Γαλλία Απορίες για Παρίσι

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μετα μπορω να υπολογισω ποση ωρα θελει για Παρισι, ειναι ευκολο.
😂 να σαι καλά με κανες και γέλασα. Ετοιμάσου για τον άλυτο γρίφο που λέγεται rer. Εννοείται το πόση ώρα θα κάνει ειναι ένα μυστήριο. Εξαρτάται σε ποιες στάσεις θα σταματήσει. Τον Αύγουστο κάποιες στάσεις δεν λειτουργούν λόγω έργων. Τσέκαρε στο site της ratp ποιες είναι αυτές όταν θα πας. Α και φυσικά μπορεί ξαφνικά να μην λειτουργεί και να έχουν βάλει λεωφορεία για κάποιες στάσεις.

Δεν πιστεύω να θες air condition και τέτοιες πολυτέλειες;

Μετά τη στάση Gare du nord ετοιμάσου να σκουπιζεις τον ιδρώτα των διπλανων σου γιατί προβλέπω σαρδελοποιηση.

Είναι ντροπή που έχουν αυτό το χάλι ως βασική επιλογή για το αεροδρόμιο σε τόσο τουριστική πόλη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
😂 να σαι καλά με κανες και γέλασα. Ετοιμάσου για τον άλυτο γρίφο που λέγεται rer. Εννοείται το πόση ώρα θα κάνει ειναι ένα μυστήριο. Εξαρτάται σε ποιες στάσεις θα σταματήσει. Τον Αύγουστο κάποιες στάσεις δεν λειτουργούν λόγω έργων. Τσέκαρε στο site της ratp ποιες είναι αυτές όταν θα πας. Α και φυσικά μπορεί ξαφνικά να μην λειτουργεί και να έχουν βάλει λεωφορεία για κάποιες στάσεις.

Δεν πιστεύω να θες air condition και τέτοιες πολυτέλειες;

Μετά τη στάση Gare du nord ετοιμάσου να σκουπιζεις τον ιδρώτα των διπλανων σου γιατί προβλέπω σαρδελοποιηση.

Είναι ντροπή που έχουν αυτό το χάλι ως βασική επιλογή για το αεροδρόμιο σε τόσο τουριστική πόλη.
Κατεβασα φθινοπωρινα με τις θερμοκρασιες που θα εχει, δεν με πειραζει η ελλεψη κλιματισμου για 1 ωρα.
Εδω βγαζω 5ωρο στη δουλεια χωρις κλιματισμο και ανεμιστηρα γιατι απαγορευεται απο την πολεοδομια και εχω βγαλει Αθηνα Θεσσαλονικη χωρις κλιματισμο με καυσωνα με ΟΣΕ. Ερχομαι απο τριτοκοσμικη χωρα, τι να μου πει το RER.
 
Last edited:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Κατεβασα φθινοπωρινα με τις θερμοκρασιες που θα εχει, δεν με πειραζει η ελλεψη κλιματισμου για 1 ωρα.
Εδω βγαζω 5ωρο στη δουλεια χωρις κλιματισμο και ανεμιστηρα γιατι απαγορευεται απο την πολεοδομια και εχω βγαλει Αθηνα Θεσσαλονικη χωρις κλιματισμο με καυσωνα με ΟΣΕ. Ερχομαι απο τριτοκοσμικη χωρα, τι να μου πει το RER.
υπολογιζουν με θερμοκρασιες Αθηνας δεν γνωριζουν οτι θα εχει 15-21 βαθμους :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
υπολογιζουν με θερμοκρασιες Αθηνας δεν γνωριζουν οτι θα εχει 15-21 βαθμους :)
Ρουεν 11 ως 18 :D
Το εχω ζησει πολλα καλοκαιρια στην Αγγλια. Εξαλλου γι αυτο προτιμω το ωκεανιο κλιμα τα καλοκαιρια παρα το ηπειρωτικο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Περιμενα εναν μηνα να ανοιξουν θεσεις με μιλια στη γαλαταδικη πτηση της Aegean, σημερα το πρωι ανοιξαν και μετεφερα τα εισιτηρια δωρεαν. Ε, τωρα ας αργησει οσο θελει το RER, μου εφυγε το αγχος.
 

porcelain

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Γνωρίζει κάποιος που πήγε πρόσφατα ποια αξιοθέατα είναι καλυμμένα λόγω ανακαίνισης για τους ολυμπιακούς; Κάπου είδα γραμμένο να το λέει κάποιος που πήγε πρόσφατα αλλά δεν διευκρινιζε..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Γνωρίζει κάποιος που πήγε πρόσφατα ποια αξιοθέατα είναι καλυμμένα λόγω ανακαίνισης για τους ολυμπιακούς; Κάπου είδα γραμμένο να το λέει κάποιος που πήγε πρόσφατα αλλά δεν διευκρινιζε..
opera garnier δεν θυμαμαι καποιο άλλο
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Καλησπέρα . Γνωρίζει κανείς για το εισιτήριο για το Ανάκτορο των Βερσαλλιών το full access εισιτήριο είναι το Passport?
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Γνωρίζει κανείς στην Palais Garnier σε ποιες περιπτώσεις δεν σου επιτρέπεται να μπεις μέσα στην όπερα παρά μόνο στο χολ κτλπ. Είναι συχνό φαινόμενο?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γνωρίζει κανείς στην Palais Garnier σε ποιες περιπτώσεις δεν σου επιτρέπεται να μπεις μέσα στην όπερα παρά μόνο στο χολ κτλπ. Είναι συχνό φαινόμενο?
Δεν σου επιτρέπεται τις ημέρες που έχει απογευματινή παράσταση. Στο site τους μπορείς να το δεις αυτό.
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Ταξιδευω οικογενειακως για Παρισι 31 Δεκεμβριου Κυριακη και αναχωρω 7 Γεναρη Κυριακη. Η ερωτηση μου ειναι η εξης α. Τι καρτα navigo πρεπει να παρω για τις μερες που θα μεινουμε ? β. Θα μενω στην περιοχη mairie de clichy. Οταν φτασουμε τα μαρκετ της περιοχης θα ειναι ανοικτα ?, φτανουμε γυρω στις 1 το μεσημερι
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Ταξιδευω οικογενειακως για Παρισι 31 Δεκεμβριου Κυριακη και αναχωρω 7 Γεναρη Κυριακη. Η ερωτηση μου ειναι η εξης α. Τι καρτα navigo πρεπει να παρω για τις μερες που θα μεινουμε ? β. Θα μενω στην περιοχη mairie de clichy. Οταν φτασουμε τα μαρκετ της περιοχης θα ειναι ανοικτα ?, φτανουμε γυρω στις 1 το μεσημερι
Η κάρτα navigo weekly ισχύει από Δευτέρα έως Κυριακή. Επομένως την πρώτη ημέρα που φτάνεις δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις. Θα κινηθείς με αγορά απλών εισιτηρίων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom