Απορίες για κράτηση στο Booking.com

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
829
Γειά σας!
Θα ήθελα τα φώτα σας! Έχω κάνει κράτηση σε ένα κατάλυμα στην Ισπανία για τέλη Ιουνίου με δυνατότητα ακυρωσης αρχες Ιουνίου. Χθες έλαβα μειλ που έλεγε πως το ον λαιν τσεκ ιν είναι διαθέσιμο κ να το κάνω πριν πάω στο κατάλυμα. Νωρίς δεν μου το έστειλαν; αν κάνω τώρα τσεκ ιν, χάνω το δικαίωμα της ακύρωσης;

Έχω κλείσει πολλές φορές με booking.com δε θυμάμαι να μου έχουν ξαναστείλει σχεδόν 2 μήνες πριν για τσεκ ιν.

Ευχαριστώ!
Έμενα προσωπικά με έχει τύχει να κάνω check in ηλεκτρονικά έως και μια εβδομάδα πιο νωρίς, δεν νομίζω ότι χάνεις το δικαίωμα της ακύρωσης.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Γειά σας!
Θα ήθελα τα φώτα σας! Έχω κάνει κράτηση σε ένα κατάλυμα στην Ισπανία για τέλη Ιουνίου με δυνατότητα ακυρωσης αρχες Ιουνίου. Χθες έλαβα μειλ που έλεγε πως το ον λαιν τσεκ ιν είναι διαθέσιμο κ να το κάνω πριν πάω στο κατάλυμα. Νωρίς δεν μου το έστειλαν; αν κάνω τώρα τσεκ ιν, χάνω το δικαίωμα της ακύρωσης;

Έχω κλείσει πολλές φορές με booking.com δε θυμάμαι να μου έχουν ξαναστείλει σχεδόν 2 μήνες πριν για τσεκ ιν.

Ευχαριστώ!
Μου έτυχε πέρσι στην Βαλένθια. Δεν έκανα το online check-in όταν το ζήτησαν, περίμενα να σιγουρευτώ ότι θα γίνει το ταξίδι και τελικά το έκανα 15 μέρες πριν πάω.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπερα,
ερωτηση.
Πεταμε για Αμπου Νταμπι Παρασκευη βραδυ και φτανουμε 1 μιση τη νυχτα πλεον Σαββατο.

Θα επιλεξουμε ενα ξενοδοχειο με 24 η ωρα reseption .Λεμε να κατσουμε και το Σαββατο ολοκληρη μερα και να φυγουμε για Ντουμπαι Κυριακη πρωι.Το μπερδεμα μου ειναι θα το κλεισω σαν Παρασκευη και θα πουμε οτι φτανουμε μεσανυχτα για υπνο και αν μεινουμε και αλλο ενα βραδυ θα το κλεισω για 2 βραδια?
ή
θα το κλεισω με ημερομηνια Σαββατου (το check in στα περισσοτερα ειναι μετα τις 12.00-15.00)

μαλλον το πρωτο μου βγαζει πιο λογικη ,αφου ειναι σαν να κοιμομαστε βραδυ της Παρασκευης απλα σκαμε πιο αργα αλλα ρωταω και εσας
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Θα κλείσεις για 2 βράδια Παρασκευή και Σάββατο και θα ενημερώσεις για την ώρα που θα φτάσεις στο ξενοδοχείο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Kαλησπερα,
ερωτηση.
Πεταμε για Αμπου Νταμπι Παρασκευη βραδυ και φτανουμε 1 μιση τη νυχτα πλεον Σαββατο.

Θα επιλεξουμε ενα ξενοδοχειο με 24 η ωρα reseption .Λεμε να κατσουμε και το Σαββατο ολοκληρη μερα και να φυγουμε για Ντουμπαι Κυριακη πρωι.Το μπερδεμα μου ειναι θα το κλεισω σαν Παρασκευη και θα πουμε οτι φτανουμε μεσανυχτα για υπνο και αν μεινουμε και αλλο ενα βραδυ θα το κλεισω για 2 βραδια?
ή
θα το κλεισω με ημερομηνια Σαββατου (το check in στα περισσοτερα ειναι μετα τις 12.00-15.00)

μαλλον το πρωτο μου βγαζει πιο λογικη αλλα ρωταω και εσας
Check in την Παρασκευή, με σημείωση ότι φτάνετε αργά βραδυ/την επομενη μέρα. Όταν φτάσετε το δωμάτιο θα είναι έτοιμο.
Αλλιώς, αν κλείσεις για Σάββατο, τυπικά έχουν δικαίωμα να σας το δώσουν το μεσημέρι, που είναι η ώρα τουcheck-in. Ή θα σας χρεώσουν έξτρα για να μπείτε νωρίτερα, ΑΝ υπάρχει διαθεσιμότητα.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σας έτυχε ποτέ να κλείσετε μέσω booking και στη συνέχεια να μιλήσετε με τον ξενοδόχο και να σας προτείνει να ακυρωσετε την κράτηση και να το κλείσετε απευθείας από τον ίδιο με έκπτωση την προμήθεια (20% του ποσού) που κλείσατε στη booking;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σας έτυχε ποτέ να κλείσετε μέσω booking και στη συνέχεια να μιλήσετε με τον ξενοδόχο και να σας προτείνει να ακυρωσετε την κράτηση και να το κλείσετε απευθείας από τον ίδιο με έκπτωση την προμήθεια (20% του ποσού) που κλείσατε στη booking;

Φυσικά μιλάς για Ελληνικό ξενοδοχείο. Εάν ναι, ναι μου έτυχε.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
878
Likes
1.943
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Σας έτυχε ποτέ να κλείσετε μέσω booking και στη συνέχεια να μιλήσετε με τον ξενοδόχο και να σας προτείνει να ακυρωσετε την κράτηση και να το κλείσετε απευθείας από τον ίδιο με έκπτωση την προμήθεια (20% του ποσού) που κλείσατε στη booking;
Απλά κάποια ξενοδοχεία προτείνουν σε επόμενη επίσκεψη την κατ' ευθείαν κράτηση χωρίς προκαταβολή.
Εκείνο όμως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δύο ξενοδοχεία της πόλης μου όταν έψαχνα για κάποιον φιλοξενούμενο σε απ' ευθείας τηλεφωνική συνεννόηση μου έδιναν τιμή υψηλότερη από την Booking παρ' όλο που με γνώριζαν και προσωπικά!!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σας έτυχε ποτέ να κλείσετε μέσω booking και στη συνέχεια να μιλήσετε με τον ξενοδόχο και να σας προτείνει να ακυρωσετε την κράτηση και να το κλείσετε απευθείας από τον ίδιο με έκπτωση την προμήθεια (20% του ποσού) που κλείσατε στη booking;
Σε εμένα πάλι συνέβη να του το προτείνω εγώ!:bleh: Βέβαια είχα κάνει την κράτηση με δωρεάν ακύρωση στη booking, και παρατήρησα την ημέρα που τον πήρα τηλέφωνο ότι στο site του ξενοδοχείου στην ίδια τιμή είχε και το πρωινό! Εννοείτα πως δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα, έκανα κράτηση στο site και "στο καπάκι" ακύρωσα της booking.
Σε μια άλλη περίπτωση, μερικά χρόνια μετά, μου το πρότεινε ο ίδιος ο ξενοδόχος
Και οι 2 περιπτώσεις εντός Ελλάδος πάντως
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σας έτυχε ποτέ να κλείσετε μέσω booking και στη συνέχεια να μιλήσετε με τον ξενοδόχο και να σας προτείνει να ακυρωσετε την κράτηση και να το κλείσετε απευθείας από τον ίδιο με έκπτωση την προμήθεια (20% του ποσού) που κλείσατε στη booking;
Μου είχε τύχει πριν χρόνια σε ξενοδοχείο στο Γερεβάν. Μου έστειλαν μέιλ και μου πρότειναν μια μικρή έκπτωση αν ακυρώσω το booking αλλά δεν το δέχτηκα. Συνέχισα με την κράτηση από booking.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.861
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom