Απορίες για κράτηση στο Booking.com

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Η τιμή σε κάθε περίπτωση θα είναι αυτή που αναγράφεται στην κράτηση. Αν η κράτηση είναι για δύο άτομα και μείνει τελικά ένας, το πολύ-πολύ να σου επιστραφεί ο φόρος για το ένα άτομο (αν υπάρχει βέβαια τοπικός φόρος).
Ανάλογα τον τύπο της κράτησης, μπορείς να κάνεις αλλαγές. Αν είναι με δωρεάν ακύρωση, μπορείς να την ακυρώσεις και να κάνεις νέα. Υπόψη ότι αν είχες πετύχει προσφορά, ίσως να μην συμφέρει η αλλαγή γιατί στην πλειοψηφία των ξενοδοχείων δεν υπάρχει μεγάλη (ή καθόλου) διαφορά στη χρέωση για ένα ή δύο άτομα, πλην των φόρων.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Εμένα με ενδιαφέρει να μην υπάρξει απαίτηση για κάποια παραπάνω χρέωση στην περίπτωση που διαπιστωθεί ότι θα μείνω μόνο εγώ στο δωμάτιο, εφόσον αυτό δεν είναι καθαρό κατά την κράτηση. Νομίζω όμως ότι η διατύπωση για "1-2 επισκέπτες" καλύπτει ακριβώς και τις δύο περιπτώσεις, ενός ή δύο ετόμων, με το ίδιο κόστος.

Για το συγκεκριμένο δωμάτιο υπήρχαν και δύο επιλογές για μόνο ένα άτομο, αλλά δεν με συνέφεραν (η μία με πρωινό και χωρίς ακύρωση, η άλλη με πρωινό και ακύρωση αλλά υψηλή τελική τιμή). Οπότε επέλεξα την επιλογή του "1-2 επισκεπτες" καθώς δεν είχε μεν πρωινό, αλλά είχε δωρεάν ακύρωση και τιμή προσφοράς (από τις "μυστικές προσφορές" που κάνει το Booking στους εγγεγραμμένους στο site).

Υ.Γ. Δημοτικός φόρος λέει ότι υπάρχει (5%) και είναι ενσωματωμένος στην τελική τιμή που έγινε η κράτηση. Αμφιβάλλω όμως ότι θα επιστραφεί κάτι, καθώς νομίζω ότι πάει με το δωμάτιο και τη διανυκτέρευση και όχι με το πόσοι θα μείνουν τελικά σε αυτό.
 
Last edited:

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Καλησπερα
Ψαχνω διαμονη για 2 ενηλικες και 1 παιδι 4 χρονών. Εχω βρει πχ στο booking ενα διαμερισμα με 4 κρεβάτια με τιμη 88€. Το ιδιο οταν το κοιταζω για 2 ενηλικες χωρις παιδι κοστιζει 69€. Στις παροχες δεν αναφερει εξτρα κοστος για επιπλεον κρεβατι, κουνια κτλ. Να κανω το κοροιδο και να κλεισω στα 69€ ή θα εχω προβλημα;
Η ιδια ερωτηση ισχυει και για δωματια με ενα διπλο κρεβατι, οπου δεν αναφερουν εξτρα κοστος για παιδι. Μπορω να το κλεισω για δυο ατομα και να κοιμηθει το παιδι μαζι μας στο διπλο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Δες αν γραφει στους ορους οτι το παιδι μενει χωρις χρεωση σε δικλινο.
Διαφοερετικα θα σε χρεωσουν για 3 ατομα εκει. Γιατι να τηρησει την συμφωνια αφου την αλλαζεις;
Αλλη λυση ειναι να κρυψετε το παιδι σε βαλιτσα, αλλα δεν το συστηνω :haha:
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Αλλη λυση ειναι να κρυψετε το παιδι σε βαλιτσα, αλλα δεν το συστηνω :haha:
Χαχα θα την εχω εκει απ το αεροπλανο.
Παντως τα περισσοτερα γραφουν μονο, οτι ολα τα παιδια ειναι καλοδεχουμενα, και οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμα εξτρα κρεβατια.
Λες να κλεινω για 2 ενηλικες και αν ειναι να μου αλλαζουν επιτοπου την χρεωση;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Εγω τηρω τους ορους για αλλο πολυ σοβαροτερο λογο: το παιδι δεν μετραει σαν ατομο αλλα σαν παιδι. Το βαζω παντα στη φορμα με την ηλικια του και φιλτραρονται μονο τα καταλυματα που δεχονται παιδια.

Θα βρεθεις σε πολυ δυσκολη θεση αν εχεις κλεισει δωματιο που δεν βαζει παιδια απο πολιτικη και του το εμφανισεις ξαφνικα. Δεν θα αλλαξει πολιτικη για χαρη σου και θα ψαχνεις ξενοδοχειο.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Χαχα θα την εχω εκει απ το αεροπλανο.
Παντως τα περισσοτερα γραφουν μονο, οτι ολα τα παιδια ειναι καλοδεχουμενα, και οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμα εξτρα κρεβατια.
Λες να κλεινω για 2 ενηλικες και αν ειναι να μου αλλαζουν επιτοπου την χρεωση;
Συνήθως στην πολιτική του ξενοδοχείου λέει κατι του στυλ: ολα τα παιδιά κάτω των Χ ετών μένουν χωρίς χρεωση σε υπαρχον κρεβάτι. Δεν βρισκεις κάτι παρόμοιο;
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Θα βρεθεις σε πολυ δυσκολη θεση αν εχεις κλεισει δωματιο που δεν βαζει παιδια απο πολιτικη και του το εμφανισεις ξαφνικα. Δεν θα αλλαξει πολιτικη για χαρη σου και θα ψαχνεις ξενοδοχειο.
Εννοείται οτι στην πολιτικη των ξενοδοχείων που ψαχνω, επιτρεπουν παιδιά.


Συνήθως στην πολιτική του ξενοδοχείου λέει κατι του στυλ: ολα τα παιδιά κάτω των Χ ετών μένουν χωρίς χρεωση σε υπαρχον κρεβάτι. Δεν βρισκεις κάτι παρόμοιο;
https://www.booking.com/hotel/it/il-colle-cavalcaselle.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-it-ilNcolleNcavalcaselle-unspec-gr-mob-L:el-O:android-B:androidSwebkit-N:XX-S:bo-U:XX-H:s;sid=e7cc09b9b8c9fdcfe63c0154d8157a1e;dist=0&group_adults=2&sb_price_type=total&type=total&


Αυτο συγκεκριμενα ειναι το ξενοδοχειο
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
553
Likes
425
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εκλεισα για πρώτη φορά διαμέρισμα,όχι ξενοδοχείο απο το Booking. Μέχρι τώρα πάντα μου έβγαζε ότι η πληρωμή θα γίνει στο κατάλυμα.Τώρα μου ζήτησε προεξόφληση.Άλλαξε η πολιτική τους? Τα πήρε τα λεφτά δηλαδή κατευθείαν η σπιτονοικοκυρά από την κάρτα μου?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Εκλεισα για πρώτη φορά διαμέρισμα,όχι ξενοδοχείο απο το Booking. Μέχρι τώρα πάντα μου έβγαζε ότι η πληρωμή θα γίνει στο κατάλυμα.Τώρα μου ζήτησε προεξόφληση.Άλλαξε η πολιτική τους? Τα πήρε τα λεφτά δηλαδή κατευθείαν η σπιτονοικοκυρά από την κάρτα μου?
Τέτοιες περιπτώσεις προεξόφλησης υπήρχαν πάντα,ακόμη και σε ξενοδοχεία.Λίγες αλλά υπήρχαν,ακόμη και αν είχε δωρεάν ακύρωση.
 

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Ναι, δεν θα πληρωσεις στην ιδιοκτητρια του διαμερισματος. Αυτη ειναι η πολιτικη πληρωμης για τα διαμερισματα. Εσυ πληρωνεις στη booking και οι ιδιοκτητες πληρωνονται απο τη booking αφου τους κρατησει την αντιστοιχη προμηθεια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι, δεν θα πληρωσεις στην ιδιοκτητρια του διαμερισματος. Αυτη ειναι η πολιτικη πληρωμης για τα διαμερισματα. Εσυ πληρωνεις στη booking και οι ιδιοκτητες πληρωνονται απο τη booking αφου τους κρατησει την αντιστοιχη προμηθεια.
Δεν υπαρχει μια πολιτικη. Αυτη ειναι η πολιτικη του συγκεκριμενου διαμερισματος. 10' πριν εκλεισα ενα που θα πληρωθει επιτοπου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom