Απορίες για κράτηση στο Booking.com

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα παιδιά,

αν θέλω να κλέισω ξενοδοχείο μεσω booking και το όριο της πιστωτικής μου δεν επαρκεί τι γίνετε?
μπορώ να βάλω και δευτερη?η χρεωστική?
Αυξάνεις το όριο της κάρτας. Αν έχεις κωδικούς e-banking το κάνεις εύκολα και μόνος σου, αλλιώς τηλέφωνο στην τράπεζα και σου το κάνουν αυτοί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Αυξάνεις το όριο της κάρτας. Αν έχεις κωδικούς e-banking το κάνεις εύκολα και μόνος σου, αλλιώς τηλέφωνο στην τράπεζα και σου το κάνουν αυτοί.
Της χρεωστικής θα εννοείς φαντάζομαι.Γιατί το όριο της πιστωτικής δεν αυξάνεται έτσι εύκολα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλησπέρα παιδιά,

αν θέλω να κλέισω ξενοδοχείο μεσω booking και το όριο της πιστωτικής μου δεν επαρκεί τι γίνετε?
μπορώ να βάλω και δευτερη?η χρεωστική?
Πολύ γενική ερώτηση. Τι κράτηση θες να κάνεις; Την κλασσική του booking με δωρεάν ακύρωση, που στο τέλος πληρώνεις στο ξενοδοχείο; Αν ναι, μην ανησυχείς, μόνο για εγγύηση τη θέλουν την κάρτα σου, μπορείς να πληρώσεις όπως θες το ξενοδοχείο, δε δεσμεύεσαι να είναι η ίδια κάρτα, δε δεσμεύεσαι καν να είναι κάρτα. Αν μάλιστα το ξενοδοχείο είναι και σε σοβαρή χώρα (δύσκολο στην Ελλάδα) μπορείς να ζητήσεις να σπάσουν την πληρωμή σε πολλαπλές κάρτες ή καρτες και μετρητά.
Αν τώρα η κράτηση που έχεις κάνει είναι με άλλους όρους (π.χ. με προπληρωμή, ή με το ξενοδοχείο να προεισπράττει ένα μέρος), η κάρτα σου πρέπει να έχει το απαραίτητο υπόλοιπο για τη χρέωση που θα γίνει. Αν δεν έχει, λογικά θα επικοινωνήσουν μαζί σου για να δώσεις άλλη κάρτα (αν γίνει αυτό, τη νέα κάρτα να τη δώσεις ΜΟΝΟ μέσα από το site της booking.com).
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Πολύ γενική ερώτηση. Τι κράτηση θες να κάνεις; Την κλασσική του booking με δωρεάν ακύρωση, που στο τέλος πληρώνεις στο ξενοδοχείο; Αν ναι, μην ανησυχείς, μόνο για εγγύηση τη θέλουν την κάρτα σου, μπορείς να πληρώσεις όπως θες το ξενοδοχείο, δε δεσμεύεσαι να είναι η ίδια κάρτα, δε δεσμεύεσαι καν να είναι κάρτα. Αν μάλιστα το ξενοδοχείο είναι και σε σοβαρή χώρα (δύσκολο στην Ελλάδα) μπορείς να ζητήσεις να σπάσουν την πληρωμή σε πολλαπλές κάρτες ή καρτες και μετρητά.
Αν τώρα η κράτηση που έχεις κάνει είναι με άλλους όρους (π.χ. με προπληρωμή, ή με το ξενοδοχείο να προεισπράττει ένα μέρος), η κάρτα σου πρέπει να έχει το απαραίτητο υπόλοιπο για τη χρέωση που θα γίνει. Αν δεν έχει, λογικά θα επικοινωνήσουν μαζί σου για να δώσεις άλλη κάρτα (αν γίνει αυτό, τη νέα κάρτα να τη δώσεις ΜΟΝΟ μέσα από το site της booking.com).
Ψάχνω για ξενοδοχείο για Νεα Υόρκ για καμιά 10αριά μέρες οι τιμες που βλέπω παιρνάν το όριο της πιστωτικής μου κάρτας. και αν βρώ καμιά προσφορά θα πρέπει να κλέισω εκείνη τη στιγμή. Το όριο της πιστωτικής δύσκολο να ανεβάσω. Η χρεωστική θα πρέπει να έχω το υπόλοιπο επαρκές.

Την κλασσική κράτηση με δωρεάν ακύρωση που θέλουν για εγγύηση δεν πρέπει να καλύπτει το ποσό όλο η κάρτα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Την κλασσική κράτηση με δωρεάν ακύρωση που θέλουν για εγγύηση δεν πρέπει να καλύπτει το ποσό όλο η κάρτα?
Όχι, συνήθως κάνουν authorize ένα μικρό ποσό μόνο, ποτέ δεν έχω δει να κάνουν παραπάνω από το κόστος μίας βραδιάς. Και μην ανησυχείς για ΗΠΑ, σχεδόν σίγουρα θα μπορείς να σπάσεις πληρωμή σε πολλαπλές κάρτες.
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Όχι, συνήθως κάνουν authorize ένα μικρό ποσό μόνο, ποτέ δεν έχω δει να κάνουν παραπάνω από το κόστος μίας βραδιάς. Και μην ανησυχείς για ΗΠΑ, σχεδόν σίγουρα θα μπορείς να σπάσεις πληρωμή σε πολλαπλές κάρτες.
Oκ σε ευχαριστώ πολύ, μου έφυγε ένα άγχος. :)
 

StavroulaChan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας!

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.
Χτές το βράδυ έψαχνα για τίμες μέσω booking.com σε ξενοδοχεία της Κατερίνης με δωρεάν ακύρωση. Βρήκα ένα τρομερά φθηνό και από τη χαρά μου που ήταν αρκετά φθηνό πάτησα να γίνει κράτηση, στη διάρκεια αυτού, δεν είχα διαβάσει ότι πολιτική του ξενοδοχείου ότι για επιβεβαίωση κράτησης θέλει πιστωτική/χρεωστική κάρτα -όχι για πληρωμή, μόνο επιβεβαίωση- και επειδή όντας 19 χρόνων δεν είχα τις πληροφορίες αυτές και χρειαζόταν να το συζητήσω με τους γονείς μου πρώτα δεν ολοκλήρωσα την κράτηση, βγήκα αμέσως και θεώρησα πως θα είναι σα να μην έγινε κράτηση.

Όμως σύντομα μου στάλθηκε από την booking.com το εξής e-mail:


Προσέξαμε ότι δεν ολοκληρώσατε την κράτησή σας. Μπορούμε να βοηθήσουμε; Μπορείτε να επιστρέψετε κατευθείαν στην κράτησή σας κάνοντας κλικ εδώ ή στο πεδίο «Ολοκλήρωση της κράτησής μου» που βρίσκεται από κάτω.

Έγινε δηλαδή κράτηση; Πως μπορώ να το σιγουρέψω;
Επειδή εν τέλει αν έγινε θέλω να την ακυρώσω αμέσως καθως δεν ελαβα υποψη κι αλλα πραγματα και δεν επιθυμω να παω (θυμαμαι έλεγε στις πληροφοριες ακυρωση εως 28 ιουλίου) και μάλιστα δωρεάν καθώς τονίζει και στο email "ΔΩΡΕΑΝ ακύρωση - πληρωμή στο κατάλυμα" , αλλωστε γι αυτο μπηκα στη διαδικασια να κανω κρατηση, αν δεν ηταν δωρεαν η ακυρωση δε θα εκανα.


Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Αν τυχον εχει ανεβει σε λαθος μερος το θεμα παρακαλω συγχωρεστε με.
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δεν εγινε η κρατηση, το λεει αλλωστε και το mail της booking, οτι δεν ολοκληρωθηκε.
 

StavroulaChan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αρα μπορω να το αφήσω απλά έτσι και δεν θα γίνει τίποτε. Σωστά;
Ρωτάω ίσως αυτονόητα γιατί είναι η πρώτη μου φορά που χρησιμοποιώ τέτοιες πλατφόρμες και δε θέλω να κάνω καμιά βλακεία και να χρεωθώ τζάμπα.

Ευχαριστώ που μου απαντήσατε. Καλημέρα σας!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Πως θα χρεωθείς τζάμπα;Είχες κάρτα;΄Εδωσες στοιχεία της κάρτας;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.284
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom