλον ζητώ την άποψη σας.
Αυτές τις μέρες θα αγοράσω μέσω internet εισιτήρια για άνοδο στον πύργο του αιφελ από το επίσημο σαιτ τους για μέσα Ιουλίου για μας και τα δυο παιδιά μας για την κορυφή. Επειδή πρέπει να κλείσουμε και ώρα ρωτώ: είναι καλύτερα πρωί ή απόγευμα και άν απόγευμα 5.30 ή 8.00. Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ πολύ.
Αργά το απόγευμα και όταν βραδιάσει νομίζω είναι ακόμη καλύτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom